امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال : علت تفاوت دینامیکی و استاتیکی در این پروژه ؟
بنده یه پروژه ساختمان بتنی به ارتفاع 16.35 با سقف شیب دار رو در ایتبس مدل کردم . فایل دینامیکی رو هم با SAVE AS گرفتن از فایل قاب بتنی (30% ) تهیه کردم .
حالا که اونها رو با هم مقایسه میکنم فایل دینامیکیم سنگین تر بدست میاد .
قبلا این سوالو مطرح کردم و جناب مهندس حمید فلاح منش فرمودند این یه قاعده ثابت نیست (دینامیکی سبکتر از استاتیکی بشه ) وبستگی به ساختمانش داره و من باید دیدمو عوض کنم .
ولی در پروژه دیگر هم این اتفاق دوباره افتاده
حالا خواهشمندم فایل های پیوست رو ببینیدفکر میکنم یه مشکلی وجود داره وبندروراهنمایی بفرمائید .با سپاس فراوان
ادرس فایل : http://uplod.ir/tb0srnzcktei/File_etabs.rar.htm
پاسخ
سلام
شما ضریب زلزله 0.0282 وارد کردید خوب برای همین دور از انتظار نیستش که مقدار برش دینامیکی که بر اساس
زمان تناوب خود سازه بدست میاد بیشتر از این مقدار بشه.یعنی شما باید 30 درصد برش دینامیکیو با 30 درصد برش پایه ی
استاتیکی مقایسه کنید نه این روشی که خودتون انجام دادید
پاسخ
مهندس جان ممنون که جواب دادید
امابنده طبق آیین نامه برای جهتی که دیوار برشی وجود داره ضریب زلزله رو ضربدر0.3 کردم و اعمال کردم .(0.094*30%)
و در واقع برای تحمل 30% بار جانبی طراحی کردم
حالا متوجه نشدم اشتباهم این بوده یا . . . ؟
یا اینکه در فایل استاتیکی معادل سازه باید تحلیل دینامیکی هم بشه ( یعنی در یه فایل هم پارامترهای استاتیکی و هم پارامترهای دینامیکی تنطیم بشه ) که من این کارو نکردم . و فایلارو جدا جدا تنظیم کردم .؟
اگه لطف بفرمایید مفهومی تر توضیح بدبد متاسفانه متوجه منظورتون نشدم
با تشکر
پاسخ
با سلام

نیاز است همپایه سازی برش پایه استاتیکی و دنیامیکی طیفی را انجام دهید . باید برش پایه دینامیکی طیفی به برش پایه استاتیکی برسد برای این منظورنیاز است ضریب مقیاس را محاسبه نماییم و سپس مقدار کل را به برنامه تعریف نماییم .

* درسازه منظم مقدار ضریب مقیاس ( استفاده از تحلیل دینامیکی طیفی ) ----» 0.9 * برش پایه استاتیکی / برش پایه دینامیکی

- مقدار ضریب مقیاس کل محاسبه شده از بالا را در طیفهای بازتاب در برنامه ایتبس اصلاح می نماییم .

پاینده باشید
پاسخ
سلام
فایل 30 درصد تحلیل دینامیکی که برای طراحی اعضای خمشی ساخته میشه نباید هیچ تفاوتی با فایل 30 درصد تحلیل دینامیکی داشته باشه
تنها تفاوت در نوع تحلیل است که تحلیل دینامیکی و استاتیکی است.
نکته ای که باید رعایت بشه اینه که ضریب سختی دیوارهای برشی باید از 0.35 به عدد نزدیک صفر مثل 0.001 تغییر پیدا کنه .
در این حالت تحلیل دینامیکی با استاتیکی تقریبا برابر میشه ولی با مقایسه بیشتر تحلیل دینامیکی از استاتیکی سبک تر طراحی میشه.
خدایا چنان کن سرانجام کار تا وقتی که هنوز زنده ایم آیین نامه ایران جای بگیره توی CSI و تو خشنود بشی و ماهم رستگار.
پاسخ
خدمت مهندس بابایی عرض شود که:
بنده تو هم پایه کردن مشکل ندارم
، مشکل اینه در جهتی که دیوار برشی دارم ( Y ) نیروی برش دینامیکی از نیروی برش استاتیکی بیشتر میشه ؟؟؟
که نیازی به اسکیلم نداره ، ولی چرا این اتفاق افتاده ؟
چرا در جهت X نیروی برش دینامیکی کمتر از برش استاتیکیه ؟ ولی در جهت Y بالعکسه !!!؟
لطفا پاسخ مفهومی بدید .با تشکر
پاسخ
با سلام

همکار گرامی شما بگوید چرا باید نیروها مساوی باشد !!!
پاسخ
سلام
علت بزرگتر شدن برش پایه استاتیکی این است که زمان تناوب تجربی غالبا از زمان تناوب مود اصلی سازه (تحلیلی) که توسط آنالیز نرم افزار محاسبه می شود کوچکتر بوده که همین امر باعث بزرگتر شدن ضریب پایه استاتیکی نسبت به حالت دینامیکی و به موازات آن بزرگتر بودن برش پایه استاتیکی می شود. این نتیجه گیری را در طرح خود هم بررسی نمایید .

هر مقدار اختلاف که باشد به هر حال باید همپایه سازی انجام گیرد .

پاینده باشید
پاسخ
خدمت مهندس shahryar16 عرض کنم که : بنده مشکلی با سنگینتر بودن فایل دینامیکی نسبت به فایل استاتیکی ندارم
اما : چرا فقط در یک جهت سازه ( جهت دیواربرشی y ) نیروی برش پایه دینامیکی از استاتیکی بیشتر شده ، در حالی که در جهت (x قاب خمشی ) نیروی استاتیکی از دینامیکی بیشتر شده .
حال اینکه برای همین سازه در حالت طراحی فولادی این اتفاقا نمیفته و در دو جهت استاتیکی از دینامیکی سنگینتره !!!
پاسخ
با سلام
همکار گرامی در تحلیل دینامیکی نیروها و تغییر مکانها با استفاده از آنالیز مودال محاسبه میشود.
اما در استاتیکی یک مود است
علت بیشتر یا کمتر شدن مقدار برش پایه در اختلاف پریود مود تجربی (نرم افزار ) وتجربی آیین نامه است .
شما در جهت دیوار برشی پریود را از روابط تجربی آیین نامه 2800 بدست آورده اید
در حالی که نرم افزار از روی مقاطع شما !
پاینده باشید
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بررسی پروژه بتن elyasostad 1 79 1396/4/2 ، 06:06 عصر
آخرین ارسال: civil92
  چک کردن پروژه بتن - ضروری afshin_ipe 6 195 1396/3/12 ، 03:41 عصر
  چک کردن پروژه بتن alimorad39 1 100 1396/3/11 ، 07:02 عصر
  run نشدن پروژه ایتبس ورژن 2015.1.0 esijavamy 10 2,329 1396/2/29 ، 05:25 عصر
آخرین ارسال: mezakh
Star درخواست چک کردن پروژه فولادی 2 طبقه 9.7.4 eng.mousavi 0 130 1396/1/11 ، 11:50 عصر
آخرین ارسال: eng.mousavi
  درخواست چک پروژه فولاد sasan.ce 0 212 1395/11/19 ، 01:50 صبح
آخرین ارسال: sasan.ce
  در خواست چک کردن پروژه lrfd قاب خمشی متوسط فولادی 4 طبقه فولادی در ایتبس2015 یوسف ابراهیم پور 2 478 1395/10/6 ، 05:24 عصر
آخرین ارسال: یوسف ابراهیم پور
  مهندسین عزیز خواهشا پروژه من رو چک کنید mosa2 0 312 1395/6/27 ، 05:20 عصر
آخرین ارسال: mosa2
  چک کردن پروژه ی بتنی و رفع یک ابهام GustavoWoltmann 0 341 1395/6/20 ، 04:37 عصر
آخرین ارسال: GustavoWoltmann
  چک کردن فایل etabs پروژه فولادی 11 طبقه mohsen6176 7 849 1395/4/13 ، 04:22 عصر
آخرین ارسال: mohsen6176

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان