امتیاز موضوع:
  • 16 رأی - میانگین امتیازات: 2.31
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طول مهار نشده ستون در سازه مهاربندي شده
Question 
آيا طول مهار نشده ستون در سازه مهاربندي شده نبايد کوچکتر يا مساوي طول ستون باشد؟ آيا ايتبزهاي قفل شکسته اين مورد را درست محاسبه مي کنند؟ من يک سازه مهاربندي شده دارم که طول مهارنشده ستونهاي آن بيش از 1 محاسبه شده و با تغيير دستي اين مورد در قسمت ديزاين، طول موثر ستون تغيير مي کند ولي طول مهار نشده همچنان بيش از 1 است. اگه ممکنه راهنمايي کنين
پاسخ
ب*****

مواردی اینمورد به درستی محاسبه نمی شود . در اینصورت بهتر و یا ملزوم است دستی ضریب را به ستونها اختصاص دهیم . که عموماً در قاب مهاربندی ضریب طول موثر را به صورت دستی در صورت شرایط مهاربندی شدن برابر 1 می گیرند و سمت قاب خمشی را به برنامه واگذار می کنند . که براساس سختی این طول محاسبه می شود .
پاسخ
مهندس بابایی عزیز من با نظر شما که این ضریب را بایستی در جهت قاب خمشی به نرم افزار واگذار کنیم موافق نیستم
بهتره در مورد قاب خمشی هم این ضریب عدد 1 وارد شود و شاخص پایداری در مورد مهار بودن یا نبودن کنترل گردد
در صورت ارضا نشدن ، این عدد دستی محاسبه و به نرم افزار معرفی شده و سازه دوباره تحلیل گردد
آموزش وریفای کردن مقالات با آباکوس
تدریس تخصصی آباکوس،اپنسیس،پرفورم ،ایتبس،سپ
بهسازی لرزه ای سازه ها
پاسخ
(1393/5/25 ، 12:39 عصر)کیوان بابایی نوشته است: ب*****

مواردی اینمورد به درستی محاسبه نمی شود . در اینصورت بهتر و یا ملزوم است دستی ضریب را به ستونها اختصاص دهیم . که عموماً در قاب مهاربندی ضریب طول موثر را به صورت دستی در صورت شرایط مهاربندی شدن برابر 1 می گیرند و سمت قاب خمشی را به برنامه واگذار می کنند . که براساس سختی این طول محاسبه می شود .
با درود. مشکل من اينه که حتي وقتي به صورت دستي طول مهار نشده و ضريب طول موثر را برابر 1 براي ستونها معرفي مي کنم باز خود برنامه ضريب طول 0.95 و ضريب طول مهار نشده را 1.75 اعمال مي کند. چرا؟

پاسخ
سلام مهندس نقیبی عزیز

با توضیحات شما موافق هستم . قاب مهارنشده در برابر تغییر شکل جانبی یعنی همان شاخص پایدار مدنظر باید باشد .
در صورتی که به صورت پیشفرض قاب را مهارنشده تلقی نمائیم . اینمورد به برنامه واگذار می کنیم و ضریب طول را برنامه محاسبه می نماید در اینمورد ایتبس برحسب نسبت سختی ستون به تیر ضریب را مشخص می نماید و هر چقدر سختی تیر کمتر باشد این ضریب کاهش می یابد . پس در یک نتیجه گیری می توانیم بگوییم در صورتی که شرایط قاب مهارشده باشد کاربر ضریب را به برنامه می فهماند در غیر این اینمورد به برنامه واگذار می شود .

پاینده باشید
پاسخ
شرایط را مشخص نمائید :

ستون مورد نظر در طبقه اول است ؟
یا عضو مایل متصل دارد ویا خود مایل است ؟
قاب مختلط است ؟ ( دوگانه قاب خمشی - مهاربندی )
پاسخ
(1393/5/25 ، 04:49 عصر)کیوان بابایی نوشته است: شرایط را مشخص نمائید :

ستون مورد نظر در طبقه اول است ؟
یا عضو مایل متصل دارد ویا خود مایل است ؟
قاب مختلط است ؟ ( دوگانه قاب خمشی - مهاربندی )
ستون در طبقه اول است. پاي ستون مفصلي است. بادبندي به آن متصل نيست. سازه مختلط نيست و در هر دو جهت قاب ساده + بادبند هم محور شورون وجود دارد

پاسخ
با برنامه دیگری هم اینمورد را امتحان نمائید در صورت همین مشکل باید از تنطیمات و یا مدلسازی باشد در غیر مشکلات قفل شکسته بودن برنامه است .

مواردی نظیر اختلاف ارتفاع و دزاکسه بودن هم اینمورد را نتیجه می دهد .
پاسخ
فايل ايتبز رو ضميمه کردم ( ورژن 9.74 ) با تغيير دستي مقادير طول مهار نشده و ضريب طول موثر ستونها باز مشکل باقي مي ماند. اشکال کجاست؟

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   shakhes.rar (اندازه: 47.8 KB / تعداد دفعات دریافت: 17)
پاسخ
مهندس اگر ستون طرح شما با توجه به پروژه پیوست شده به صورت موضعی این مشکل را دارد ستون موردنظر و همچنین اطلاعات طراحی ضریب طول موثر را برروی تصویری مشخص نمائید .
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دفترچه محاسبات سازه بتنی طبق ویرایش جدید آیین نامه ها kazembvo 20 4,836 1396/7/12 ، 01:26 عصر
آخرین ارسال: peymandarsad
Tongue مشکل در چک مدل سازه بتنی Atlantis77 1 79 1396/6/18 ، 01:57 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  نحوه طراحی سازه فولادی که هم دارای سقف تیرچه بلوکی و هم دارای سقف کامپوزیت میباشد! sasan.ce 0 73 1396/5/27 ، 06:52 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  تنظیمات طول موثر ستون فلزی marsello 1 137 1396/4/25 ، 10:48 صبح
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  ترکیب سیستم بابر جانبی در ارتفاع سازه hamidreza4822 1 216 1396/3/19 ، 08:01 عصر
آخرین ارسال: hamidreza4822
Rainbow طرح نشدن ستون ها فوری Sahandseyedi 1 218 1396/3/10 ، 01:17 صبح
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  ستون گذاری و صفحه ستون crywolf222 1 282 1395/12/20 ، 05:56 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 268 48,858 1395/12/9 ، 02:14 عصر
آخرین ارسال: pari32184
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 415 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  طراحی دستی ستون ها امین سمسار 0 451 1395/10/26 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: امین سمسار

پرش به انجمن: