امتیاز موضوع:
  • 23 رأی - میانگین امتیازات: 3.3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد طبقات زیرزمین
مشکل شما اینه که دقت نمی کنید !
من فرمدم که وقتی دیوار حایل داشته باشیم و این دیوار حایل در واقع اجراشده یکپارچه در زیر زمین باشد ما تراز را از همکف در نظر می گیریم در غیر این از بیس باید در نظر گرفت ( تراز پایه در واقع از تراز سطح فوقانی شالوده خواهد بود یعنی همان base )
شما اینکارو انجام بده اگر وزن خرپشته کمتر از وزن بام است که مطمعنا به همین صورت است اون رو مدل نکن و فقط بارگذاریشو به تراز بام اعمال کن چهار ستون به صورت متمرکز اعمال می کنیم
اعمال کاهش سربار زنده ضروری نیست فقط جهت اطمینان و کاهش دادن وزن سازه خواهد بود می توانید تنظیمات کاهش سربار را قبل از تحلیل هم انجام دهید.

پاسخ
این هم یک نمونه از اموزشهای تنظیم و واردنمودن کاهش سربار زنده از مهندس جعفرِی
برای دانلود این فایل آموزشی روی لینک دانلود کلیک نمایید .

[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
پاسخ
ممنون از وقتی که گذاشتین
در مورد خرپشته م فک کنم دارین از دستم ناراحت میشین
در واقع من هر پرو ژه ای رو دیدم همشون خرپشته رو مثل بقیه ی طبقات بارگذاری و مدل و اختصاص مقاطع دادن و تموم کردن
اما الان که کتاب اقای باجی رو می خونم ایشون فرمودن
((.....اگر وزن خرپشته از 25 درصد وزن بام کمتر بود نیازی به لحاظ کردن ان در توزیع بار زلزله نیست.در این حالت برنامه ی ایتبس وزن خرپشته را نیز لحاظ نمیکند و کاریر باید وزن ان را به طبقه بام اضافه کند.توصیه می کنیم طبقه خرپشته مدل نشود و در عوض بار ان روی طبقه بام قرار گیرد......)))ص 431 با این تفاضیل یا همه ی پروژه هایی که تا حالا دیدم و اجرایی شده تو ایتبس اشکال دارن یا اقای حسن باجی منطورش یه چیز دیگست و فقط می خواد اینو بگه وزن خرپشته تو بدست امدن نیروی برش پایه لحاظ نخواهد شد ممنون میشم در این مورد نظرتون رو بدین
پاسخ
سلام مهندس
آقای مهندس بابایی هم غیر حرف آقای دکتر باجی را نگفته.
منتهی وقتی وزن خرپشته بیش از ربع وزن بام هست خرپشته مدل می شود وبارگذاری واقعی دارد.در این حالت درمحاسبه پریود تجربی ساختمان وبرش پایه ارتفاع خرپشته به ارتفاع ساختمان اضافه می شود.
در حالیکه وقتی خرپشته کوچکتر از آن حد است بارمعادل آن بین ستونهای اطرافش تقسیم می شود ولی ارتفاع آن در ارتفاع کلی ساختمان اثری ندارد.
امیدوارم رفع ابهام شده.
پاسخ
خواهش می کنم اقای مهندس چه ناراحتی باید داشته باشم موفقیت شما باعث خوشحالی بنده است من در حد
توان و اطلاعاتم برای شما پاسخ می گذارم باز اگر هر مشکل و یا سوالی دارید در تاپیک ارسال کنید بنده حتما پاسخگو خواهم شد

در مورد تایید حرف شما در صورتی که جرم آن از طبقه بام 25 درصد کمتر باشد ارتفاع آن در اثر دادن برش به طبقات محسوب نمیشودو باید وزن معادل خرپشته را به تراز بام در چهار ستون به صورت بار متمرکز اعمال نمود چون این بار همواره وجود دارد و بر روی تیر وستون سازه تاثیر گذار است
موفق باشید
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان