امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 2.27
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ضریب k ستون
سلام دوستان
یه مساله؟
همونطور که شما دوستان میدونید در حالتی که تیر یک سر گیر دار و یک سر ازاد باشه طبق کتاب فولاد ************ ضریب kبرابر 2 میشه
این در بدترین حالته
حالا اگه دوطرف دو این ستون تیر داشته باشیم قاعدتا باید عدد k به مقدار کمتر از 2 برسه
ولی من چه در پروژه خودم و چه در پروژه دوستان که چک میکردم این مقدار گاها به عددی بالاتر از 3 و حتی 4 و 5 میرسید
به نظرتون مشکل چیه؟
پاسخ
ب*****

معمولاً ایتبس در محاسبه ضریب طول موثر ستون در بیشتر مواقع اشتباه محاسبه می کند به خصوص سازه ای که در یک جهت مفصلی باشد و جهت دیگر گیردار که به دلیل مفصلی شدن پای ستون ها در یک جهت اینمورد اشتباه محاسبه می شود و عددی بیشتر از 2 را نتیجه می دهد در صورتی که پای ستونها گیردار کامل باشد . اینمورد مرتفط می شود . حال ممکن است با توجه به فرضیات بالا این عدد نزدیک 2 و یا خیلی بیشتر از 2 هم باشد .
معمولاً وقتی ستون در طبقه اول در انتهای خود مفصلی تعریف شده باشد ، برنامه برای محاسبه ضریب G در تعیین ضریب طول موثر آن رابه میزان 10 برابر نسبت سختی ستون به تیر در انتهای دیگر در نظر می گیرد .
یکبار اتصال پای ستون را گیردار در نظر بگیرید و نتایج را نسبت به حالت قبل بررسی کنید .
پاسخ
مهندس بابایی با توجه به اطلاعاتی که من دارم محاسبه ضریب k در صفحه انجام میشه نه در فضا
یعنی زمانی که ما میخواهیم ضریب را در جهت محور مشخص چک کنیم تیر های همان محور و در صفحه همان محور را در نظر میگیریم،پس تیر های عمود بر محور مشخص را در نظر نمی گیریم
من ستون بیس رو کامل گیر دار تعریف کردم ولی باز هم به نتیجه مطلوب نرسیدم
ضرایب k در هر دو جهت 1 میشن که در جهت قاب خمشی این مقدار باید عددی بیش از 1 باشه ولی نیست
پاسخ
سلام
کسی از دوستان تاثیر تغییرات ضریب ستون را در نتایج طراحی تحقیق کرده؟
منظورم اینه که وقتی ضریب ستون کمتر از یک می شه یا بیشتر از یک میشه روی قوت وضعف مقاطع وپرامترهای دیگر سازه چه تاثیری داره.؟
مثلا وققتی ضریب ترک خوردگی تیر وستون کوچک میشه مقطع قوی تر لازم می شه.
آیا اثر ضریب ستون هم همینطوره؟
پاسخ
sogand ,

ضریب طول موثر در طراحی تاثیر گذار می باشد و باید در محاسبه دقیق آن با توجه به سختی المانها و یا مهاربند بودن قاب توجه شود . چون در بهینه سازی طراحی موثر است .

* ضریب طول موثر ستون با مقدار بار بحرانی ستون ( Pcr ) رابطه معکوسی دارند . یعنی هر مقدار ضریب طول موثر بزرگتر باشد مقدار بار بحرانی برای ستون کمتر است در نتیجه ستون داری مقاومت کمتری می باشد یعنی ضعیف است . ( افزایش k مهار جانبی نشده = کاهش Pcr ستون ضعیفتر )

* ستون های مهار جانبی شده دارای ضریب طول موثر کوچکتری نسبت به ستون های مهار جانبی نشده دارای می باشند . در نتیجه ستون های دارای ضریب طول موثر کوچکتر جزء قویترین ستون محسوب می شوند و دارای مقاومت بیشتری می باشند .

* بهتر است در سازه شرایط جوری باشد تا قاب روبه مهاربندی شده باشد . حتی قاب خمشی

پاینده باشید
پاسخ
mehdi069 ,

فایل خود را پیوست کنید . تا در اسرع وقت پروژه را بررسی کنم.
پاسخ
این فایل بتنیه
من چک کردم در دو جهت 1 بود
ولی برا دوستام بالا بود

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   3.rar (اندازه: 680.69 KB / تعداد دفعات دریافت: 44)
پاسخ
با توجه به بتنی بودن سازه ضریب طول موثر همواره برابر با یک خواهد بود . دقت کنید در صورتی که سازه بتنی باشد برنامه به مهاربند شده و یا نشده سازه اهمیتی نمی دهد و ضریب k را محاسبه نمی کند و همواره از مقدار پیشفرض 1 استفاده می نماید و طول مهار نشده ستون را در محاسبات در نظر می گیرد

*در صورت فعال شده اثر P - دلتا ضریب تشدید لنگر برابر یک می باشد . در غیر این باید ضریب طول موثر دستی محاسبه و به ستون ها اعمال شود .
* در سازه بتنی همواره اثر p- دلتا در نظر گرفته می شود .
پاسخ
مهندس بابای
ستونایی که سایر دوستام طراحی کردن مقدار بالای 5 هم وجود داشت،چطور میگید طراحی نمیکنه؟
اینم فایل فولادیه

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   00.rar (اندازه: 183.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 14)
پاسخ
بالاخره فایل شما بتنی هستش یا فولادی مشکل اصلی ضریب طول موثر در کدام فایل است . در بتنی برابر یک می باشد در فولادی ممکن در قاب خمشی عدد نزدیک به 2 و یا خیلی بیشتر را نتیجه دهد .
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه اعمال ضریب 85 تا 90 درصدی تحلیل طیفی به استاتیکی در دریفت چگونه است؟ HOMAN1974 7 481 1396/1/2 ، 06:50 عصر
آخرین ارسال: ezal22020
  ستون گذاری و صفحه ستون crywolf222 1 107 1395/12/20 ، 05:56 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  طراحی دستی ستون ها امین سمسار 0 302 1395/10/26 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: امین سمسار
  اندازه مناسب ابعاد تیر و ستون در ایتبس سازه های بتنی 7mycivil 2 372 1395/10/17 ، 03:47 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  تغییر مکان طبقات برای محاسبه ضریب بزرگنمایی amirmousavi 20 7,999 1395/10/11 ، 05:21 صبح
آخرین ارسال: pezhmanrajabi320
  نمایش تیر ها و ستون هارو در یک الویشن سازه مد نظر در ایتبس مبتدی95 6 344 1395/10/11 ، 12:02 صبح
آخرین ارسال: civil92
Sad مشکل نمایش صفر آرماتور (خاموت) برشی تیر و ستون sasan.ce 5 439 1395/7/26 ، 12:51 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  دیدن حداکثر ظرفیت تیر یا ستون برای خمش،برش و...از ایتبس ali_deylami 11 7,151 1395/6/25 ، 03:04 عصر
آخرین ارسال: jamshid1372
  افزایش دان ظرفیت برشی و خمشی ستون ها فلزی hajix8867 0 306 1395/6/3 ، 09:33 صبح
آخرین ارسال: hajix8867
  دیدن حداکثر ظرفیت تیر یا ستون برای خمش،برش و...از ایتبس2015 golzar_68teh 1 387 1395/4/23 ، 05:32 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان