امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 3.84
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد بارگزاری دیوار برشی و بارگزاری رمپ پله

سلام دوستان

آیا در پلان زیر قسمتی که خط آبی روش زدم،اعمال بار دیوار پیرامونی اطاق راه پله انجام میشه یا خیر؟

منظورم ضرب ارتفاع خاص دیوار در وزن واحد سطح تیغه 20 سانتی متری

2.8*280

همین طور اگه بخوام همین قسمتی که خط زذم رو دیوار برشی قرار بدم آیا بارگزاریش شبیه به بارگزاری دیواربرشی پیرامونی(شرق و غرب) هست؟(
[b]در ضمن شمال ؛همون قسمت نامنظم نما هست)

اگه بخوام دیوار برشی اضافه کنم به جز این دو تایی که اضافه کردم کدوم المان ها رو پیشنهاد می کنید؟

در ضمناین کار واسه یک پروژه کلاسی هست که دارم انجام میدم که یک سازه نامنظم بدون دیوار برشی رو با یک سازه نامنظم با دیوار برشی می خوام مقایسه کنم

[/b]

[تصویر:  8a69bf65aefc.png]
پاسخ
با سلام
بار دیوارهای داخلی ساختمان اگر روی تیرها قراردارند بصورت گسترده خطی روی تیر اعمال می شود .اگر بعنوان تیغه در کف واحدها اجرا شده اند مطابق توصیه های عنوان شده در مبحث 6 بسته به وزن آن،بار مرده یا زنده محسوب شده ودرجا روی تیر بدون مقطع ویا در واحد سطح سقف ذیربط وارد می شود.
عدم وارد کزدن بار تیغه ها ودیوارهای داخلی به معنی محاسبه علط وزن ساختمان وبرش پایه ونیروهای جانبی زلزله هست.
آنچه شما در شکل نشان داده اید دیوار روی تیر هست وبصورت گسترده خطی به تیر اعمال می شود.
(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ
(1394/1/4 ، 02:19 صبح)miladezati نوشته است: با سلام
بار دیوارهای داخلی ساختمان اگر روی تیرها قراردارند بصورت گسترده خطی روی تیر اعمال می شود .اگر بعنوان تیغه در کف واحدها اجرا شده اند مطابق توصیه های عنوان شده در مبحث 6 بسته به وزن آن،بار مرده یا زنده محسوب شده ودرجا روی تیر بدون مقطع ویا در واحد سطح سقف ذیربط وارد می شود.
عدم وارد کزدن بار تیغه ها ودیوارهای داخلی به معنی محاسبه علط وزن ساختمان وبرش پایه ونیروهای جانبی زلزله هست.
آنچه شما در شکل نشان داده اید دیوار روی تیر هست وبصورت گسترده خطی به تیر اعمال می شود.
سلام ممنون از پاسختون؛یک سازه قبلا انجام که پله هاش دو طرفه بود رمپ پله
رو بارگزاری کردم؛اما این جا که سه طرفه هست؛بارگزاری گسترده روی رمپی که
شما فرمودید نیاز هست؟اصلا ربطی به دوطرفه یا سه طرفه داره؟

پاسخ
مثلا من برای یک سازه منظم با پله دو طرف رمپ پله رو این طوری بارگزاری کردم،خواستم بدونم این پروژه هم همین طوری میشه دیگه؟

[تصویر:  cj2w87wx6cw9hnkkypb3.png]

[تصویر:  t88mq2vw27pzus3roga.png]
پاسخ
با سلام
ببینید سئوال قبلی شما در باره باردیوار مجاور راه پله بودکه من جواب دادم و سئوال فعلی شما در بار ه توزیع بار باکس پله هست.
در تاپیک لینک زیر توضیح داده شده که بار رمپ سه پله بصورت 25 درصد به دوستون درگیر با پله و50 درصد به تیر پاگرد وارد می شود.البته اگر فردی درحین محاسبه مجموغ بار باکس پله اثر دیوار های مجاور را هم در نظر گرفته باشد دوبار بارگذاری نیاز نیست ولی به نظر من بهتر است این دوحالت از هم تفکیک شوند در اکثر پروژه های دانشجویی کسی بار دیوار مجاور پله وبارتیغه ها را لحاظ نمی کند.
شما هم می توانید ندید بگیرید ولی کار دقیقی نخواهد بود.
http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D8%B...1#pid49501

پاسخ
مهندس برای بارگذاری دقیق پله میتونی دهانه پله رو دال معرفی کنی و بعد به صورت بار گسترده سطحی بار 700 کیلو گرم بر متر مربع به عنوان بار مرده و 350 کیلو گرم بر متر مربع به عنوان بار زنده بدی.
این روش رو من امتحان کردم در تحلیل و برش پایه نتایجش رو ببین.
این حالت خیلی خیلی به واقعیت نزدیکتره.
پاسخ
دوست عزیزم میلاد جان در همین سایت عکسی دیدم که بد نیست اینجا هم بزارم،که مشخص می کنه اون المان هایی که من خط زدم بارگزاری روش انجام نمیشه

[تصویر:  fea0768cc6ba.jpg]

پاسخ
با سلام
آقا مهیار به توضیح من خوب توجه نکردید عرض کردم که اگر توزیع بار ثقلی خودپله سه رمپه مد نظر شما باشد روش همانی هست که در شکل بالا اشاره شده ومن هم در پست قبلی مطالعه لینک ذیربط را به شما توصیه کردم ولی شما راجع به بار دیوارهای جانبی هم سئوال کرده بودید که من عرض کردم بار آنها هم بایستی در بارگذاری لحاظ شود
دوتیرمورد نظر شما هم سهم بار از سقف مجاور می گیرند وهم ازبارمرده ناشی از دیوار رویشان . اگر سهم بار دیوار رویی را لحاظ نکنید مقطع تیر ضعیف تر طراحی خواهد شد.

پاسخ
(1394/1/5 ، 12:33 صبح)miladezati نوشته است: با سلام
آقا مهیار به توضیح من خوب توجه نکردید عرض کردم که اگر توزیع بار ثقلی خودپله سه رمپه مد نظر شما باشد روش همانی هست که در شکل بالا اشاره شده ومن هم در پست قبلی مطالعه لینک ذیربط را به شما توصیه کردم ولی شما راجع به بار دیوارهای جانبی هم سئوال کرده بودید که من عرض کردم بار آنها هم بایستی در بارگذاری لحاظ شود
دوتیرمورد نظر شما هم سهم بار از سقف مجاور می گیرند وهم ازبارمرده ناشی از دیوار رویشان . اگر سهم بار دیوار رویی را لحاظ نکنید مقطع تیر ضعیف تر طراحی خواهد شد.

بله درست می فرمایید. بار گسترده واسه اون دو تا تیر در نظر نمی گیریم
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  زمین شیبدار ؛ دیوار حایل crywolf222 1 117 1396/3/28 ، 06:38 عصر
آخرین ارسال: crywolf222
  سوال درباره اجزا محدود etabs shantash 1 329 1396/2/8 ، 01:29 صبح
آخرین ارسال: shantash
  مشکل تیری که قسمتی از آن با دیوار برشی همپوشانی دارد hajix8867 0 187 1396/1/15 ، 07:10 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 268 48,245 1395/12/9 ، 02:14 عصر
آخرین ارسال: pari32184
  آرماتورگذاری دیوار برشی hajix8867 2 323 1395/11/27 ، 09:03 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 383 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
Question سوال: تفاوت گزینه های displacements hirad.gr 0 320 1395/11/13 ، 03:51 صبح
آخرین ارسال: hirad.gr
  سوال در مورد بارگذاری تیر none sasan.ce 8 895 1395/11/4 ، 05:16 عصر
آخرین ارسال: علی بهنیا
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 14 18,871 1395/10/29 ، 06:44 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  نحوه صحیح پایر کردن دیوار برشی بازشودار hajix8867 1 537 1395/9/27 ، 09:01 عصر
آخرین ارسال: civil92

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان