امتیاز موضوع:
  • 76 رأی - میانگین امتیازات: 3.54
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحی بادبندهای ضربدری
(1393/3/5 ، 02:29 عصر)kazembvo نوشته است: سلام
من یک سوالی از خدمت شما دارم.آیا بر اساس مباحث جدید و استفاده از آیین نامه Aisc360-2010 طراحی انجام دادین؟آیا ضرایب مربوط به بادبند رو وارد کردین؟
ببین مهندس گفته مهندس sd70 زمانی درسته که از روش طوا موثر استفاده کنیم اما اگر از روش طراحی مستقیم استفاده کنیم شما اگر در قسمت Effective Length Factor ضرایب رو تغییر بدید باز نتایج نرم افزار با حالتی که این ضرایب 1 باشد تفاوتی ندارد.
یا باید به قول مهندس sd70 این ضرایب رو وارد نکنیم یا اگر میکنیم به نظر بنده درقسمت مربوط به Unbraced Length Ratio در (major) و (minor) نه قسمت ltb وارد کنیم

سلام
بنده هنوز سازه های فولادی بر اساس مبحث دهم ویرایش 87 و به روش تنش مجاز کار میکنم ولی باین آیین نامه کار کردم
و میدونم که موردی که شما گفتید کاملا صحیح هستش و درآیین نامه خود ما هم تاکید شده در مقاطع فشاری طول موثر 1 در نظر گرفته میشود..
اصلی ترین ایراد برمیگرده به روش تنش مجاز که یکیش اعمال همزمان این دو عدد در طول موثر و طول مهرنشده هستش
که من در پست قبلی باید دقیقتر توضیح میدادم که ایراداتی که گفتم به کجا برمیگرده....

البته من به هیچ وجه برای طراحی مهاربند ها از نتایج ایتبس استفاده نمیکنم
و بر اساس روش دستی طراحی میکنم

پاسخ
(1393/3/5 ، 02:28 عصر)کیوان بابایی نوشته است: به نظر شما برنامه ایتبس برای کنترل لاغری از کدام رابطه استفاده می کند kl/r یا L/R ؟

سلام خدمت شما
از رابطه ی K*L(u)/r
پاسخ
در حالتی که برنامه خودکار ضوابط لرزهای را با اعمال تنظیمات آن کنترل می کند تعریف شما در اینباره چه خواهد بود یعنی باز ایتبس از همان رابطه که توظیح دادید استفاده می کند ؟
پاسخ
مهندس بابای عزیز متوجه منظور شما نشدم
در کدام روش مد نظر شما هستش؟ حالت حدی یا تنش مجاز؟
پاسخ
(1393/3/5 ، 02:56 عصر)حمید فلاح منش نوشته است: [quote='kazembvo' pid='35545' dateline='1401098348']
سلام
من یک سوالی از خدمت شما دارم.آیا بر اساس مباحث جدید و استفاده از آیین نامه Aisc360-2010 طراحی انجام دادین؟آیا ضرایب مربوط به بادبند رو وارد کردین؟
ببین مهندس گفته مهندس sd70 زمانی درسته که از روش طوا موثر استفاده کنیم اما اگر از روش طراحی مستقیم استفاده کنیم شما اگر در قسمت Effective Length Factor ضرایب رو تغییر بدید باز نتایج نرم افزار با حالتی که این ضرایب 1 باشد تفاوتی ندارد.
یا باید به قول مهندس sd70 این ضرایب رو وارد نکنیم یا اگر میکنیم به نظر بنده درقسمت مربوط به Unbraced Length Ratio در (major) و (minor) نه قسمت ltb وارد کنیم

سلام
بنده هنوز سازه های فولادی بر اساس مبحث دهم ویرایش 87 و به روش تنش مجاز کار میکنم ولی باین آیین نامه کار کردم
و میدونم که موردی که شما گفتید کاملا صحیح هستش و درآیین نامه خود ما هم تاکید شده در مقاطع فشاری طول موثر 1 در نظر گرفته میشود..
اصلی ترین ایراد برمیگرده به روش تنش مجاز که یکیش اعمال همزمان این دو عدد در طول موثر و طول مهرنشده هستش
که من در پست قبلی باید دقیقتر توضیح میدادم که ایراداتی که گفتم به کجا برمیگرده....

البته من به هیچ وجه برای طراحی مهاربند ها از نتایج ایتبس استفاده نمیکنم
و بر اساس روش دستی طراحی میکنم
با تشکر از شما
میدونید چرا میگم در قسمت Unbraced Length Ratio باید این ضرایب رو وارد کنیم؟برای طراحی دو روش در ایتبز 2013 و انتخاب آیین نامه aisc360-2010 وجود داره که:
1-اگر روش طول موثر رو انتخاب کنیم که به راحتی میتونیم مقادیر k ها رو در قسمتهای Effective Length Factor وارد کنیم
2-اگر روش طراحی مستقیم (که طبق مبحث 10 جدید روش اصلی است) باشد دیگر نمیتوانیم مقدار k ها رو تغییر بدهیم. یعنی اگر در قسمت Effective Length Factor مقدار k رو تغییر بدیم باز نرم افزار اونو برابر 1 لحاظ میکنه
مثلا برای بادبند اگر بخوایم ضرایب 0.5 و 0.7 رو بدیم باید چیکار کنیم؟
لاغری طبق رابطه kl/r محاسبه میشه. یعنی یک رابطه خطی بین k و l وجود داره که میتونیم از قسمت Unbraced Length Ratio ضرایب 0.5 و 0.7 رو روی طول مهار نشده عضو در جهات major و minor اصلی و فرعی وارد کنیم. یعنی در واقع به جای ضرب 0.5 در ضریب k از رابطه k*(0.5*l)/r استفاده میکنیم
پاسخ
در روش تنش مجاز به فرض Ubc 97 ضوابط لرزهای برای بادبند کنترل می شود و همچنین آیین نامه های دیگر که ضوابط مرتبط با بحث لرزه ای را کنترل می کنند در اینصورت رابطه لاغری عضو مهاربند در برنامه بر چه اساس می باشد یعنی از کدام دو رابطه استفاده می شود ؟
پاسخ
(1393/3/5 ، 03:18 عصر)کیوان بابایی نوشته است: در روش تنش مجاز به فرض Ubc 97 ضوابط لرزهای برای بادبند کنترل می شود و همچنین آیین نامه های دیگر که ضوابط مرتبط با بحث لرزه ای را کنترل می کنند در اینصورت رابطه لاغری عضو مهاربند در برنامه بر چه اساس می باشد یعنی از کدام دو رابطه استفاده می شود ؟
مهندس رابطه کلی kl/r است
حالا شما میتونی یک سری ضرایب رو در k و l ضرب کنی و نرم افزار طبق این ضرایب و فرمول kl/r محاسبه و کنترل میکند

پاسخ
مهندس بهار نژاد عزیز
ممنونم بابت توضیحات کاملا صحیح شما
بله این مورد کامل درسته و قبول دارم. بحث من در مورد تنش مجاز و روش آیین نامه خودمون هستش
نه حالت حدی ویا تنش مجاز آیین نامه aisc-360-10
پاسخ
تصویری که در بالا پیوست شده اشتباه نیست . و کاملاً صحیح است در واقع برای اینکه برنامه برای کنترل ضوابط لرزه ای و کنترل مهاربند و یالاغری آن از رابطه صحیح استفاده کند که منطبق بر مبحث دهم باشد باید مقدار ضرایب طول موثر خارج صفحه را در قسمت Unbraced Length Ratio(Minor برابر با 0.7 وارد می کنیم . در واقع وقتی k که برابر با 1 است برای برنامه تعریف نکنیم و ضرایب طول موثر را در قسمت طول مهار نشده وارد کنیم تا رابطه درست محاسبه گرددچرا چون ایتبس از رابطه L/r در این مورد استفاده می کند . و k را به حساب نمی آورد .
پاسخ
(1393/3/5 ، 03:31 عصر)حمید فلاح منش نوشته است: مهندس بهار نژاد عزیز
ممنونم بابت توضیحات کاملا صحیح شما
بله این مورد کامل درسته و قبول دارم. بحث من در مورد تنش مجاز و روش آیین نامه خودمون هستش
نه حالت حدی ویا تنش مجاز آیین نامه aisc-360-10
مرسی
خب آیین نامه جدید ما هم بر گرفته از همین Aisc2010 هست دیگه
بعدشم ما بخواهیم طراحی کنیم سازه رو در ایتبز مجبوریم آیین نامه AISC2010 رو انتخاب کنیم چون نزدیکترین شباهت رو به آیین نامه ما دارد
منظورم حالت حدی هستا.چون فکر کنم دیگه تنش مجاز رو قبول نکنن

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال در مورد طراحی ورقهای پیوستگی برای ستون های باکس sd70 0 23 1397/9/21 ، 10:54 صبح
آخرین ارسال: sd70
  نیروی طراحی کف ستون (F1 F2 F3) pouya70 0 81 1397/7/15 ، 08:22 عصر
آخرین ارسال: pouya70
  طراحی تیر فولادی آی شکل که فقط از بال فشاری از دو طرف جوش شده fardinf 1 483 1396/11/16 ، 04:45 عصر
آخرین ارسال: fardinf
  از کجا بدانیم که در طراحی فولادی چه مقاطعی را باید تعریف کرد m_dey 15 6,865 1396/2/19 ، 10:41 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  طراحی مهاربند سازه صنعتی vhdmzh 4 894 1395/7/29 ، 12:43 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  تیر ضعیف - ستون قوی در طراحی سازه های خمشی ویژه؟ multitask 19 10,372 1395/4/19 ، 01:10 عصر
آخرین ارسال: ساده دل
  کمک برای طراحی اتصالات خمشی ویژه سازه فولادی abs civil 1 933 1395/1/7 ، 05:45 عصر
آخرین ارسال: abs civil
  طراحی اعضا و اتصالات مهاربندهای جانبی به روش حدی hamidreza4822 7 1,565 1394/12/6 ، 10:26 عصر
آخرین ارسال: mohammadee1365
  طراحی در جهت صلب masood1552 1 744 1394/11/2 ، 11:54 صبح
آخرین ارسال: کیوان بابایی
Big Grin کمک در طراحی یک سازه reza_mj63 4 1,001 1394/10/25 ، 02:03 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان