امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 2.78
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد ديوار حائل
تراکم خاک برای پشت دیوار حائل لازم است اما بحثی که برای فشار تحت وزن و تحت اثر زلزله جدا از هم است . شما یک مقدار گل گلوله شده بر یک صفحه سوار کنید حال این صفحه فقط تحت تاثیر وزن خاک است ولی در اثر کوچکترین نیرو دانه های خاک مرتعش می شوند و این باعث ایجاد فشار بیشتر برصفحه خواهد شد . حال هر چقدر این مقدار تراکم ( قفل و بست شدن سخت دانه های خاک و خارج شدن هوای مبحوس شده ) بیشتر باشد انرژی بیشتری می گیرد و فشار زیادتری را آزاد می کند .

مورد دیگر عامل زهکشی است در صورت عدم اطمینان کامل آن و برحسب نوع خاک فرضاً رس به عنوان خاکریز استفاده شده باشد با حرکت آب و نفوذ در لایه های خاک رس سفتر می شود و در نتیجه فشار هم بیشتر می گردد.

تمام ضوابط خاک بر حسب روابط ژئو تکنیکی و آزمایشگاهی محاسبه می گردد .

پاینده باشید
پاسخ
سلام
دیوار حایلو باید جدا طراحی کنیم؟حالا قبل از طراحی سازه یا بعدش(اگر با ستونها درگیر باشه)؟
من دیوار حایل رو با همون ای***های رسم سقف رسم کردم و بارهای استاتیکی و دینامیکی رو بهش اعمال کردم و ترکیب بارهاشم تعریف کردم ولی برای ارماتور دیوار کاری نکردم اگر این روش درسته پس در مورد تعیین مقدار ارماتور توضیح بدین؟
خیلی ممنون

پاسخ
سلام

- دیوار حائل باید بتواند تغییر مکان سازه را در زیر تراز پایه کنترل کنید به اینصورت که با ستون یکپارچه باشد و حرکتی نداشته باشیم و یا در صورت قرار گرفتن بین ستون به کف طبقات اتصال مناسبی داشته باشد ( مهار شده ) تا مانع از جابجایی و یا حرکت طبقه دارای دیوار حائل باشد .

- برای مدلسازی دیوار حائل از آی*** ترسیم دیوار برشی استفاد می نمائیم .

- در مورد طراحی دیوار حائل تقریباً همانند دیوار برشی می باشد با این تفاوت که برنامه فقط آرماتورهای قائم دیوار را طراحی می نماید و آرماتورهای افقی ( برشی ) دیوار باید دستی طرح شوند . درصد آرماتور دیوار براساس بند 9-19-4 مبحث نهم چاپ 92 انجام می گیرد . با توجه به نام گذاری دیوار در هر دهانه سکشن مناسب آن را با معرفی قطر آرماتور معین شده در برنامه SD مشخص ساخته و به مقطع دیوار اختصاص می دهیم حال دیوار را به روش جنرال یا عمومی طراحی می کنیم . البته به روش طراحی یکنواخت هم می توان مقطع دیوار را طرح نمود در اینصورت تمامی دو وجه دیوار داری آرماتور تیپ هستند هر چند از لحاظ اجرایی تیپ شدن آرماتور بهتر است و لی ممکن است در وجه خارجی و داخلی با توجه به وجود فشار وارده بخواهیم دو وجه دیوار را با ارماتورهای متفاوت طرح کنیم که می توانیم از روش جنرال که خیلی دقیقتر است استفاده نمائیم.

پاینده باشید
پاسخ
ممنون از توضیحتون میشه در مورد نحوه یکپارچه کردن دیوار با ستون در ایتبس هم مختصر توضیح بدید.از توضیحتونم اینگونه برداشت کردم که دیوار باید جداگانه طراحی بشه درسته؟اینکه قبل یا بعد از طراحی سازه اصلی باشه مهم نیست؟
پاسخ
خواهش می کنم .

می توانیم ستونها را با دیوار pier ( لیبل همنام دیوار ) نمائیم و یا در صورت پایر نشدن اتصال مناسب با دیافراگم سقف را داشته باشیم . در مورد طراحی دیوار تفاوتی ندارد باید مجزا طراحی انجام گیرد و یا می تواند ابتدا طراحی دیوار را انجام داد سپس طراحی قاب را کامل کرد یا می توان طراحی قاب را ابتدا انجام داد سپس طراحی دیوار را کامل نمود . مهمترین عامل در این مورد سختی کل سازه می باشد که با تغییر هر المان سازه اعم از تیر و ستون می تواند روی نتایج تاثیر گذار باشد .

پاینده باشید
پاسخ
با سلام.
مهندس بابایی میشه روش جنرال رو بیشتر توضیح بدین ؟؟؟؟
توی پست های قبلی پرسیده بودم واسه آرماتورهای قایم 2 وجه دیوار اگه تیپ نباشن چیکار باید کرد حالا اگه 2 وجه دیوار آرماتورهای قایم یک تیپ خواسته باشیم نباشه از روش جنرال استفاده کنیم؟؟؟
پاسخ
سلام و خسته نباشید.

مهندس بابایی طراحی دستی آرماتورهای افقی دیوار حایل رو هم توضیح بدین تا این مبحث کامل بشه ممنون از شما.
پاسخ
سلام

طراحی دستی آرماتور افقی را باید از منابع کمک بگیرید چون توظیح دادن کامل آن از طریق فضای مجازی کمی دشوار است . در کتاب دکتر مستوفی نژاد مبحث دیوارها در اینباره توضیحاتی وجود دارد .

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمایی در مورد مدل سازی استیفنر در Etabs علی بهنیا 1 124 1396/8/19 ، 01:00 صبح
آخرین ارسال: admin
  سوال درباره اجزا محدود etabs shantash 1 400 1396/2/8 ، 01:29 صبح
آخرین ارسال: shantash
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 268 50,172 1395/12/9 ، 02:14 عصر
آخرین ارسال: pari32184
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 490 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
Question سوال: تفاوت گزینه های displacements hirad.gr 0 386 1395/11/13 ، 03:51 صبح
آخرین ارسال: hirad.gr
  سوال در مورد بارگذاری تیر none sasan.ce 8 1,101 1395/11/4 ، 05:16 عصر
آخرین ارسال: علی بهنیا
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 14 19,432 1395/10/29 ، 06:44 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  مدل کردن یا نکردن خرپشته (سوال اینست) حمید فلاح منش 57 19,232 1395/6/26 ، 10:16 صبح
آخرین ارسال: HOMAN1974
  سوال در مورد پروژه فولاد مبتدی 0 444 1395/5/16 ، 11:04 صبح
آخرین ارسال: مبتدی
Question سوال: تیر بتنی و جهت تیرچه در محل دیوار برشی One 3 591 1395/4/25 ، 01:50 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان