امتیاز موضوع:
  • 29 رأی - میانگین امتیازات: 2.72
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد طراحی بادبند
با سلام به دوستان عزیز وتبریک سال جدید

2تا سؤال دارم
1-درارتفاع سازه میشه نوع بادبندو تغییر بدیم؟ یعنی در یک دهانه 2طبقه ضربدری و 2تا هشتی باشد؟

2-در سازه استفاده از بادبند هم محور کارایی بشتری داره یا برون محور مثه هشتی باز؟ کلا اولویت استفاده از بادبند ها از نظر مقاومت چجوریه؟بدون درنظر گرفتن شرایط معماری برای جادادن بادبند.

ممنون
هیچ دیواری درمقابل اراده انسان نمیتواند مقاومت کند.
پاسخ
باسلام

جناب مهندس shahsavar_civil به لینک های زیر مراجعه نمایید :

http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D8%A...8%AA%D8%9F

http://elmofan.ir/content-70.html

پاسخ
مناسب ترین بادبند همون بادبند ضربدریه.
اگه مشکلات معماری مثل بازشو یا ورودی پارکینگ و ... باعث میشه که شما از بادبنهای هفتی یا هشتی و یا K شکل(K فقط تا دو طبقه که استفاده از این نوع بادبند توصیه نشده) استفاده میشه.هر کدوم هم ضوابط خاص خودشو داره که میتونید به مبحث 10 مراجعه کنید.
بهترین کتابی که با توجه به تغییر مبحث 10 میتونم بهتون معرفی کنم ویرایش 92 کتاب دو جلدی طاهونیه)
پاسخ
با سلام و احترام
در رابطه با باد بند ما با استادمون که صحبت میکردیم به این نتیجه رسیدیم که شکل بادبند فقط و فقط به نوع کاربری بستگی داره
و محدودیت های معماری در درجه ی دوم قرار داره
با توجه به سازه
اگر صلبیت برای ما مهم باشه بهتر است است از باد بند ضربدری استفاده کنیم
اگر شکل پذیری برای ما مهم باشه بهتر است است ازباد بند k استفاده کنیم
اگر شکل پذیری و صلبیت هر دو برای ما مهم باشه بهتر است است از باد بند kپا باز استفاده کنیم.

پاسخ
سلام دوستان
پروژه ایی که دارم فولادی هستش، با دیوار حائل در زیر زمین
حال آیا باید در زیر زمین هم بادبند بزنم یا نه؟
ضمنً تراز پایه رو طبقه اول زدم نه زیر زمین
موفق باشید

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
(1393/2/18 ، 12:29 عصر)amraii نوشته است: سلام دوستان
پروژه ایی که دارم فولادی هستش، با دیوار حائل در زیر زمین
حال آیا باید در زیر زمین هم بادبند بزنم یا نه؟
ضمنً تراز پایه رو طبقه اول زدم نه زیر زمین
موفق باشید

با سلام
اگر دور تا دور زیر زمین دیوار حائل وجود داشته باشد باید تراز پایه رو روی دیوار قرار بدین.
مفهومش این است که از تراز پایه به پایین دیگر نیروی جانبی وارد نخواهد شد بنابراین به باد بند هم نیار نیست.
موفق و موید باشید.
از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

پاسخ
دوستان متاسفاته بعد از تحلیل و طراحی برای سازه مدل سازی شدم بادبندها رو قرمز رنگ نشون میده و پیغام fa>fe رو نشون میده

سازه سه طبقه هست

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
(1393/7/17 ، 04:50 عصر)amraii نوشته است: دوستان متاسفاته بعد از تحلیل و طراحی برای سازه مدل سازی شدم بادبندها رو قرمز رنگ نشون میده و پیغام fa>fe رو نشون میده

سازه سه طبقه هست

پیغام fa >Fe می گوید که تنش محوری عضو از تنش مجاز اولری بیشتر است . در اینصورت باید عضو را بزرگتر نمائید . در صورت مرتفع نشدن ضرایب طول موثر را چک نمائید .

پاسخ
اگه در سازه ای که بادبند براش طراحی شده و در اجرا بخواهند بادبند را حذف کنند آیا صلب کردن اتصالات میتونه راهکار خوبی باشه؟
پاسخ
(1393/7/17 ، 07:49 عصر)fari ba نوشته است: اگه در سازه ای که بادبند براش طراحی شده و در اجرا بخواهند بادبند را حذف کنند آیا صلب کردن اتصالات میتونه راهکار خوبی باشه؟

حتما ً باید در صورت حذف شدن بادبند در اجرا برخلاف طرح ؛ دوباره مدلسازی و انالیر و طراحی مد با کاسته شدن میزان سختی مهاربند را در طرح بازبینی شده دید در غیر این عواقب آن خطرناک است . با توجه به اینکه مهاربندها با توجه به عضو خرپایی بودن در عملکرد و میزان سختی سازه تاثیر بسزایی دارند .پس عملاً فقط گیردار کردن یک اتصال نمی تواند جای یک مهاربند را در یک قاب فراهم نماید .

پاینده باشید
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مشکل خاکستری بودن رنگ تیرها بعد از طراحی و پایین بودن آرماتورهای طولی aliagha007 1 380 1399/7/28 ، 09:54 عصر
آخرین ارسال: dolatkhah1
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 15 23,188 1399/6/28 ، 10:16 صبح
آخرین ارسال: Pooriakarimi
  معرفی ترکیب بارهای طراحی سازه فولادی به روش LRFD KONKORKONKOR 4 5,445 1399/6/26 ، 04:08 عصر
آخرین ارسال: mohammadjavad69
  روش طراحی در ایتبس ActioN 0 359 1399/5/12 ، 03:03 عصر
آخرین ارسال: ActioN
  مشکل در طراحی تیر کنسولی بتنی؟ kaka410 52 23,269 1399/3/2 ، 11:41 عصر
آخرین ارسال: yasermeithamy
  سوال در مورد وزن و سیستم سازه ای حمیدرضا یزدی 2 446 1399/1/8 ، 07:37 عصر
آخرین ارسال: yasermeithamy
Lightbulb سوال دربارهی آیین نامه حسینی11 3 376 1398/11/7 ، 01:22 صبح
آخرین ارسال: حسینی11
  پرسش و پاسخ در مورد ایتبس roza12341234 3 748 1398/10/24 ، 09:38 صبح
آخرین ارسال: m.heidarii
  راهنمایی در مورد اعمال ضریب ترک خوردگی ستون M-CIVIL 7 5,743 1398/9/19 ، 03:28 عصر
آخرین ارسال: mahdi hatami
  مدل کردن یا نکردن خرپشته (سوال اینست) حمید فلاح منش 59 25,564 1398/8/6 ، 11:03 عصر
آخرین ارسال: یوسف ابراهیم پور

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان