امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحی برای %25

سلام خدمت مهندسین
، در طراحی %25 در سازه های بتنی بعد از خذف دیوار برشی و اعمال ضریب %25، اکثر ستون ها و تیرها جواب نمیدن و قرمز میشن ودر صورت طراحی مقطع آنها خیلی بزرگ میشه مثلا ستونی که با 35 جواب داده در اینجا با 50 هم جواب نمیده، به نظرتون ایراد کار من کجاست؟ اصلا باید تمام تیر و ستونهارو از اول در %25 طراحی کنم یا فقط ستونهای اطراف دیوار برشی را؟
با تشکر
پاسخ

سلام.
برای تهیه فایل 25% ، لینک زیر رو که حاوی Manual تهیه فایل 25% هست رو مطالعه بفرمائید.
http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D8%A...8%A7%D8%A8

توی این فایل کاملا توضیح داده شده که نیازی نیست دیوار حذف بشه، بلکه باید اثر دیوار روی سازه حذف بشه.
بنابراین حذف کامل دیوار روش درستی برای فایل 25% نیست.

اما خیلی روشن نمیشه در مورد اینکه چرا مقاطع شما جواب نمیدن، تصمیم گرفت.
فایل اصلی و 25% خودتون رو با پسوند e2k ضمیمه کنید تا بررسی بشه.

موفق باشید
رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

شهدا در شادی وصلشان و در قهقهه مستانه شان عند ربهم یرزقون اند
پاسخ
سلام مهندس بهنیا
ممنون از پاسختون و همچنین فایل ارسالی.
من پروژه ام را به همراه فایل %25 البته به روش خودم براتون ضمیمه کردم ممنون میشم بررسی کنید ببینید علاوه بر اشکالی که به روشم گرفتید چه ایراد دیگه ای داره که مقاطع در %25 اینقدر بزرگ میشن ، با تشکر فراوان

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   New folder.rar (اندازه: 30.12 KB / تعداد دفعات دریافت: 40)
پاسخ
سلام.
من فایلتون رو دیدم.
در نظر اول میشه یه کارایی روش کرد. اما خب یک مقدار کار میبره که امشب اگه وقت کنم یک کم روش کار میکنم.
رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

پاسخ
سلام آقای مهندس بهنیا
ممنون میشم اگه یه نگاهی به پروژم بندازین،با تشکر
پاسخ

سلام
ممنون میشم اگه کسی از دوستان میتونه فایل منو بررسی کنه و ببینه اشکال کارم کجاست؟
با تشکر
پاسخ
مشکل کار شما این بوده که ضریب زلزله رو برای تمامی بارهای جانبی 25% نکردید.
ضریب C در بارهای EX و EY برابر 0.0859 بودند که باید تبدیل بشن به 0.0214 و اتفاقا همون ترکیب بارها هم بحرانی شده و ستونهاتون به اون شکل در اومدن!
با تصحیح ضریب C مقاطعتون جواب میدن. فقط ستون های متصل به دیوار برشی جواب نمیدن که اونها هم در فایل 25% نیازی به کنترلشون نیست.
گرچه من این سیستم ساخت فایل 25% رو قبول ندارم، ولی خب...

پاسخ
(1394/5/22 ، 10:10 صبح)علی بهنیا نوشته است: مشکل کار شما این بوده که ضریب زلزله رو برای تمامی بارهای جانبی 25% نکردید.
ضریب C در بارهای EX و EY برابر 0.0859 بودند که باید تبدیل بشن به 0.0214 و اتفاقا همون ترکیب بارها هم بحرانی شده و ستونهاتون به اون شکل در اومدن!
با تصحیح ضریب C مقاطعتون جواب میدن. فقط ستون های متصل به دیوار برشی جواب نمیدن که اونها هم در فایل 25% نیازی به کنترلشون نیست.
گرچه من این سیستم ساخت فایل 25% رو قبول ندارم، ولی خب...
سلام.جناب مهندس میشه در این مورد بیشتر توضیح بدین که چرا 25% را قبول ندارید و از چه روشی استفاده میکنید؟
و همچنین جایی که فرمودین فقط ستون های متصل به دیوار برشی جواب نمیدن و در فایل 25% نیازی به کنترلشون نیست اون رو بیشتر توضیح بدین که چیکار باید کرد ...از زحماتتون بسیار ممنونم

پاسخ

ممنون جناب مهندس بابت اینکه وقت گذاشتین
من هم متوجه نشدم که چرا ستونهای اطراف دیوار برشی را در فایل 25% نباید طراحی کرد،پس کجا اونا رو باید طراحی کنیم؟
یه سوال مبتدی هم دارم که از کجا میتونم بفهمم کدوم ترکیب بارها بحرانی هستند و بعد از اینکه متوجه شدم باید فقط همون هارو در ضریب 25% ضرب کنم یا همه رو؟
با تشکر فراوان
پاسخ

(1394/5/22 ، 06:43 عصر)fardinf نوشته است: سلام.جناب مهندس میشه در این مورد بیشتر توضیح بدین که چرا 25% را قبول ندارید و از چه روشی استفاده میکنید؟
و همچنین جایی که فرمودین فقط ستون های متصل به دیوار برشی جواب نمیدن و در فایل 25% نیازی به کنترلشون نیست اون رو بیشتر توضیح بدین که چیکار باید کرد ...از زحماتتون بسیار ممنونم

من معمولا تاثیر دیوار برشی رو حذف می کنم. یکی ازروش هاش اینه که مدول الاستیسیته ی بتن مورد استفاده در دیوارهای برشی رو کم کنیم به صورتی که تقریبا بتونیم نتیجه بگیریم دیواردر تحمل بارهای جانبی عملکردی نداره. یکی دو تا روش هم توی سایت عنوان شده که می تونید با جستجو پیداشون کنید.

(1394/5/24 ، 04:43 عصر)sh-mahnaz نوشته است:
ممنون جناب مهندس بابت اینکه وقت گذاشتین

من هم متوجه نشدم که چرا ستونهای اطراف دیوار برشی را در فایل 25% نباید طراحی کرد،پس کجا اونا رو باید طراحی کنیم؟

یه سوال مبتدی هم دارم که از کجا میتونم بفهمم کدوم ترکیب بارها بحرانی هستند و بعد از اینکه متوجه شدم باید فقط همون هارو در ضریب 25% ضرب کنم یا همه رو؟

با تشکر فراوان
در مورد دیوار برشی و ستون های متصل به اون : این ستون ها در بخش طراحی دیوار برشی طراحی می شن. چون وقتی دیوارها و ستون های متصل به اون رو Pier می کنید دارید به برنامه میگید که این ستون نیست! این جزئی از دیوار برشیه. عملکرد اون ستون هم در عمل بسیار متفاوت با دیگر ستون هاست. ( به جهت اعمال مستقیم نیروی زلزله از دیوار برشی به اون ). در حقیقت اگه ما یک دیوار برشی ساده داشته باشیم که دو طرفش دو تا ستون هست، عملکرد این سیستم بسیار مشابه عملکرد دیوار برشی باسکولی هست نه ستون.

این گفته در هیچ جای آئین نامه عنوان نشده و سازمان های نظام مهندسی معمولا تحت عنوان « وحدت رویه کنترل ایستایی » و در همین حد پذیرفته اند که کنترل ستون های متصل به دیوار برشی در فایل 25% لازم نیست که من در بالا استدلالش رو هم آوردم.
امیدوارم جواب گرفته باشید.

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  غیر فعال کردن طراحی لرزه ای در ایتبس 2015 narjes90 3 425 1396/2/24 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: admin
  برداشت وزن در ایتبس برای محاسبات جدید زلزله matin2h 5 3,077 1396/2/6 ، 05:01 عصر
آخرین ارسال: میترام
  تیر ریزی پیشنهادی برای این پلان فوری hajix8867 7 403 1395/11/28 ، 09:18 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  راهنمایی فوری در رابطه با طراحی دستی بر اساس آنالیز ایتبس cuptalweb 1 362 1395/11/27 ، 11:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 341 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 14 18,544 1395/10/29 ، 06:44 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  طراحی دستی ستون ها امین سمسار 0 386 1395/10/26 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: امین سمسار
  تغییر مکان طبقات برای محاسبه ضریب بزرگنمایی amirmousavi 20 8,591 1395/10/11 ، 05:21 صبح
آخرین ارسال: pezhmanrajabi320
  علت تغییر نیروهابعداز طراحی مجدد در فایل 30% بتنی hamidreza lord 1 507 1395/9/27 ، 10:17 عصر
آخرین ارسال: civil92
  درخواست نمونه طراحی دستی باکس فولادی لطفا ؟؟؟؟ hamidreza lord 0 296 1395/8/22 ، 06:37 عصر
آخرین ارسال: hamidreza lord

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان