امتیاز موضوع:
  • 44 رأی - میانگین امتیازات: 3.66
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فرق بین آیین نامه ها طراحی در ایتبس با زبان ساده
سلام و وقت بخیر
راستش من هنوز فرق ایین نامه های طراحی رو نفهمیدم و کلا نمیدونم چندتا آیین نامه وجوداره و راستش کمی قاطی کرد مثلا همین طراحی فولادی به روش ufld فرقش با اونیکی طراحی ها چیه و اسم اون یکی طراحی ها که تو اکثر پروژه ها انجام میشه چیه؟

از همه دوستان و مدیران سایت تقاضا دارم تا این دو تا سوال زیر رو به زبان خیلی ساده برام توضیح بدن مرسی ...

1- فرق طراحی سازه های فولادی و بتونی در چیست و سازه های فولادی یا بتونی هر کدوم چندتا آیین نامه داره ؟
2-ایا مبنای انتخاب ایین نامه ها بر اساس قاب های سازه است و اینکه فرضا ساختمان من فولادیه از کجا میتونم بفهمم باید طراحی به روش حد نهایی lrfd باشه ایا ؟
به تعداد قاب و ارتفاع ساختمان بستگی دارد یا چی ؟
3- کلا در سازه های فولادی و بتونی چند نوع قاب داریم خیلی شنیدم بعضی ها مثال میگم سازه بتنی با قاب خمشی یا سازه فلزی با بادبند محوری و ...

ممنون میشم خیلی به صورت ساده توضیح بدین این موارد رو کاملا قاطی کردم..
پاسخ
سلام و وقت شما هم بخیر
سوال خیلی کلی هست.خیلی هم سخت نیست.تقریباً همه اول کار همین مشکل رو دارن و با گذشت زمان به پاسخ همه این موارد خواهید رسید(احتیاج به مطالعه داره)
میتونم را جع به سوال 3 یه فایل PDF واستون آپلود کنم.راجع به انواع اتصالات و قابهای فلزی هستش.
امیدوارم بدردتون بخوره!

این فایل از سایت http://www.Icivil.ir گرفته شده است.

[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

پاسخ
با تشکر
کاش اگر براتون مقدور باشه کاملا به صورت خلاصه وار توضیح بدین...
پاسخ
سلام سعی میکنم یکم مختصر براتون توضیح بدم

1- طراحی سازه های بتنی و فولادی با روشیه که ایین نامه ایران مجاز دونسته.مثلا برای بتن در مبحث نهم برای روش حالت حدی(9-1-3-1)
و برای فولاد در مبجث دهم 2 روش تنش مجاز و روش حال حدی یا LRFD پیشنهاد شده که فعلا حالت تنش مجاز مرسومتره ولی در اینده نزدیک
فقط قراره که حالت حدی مجاز دونسته بشه و مبانی هر روش با هم فرق داره در نحوه ی اعمال ضرایب که در زمینه ی مقایسه ی روش های طراحی
1 اموزشی دارم مینویسم که بزودی میذارمش توی سایت
در ایتبس برای هر کدوم چندین ایین نامه هست که نزدیک ترینشون به ایین نامه ما برای فولاد ubc و aisc هست وبرای بتن csa و aci

2-همون طوری که گفتم بستگی به ایین نامه داره که از چه روشی انتخاب بشه مثلا خود aisc هم asd یا تنش مجاز داره و همlrfd
3
-برای آشنایی با قاب ها بهترین کار مطالعه ی ایین نامست
قاب های خمشی با 3 نوع معمولی متوسط ویژه
و قاب های مهاربندی که از المانهایی برای جذب زلزله استفاده میشه مثل همون بادبند ها
که نوع همگرا و واگرا داره باد بند ها
برای اشنایی با سیستم ها صفحه 34 ایین نامه 2800 جدولی هست با 1 سری توضیحات که میتونه توی نحوه ی انتخاب سیستم کمک کنه
واینکه مطالعه بخش سوم مبحث دهم و بخش 20مبحث 9 توضیحات خوبی در مورد نحوه ی محاسبات داده
مثلا بخش 20مبحث نهم کاملا ضوابط شکل پذیری کم متوسط و ویژه توضیح داده شده

(1392/1/21 ، 12:51 صبح)admin نوشته است: مهندس جان این سوالاتون واقعا نیاز به درک کامل آیین نامه ها دارد ولی خب به صورت نختصر یه توضیحی می دهم :
اول از همه باید تعریف شکل پذیری را بفهمیم : سازه های باربر لرزه ای بسته به آنکه چه مقدار می توانند از خود تغییر شکل های فرا ارتجاعی بپذریند و خصوصیات خود را در بارگذاری های رفت و برگشتی زلزله حفظ کرده و با کاهش مقاومت و سختی مواجه نمی شوند شکل پذیری سازه تلقی می شوند . خب حالا باید دید که شکل پذیری ویژه یا متوسط و یا معمولی یعنی چه ؟؟؟
اگه ما تعریف شکل پذیری را به خوبی متوجه بشیم مطمئنن فرق این سه حالت را هم متوجه میشویم .
شکل پذیری معمولی : در این سازه ها معمولا انتظار زیادی از سازه در برابر تغییر شکل ها نداریم و عملا سازه تغییر شکل های فرا ارتجاعی ندارند .( این نوع سازه معمولا برای همه نوع سازه مجاز به استفاده نیستند به عنوان مثل برای سازه هایی که در مناطق لرزه خیز با خطر زیاد هستند غیر مجاز می باشند )

شکل پذیری متوسط : در این سازه ها معمولا انتظار بیشتری در برابر تغییر شکل ها ازشون میره . و عملا وارد محدوده فرا ارتجاعی ( غیر خطی ) می شوند . استفاده از این نوع سیستم برای اکثر سازه ها قابل قبول است و حداکثر ارتفاع سازه با این سیستم برابر 50 متر می باشد . دارای ضوابط بیشتری نسبت به حالت معمولی دارد .

شکل پذیری ویژه : این سازه همانطور که از اسمش پیداست انتظار خیلی خیلی زیادی از سازه می رود . از این رو از آنجا که تغییر شکل های آن حالت فرا ارتجاعی هست همچنین دارای ضوابط خیلی پیچیده تری نسبت به حالت متوسط هستند . استفاده از این سیستم به ما اجازه ساخت سازه به ارتفاع تا 150 متر را هم می دهد . باید توجه کرد که استفاده از این نوع سیستم باعث افزایش مقاطع به اندازه خیلی زیاد میشود و از این رو طراحان زیاد از این نوع سیستم با توجه به سختگیریهایش استقبال نمی کنند .

این تعاریف هم برای سازه های بتنی و فولادی و دیوارها و بادبندها همگی صادق است

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مدل کردن اتاق آسانسور در ایتبس sasan.ce 1 150 1396/4/2 ، 08:44 عصر
آخرین ارسال: civil92
  مشکل running out of memory هنگام باز کردن فایل ایتبس vahid_najafi777 4 2,217 1396/3/14 ، 02:47 عصر
آخرین ارسال: mhncivil
  مشکل اساسی با ایتبس Mhoseinm 1 224 1396/3/11 ، 06:51 عصر
آخرین ارسال: civil92
  Error run-time 339 ایتبس majidro 3 772 1396/2/29 ، 07:09 عصر
آخرین ارسال: alimorad39
  غیر فعال کردن طراحی لرزه ای در ایتبس 2015 narjes90 3 382 1396/2/24 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: admin
  جمع بندی مشکل ایتبس sajjadsabouri 2 201 1396/2/9 ، 04:33 عصر
آخرین ارسال: sajjadsabouri
  برداشت وزن در ایتبس برای محاسبات جدید زلزله matin2h 5 2,959 1396/2/6 ، 05:01 عصر
آخرین ارسال: میترام
  فراخوانی مقاطع در ایتبس 2013 reza_mj63 8 2,560 1396/1/19 ، 07:43 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  نصب ایتبس 9.7.4 در ویندوز 10 hajix8867 0 277 1395/11/28 ، 04:44 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  راهنمایی فوری در رابطه با طراحی دستی بر اساس آنالیز ایتبس cuptalweb 1 328 1395/11/27 ، 11:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان