امتیاز موضوع:
  • 100 رأی - میانگین امتیازات: 3.3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علت وارد کردن بار معادل سازی mass یا wall و روش اعمال آن
(1392/5/28 ، 12:09 صبح)شیوا نوشته است: در بام اگر سقف بام رو در نظر بگیریم ودیوارهای خرپشه رو که ارتفاعشون کمه در این صورت اگه نصف وزن دیوارخرپشته با نصف وزن دیوار طبقه ی بام جمع شه مسلما عددی بزرگتر از باردیوارهای خرپشته میشه و با کم کردن از بار دیوار خرپشته عددی مثبت بدست میاد...

در طبقه بام و خرپشته دو موضوع داریم. 1- اگر خرپشته به عنوان یک طبقه محسوب شود تکلیف مشخص است و نصف وزن دیوارهای خرشته روی طبقه بام ون صف دیگر روی خرپشته محاسبه می شود. جان پناه خرپشته نیز که روی خرپشته محسوب می شود.
2- اگر خرپشته طبقه محسوب نشود آنگاه وزن کل خرپشته روی طبقه بام اعمال می شود.
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
منظور من دیوارهای جان پناه بود نمیدونم یهو چرا گفتم خرپشته ببخشید ...
پاسخ
(1392/5/28 ، 12:23 صبح)شیوا نوشته است: منظور من دیوارهای جان پناه بود نمیدونم یهو چرا گفتم خرپشته ببخشید ...

وزن دیوار جان پناه روی طبقه محاسبه می شود. اختلاف بار معادل را نیز از رابطه کلی که در پست اول ذکر کردم محاسبه کنید.
موفق باشید.
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ

بحث سره بدست آورن بارمعادل جرم همونMassکه باید چه جوری حساب شه...آقای مهنس فلاحمنش میگن باید مجموع نصف وزن دیوارها باید از بار دیوارپایین کم شه ومن میگم
باید از دیوار بالا کم شه نمیدونم شاید ایشون درست بگن ومن اشتباه میکنم ولی با این حال من یه جوری به حرفم مطمئنم.....
پاسخ
اصولاٌ وقتی حالت باری وارد ترکیبات بارگذاری نشه و تنها در mass source معرفی بشه اثرش در طراحی به صورت مستقیم وارد نخواهد شد.

حالا میخاد other باشه یا هر چیز دیگه.

در ضمن وزن دیوار جانپناه باید به طور کامل به اضافه نصف وزن دیوار طبقه آخر در نظر گرفته بشه.

اگه تمام طبقات دارای ارتفاع یکسان باشن بازهم طبقه آخر به خاطر یک سر آزاد بودن دیوارهای جانپناه وضعیت خاص خودش رو خواهد داشت.
پاسخ
(1392/5/28 ، 12:40 صبح)malaki_mall نوشته است: اصولاٌ وقتی حالت باری وارد ترکیبات بارگذاری نشه و تنها در mass source معرفی بشه اثرش در طراحی به صورت مستقیم وارد نخواهد شد.

حالا میخاد other باشه یا هر چیز دیگه.

با این حالت موافقم . به شرطی که از ترکیب بارهای پیش فرض استفاده نشود و یا اینکه حداقل ترکیب بارهای پیش فرض را اصلاح نماییم

اما در کل بهتر است که بار MASS از نوع OTHER تعریف شود
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
(1392/5/28 ، 12:28 صبح)شیوا نوشته است: بحث سره بدست آورن بارمعادل جرم همونMassکه باید چه جوری حساب شه...آقای مهنس فلاحمنش میگن باید مجموع نصف وزن دیوارها باید از بار دیوارپایین کم شه ومن میگم
باید از دیوار بالا کم شه نمیدونم شاید ایشون درست بگن ومن اشتباه میکنم ولی با این حال من یه جوری به حرفم مطمئنم.....

باتشکر از مهندس شیوا و دوستان
من هم با نظر مهندس شیوا بیشتر موافق هستم زیرا منطقی تر به نظر میرسد و ملوس
پاسخ
(1392/5/28 ، 12:09 صبح)شیوا نوشته است: در بام اگر سقف بام رو در نظر بگیریم ودیوارهای جان پناه که ارتفاعشون کمه در این صورت اگه نصف وزن دیوارجان پناه با نصف وزن دیوار طبقه ی بام جمع شه مسلما عددی بزرگتر از باردیوارهای جان پناه میشه و با کم کردن از بار دیوار جانپناه عددی مثبت بدست میاد...

اولین نکته اینکه برای دیواری که طبقه ای بالاش نیست تمام دیوار برای طبقه ی زیرش محسوب میشه
دوم اینکه با کم کردن به این روش خوب عدد منفی میشه که!!!
پاسخ
مگه غیر از اینه که بار دیوارهای جانبی روی تیرهای اطراف سقف هر طبقه وارد میشه؟؟؟سقف بام رو در نظر بگیرید فقط دیوارهای جان پناه روی اون قرار دارند ...بارمرده ای که به تیرهای سقف به صورت خطی وارد میشه همون بار دیوار جان پناه هستش.....اما واقعا وزن دیوار در طبقه بام شامل چیه؟؟؟؟ ایتبس میاد برای هر سقف بار دیوار روی اون رو که ما به تیرها وارد کردیم در محاسبه وزن در نظر میگیره....ولی در حقیقت تیرهای سقف بام نصف دیوار از پایین و حالا به قول شما کل دیوار جان پناه رو جذب میکنند...پس ورن اصلی نصف دیوارهایی که در بالا وپایین این تیرهاست بیشتر از باردیوار روی اونهاست...پس برای معادل سازی باروجرم میبایست نصف بار دیوار طبقه اخرو با علامت مثبت به تیرهای سقف بام اضافه کنید تحت عنوان بار MAss
پاسخ
من متوجه شدم کاربر شیوا سر چی اختلاف نظر دارن

ببینید باید بین بارهای وارد بر اعضا بین حالت با زلزله و بدون زلزله تفاوت قائل شد.

این داستانا هم سر همینه

البته اگه درست متوجه شده باشم
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود فیلم آموزش همپایه سازی برش های پایه در ایتبس (فرزاد چمن آرا) LCIVIL.COM 0 337 1395/4/18 ، 07:34 عصر
آخرین ارسال: LCIVIL.COM
  دانلود فیلم وارد کردن نقشه از اتوکد به سیف LCIVIL.COM 0 332 1395/4/18 ، 07:08 عصر
  دانلود فیلم آموزش ایتبس " اعمال بار حرارتی به سازه " (مهندس امیر طاها نوروزی) فرشاد امن خانی 0 1,366 1395/2/19 ، 12:12 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  فیلم آموزش بررسی و اعمال ضرایب ترک خوردگی دیواربرشی در ایتبس LCIVIL.COM 0 399 1394/11/17 ، 05:13 صبح
Thumbs Up آموزش وارد کردن آی پی های ایرانی(مقطع) به ایتبس فرشاد امن خانی 3 12,166 1394/10/5 ، 02:44 صبح
آخرین ارسال: یونس نادری 1372
  Etabs 2015 دانلود جزوه" تعریف و اعمال گروهی بارها در ایتبس2015"جالب LCIVIL.COM 0 526 1394/10/4 ، 05:23 عصر
  فیلم آموزش نحوه نصب و فعال سازی نرم افزار ETABS2013 + رفع اشکال نصب admin 7 3,442 1394/3/22 ، 02:00 صبح
آخرین ارسال: afshin_ipe

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان