امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 2.78
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد ديوار حائل
(1392/9/11 ، 08:33 عصر)کیوان بابایی نوشته است: لطفا لینک زیر را بررسی نمایید شاید جواب خود را بگیرید .

http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D8%A...%9F?page=2

سلام
مطالب لینک فوق را خوندم.نکات فنی مهمی داشت ولی من هنوز به جوابم نرسیده ام.درشکل پیوست یک دیوار هست که در ارتفاع به جهار قسمت مش بندی شده و فشار جانبی خاک هم بصورت ذوذنقه فرض شده بحث من این هست که اگر معدل فشار بر واحد سطح وارده به چهار قسمت دیوار را p1 تاp4 فرض کنیم آیا می شود این فشارها را به مش های متناظر از دیوار (قسمتهای 1 تا 4)از طریق مسیر ایتبسی زیر وارد کرد.
.assign-shell/area load-uniform load
همه بحث این را دارند که توزیع فشار جانبی خاک به دیوار حائل مثلث یا ذوذنقه هست یا دعوا سر این هست که مثلث را به مستطیل تبدیل کنیم یانه؟من متوجه نمی شوم بعدش چی.
آیا نباید این نیروها به دیوار برشی وارد شوند.چطوری؟روشی که من اشاره کردم درست هست یانه؟
گیرمن اینجاست اگرنه اساتید محترم مطالب فنی تر را بخوبی بیان کرده اند ولی در باره روش ورود این فشارها به دیوار آنهم در ایتبس جایی مطلبی ندیده ام.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
سلام
بله این حرف شما درسته و
بهترین روشی که من خودم هم استفاده میکنم اعمال نیرو به مش های متناظر در کد ارتفاع های مختلفه
خیلی دقیقتره و به بار گذاری واقعی هم نزدیکه
پاسخ
سلام
طبق توضیحات جناب مهندس فلاح منش
باید بگویم که با مش بندی دیوار در ارتفاع، بار مثلثی به صورت چند بار مستطیلی با مقادیر متفاوت اعم از ماکزیمم و منییم نیروی وارده در ارتفاع توزیع می گردد یا می توان به صورت بار مستطیلی بلوکی در جهت عمود بر محور قوی دیوار اعمال نمود .

موفق باشید و سربلند
پاسخ
(1392/9/13 ، 03:28 عصر)کیوان بابایی نوشته است: سلام
باید بگویم که با مش بندی دیوار در ارتفاع، بار مثلثی به صورت چند بار مستطیلی با مقادیر متفاوت اعم از ماکزیمم و منییم نیروی وارده در ارتفاع توزیع می گردد یا می توان به صورت بار مستطیلی بلوکی در جهت عمود بر محور قوی دیوار اعمال نمود .

موفق باشید و سربلند

ضمن تشکر از پاسخ شما
مهندس عزیز،توضیح شما ابهام دارد
سئوال اول این هست که با چه گامهایی بار مثلثی به مستطیلی تبدیل شودمعادل یک مش دیوار چه تعداد مستطیل می افتد؟
سئوال دوم اینکه چون ایتبس در زمینه وارد کردن بار مقطع ،یک عدد می شناسدوبه مثلث ومستطیل کاری ندارددر نتیجه جمله ای که بیان فرمودید حالت آکادمیک دارد نه کاربردی .لذااگر معادل یک مش دیوار 10 تا مستطیل عمود بردیوار در آمد کدام یک را جهت اعمال به دیوار انتخاب کنیم. و در ایتبس به چه روشی (از کدام مسیرمنویی) به کجای دیواروارد شود.
ببینید در پیشنهاد بنده وپاسخ خوب مهندس فلاح منش همه چیز شفاف وکاربردی هستش
موفق باشید.
پاسخ
منظور ایشون همون حرف من بود مهندس
یعنی به این شکل حدودا
[تصویر:  vmfmp7kc7gs4km0zep6d.png]
پاسخ
سلام
با این حساب چون ضریب دقت ، زمانی بالاست که تعداد پله های مستطیلی زیاد باشد.تر جیح در آن هست که مش در ارتفاع دیوارهم تعداد قابل توجهی باشد یعنی حداقل ده سکشن.
درسته مهندس؟
ضمنا آقای مهندس در فایلهای محاسبه فشار جانبی خاک واحد عدد حاصل ، KN/mمی باشد که نوعی با ر خطی ست در حالیکه مش دیوار یک سطح هست وتقسم بر مترمربع مورد نیاز هست این را چه کارش کنیم؟
پاسخ
سلام
بله
ولی نباید انقدی هم زیاد باشه که چندین ساعت یخواید وقت بذارید

درمورد واحدش هم شما باید دقت کنید فشار جانبی خاک مورد نظر که واحدش kn/m2 هستش پس نیازی نیست شما به سطح تقسیم کنید دوباره
پاسخ
(1392/9/13 ، 03:48 عصر)chili نوشته است:
(1392/9/13 ، 03:28 عصر)کیوان بابایی نوشته است: سلام

موفق باشید و سربلند

ضمن تشکر از پاسخ شما
مهندس عزیز،توضیح شما ابهام دارد
سئوال اول این هست که با چه گامهایی بار مثلثی به مستطیلی تبدیل شودمعادل یک مش دیوار چه تعداد مستطیل می افتد؟
سئوال دوم اینکه چون ایتبس در زمینه وارد کردن بار مقطع ،یک عدد می شناسدوبه مثلث ومستطیل کاری ندارددر نتیجه جمله ای که بیان فرمودید حالت آکادمیک دارد نه کاربردی .لذااگر معادل یک مش دیوار 10 تا مستطیل عمود بردیوار در آمد کدام یک را جهت اعمال به دیوار انتخاب کنیم. و در ایتبس به چه روشی (از کدام مسیرمنویی) به کجای دیواروارد شود.
ببینید در پیشنهاد بنده وپاسخ خوب مهندس فلاح منش همه چیز شفاف وکاربردی هستش
موفق باشید.

اگر دقت داشته باشید همه چیز روشن توظیح داده شده است ( به نظر شما فشار جانبی خاک در پای دیوار نسبت به مرکز و یا انتهای دیوار اتصال پیدا کرده یکسان است فرمودم چه به صورت منییم و چه به صورت ماکزیمم فشار را معادل یعنی همان مستطیلی اعمال می نماییم .)
در ضمن با احترام خاصی که خدمت مهندس فلاح منش دارم من هم حرفی خارج از این مورد نفرمودم شما در انتخابش مختارید .
حالا شاید مفهوم یا انتقال پاسخم از نظر درک مفهومش کمی سختر برای شما باشد ولی لزومی ندارد جواب غیر منظقی داشته باشید .
جوری پاسخ دادید که انگار دارید می فهمونید که اشتباه کردید به سوال من پاسخ دادید !
پاسخ
آقای مهندس بابایی
سوتفاهم شده برادر.من عذرخواهی می کنم.شما هم زحمت زیاد می کشید که بابتش هم من وهم بچه های دیگر مای سیویل سپاسگزاریم
سئوال من راجع به ابهام بارگذاری دیوار حایل پروژه فولادم بود ولذا دنبال راهکار کاربردی می گشتم وجایی پیدا نکردم.
توضیح شما غلط نبود ولی در وحله اول من را سر در گم کرد نرمال قضیه این هست که مش در ارتفاع را چهار پنج سکشن می گیرند من شبهه برایم ایجاد شد که وقتی درمعادل سازی مستطیلها بجای مثلث به هر سکشن مش ،بیش از یک مستطیل برسد چه می توان کرد.
چون در بارگذاری به هر سکشن فقط یک عدد می شود اختصاص داد نه چند عدد.ازاین رو ابتدا مستاصل شدم ودر اصل از شما ودیگر دوستان مجددا کمک خواستم.وگرنه مطلقا منظور بدی نداشتم.
البته بعد از شکلی که مهندس فلاح منش ارائه دادند متوجه شدم با افزودن تعداد مش در ارتفاع وبرابر کردن آن با تعداد مستطیل ،مشکل مرتفع می شود
در انتها از شماومهندس فلاح منش ومهندس سلطان آبادی (بابت توضیحات ایشان در لینک اشاره شده در جواب سئوال من)بابت باز کردن گره کور پروژه ام
تشکر می کنم.من کوچیک ومخلص همه دوستان مای سیویل هستم واز شما هم استدعا دارم به کمکهای خودتون به من وبچه های دیگر دریغ نکنید.
من اله التوفیق
پاسخ
درود بر همه مهندسان My Civil!

سوال:
1- وظیفه دیوار حائل چیست؟
2- از کجا باید بفهمیم در طراحی سازه به دیوار حائل احتیاج داریم یا نه؟(در چه مواردی باید از آن استفاده کرد؟)
3- چگونه میتوان به این مهم پی برد که دیوارها باید کاملاً در اطراف (4طرف) سازه باشند یانه؟
4- چگونه باید بفهمیم که انها را باید بصورت میانقاب طراحی کرد یا تمام قاب؟
5- تفاوت آنها از لحاظ رفتار و طراحی با دیوار برشی چیست؟
از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ورژن مورد قبول Etabs در واحد کنترل نظام مهندسی تهران amir2701 0 66 1397/4/19 ، 01:05 صبح
آخرین ارسال: amir2701
  دیوار حائل farzeen 1 609 1396/10/9 ، 07:34 عصر
آخرین ارسال: sabzsaze
  راهنمایی در مورد مدل سازی استیفنر در Etabs علی بهنیا 1 356 1396/8/19 ، 01:00 صبح
آخرین ارسال: admin
  سوال درباره اجزا محدود etabs shantash 1 553 1396/2/8 ، 01:29 صبح
آخرین ارسال: shantash
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 268 54,117 1395/12/9 ، 02:14 عصر
آخرین ارسال: pari32184
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 663 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
Question سوال: تفاوت گزینه های displacements hirad.gr 0 480 1395/11/13 ، 03:51 صبح
آخرین ارسال: hirad.gr
  سوال در مورد بارگذاری تیر none sasan.ce 8 1,410 1395/11/4 ، 05:16 عصر
آخرین ارسال: علی بهنیا
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 14 20,427 1395/10/29 ، 06:44 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  مدل کردن یا نکردن خرپشته (سوال اینست) حمید فلاح منش 57 20,870 1395/6/26 ، 10:16 صبح
آخرین ارسال: HOMAN1974

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان