امتیاز موضوع:
  • 58 رأی - میانگین امتیازات: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد حرکت جانبی ستون؟
سلام خدمت اساتید و جمع مهندسان خوب کشور عزیز ایران
من تازه واردم به سایت
یه سوال واقعا درگیرم!!!
دو تا عکس گذاشتم که تصویری از دو قاب مختلفرو نشون میده:
میشه لطف کنید و راهنماییم کنید(به زبون ساده) هرکدوم از ستون ها که شماره گذاری کردم کدوم ستون دارای حرکت جانبی آزاده و کدوم مقید هستش.دلیلش و راه دست یابی به این نتایج رو بگید ، اینکه چطور شد که فلان ستون شده آزاد یا مقید.
مرسی از شما

[تصویر:  p523t44adtzvaopjmvdc.jpg]

[تصویر:  4tf2m3scxj72f8lpybnq.jpg]
پاسخ
نقاطی که با دایره آبی نمایش دادم بدون حرکت جانبی هستند
نقاطی که با دایره قرمز نمایش دادم دارای حرکت جانبی هستند

قاب اول
[تصویر:  og3rtw3ne3ul5sfyc4m.jpg]

ستون 5و1و2 : دارای حرکت جانبی
ستون 3و4 : مهار شده

قاب دوم
[تصویر:  tinp8tz6bzfb8rxhm0.jpg]
ستون 5و2و1 : دارای حرکت جانبی
ستون 3و4 : مهار شده

در واقع میشه گفت ستون 1 ناپایدار است .
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
مرسی از وقتی که واسم گذاشتید تشکر دوست خوب من
پاسخ
(1392/1/17 ، 12:56 عصر)admin نوشته است: نقاطی که با دایره آبی نمایش دادم بدون حرکت جانبی هستند

در واقع میشه گفت ستون 1 ناپایدار است .[/b]

مهندس من علت ناپایداریو متوجه نشدم
ستون ناپایدار نیست فکر میکنم
پاسخ
(1392/1/17 ، 03:14 عصر)حمید فلاح منش نوشته است:
(1392/1/17 ، 12:56 عصر)admin نوشته است: نقاطی که با دایره آبی نمایش دادم بدون حرکت جانبی هستند

در واقع میشه گفت ستون 1 ناپایدار است .[/b]

مهندس من علت ناپایداریو متوجه نشدم
ستون ناپایدار نیست فکر میکنم
ستون 1 در قاب دوم دقیقه حالت قاب ساده + بدون مهاربند ( بادبند یا دیوار برشی) است . در این حالت کل سازه ناپایدار خواهد شد دیگه . دقیقا همین مصداق برای ستون 1 هم وجود دارد .ستون 1 در پایین دارای دوران است و در بالا نیز دارای حرکت جانبی و وقتی یک نیروی جانبی به سازه اعمال شود این ستون میتواند تا بینهایت بچرخد ( از لحاظ تئوری )
پاسخ
خیر کل سازه پایدار می باشد. ستون یک از پایین مصل و از بالا نیز به ستون 2 که یک ستون پایدار می باشد اتکا دارد و تعریف شما صحیح نیست.
در تصویر زیر سازه فوق با ایتبس مدل شده و تغییر مکان آن ترسیم شده است.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
(1392/1/17 ، 06:29 عصر)mehdipanahi نوشته است: خیر کل سازه پایدار می باشد. ستون یک از پایین مصل و از بالا نیز به ستون 2 که یک ستون پایدار می باشد اتکا دارد و تعریف شما صحیح نیست.
در تصویر زیر سازه فوق با ایتبس مدل شده و تغییر مکان آن ترسیم شده است.

دوست عزیز بحث روی کل ستون نیست . شما به کتاب فولاد دکتر فنایی مراجعه کنید دقیقا همین مثال در انجا وجود دارد . بحث روی تک ستون است که داخل پرانتز هم گفتم از لحاظ تئوری و منظورم این بود که اگه فقط ستون طبقه اول مد نظر باشد ( شما اگه زحمتی بکشید و به کتاب نادر فنایی نگاهی بیندازید مشاهده خواهید کرد که مفهوم اینگونه سوالات چیه ؟؟!!!) منظور من کل سازه نبود . اینگونه سوالات در آزمون ارشد بیشتر دیده میشه و باید شرایط هر ستون را تک به تک بررسی کنید . من هم خودم میدانم که کل سازه پایدار است و نیازی به مدل کردن نبود
پاسخ
در ضمن به گفته شما الان هیچ تفاوتی بین قاب 1 و قاب 2 وجود ندارد . پس مطمئنن منظور اینگونه مسائل ( که در بالا گفتم میتونید در کتب کارشناسی ارشد به وفور از این نوع سوالات مشاهده کنید ) چیزی نیست که شما در مدلتون منظور کردید
پاسخ
(1392/1/17 ، 09:26 عصر)admin نوشته است: ستون 1 در قاب دوم دقیقه حالت قاب ساده + بدون مهاربند ( بادبند یا دیوار برشی) است . در این حالت کل سازه ناپایدار خواهد شد دیگه . دقیقا همین مصداق برای ستون 1 هم وجود دارد .ستون 1 در پایین دارای دوران است و در بالا نیز دارای حرکت جانبی و وقتی یک نیروی جانبی به سازه اعمال شود این ستون میتواند تا بینهایت بچرخد ( از لحاظ تئوری )
این ستون کاملا پایدار می باشد.
(1392/1/17 ، 09:26 عصر)admin نوشته است: دوست عزیز بحث روی کل ستون نیست . شما به کتاب فولاد دکتر فنایی مراجعه کنید دقیقا همین مثال در انجا وجود دارد . بحث روی تک ستون است که داخل پرانتز هم گفتم از لحاظ تئوری و منظورم این بود که اگه فقط ستون طبقه اول مد نظر باشد ( شما اگه زحمتی بکشید و به کتاب نادر فنایی نگاهی بیندازید مشاهده خواهید کرد که مفهوم اینگونه سوالات چیه ؟؟!!!) منظور من کل سازه نبود . اینگونه سوالات در آزمون ارشد بیشتر دیده میشه و باید شرایط هر ستون را تک به تک بررسی کنید . من هم خودم میدانم که کل سازه پایدار است و نیازی به مدل کردن نبود
بحث من نیز روی تک ستون بود. درثانی اگر جزیی از سیستم ناپایدار باشه، کل سیستم نیز ناپایدار تلقی میشه.
من به این کتاب دسترسی ندارم. اگه تصویری از این کتاب قرار بدید ممنون میشم.
مدل کردن بنده نیز جهت نقض حرف شما که ذکر کردید این ستون میتواند تا بینهایت بچرخد بود که کاملا مشخص است چرخش به میزان معینی می باشد.
(1392/1/17 ، 09:26 عصر)admin نوشته است: در ضمن به گفته شما الان هیچ تفاوتی بین قاب 1 و قاب 2 وجود ندارد . پس مطمئنن منظور اینگونه مسائل ( که در بالا گفتم میتونید در کتب کارشناسی ارشد به وفور از این نوع سوالات مشاهده کنید ) چیزی نیست که شما در مدلتون منظور کردید
از لحاظ پایداری خیر فرقی نیست چون هر2 پایدار هستند ولی از لحاظ دیگری مثل ضریب طول موثر و تغییرمکان انتهای ستون و ... تفاوت دارند.
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
دوست عزیز بنده باز هم میگم جهت روشن شدن شما . بحث اصلا روی کل سیستم نیست اصلا . بحث روی تک ستونه . ستون 1 در پایه خود دارای دوران است و در بالای خود هیچگونه مقاومت جانبی ندارد . پس در حالت تک ستون آیا این ستون می تواند در برابر نیروی جانبی ایستا باشد ؟؟؟ ( باز هم تاکید میکنم حالت تک ستون نه کل سیستم)
اصلا در اینجور مسائلی اسمی از ضریب موثر نیست که شما اشاره کردید و دلیل فرق قاب 1 و قاب 2 در ضریب طول موثر نیست و الی سوال کاربرمون چیزه دیگه ای می شد .
در مورد کتاب : اسکنر ندارم و الی حتما براتون عکس میگرفتم
روال حل این مسائل به اینصورت است که هر ستون را از سازه جدا کرده که می تواند دو حالت داشته باشند
1- سختی تیرهای اطراف را به بینهایت میل میدهیم که میشه یک حالت
2- سختی تیرهای اطراف را به صفر میل میدهم که میشه بحرانی ترین حالت

و الی مشخص است که سازه با این همه درجه نامعینی پایدار است ( پس بحث روی پایداری کل سازه نیست )
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال راجع به تيرچه دوبل masoud aghajani 13 7,407 1396/8/20 ، 06:53 عصر
آخرین ارسال: civil92
  ابهام در مورد اتصال RBS Nfs 1 141 1396/4/15 ، 12:25 عصر
آخرین ارسال: az1350
  اتصال وصله ستون shantash 1 238 1396/2/27 ، 07:16 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  سوال درباره پی سازه فلزی SS_WORLD 0 238 1395/11/25 ، 11:25 عصر
آخرین ارسال: SS_WORLD
  سئوال در مورد زمان تناوب اصلی miladezati 45 15,881 1395/10/22 ، 12:52 صبح
آخرین ارسال: saed65
  سوال در مورد نحوه بارگذاری کنسول peyman69 4 2,601 1395/6/6 ، 09:34 صبح
آخرین ارسال: akb
  سوال درموردترکیب بارگذاری eebbii 1 413 1395/4/23 ، 05:36 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  تیر ضعیف - ستون قوی در طراحی سازه های خمشی ویژه؟ multitask 19 9,004 1395/4/19 ، 01:10 عصر
آخرین ارسال: ساده دل
  پلیت های تقویتی ستون یوسف ابراهیم پور 0 476 1395/4/5 ، 11:48 عصر
آخرین ارسال: یوسف ابراهیم پور
  سئوال در مورد خروج از مرکزیت emispid 6 3,830 1395/3/5 ، 09:47 عصر
آخرین ارسال: mja7

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان