امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحی سازه فولادی با زیربنای بزرگ 1000 متر مربع
سلام به همه مهندسان عزیز...

من الان یک مشکل دارم :
یک پروژه فولاد دارم با 1000 متر زیر بنا که هر چی مقاطع تیر رو عوض میکنم جواب نمیده.
خواستم شما چک بکنید ببینید اصلا درست مدلسازی کردم یا نه؟
لازمه بدونید که قاب خمشی ویژه میباشد. و اینکه کاربری ها اداری و مس***ی هستن .
ورژن ایتبس هم 9.7 هستش.
اگر کمکم کنید ممنون میشم
در ضمن بهتره از حالت حدی استفاده کنم یا تنش مجاز؟

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   Etabs-Fooladi.zip (اندازه: 411.87 KB / تعداد دفعات دریافت: 111)
پاسخ
1-سلام بار زنده طبقات را ندیدم فقط بار زنده بام را اعمال کرده بودید.طوری دیگر حسابش کردید؟
2-در دهانه هایی که طول زیاد دارند و تیر ها جواب نمی دهند از تیر ورق استفاده کنید.
3-پروژه شما را خیلی سریع نگاه کردم اما خوب روش کار کردید از دست تحلیل دینامیکی خوب خودتون را رها کردید.
4-سازه نسبت به ابعادش دچار پیچش زیاد نشده که خیلی خوب هست.معلومه وقت گذاشتید.این خیلی مورد مهمی هست.
5-دریفت ها رو نگاه نکردم انشا الله که جواب دادن.
بازم میگم کلی و سریع نگاه کردم.دوستان بسیار خوبی در این سایت فعالیت میکنند که از انها هم میتوانید کمک بگیرید.
موفق باشید.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ
(1393/1/14 ، 10:13 عصر)siamak_meybodi نوشته است: 1-سلام بار زنده طبقات را ندیدم فقط بار زنده بام را اعمال کرده بودید.طوری دیگر حسابش کردید؟
2-در دهانه هایی که طول زیاد دارند و تیر ها جواب نمی دهند از تیر ورق استفاده کنید.
3-پروژه شما را خیلی سریع نگاه کردم اما خوب روش کار کردید از دست تحلیل دینامیکی خوب خودتون را رها کردید.
4-سازه نسبت به ابعادش دچار پیچش زیاد نشده که خیلی خوب هست.معلومه وقت گذاشتید.این خیلی مورد مهمی هست.
بازم میگم کلی و سریع نگاه کردم.دوستان بسیار خوبی در این سایت فعالیت میکنند که از انها هم میتوانید کمک بگیرید.
موفق باشید.

تشکر میکنم از شما که وقت گذاشتید و راهنمایی کردید.
بنظر شما آیا مقاطع معقول بودند؟
پاسخ
اجازه بدید یکبار دیگه نگاه کنم بعدا بهتون خبر میدم.
موفق باشید.
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ
(1393/1/14 ، 11:09 عصر)moshavereh نوشته است:
(1393/1/14 ، 10:13 عصر)siamak_meybodi نوشته است: 1-سلام بار زنده طبقات را ندیدم فقط بار زنده بام را اعمال کرده بودید.طوری دیگر حسابش کردید؟
موفق باشید.

با سلام
نسبت تنش تمام مقاطع مردود شما بین 0.96 تا 1.06 می باشد که هم تا حدودی قابل قبولند وهم قابل اصلاح..کافی ست عرض یا ضخامت پلیت روی بال تیرهاتون را
افزایش دهید.
آپلیفت سازه شما به شدت بالاست.تا 250 تن هم رفته برای سازه فولادی خیلی بالاست با چه طرح بیس پلیتی مهارش خواهید کرد؟پیشنهاد می کنم در آرایش وترتیب بادبندها تجدید نظر کنید.
دریفت سازه تون به جز در طبقه m4 تقریبا قابل قبول است.
به نظرم رسید شما قسمت تنظیمات طراحی فایل ایتبستون را خوب مرور نکردید
تیغه ای که بین قاب c,dقرار گرفته وبادبند خورده فابل دسترسی نیست
چرا بارگذاری mass رابجای بام در طبقه زیرش انجام دادید.
چرا مقدار rigid zone را برای تیرها وبادبندهای مفصلی بجای صفرعدد 0.5 قرار دادید
تیرهای فرعی بازشوها در سقفها بایر مفصلی باشند.
نکته آخراینکه بخشهای اداری ومش***ی این سازه کجاست.جون تا آنجاییکه من دیدم به لحاظ بار گذاری یکسان عمل شده

(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه

پاسخ
(1393/1/15 ، 02:24 صبح)miladezati نوشته است:
(1393/1/14 ، 11:09 عصر)moshavereh نوشته است:
موفق باشید.

با سلام
نسبت تنش تمام مقاطع مردود شما بین 0.96 تا 1.06 می باشد که هم تا حدودی قابل قبولند وهم قابل اصلاح..کافی ست عرض یا ضخامت پلیت روی بال تیرهاتون را
افزایش دهید.
آپلیفت سازه شما به شدت بالاست.تا 250 تن هم رفته برای سازه فولادی خیلی بالاست با چه طرح بیس پلیتی مهارش خواهید کرد؟پیشنهاد می کنم در آرایش وترتیب بادبندها تجدید نظر کنید.
دریفت سازه تون به جز در طبقه m4 تقریبا قابل قبول است.
به نظرم رسید شما قسمت تنظیمات طراحی فایل ایتبستون را خوب مرور نکردید
تیغه ای که بین قاب c,dقرار گرفته وبادبند خورده فابل دسترسی نیست
چرا بارگذاری mass رابجای بام در طبقه زیرش انجام دادید.
چرا مقدار rigid zone را برای تیرها وبادبندهای مفصلی بجای صفرعدد 0.5 قرار دادید
تیرهای فرعی بازشوها در سقفها بایر مفصلی باشند.
نکته آخراینکه بخشهای اداری ومش***ی این سازه کجاست.جون تا آنجاییکه من دیدم به لحاظ بار گذاری یکسان عمل شده

با تشکر از شما که وقت گذاشتید و فایل رو چک کردید.
در مورد بارگذاری mass وrigid Zone و همچنین تیرهای فرعی بازشو ها کاملا حق با شماست.
اما در رابطه با بارگذاری مس***ی واداری کاملا با هم متفاوت هستند و از این بابت مشکلی نداره.
در قسمت تنظیمات طراحی منظور شما رو متوجه نشدم.

اینکه یک سری از بادبندها قابل دسترس نیست بدلیل این است که برای ترسیم سقف ها با مشکل بر میخوردم به همین دلیل تصمیم گرفتم که بصورت موقت آن گرید را از سیستم حذف کنم.

ولی با توجه به رفع این مشکل ها باز هم جوابگو نبود. و تصمیم گرفتم که از تیرورق استفاده کنم.
البته یک سوال هم دارم : برای ساخت تیرورق در SD غیر از ضوابط قاب ویژه در مبحث 10 ضوابط دیگری هم هست که باید کنترل شود ؟

پاسخ
[/quote]
(1393/1/15 ، 12:12 عصر)moshavereh نوشته است: با تشکر از شما که وقت گذاشتید و فایل رو چک کردید.
در مورد بارگذاری mass وrigid Zone و همچنین تیرهای فرعی بازشو ها کاملا حق با شماست.
اما در رابطه با بارگذاری مس***ی واداری کاملا با هم متفاوت هستند و از این بابت مشکلی نداره.

اینکه یک سری از بادبندها قابل دسترس نیست بدلیل این است که برای ترسیم سقف ها با مشکل بر میخوردم به همین دلیل تصمیم گرفتم که بصورت موقت آن گرید را از سیستم حذف کنم.

ولی با توجه به رفع این مشکل ها باز هم جوابگو نبود. و تصمیم گرفتم که از تیرورق استفاده کنم.
البته یک سوال هم دارم : برای ساخت تیرورق در SD غیر از ضوابط قاب ویژه در مبحث 10 ضوابط دیگری هم هست که باید کنترل شود ؟

با سلام
عرض کردم که مشکل تنش مقاطع شما با افزایش عرض پلیت ipe330pl درست می شود عرض پلیت را به 0.18 اضافه کن تا نتیجه را ببینی.ولی آپلیفت را چکار می کنی که خیلی بحرانی هست.
بار زنده تمام طبقات را 220 دادی . آیا مس***ی با تجاری فرق ندارد؟من متوجه تفاوتی که اشاره کردید نشدم
منظورم تنظیم پارامترهایی مثل k,cm,unbraced length magor,minorوغیره بود
زحمت زیاد کشیدید خسته نباشید

(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه

پاسخ
(1393/1/15 ، 02:38 عصر)miladezati نوشته است:
(1393/1/15 ، 12:12 عصر)moshavereh نوشته است:
(1393/1/15 ، 12:12 عصر)moshavereh نوشته است: با تشکر از شما که وقت گذاشتید و فایل رو چک کردید.

با سلام
عرض کردم که مشکل تنش مقاطع شما با افزایش عرض پلیت ipe330pl درست می شود عرض پلیت را به 0.18 اضافه کن تا نتیجه را ببینی.ولی آپلیفت را چکار می کنی که خیلی بحرانی هست.
بار زنده تمام طبقات را 220 دادی . آیا مس***ی با تجاری فرق ندارد؟من متوجه تفاوتی که اشاره کردید نشدم
منظورم تنظیم پارامترهایی مثل k,cm,unbraced length magor,minorوغیره بود
زحمت زیاد کشیدید خسته نباشید

[/quote]

با راهنمایی که شما کردید مسئله تیرها درست شد و البته الان متوجه شدم که بله حرف شما درست بود که بار زنده را 220 داده بود که درست شد.

الان مشکلی نیست .مگر ؛ نیروهای ستون های متصل به بادبندها(آپلیفت ستون) به 120 تن رسیده ایا معقوله یا اینکه هنوز جا داره که پایینتر بیاد؟
پاسخ
سلام
آقای مهندس moshavere شما به اجرایی بودن پروژهتونم فکر کردین؟
چطوری 2IpE270pl را روی box50x50اجرا کنند
ابعاد اولی 30x30وابعاد دومی 50x50 است
اصلا علتش چی بوده که تا بالا با باکس نرفتین؟
پاسخ
(1393/1/15 ، 07:02 عصر)chili نوشته است: سلام
آقای مهندس moshavere شما به اجرایی بودن پروژهتونم فکر کردین؟
چطوری 2IpE270pl را روی box50x50اجرا کنند
ابعاد اولی 30x30وابعاد دومی 50x50 است
اصلا علتش چی بوده که تا بالا با باکس نرفتین؟

توی این فایلی که برای دوستان قرار دادم حق با شماست . این دو تیپ ستون با هیچ نوع وصله ای پر نخواهد شد ولی منظور من از قرار دادن این فایل در سایت شناسایی نقاط ضعف در طراحی تیرها بود نه چیزه دیگه . من در این سازه از دو تیپ ستون باکس 40 و یا احتمالا 30 استفاده خواهم کرد که تحت ترکیب بار ویژه نیز پاسخگو خواهد بود .

ولی حق با شماست این دو نوع ستون اصلا اجرایی نیست.
تشکر میکنم که نظرتونو راجع به طراحی گفتین اگر مشکل دیگری در فایلش هست بگین تا شاید کمکی بهم کنه در پروژه های (آینده کاری)
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  از کجا بدانیم که در طراحی فولادی چه مقاطعی را باید تعریف کرد m_dey 15 4,604 1396/2/19 ، 10:41 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  سوال درباره پی سازه فلزی SS_WORLD 0 104 1395/11/25 ، 11:25 عصر
آخرین ارسال: SS_WORLD
  طراحی مهاربند سازه صنعتی vhdmzh 4 326 1395/7/29 ، 12:43 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  تیر ضعیف - ستون قوی در طراحی سازه های خمشی ویژه؟ multitask 19 7,988 1395/4/19 ، 01:10 عصر
آخرین ارسال: ساده دل
  تعیین نوع سیستم سازه یونسی 1 398 1395/1/24 ، 11:36 عصر
آخرین ارسال: engineer2014
  کمک برای طراحی اتصالات خمشی ویژه سازه فولادی abs civil 1 506 1395/1/7 ، 05:45 عصر
آخرین ارسال: abs civil
  طراحی اعضا و اتصالات مهاربندهای جانبی به روش حدی hamidreza4822 7 753 1394/12/6 ، 10:26 عصر
آخرین ارسال: mohammadee1365
  طراحی در جهت صلب masood1552 1 427 1394/11/2 ، 11:54 صبح
آخرین ارسال: کیوان بابایی
Big Grin کمک در طراحی یک سازه reza_mj63 4 600 1394/10/25 ، 02:03 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  سوال درباره علت انتخاب کردن جهت صلب سازه mostafa.ramezani 4 563 1394/9/21 ، 04:20 صبح
آخرین ارسال: mostafa.ramezani

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان