مهندسی عمران مای سیویل

ایتبس سیف سپ طراحی آموزش

دانلود جزوه

فیلم Etabs Safe

مای سیویل
راهنمایی
[-]
آخرین ارسالی ها
مشکل سورفیس در civil3d
شروع کننده:HAMID GOLPA آخرین ارسال توسط:HAMID GOLPA پاسخ ها:2 پرسش و پاسخ مشاهده:32 زمان:1395/09/17
مشکل در ستون گذاری اسانسور
شروع کننده:لودویش میس ون در روهه آخرین ارسال توسط:1q2w3e4rr پاسخ ها:1 پرسش و پاسخ در مورد AutoCad مشاهده:68 زمان:1395/09/17
خطوط جریان (فوریییییییییییییییییییی)
شروع کننده:sanam آخرین ارسال توسط:behnam1374 پاسخ ها:8 مکانیک خاک مشاهده:311 زمان:1395/09/16
از کجا بدانیم که در طراحی فولادی چه مقاطعی را باید تعریف کرد
شروع کننده:m_dey آخرین ارسال توسط:Alek2Lek پاسخ ها:14 پرسش و پاسخ مشاهده:3680 زمان:1395/09/15
آینده ی کاری یک مهندس عمران
شروع کننده:vhdmzh آخرین ارسال توسط:لودویش میس ون در روهه پاسخ ها:27 کار آفرینی-خلاقیت و نوآوری مشاهده:614 زمان:1395/09/15
مشکل در کشیدن پلان فونداسیون
شروع کننده:crywolf222 آخرین ارسال توسط:علی بهنیا پاسخ ها:3 پرسش و پاسخ در مورد AutoCad مشاهده:117 زمان:1395/09/15
زووم در اتوكد
شروع کننده:Shoranguz آخرین ارسال توسط:farshidp1 پاسخ ها:2 پرسش و پاسخ در مورد AutoCad مشاهده:66 زمان:1395/09/15
ارور کریتینگ در ایتبس
شروع کننده:kian_jahan آخرین ارسال توسط:kian_jahan پاسخ ها:0 پرسش و پاسخ مشاهده:66 زمان:1395/09/14
پلان پی کنی
شروع کننده:crywolf222 آخرین ارسال توسط:crywolf222 پاسخ ها:0 پرسش و پاسخ در مورد Safe مشاهده:71 زمان:1395/09/14
بار انفجار در آباکوس
شروع کننده:mehdi069 آخرین ارسال توسط:داریانی پاسخ ها:1 سایر مشاهده:1191 زمان:1395/09/13

آموزش های غیر رایگان و ویژه سایت
/ ویژه*دانلود تمام نشریات عمرانی سازمان معاونت برنامه ریزی و نظارت*ویژه / / آموزش گام به گام طراحی پی های متعارف در سازه ها با استفاده از نرم افزار SAFE v12 / / آرشیو کامل سایت مای سیویل(شامل بیش از 2000 هزار مطلب و آموزش عمرانی)(دانلود یا پست) / / فروش ویژه مجموعه کامل و بی نظیر نرم افزارهای عمرانی شامل جدیدترین نرم افزارهای موجود در دنیا + بی نظیر ترین آموزش های نرم افزاری + آرشیو کل سایت(بیش از دو هزار فایل) / / آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در SAFE / / ویژه دانلود مجموعه 62 قسمتی آموزش نرم افزار sap2000 (فیلم فارسی) ویژه / / فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) این مجموعه رو از دست ندید / دانلود 33 قسمت فیلم آموزش فارسی AutoCad 2012 3D اتوکد سه بعدی (650 دقیقه فیلم) / / دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) / / دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) /

ارسال موضوع ارسال پاسخ

امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امیتازات: 3.23
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد زمان تناوبی
1392/08/21 , 02:34 ب.ظ
ارسال: #21
RE: سوال در مورد زمان تناوبی
(1392/08/21 10:28 ق.ظ)sogand نوشته شده توسط:  سلام
با تشکر از آقیان مهندس پناهی وبابایی
مفهوم میان قاب را فهمیدم پس ساختمانها یی که آجر فشرده یا دیوار سنگی دارند میان قاب دارند ولی دیوار آجر مجوف میان قاب محسوب نمی شود.

مجددا دو سئوال :
س 1- آیا دیوار برشی ای که داخل قاب فولادی ایجاد می شود ویا دیوار بلوک سیمانی عادی هم میان قاب محسوب می شوند؟

س 2-در چه ساختمانهایی ودر چه مواردی اثر میان قاب حاد می شود وباید از بین برود ویا تضعیف شود.

همانطور که با توجه به دتایل پیوست شده مهندس پناهی توظیح دادند با اجرای این دتایل اثر سختی دیوارها ( تری دی پانل - اجری و...) به حداقل خود میرسد واثر میانقاب قابلیت حذف را دارا است . ( انعطاف پذیر )

اثر میانقاب در سازه مانند اثر دیوار برشی یا مهاربند است. به عبارتی هم باعث بالا رفتن سختی سازه و کاهش زمان تناوب طبیعی و در نتیجه افزایش ضریب بازتاب و نیروی زلزله می شوند (با اعمال ضریب 0.8 در زمان تناوب دیده می شود) و هم سختی آنها می تواند به اعضای سازه ای کمک کند.
اما از آنجایی که المانهای میانقاب معمولا مسلح نشده اند و در پالسهای اولیه زلزله قابلیت باربری خود را از دست می دهند، آیین نامه های معمول بر روی ظرفیت آنها (اثر مثبت آنها در تامین سختی) حساب نمی کنند. مضافا بر اینکه محل دیوارهای داخلی ممکن است در آینده تغییر کند و مسئله بعدی عدم قرارگیری زیر هم دیوارها در طبقات مختلف است به صورتی که ممکن است با قطع دیواری که در طبقات بالایی بوده، برش حاصل از آن به ستونها وارد شود و سازه را در طبقه پایین دچار مشکل کند (ایجاد طبقه نرم).
میانقاب می تواند اعم از فلزی و یا بتنی در حرکات ازادنه سازه کاملا و در جهت اطمینان آزمایشگاهی جلوگیری نمایید .

در نتیجه کلی وجود میانقاب باعث اندرکنش قاب و میانقاب میشه و رفتار مجموعه رو کمی پیچیده میکنه ترجیح میدیم اثر میانقاب رو حذف کنیم.

یک نمونه دیگر از اجرای میانقاب در سازه بتنی :

[تصویر:  img_2919_143.jpg]

انجام پروژه های ساختمانی از قبیل محاسبات و طراحی ، اجرا ، ترسیم نقشه معماری و سازه ، معماری ساختمان ، ترمیم و نوسازی ساختمان بافت کهنه ، پروژه های دانشجویی
مهندس بابایی 09197250097

Instagram : keyvan.mycivil
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1392/08/21 , 03:00 ب.ظ
ارسال: #22
دونمونه از مقالات اثر میانقاب در سازه را از لینک زیر می توانید دانلود نمایید :

[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

انجام پروژه های ساختمانی از قبیل محاسبات و طراحی ، اجرا ، ترسیم نقشه معماری و سازه ، معماری ساختمان ، ترمیم و نوسازی ساختمان بافت کهنه ، پروژه های دانشجویی
مهندس بابایی 09197250097

1392/08/21 , 03:12 ب.ظ
ارسال: #23
(1392/08/21 01:57 ب.ظ)mehdipanahi نوشته شده توسط:  سلام
اتفاقا سوال و شبه هاي نيز به اين بند وارد مي شود. آيا سازه اي كه بالاي 60 متر ارتفاع دارد و نامنظم مي باشد و اتفاقا نامنظمي واقعا نامنظمي است بدين مفهوم كه هم در پلان و هم در ارتفاع نامنظم است با چه منطقي بايد با برش پايه استاتيك معادل شود.اين يك. و دوم اينكه بنظر اين بند شامل ساز هايي كه شامل تحليل استاتيكي مي شوند ولي ترجيحا به روش ديناميكي تحليل مي شوند مي باشد.
سوال بعدي اين مي باشد كه باتوجه به كدام بند و چه ميزان اثر ميانقاب را در تحليل ديناميكي اثر دهيم؟
سلام
بنده با نظر شما موافقم که چرا در 1 جا منع شده و در 1 جای دیگه اجبار...
ولی در حالت کلی برش پایه میشه cW و میشه گفت در حالت استاتیکی برش پایه مشکلی نداره برای سازه نامنظم بلکه پخش این برش در طبقات هستش که از لحاظ آیین نامه قابل قبول نیست
برای میان قاب هم باز وقتی ما توی زمان تناوب اثر کاهش 20 درصدیو اعمال میکنیم و بعد برش پایه دینامیکیو همپایه میکنیم این اثر تا حدودی دیده میشه

[URL][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
1392/08/21 , 03:28 ب.ظ
ارسال: #24
اقای مهندس پناهی پیشنهاد می کنم جهت ابهام اثر گذاری میان قاب به این سایت مراجعه نمایید .

http://www.irancivilcenter.com/fa/forum/...php?p=2941

خودم چنین مشکلی را داشتم مهندس جعفری به من پیشنهاد کردند این وبسایتو بازدید کنم در واقع توضیحاتشودن بر حسب همین روال بود.

موفق باشید

مهندس بابایی 09197250097

1392/08/21 , 04:55 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1392/08/21 05:06 ب.ظ، توسط mehdipanahi.)
ارسال: #25
سلام
با تشکر از شما همکار گرامی. بنظرم متوجه عرایض بنده نشده اید. عرض من مربوط به اثر میانقابی نیست. بحث من روی سوالی بود و اینکه سازه ای 60 متری برای در نظر گرفتن اثر میانقاب برای چه پریودی طراحی شود. پریود تحلیلی این سازه 1.7 ثانیه است. در پاسخ به این سوال به اینجا رسیدم که در تحلیل دینامیکی اثر میانقاب به چه صورت در طرح دیده می شود. در شیوه استاتیکی در قاب خمشی پریود در عدد 0.8 ضرب می شود. حال در تحلیل دینامیکی چه؟ با استناد به کدام بند
در نهایت به اینجا رسیدیم که همپایه سازی برش پایه استاتیکی و دینامیکی برای سازه ای که خود مشمول طراحی استاتیکی نیستند صحیح است یا خیر و اینکه در این بند ذکر شده که همپایه سازی برای سازه های نامنظم، برای سازه هایی است که مشمول تحلیلی استاتیکی هستند و بجای آن از تحلیل دینامیکی استفاده می شود.
در نهایت این می باشد که بنده هنوز به جمع بندی نرسیده و نظر خود را اعلام نکرده ام.
بنظرم ادامه این بحث جالب باشد و به خصوص نتیجه گیری آن.

حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
1392/08/29 , 02:14 ب.ظ
ارسال: #26
با سلام..درمورد بحث هم پايه كردن برشهاي استاتيكي وديناميكي بايد توجه به اين مورد داشت كه در مواردي كه تحليل استاتيكي مجاز نيست (سازه نامنظم بلندتر از 5 طبقه يا 18 متر يا سازه منظم بلندتر از 50 متر) آيين نامه نگران برش پايه طراحي نبوده بلكه آنچه مهم است توزيع مناسب نيروها بر اساس يك الگوي مناسب در ارتفاع مي باشد ومقدار برش پايه تنها محدوديتي براي جمع نيروها مي باشد..تفاوتي نمي كند كه يك سازه منظم باشد يا نباشد بلكه آنچه مهم است اثر تغيير شكل هاي اضافي (اثر مودهاي بالاتر) در تراز هاي انتهايي سازه است مه مسلما در يك سازه نامنظم بيشتر مي باشد.ودراين موارد مجبور هستيم از تحليل طيفي استفاده كنيم تا اثر مودهاي بالاتر در تحليل لحاظ شود.
1392/08/29 , 04:35 ب.ظ
ارسال: #27
(1392/08/29 02:14 ب.ظ)benyamin12 نوشته شده توسط:  با سلام..درمورد بحث هم پايه كردن برشهاي استاتيكي وديناميكي بايد توجه به اين مورد داشت كه در مواردي كه تحليل استاتيكي مجاز نيست (سازه نامنظم بلندتر از 5 طبقه يا 18 متر يا سازه منظم بلندتر از 50 متر) آيين نامه نگران برش پايه طراحي نبوده بلكه آنچه مهم است توزيع مناسب نيروها بر اساس يك الگوي مناسب در ارتفاع مي باشد ومقدار برش پايه تنها محدوديتي براي جمع نيروها مي باشد..تفاوتي نمي كند كه يك سازه منظم باشد يا نباشد بلكه آنچه مهم است اثر تغيير شكل هاي اضافي (اثر مودهاي بالاتر) در تراز هاي انتهايي سازه است مه مسلما در يك سازه نامنظم بيشتر مي باشد.ودراين موارد مجبور هستيم از تحليل طيفي استفاده كنيم تا اثر مودهاي بالاتر در تحليل لحاظ شود.
سلام
با تشکر از نظر جنابعالی
در بحث اینکه فرمودین آیین نامه نگران برش پایه نبوده به عرض برسانم که اتفاقا در این مورد آیین نامه به این مورد با دیده توجه و محتاطانه نگاه کرده است. دلیل حرفم نیز همان میزان همپایه کردن برش دینامیکی به استاتیکی می باشد.
در مورد توزیع مناسب زلزله در ارتفاع نیز کاملا با شما موافق هستم و دلیل اجبار آیین نامه به استفاده از روش دینامیکی تحت شرایطی دقیقا به همین دلیل می باشد.
امادرباره تاثیر میانقاب در روش دینامیکی که موضوع اصلی بحث بود چیزی بیان نفرمودین.
باتشکر

حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
1394/04/27 , 12:34 ق.ظ
ارسال: #28
دوستان من چن تا کتاب مطالعه کردم آخرش متوجه نشدم زمان تجربی آیین نامه با افزایش 1.25 درصدی باید بزرگ باشه یا زمان تناوبی تحلیلی که از
modal participating mass ratios بدست میاریم ؟؟؟(یه جوری نوشته آدم گنگ میشه) تو ااکثر پروژه ها که بررسی کردم وقتی 1.25 و هم به زمان تناوب تجربی اثر میدن زمان تحلیلی بزرگتر از 1 میاد مگه امکان داره از زمان تجربی کوچیکتر بشه؟؟؟
تبصره 1 بند 2-3-6 ; زمان تناوب تئوری کوچکتر از 1.25 برابر زمان تناوب تجربی
آخه زمان تناوب تئوری که اکثرا کوچیک نمیاد؟؟

تو یه کتابی زمان تحلیلی رو که از modal participating mass ratios بست میاد و برداشته بود و از روی اون ضریب زلزله رو بدست آورده بود این کار درسته؟؟؟

شخصیت منو با برخوردم اشتباه نگیر شخصیت من چزیه که من هستم
اما برخورد من بستگی داره به اینکه تو کی هستی
1394/04/27 , 11:50 ق.ظ
ارسال: #29
(1394/04/27 12:34 ق.ظ)engineer2014 نوشته شده توسط:  دوستان من چن تا کتاب مطالعه کردم آخرش متوجه نشدم زمان تجربی آیین نامه با افزایش 1.25 درصدی باید بزرگ باشه یا زمان تناوبی تحلیلی که از
modal participating mass ratios بدست میاریم ؟؟؟(یه جوری نوشته آدم گنگ میشه) تو ااکثر پروژه ها که بررسی کردم وقتی 1.25 و هم به زمان تناوب تجربی اثر میدن زمان تحلیلی بزرگتر از 1 میاد مگه امکان داره از زمان تجربی کوچیکتر بشه؟؟؟
تبصره 1 بند 2-3-6 ; زمان تناوب تئوری کوچکتر از 1.25 برابر زمان تناوب تجربی
آخه زمان تناوب تئوری که اکثرا کوچیک نمیاد؟؟

تو یه کتابی زمان تحلیلی رو که از modal participating mass ratios بست میاد و برداشته بود و از روی اون ضریب زلزله رو بدست آورده بود این کار درسته؟؟؟
زمان تناوب تحلیلی باید از 1.25برابر زمان تناوب تجربی بیشتر باشد تا بتوان از 1.25زمان تناوب تجربی استفاده کرد در غیر اینصورت باید ار زملن تناوب تحلیلی استفاده نمود
ارسال موضوع ارسال پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  یه سوال ساده راهنمایی کنید بهم mmb_A631 2 362 1394/10/12 12:58 ق.ظ
آخرین ارسال: LCIVIL.COM
  زمان تناوب اصلی majidro 2 608 1394/05/13 05:41 ب.ظ
آخرین ارسال: majidro
  سوال در مورد توزیع بار زلزله در بادبندها fateme_mpg_t 4 1,611 1393/05/26 11:58 ب.ظ
آخرین ارسال: fateme_mpg_t
Sad سوال در مورد تيپ بندي سقف تيرچه بلوك mohammad13701210 1 752 1393/05/19 07:30 ب.ظ
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  درخواست راهنمایی در مورد انتخاب نیروها.. mmb_A631 2 1,004 1393/02/08 11:48 ق.ظ
آخرین ارسال: mmb_A631
  سوال در رابطه پروژه فولاد aref71 30 7,573 1392/09/26 11:04 ب.ظ
آخرین ارسال: aref71
  سوال در مورد نحوه ی تنظیمات آیین نامه شیوا 5 1,415 1392/06/14 05:53 ب.ظ
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  سوال درباره error در آنالیز سازه m a h 3 1,236 1392/05/07 05:28 ب.ظ
آخرین ارسال: m a h
  سوال در باره ی سوال طراحی فاضلاب در جزوه دکتر افشار ali2712022 3 1,252 1392/03/30 05:55 ب.ظ
آخرین ارسال: ali2712022
  سئوال در مورد دریفت miladezati 18 4,144 1392/02/25 10:28 ق.ظ
آخرین ارسال: حمید فلاح منش

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان