امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال درمورد درز انقطاع
سلام
درز انقطاع در سیف باید چگونه رسم شود؟ اگه دیوار همسایه داشته باشیم باید چکارکنیم؟
پاسخ
لزومی به تعبیه درز انقطاع در زیر تراز پایه نمی باشد.
پاسخ
(1392/7/18 ، 08:35 صبح)mostafa67 نوشته است: سلام
درز انقطاع در سیف باید چگونه رسم شود؟ اگه دیوار همسایه داشته باشیم باید چکارکنیم؟
سلام

اجرای درز انبساط و انقطاع در فونداسیون اجبار و الزام آئین نامه ای ندارد، ولی اعمال اثرات لرزه ای سازه ها روی فونداسیون یکپارچه برای دو یا چند بلوک سازه کار راحتی نمی باشد، به علت عدم تطابق پریود ارتعاشات سازه

به فرض اگر در محل درز انقطاع، دو بلوک ساختمانی تفکیک شده دارای اختلاف تعداد طبقات باشند حتی پریود ارتعاشات تجربی این دو سازه نیز با هم متفاوت خواهد بود، حتی اگر جرم دو سازه طرفین درز با هم متفاوت باشد یا سختی متفاوتی داشته باشند باز هم پریود نوسانات سازه متفاوت خواهد بود

در صورتیکه از نرم افزار Sap برای آنالیز چنین سازه هائی استفاده فرمائید با معرفی Gap بین دو سازه و آنالیز تاریخچه زمانی می توانید اندرکنش سازه و فونداسیون را دقیقاً تحلیل نمائید، ولی چنانچه دو سازه را مستقلاً در مثلاً نرم افزار Etabs تحلیل نموده و بخواهید با استفاده از نرم افزار Safe فونداسیون سازه را آنالیز و طراحی فرمائید، به علت عدم همزمانی نیروهای وارده به فونداسیون تحت اثر زلزله، یا می باست ترکیب بارهای مختلفی را معرفی فرمائید (مثلاً زلزله جهت X سازه سمت چپ درز با زلزله جهت X- سازه سمت راست درز و .... و ... و ... و ... و ....) و یا درز انقطاع را در فونداسیون نیز در نظر بگیرید و برای هر سازه مستقلاً فونداسیون طراحی فرمائید

به شخصه تا کنون هر سازه ای که طراحی نموده ام و دارای درز انقطاع بوده است فونداسیونشان را از هم جدا کرده ام، ولی در تحقیقات و مقالات علمی چنین آنالیزهائی را برای بررسی اثرات اندرکنش دو سازه متفاوت روی یک فونداسیون با نرم افزار Sap انجام داده ام ولی طراحی فونداسیون اینگونه سازه ها با نرم افزار Safe امکان پذیر نبوده و می بایست با مراجعه به نتایج نیروهای داخلی فونداسیون و مقادیر لنگرها و برشها، طراحی فونداسیون را از روی کنتورهای هم تنش و یا کنتورها لنگر خمشی فونداسیون انجام دهید.
برگرفته سایت ایرانسازه
پاسخ
سوال من چیز دیگه بود اینکه الان من ایتبس رو انجام دادم حال سیف را مدل کردم در 2 طرف پی ساختمان همسایه هست حالا باید درز انقطاع را چگونه انجام بدم ایا عرض پی را باید 5 سانت زیاد کنم یا ستون هارا جا بجا کنم؟
پاسخ
(1392/7/18 ، 02:11 عصر)mostafa67 نوشته است: سوال من چیز دیگه بود اینکه الان من ایتبس رو انجام دادم حال سیف را مدل کردم در 2 طرف پی ساختمان همسایه هست حالا باید درز انقطاع را چگونه انجام بدم ایا عرض پی را باید 5 سانت زیاد کنم یا ستون هارا جا بجا کنم؟

سلام
جناب مهندس مصطفی وقتی شما مدل پی را درسیف انجام می دهید باید جانمایی ستون را که وجود دارد را تغییری نداد باید مقدار بیرون زدگی پی خود را نسبت به زمین مجاور ( زمین همسایه ) انتخاب و آن را در پی خود مدل نمایید .
حال با توجه به 5 سانتیمتر پس باید مقدار بیرون زدگی پی شما در مدل سیف 5 سانتیمتر بیشتر در نطر گرفته شود
پاسخ
نیازی به تغییر در مدل نیست

فقط در نقشه نهایی باید بر ستون به اندازه درز انقطاع از بر پی فاصله داشته باشه

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال در مورد safe . مهم (اعمال تغییرات etabs( One 3 1,941 1399/5/4 ، 11:47 صبح
آخرین ارسال: Saeed_asgari
  سوال : چطور نیروی خاک رو به دیوار بدم (نحوه اعمال نیروی مثلثی ) hamidreza lord 1 1,167 1396/8/27 ، 12:21 عصر
آخرین ارسال: ali agahimand
  سوال در مورد رسم مورب نوار طراحی farvahar_boy 3 2,206 1395/6/19 ، 02:11 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  کمک درمورد شمع گذاری فرشته... 5 2,750 1395/2/28 ، 08:24 صبح
آخرین ارسال: 3508714516
  چند سوال مبتدی از سیف 8 تحلیل پی گسترده kamalkaramzadeh 2 1,218 1394/6/18 ، 10:25 عصر
آخرین ارسال: kamalkaramzadeh
  سوال در مورد سیف اکبر حقیقی 9 2,800 1394/6/11 ، 11:32 عصر
آخرین ارسال: miladezati
  سوال در مورد سیف حسین شکوهی 2 1,742 1394/6/11 ، 08:07 عصر
آخرین ارسال: kasbkari
  سوال در مورد safe chiften 5 2,048 1394/5/20 ، 06:25 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  چند سوال در رابطه با safe hadi_kt 12 6,064 1394/4/8 ، 09:37 عصر
آخرین ارسال: ghazalbunny
  درخواست یک مقاله فارسی درمورد safe mostafa67 1 1,488 1394/2/20 ، 05:44 عصر
آخرین ارسال: hashem94

پرش به انجمن: