امتیاز موضوع:
  • 76 رأی - میانگین امتیازات: 3.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد دیوار برشی
سلام
در شکلهایی که شما ارائه دادین دیوار بین دوستون قرارگرفته.اگر دودهنه دیوارمجاور یا عمود برهم داشته باشیم که در بینشان یک ستون مشترک هست چکار باید کرد.آیا کل سه ستون ودودیوار بینشان را یک مقطع
تعریف کنیم ویک نام به آن اختصاص دهیم (در مورد نحوه رسم آن در sd ابهام دارم) یا روش دیگری راپیشنهاد می دهید.
پاسخ
سلام
اقای مهندس خوشحالم از اینکه خیلی پیگیر ابهامات تخصصی خودتان هستید امیدوارم در حرفه تان موفق باشید .

برای توضیحات سوال شما باید بیان کنم ستون مشترک را با همان دیوارها پایر می کینم و به یک نام انتخاب می نماییم . ودر مدل کردن و یا ترسیم مقطع در sd یک مقطع ترسیم و اختصاص داده می شود.

توضیح قسمت تعریف دیوار در برنامه sd از برنامه ایتبس :

از منوی shear wall design گزینه define pier sections for checing را انتخاب می کنیم در برگه باز شده جدید دکمه add را کلیک می نماییم حال در گزینه اول نام انتخابی مقطع و در قسمت بعدی هویت مصالح دیوار که همان بتنی خواهد بود .
در قسمت add pier همین برگه موجود قسمت start from existinf wall pier را انتخاب کرده سپس در زبانه های پایینی در سمت چپ انتخاب طبقه ای که دویار برشی برای ترسیم دارید و در سمت راست زبانه تنظیم لیبل خوردگی دیوار و یا همان نامی که برای مقاطع اختصاص دادید انخاب نمایید .

مثلا الانمن سه دویوار برشی در یک طبقه که دو دیوار به صورت موازی هم و در وسط دارای یک ستون مشترک هستند و در موازات محور y همان ستون مشترک دیوار دیگری هم دارم در کل سه دیوار و یک ستون یک نام مشتکر انتخاب شده سپس در برناکمه sd با همان تنپیمات بالا کل مقطع فراخوانی شده سپس ترسیمات خود را می توانید ویرایش کنید .

موفق باشید و سربلند
پاسخ
سلام
ممنون از راهنماییهای شما.
برای رسم دیوار u ترکیبی در sd هم مشکل دارم.در شکل پیوست ،شماره های 1 تا 4 مقاطع دیفالت ایتبس هستند من مقطع ترکیبی شماره 5 ،مد نظرم هست اونرا جطوری رسم کنم! دوقسمت ضربدری ،ستون مشترک دو دیوارمجاور است

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
شما دقیقا یک بار این مورد را با یک نام گذاری انجام دهید در ایتبس سپس با توضیحات بالا آن را برای Sd فراخوانی کنید . دیوارهایی که به صورت مشترک و یا همچنین ستونهای به صورت مشترک باهم کار می کنند یک نام اختصاصی دارند . دقیقا یکبار با مشخصات بالا مدل کنید متوجه خواهید شد .
باز اگر مشکلی داشتید من در خدمت شما هستم
پاسخ
با سلام ... لطفا اگه میشه خیلی سریع یکی پاسخ بده !!!

1. آیا فولاد عرضی اجزای مرزی ( http://s1.picofile.com/file/8101470968/sh.jpg ) فقط در ستونهای فولادی است که تا 2h ادامه پیدا می کند ؟
h : بعد جزء مرزی در راستای دیوار می باشد .

2 . بند آیین نامه ای هم دارد ؟

ممنونم. . .
پاسخ
سلام

من به بند آیین نامه در اینمورد برخورد نکردم و گمانم فقط بخاطر جدا شدن ستون های مدفون شده در داخل بتن می باشد که بهتر است این طول جزء مرزی 2 برابر شود . البته ملزوم نیست تا جایی که بنده اطلاع دارم .

پاینده باشید
پاسخ
با سلام

برای یک سازه بتنی دو طبقه به صورت تصویر زیر در راستای Y دیوار برشی قرار دادم (دیوارهایی که با رنگ آبی نشون داده شده رو ابتدا قرار ندادم). برای این دو دیوار حداقل آرماتور رو در نظر گرفتم و چک کردم دیدم نسبت تنش برابر با 0.7 هستش و نیازی به جزء مرزی هم نیست (تصویر سمت راست).

وقتی دیوارهای برشی راستای دیگه (دیوارهای آبی) رو اضافه کردم و بهشون سختی اختصاص دادم همون دیوار قبلی نسبت تنشش خیلی اومد پایین و برابر با 0.1 شد و از طرفی این دفعه طول ناحیه مرزی برابر با صفر نشد و 0.7 متر شد (تصویر وسط)

1- در حالت اول که فقط در راستای Y دیوار برشی داشتم، ترکیب بارهایی که زلزله در جهت X داشتن ملاک طراحی قرار گرفتن. آیا چنین چیزی درسته؟ اگه دقت کنید لنگر قابل توجهی حول محور Y به دیوار وارد شده !
2- دلیل اینکه در حالت دوم نسبت تنش اینقدر زیاد اومد پایین و طول جزء مرزی از 0 رسید به 0.7 چیه؟ آیا جایی اشتباه شده؟

با تشکر

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
sd70 ,

1- ترکیب بار متناسب با برخورد به دیوار مدنظر است که عموماً برای کنترل المان مرزی از ترکیب بار پوش استفاده می نمائیم .

2- برای کنترل المان مرزی در دیوار برشی باید تنش فشاری روی دیوار می بایست محاسبه شود و با مقدار 0.2f’c و 0.15f’c چک شود. تعریف همین مورد در دیوار برشی را هم مدنظر قرار دهید فشار رابطه مستقیم با وزن سازه دارد و همچنین مقدار نیرو به واحد سطح . با افزودن تعداد دیوار برشی سختی افزایش یافته و نیرو زلزله کاهش می یابد در نتیجه نسبت تنش رضایت بخش است ولی ممکن است به دلیل تنش فشاری طول المان مرزی در سطح بیشتری عکس العمل نشان دهد و به طول بیشتری احتیاج باشد.

پاینده باشید
پاسخ
سلام میشه کمک کنید ؟
آیا برای مقاوم سازی دیوار بنایی به روش روکش بتنی باید آرماتور های افقی بیشتر باشد یا عمودی ؟
دوم اینکه به نظرتون یک دیوار تک آجره بنایی با ضخامت 10 cm در طول 3 متر و ارتفاع 3 متر با ملات گل، فاصله آرماتورهای عمودی و افقی باید چقدر از هم باشه ؟
ضخامت دوغاب بتن به چقدر باشه روی یک وجه دیوار ؟
می خوام تخته بذارم یک فاصله از دیوار بدم به جای بتن پاشی بتن رو بریزم مثل قالب دیوار برشگیر بتنی.
خیلی فوری هست ممنون
پاسخ
sky7 ,

تمام ارقام به یقین نمی باشد و فقط جهت دید پیدا کردن در پروژه های اجرایی می باشد .

1- رفتار دیوار را در نظر می گیریم . در صورتی که ارتفاع دیوار کم است نیروی برشی حاکم طرح است و در صورتی که ارتفاع نسبت به عرض زیاد است لنگر خمشی حاکم بر طراحی می باشد ، نسبت طول دیوار به ارتفاع دیوار بیشتر از 2 باشد خمش در جهت قائم دیوار می باشد که آرماتورهای قائم تعیین کننده می باشند و آرماتورهای افقی از مقدار حداقل اجرایی خواهند بود .

2- فاصله 10 تا 15 سانتمتر مناسب است . ولی بیشتر از 3 برابر ضخامت کلی دیوار نباشد .

3- بستگی به نوع دیوار و ماهیت آن دارد در حالت معمول بیشتر از نصف ضخامت دیوار + پوشش بتن

پاینده باشید

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سئوال در مورد طراحی تیرچه بتنی علی بهنیا 1 84 1396/6/1 ، 10:03 عصر
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
Wink سوال در مورد آنالیز سازه مهندسین جوان 0 179 1396/1/8 ، 07:02 عصر
آخرین ارسال: مهندسین جوان
  راهنمایی در مورد سازه هشت طبقه sasan.ce 6 512 1395/11/4 ، 04:32 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  سوالی فنی از با تجربه های سایت در مورد ساخت وساز جدید nikoo013 7 688 1395/10/18 ، 07:43 عصر
آخرین ارسال: nikoo013
  مشکل در حل سوال لطفا کمک کنید maryam68 1 223 1395/9/26 ، 02:06 عصر
آخرین ارسال: maryam68
  سوال در مورد نحوه مدل سازی در ایتبس behnm 7 1,014 1395/3/1 ، 05:54 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  ایا لنگر خمشی در تیر میتواند تنش برشی ایجاد کند. چگونه و کجای تیر؟ حامد عشقی 3 512 1395/2/14 ، 11:22 صبح
آخرین ارسال: sabzsaze.com
  دیوار برشی najme90 5 888 1395/1/21 ، 08:45 عصر
آخرین ارسال: najme90
  نحوه طراحی collector دیوار برشی mohammad13701210 1 1,302 1395/1/6 ، 12:15 عصر
آخرین ارسال: roshangar
  ابهام در مورد ضریب ترک خوردگی اجزاء بتنی farshad0022 15 6,580 1394/10/9 ، 05:49 عصر
آخرین ارسال: LCIVIL.COM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان