پیشنهاد ما به شما " ویژه ها "
/ دوره های جدید 808 همراه با تخفیف اختصاصی ویژه (مای سیویل) / / آرشیو کامل سایت مای سیویل(شامل بیش از 2000 هزار مطلب و آموزش عمرانی)(دانلود یا پست) / / آموزش گام به گام طراحی پی های متعارف در سازه ها با استفاده از نرم افزار SAFE v12 / / فروش ویژه مجموعه کامل و بی نظیر نرم افزارهای عمرانی شامل جدیدترین نرم افزارهای موجود در دنیا + بی نظیر ترین آموزش های نرم افزاری + آرشیو کل سایت(بیش از دو هزار فایل) / / آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در SAFE / / ویژه دانلود مجموعه 62 قسمتی آموزش نرم افزار sap2000 (فیلم فارسی) ویژه / / فیلم آموزش طراحی یک ساختمان بتنی و فلزی از اول تا آخر در ایتبس و سپ و سیف(Etabs&Sap&safe) این مجموعه رو از دست ندید / دانلود 33 قسمت فیلم آموزش فارسی AutoCad 2012 3D اتوکد سه بعدی (650 دقیقه فیلم) / / دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) / / دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) /

[-]
آخرین ارسالی ها
کلاس آموزش نرم افزار AutoCAD Land ویژه پروژه راهسازی (کاملا تصویری)
شروع کننده:Reza-MSR آخرین ارسال توسط:faromi پاسخ ها:68 آموزش طراحی با Land مشاهده:16603 زمان:1393/08/03
دانلود رایگان کلید واژه مبجث 1
شروع کننده:hotcloob آخرین ارسال توسط:hotcloob پاسخ ها:0 جزوات مورد نیاز برای آزمون نظام مهندسی مشاهده:25 زمان:1393/08/02
مباني روشهاي طراحي و احداث تونلهاي راه و راه آهن در مناطق لرزه خيز (وزارت راه)
شروع کننده:فرشاد امن خانی آخرین ارسال توسط:فرشاد امن خانی پاسخ ها:0 نشریه و آیین نامه های نظام مهندسی مشاهده:13 زمان:1393/08/02
درخواست مثال برای بار باران
شروع کننده:fateme_mpg_t آخرین ارسال توسط:fateme_mpg_t پاسخ ها:3 بارگذاری مشاهده:51 زمان:1393/08/02
فیلم استفاده از جداکننده ها در زیر پی یک ساختمان 3 طبقه
شروع کننده:فرشاد امن خانی آخرین ارسال توسط:فرشاد امن خانی پاسخ ها:0 فیلم های عمرانی مشاهده:22 زمان:1393/08/02
راهنمایی و کمک برای حل چند سوال از پایداری سازه ها
شروع کننده:bardia7 آخرین ارسال توسط:bardia7 پاسخ ها:0 کارشناسی ارشد مشاهده:24 زمان:1393/08/02
ضخامت صفحات ستون باکس فولادی
شروع کننده:sogand آخرین ارسال توسط:narimani1989 پاسخ ها:2 پرسش و پاسخ مشاهده:71 زمان:1393/08/02
رانش زمین چیست؟ (همراه با فیلی از رانش زمین)
شروع کننده:فرشاد امن خانی آخرین ارسال توسط:فرشاد امن خانی پاسخ ها:0 فیلم های عمرانی مشاهده:27 زمان:1393/08/02
دانلود چهار فایل پاورپوینت در زمینه ی تکنیکهای بهسازی خاک (لاتین و همراه با تصویر)
شروع کننده:فرشاد امن خانی آخرین ارسال توسط:فرشاد امن خانی پاسخ ها:0 جزوات متفرقه مشاهده:20 زمان:1393/08/02
معرفی کتاب
شروع کننده:ogvey آخرین ارسال توسط:mohammadmahdi2 پاسخ ها:2 مکانیک خاک مشاهده:54 زمان:1393/08/02
Plugin By Hamed

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 88 رأی - میانگین امیتازات: 2.59
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فرق تحلیل دینامیکی و استاتیکی
1391/05/06 , 08:37 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1391/05/06 08:38 ب.ظ، توسط keiivan.)
ارسال: #1
فرق تحلیل دینامیکی و استاتیکی
مهندس رضا و مهندس فرشاد عزیز توی کتاب های مختلف صحبت های زیادی شده می خواستم دقیق بدونم که فرق تحلیل استاتیکی با دینامیکی در چیه اگر زمانی از تحلیل دینامیکی بخواهیم استفاده کنیم از چه روشی باید استفاده کنیم. چیزی که برام مهم هستش کجا باید خروجی این تحلیل را چک کنیم
لطفا کمی بیشتر و دقیق تر توضیح دهید چون بنده عاشق محاسبات هستم.

با سپاس از تلاش های شما
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1391/05/06 , 09:22 ب.ظ
ارسال: #2
RE: فرق تحلیل دینامیکی و استاتیکی
استفاده از روش استاتیکی برای ساختمانهای منظم تا 5 طبقه یا کمتر از 18 متر از تراز پایه و یا برای برای سازه های منظم با ارتفاع کمتر از 50 متر از تراز پایه مجاز است. غیر از آن باید سازه حتماً به روش دینامیکی تحلیل شود. البته حتی اگر استفاده از روش تحلیل استاتیکی هم مجاز باشد بهتر است که از روش دنیامیکی جهت تحلیل استفاده کنیم. در این حالت اگر سازه منظم باشد میشود بر اساس بند 6-7-2-6-2-4 الف-2 مقدار برش پایه دینامیکی را نسبت به برش پایه استاتیکی تا 10 درصد کاهش داد که این باعث اقتصادی شدن طرح سازه خواهد شد.
جهت تحلیل دینامیکی سازه به دو روش تحلیل طیفی و تحلیل تاریخجه زمانی میتوان عمل کرد که روش اول متداولتر است و اکثر مهندسان از این روش استفاده می کنند.

در واقع اگه سازه را به روش دینامیکی تحلیل کنیم دوباره میایم با روش استاتیکی معادل مقایسه میکنیم که نباید اختلاف زیاد باشد.دلیل این کار هم تا آنجا که من جستوجو کردم اینست که هنوز مهندسین به روش تحلیل دینامیکی اطمینان کافی ندارند.
فرق این دو هم اگه از نتایج ببینید در توزیع نیروی زلزله در ارتفاع و طبقات است.در روش تحلیل دینامیکی این توزیع واقعیتر در طبقات پخش میشود.

معمولا برای حل سازه هایی که می خواهیم با تحلیل دینامیکی نیروی زلزله را وارد کنیم از روش ماتریس سختی و ماتریس جرم استفاده می شود و یه روش دیگه هم وجود دارد که از نمودارهای آماده ژئوتکنیک برای بدست آوردن بعضی پارامترها استفاده میشود.

مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط keiivan ، sajad222 ، mahsa*
1391/05/06 , 09:28 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1391/05/06 09:32 ب.ظ، توسط فرشاد امن خانی.)
ارسال: #3
همون طوری که میدونید نیروی زلزله ثابت نیست و با گذشت زمان کم و زیاد میشه و این کم و زیاد شدن نیرو ی زلزله(دینامیکی) تاثیر بیشتری به سازه میزاره تا اینکه نیرو ی زلزله ثابت باشه(استاتیکی) ولی از اونجایی که تحلیل دینامیکی دارای محاسبات بیشتری هست و طبق آزمایشات صورت گرفته در روی سازه های خاصی با ارتفاع مشخص مقدار تاثیر نیروی دینامیکی با استاتیکی تقریبا برابر است (در سازه های منظم زیر 18 متر)به همین دلیل میتونیم از تحلیل استاتیکی استفاده کنیم ولی در غیر این موارد باید حتما از تحلیل دینامیکی استفاده بشه

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP & ETABS و طراحی پی در SAFE
http://www.mycivil.ir/forum/showthread.php?tid=2979
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 سپاس شده توسط keiivan ، sajad222 ، mahsa*
1391/05/24 , 07:47 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1391/05/24 07:49 ب.ظ، توسط keiivan.)
ارسال: #4
سلام

دوستان عذر خواهی می کنم مدتی مسافرت بودم و نتونستیم این بحث را جمع و جور کنیم در ابتدا از مهندس فرشاد و مهندس رضا تشکر می کنم بابت تلاش هایشان.

دوستان بنده دارم روی تحلیل دینامیکی سازه کار می کنم امیدوارم سوالات من و پاسخ های شما عزیزان بدرد خیلی ها بخوره.

دوستان در مورد تحلیل دینامیکی این موضوع را متوجه نشدم.....یعنی کی نیاز تحلیل دینامیکی کنیم توی ایین نامه نوشه بالای50 متر یعنی چه...

دوستان ایا بنده درست می گویم...

1- زمانی باید تحلیل دینامیکی کنیم که سازه نامنظم در پلان باشه یا باید از نقشه های اجرایی بفهمیم یا باید در ایتبس فاصله مرکز جرم و مرکز سختی را چک کنیم.

2- زمانی که ارتفاع ساختمان ما بالای 18 متر باشد....

دوستان یعنی اگر ساختمانی منظم در پلان باشد فاصله مرکز جرم و مرکز سختی ان از 20 درصد هم کمتر باشه ولی ارتفاع ان مثلا 30 متر باشه باید تحلیل دینامیک شود یا استاتیکی کامل توضیح دهید ممنون می شوم.

دوستان دارم جزوه ای در مورد تحلیل دینامیکی شروع می کنم سعی می کنم تمامی سوالات خودم را بپرسم تا دوستان دیگه ای هم مثل خودم استفاده کنند.

با سپاس
1391/05/24 , 08:34 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1391/05/24 08:35 ب.ظ، توسط فرشاد امن خانی.)
ارسال: #5
سلام کیوان خوشحالم که دوباره تو رو توی سایت میبینم
طبق آیین نامه منظم بودن یا نبودن سازه به شکل زیر هست

نقل قول: - ۶ گروه بندي ساختمانها برحسب شكل:

۱ - ۶ - ۱ ساختمانها برحسب شكل به دو گروه منظم و نامنظم بشرح زير تقسيم مي شوند :

الف - ساختمانهاي منظم ; به ساختمانهايي اطلاق مي شود كه داراي كليه ويژگي هاي مندرج در بند ۱ - ۶ - ۲ باشند.

ب - ساختمانهاي نامنظم ; به ساختمانهايي اطلاق مي شود كه فاقد يك و يا چند ويژگي مندرج در بندهاي 1 - ۶ - ۲ - ۱ و ۱ - ۶ - ۲ - ۲ باشند.

1 - ۶ - ۲ ويژگي ساختمانهاي منظم

۱ - ۶ - ۲ - ۱ منظم بودن ساختمان در پلان

الف - پلان ساختمان داراي شكل متقارن و يا تقريبا متقارن نسبت به محورهاي اصلي ساختمان باشد كه معمولا عناصر مقاوم در برابر زلزله در امتداد آن محورها قرار دارند و درصورت وجود فرورفتگي يا يپشامدگي در پلان ، اندازه آن در هر امتداد از ۲۵ درصد بعد خارجي ساختمان در آن امتداد تجاوز ننمايد.

ب - در هر طبقه فاصله بين مركز جرم و مركز سختي در هر يك از دو امتداد متعامد ساختمان از ۲۰ درصد بعد ساختمان در آن امتداد بيشتر نباشد.

پ - تغييرات ناگهاني در سختي ديافراگم هر طبقه نسبت

به طبقه مجاور از ۵۰ % بيشتر نبوده و مجموع سطوح بازشو از ۵۰ % سطح كل ديافراگم تجاوز ننمايد.

ت - در مسير انتقال نيروي جانبي به زمين انقطاعي مانند تغيير صفحه اجزاي باربر جانبي در طبقات وجود نداشته باشد.

۱ - ۶ - ۲ - ۲ منظم بودن ساختمان در ارتفاع

الف - توزيع جرم در ارتفاع ساختمان تقريبا يكنواخت باشد

بطوريكه جرم هيچ طبقه اي ، باستثناي بام و خرپشته بام نسبت به جرم طبقه زير خود بيشتر از 5۰ درصد تغيير نداشته باشد.

ب - سختي جانبي در هيچ طبقه اي كمتر از %۷۰ سختي جانبي طبقه روي خود و يا كمتر از %۸۰ متوسط سختي سه طبقه روي خود نباشد بعبارت ديگر هيچ طبقه اي ( ( نرم ) ) نباشد.

پ - مقاومت جانبي هيچ طبقه اي كمتراز ۸۰ % مقاومت جانبي طبقه روي خود نباشد ( هيچ طبقه اي "ضعيف " نباشد ) . مقاومت هر طبقه برابر با مجموع مقاومت جانبي كليه اجزاي مقاومي است كه برش طبقه را در جهت مورد نظر تحمل مي نمايند.

ولی به زبان ساده و خودمونی سازه هایی که مساحت در هر طبقه با هم زیاد فرق نکته و هم چنین فاصله ی مرکز جرم و مزکز سختی با هم زیاد نباشه ساختمون منظم به شمار میاد و اگر سازه ای منظم بود و علاوه بر اون ارتفاع سازه هم زیر 18 متر بود ما می تونیم از تحلیل استاتیکی استفاده کنیم در غیر این صورت طبق آیین نامه حتما باید از تحلیل دینامیکی استفاده بشه

جواب سوالت
دوستان یعنی اگر ساختمانی منظم در پلان باشد فاصله مرکز جرم و مرکز سختی ان از 20 درصد هم کمتر باشه ولی ارتفاع ان مثلا 30 متر باشه باید تحلیل دینامیک شود یا استاتیکی کامل توضیح دهید ممنون می شوم.

چون سازه بیش از 18 متر ارتفاع داره باید حتما تحلیل دینامیکی روش صورت بگیره

سپاس شده توسط keiivan ، mahsa*
1391/05/24 , 08:54 ب.ظ
ارسال: #6
سلام فرشاد جان ممنون از لطف شما بند هم خوشحالم دوست خوبی چون شما دارم و از سایت خیلی عالیت هم ممنون هستم.

فرشاد جان در مورد نیروی زلزله که در پست 3 فرمودید نیروی زلزله مگه همش به صورت رفت و برگشتی نیست که در دینامیکی مثل یک پاندول ساعت میشه ان را فرض کرد می رود و می اید ...

در استاتیکی یعنی باید نیروی زلزله را بر خلاف چیزی که در واقعیت است ثابت فرض کرد.

با سپاس
1391/05/24 , 09:26 ب.ظ
ارسال: #7
سلام
دقیقا همین طور است در تحلیل دینامیکی سازه همانند پاندول وارونه است که نیازی نیست دستی رفت و برگشت را اعمال کنید اما در تحلیل استاتیکی باید دستی این رفتو برگشت را اعمال کرد اونم با علامت مثبت و منفی

سپاس شده توسط keiivan
1391/05/24 , 09:49 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1391/05/24 09:50 ب.ظ، توسط فرشاد امن خانی.)
ارسال: #8
(1391/05/24 08:54 ب.ظ)keiivan نوشته شده توسط:  سلام فرشاد جان ممنون از لطف شما بند هم خوشحالم دوست خوبی چون شما دارم و از سایت خیلی عالیت هم ممنون هستم.

فرشاد جان در مورد نیروی زلزله که در پست 3 فرمودید نیروی زلزله مگه همش به صورت رفت و برگشتی نیست که در دینامیکی مثل یک پاندول ساعت میشه ان را فرض کرد می رود و می اید ...

در استاتیکی یعنی باید نیروی زلزله را بر خلاف چیزی که در واقعیت است ثابت فرض کرد.

با سپاس

تنها فرق تحلیل دینامیکی با استاتیکی این هست که در تحلیل استاتیکی نیروی زلزله رو در طول مدت زلزله ثابت فرض می گیریم مثلا نیرو در ثانیه ی اول برابر 5 و در ثانیه ی 105 تن و ثانیه 15 باز هم برابر 5 تن هست ولی در دینامیکی مقدار نیرو ی زلزله ثابت نیست مثلا ثانیه ی اول 4 تو و ثانیه ی 10 برابر 2 تن و ثانیه 15 برابر 5 تن نیرو به سازه اعمال میشه

سپاس شده توسط keiivan ، farsad ، mahsa*
1391/05/27 , 03:42 ق.ظ
ارسال: #9
سلام

فرشاد جان خوب هستین خسته نباشید خدمت اقا رضا هم خسته نباشی دارم...

دوستان وقتی سازه ما نیاز به تحلیل دینامیکی داشته باشه اول گزینه ای تحلیل استاتیکی را پر می کنیم بعد سراغ تحلیل دینامیکی می رویم درسته دیگه ...
در مورد ترکیب بار های ان سوالی از حضور شما داشتم ایا باید دستی تعریف کنیم یا اینکه مثل استاتیکی وقتی ایین نامه ACI 318-99 باشه خود نرم افزار به صورت خودکار خودش تعریف می کنه...کمی در این مورد توضیح می دهید ...
1391/05/27 , 01:25 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1391/05/27 01:32 ب.ظ، توسط فرشاد امن خانی.)
ارسال: #10
دوستان وقتی سازه ما نیاز به تحلیل دینامیکی داشته باشه اول گزینه ای تحلیل استاتیکی را پر می کنیم بعد سراغ تحلیل دینامیکی می رویم درسته دیگه ...
تحلیل دینامیکی یک مقدار پیچیده هست و به همین راحتی نمیشه توضیح داد و آیتم های مختلفی داره که در آینده توضیح میدم مثلا نیروی شلاقی باشه یا نباشه نوع آیین نامه چی باشه و...

در مورد ترکیب بار های ان سوالی از حضور شما داشتم ایا باید دستی تعریف کنیم یا اینکه مثل استاتیکی وقتی ایین نامه ACI 318-99 باشه خود نرم افزار به صورت خودکار خودش تعریف می کنه...کمی در این مورد توضیح می دهید ...

برای سازه های بتنی از آیین نامه ی ACI318-99 معمولا در ایران استفاده میشه و نکته ای رو که باید توجه کنی این هست که بعد از انتخاب این آیین نامه خود برنامه ی ایتبس تمام ترکیب بارهای مورد نیاز برای طراحی طبق این آیین نامه رو اضافه می کنه ولی این ترکیب بار با ترکیب بار ایران کمی تفاوت داره و این تفاوت تنها در ضریب ترکیب بار هست مثلا در ترکیب بار ACI ضریب بار 1.7 هست ولی در ترکیب بار ایران 1.4 هست (به زبون ساده آیین نامه ی ACI همون آیین نامه ی طراحی در ایران هست با این فرق که سازه رو یک مقدار قویتر طراحی میکنه) حتی تا اونجایی که من میدونم خیلی از طراحی برای دست بالا گرفتن سازه همین ترکیب بار رو استفاده میکنند

ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بازتاب دینامیکی سازه با اعمال برون مرکزی اتفاقی ebi1060 7 388 1393/07/04 09:07 ب.ظ
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  کم بودن پریود مد نوسان در تحلیل دینامیکی طیفی k.b 1 405 1393/06/28 03:42 ب.ظ
  تحلیل دستی باخروجی ایتبس به صورت گام به گام rasool ghazali 14 4,591 1393/06/07 03:12 ب.ظ
آخرین ارسال: سپیده22
  سوال از تحلیل غیر خطی ok2014 0 105 1393/05/12 06:49 ب.ظ
آخرین ارسال: ok2014
  نحوه بدست آوردن نیروی برشی طبقه برای تحلیل پرتال mehranjoon 19 1,174 1393/04/31 01:07 ق.ظ
آخرین ارسال: mohamad ald
  ترکیب بار مربوط به تحلیل دینامیکی miladvolcano 5 332 1393/04/10 10:47 ب.ظ
  مشکل تحلیل دینامیکی miladvolcano 4 252 1393/04/07 09:31 ق.ظ
Sad روش تحلیل دینامیکی در etabs به چه صورت میباشد؟ miladvolcano 5 383 1393/03/12 09:26 ب.ظ
  مشکل warning تو چک کردن قبل از تحلیل در پروژه معمارخرداد 4 404 1393/01/11 02:56 ب.ظ
آخرین ارسال: swansong
  تحلیل پوش اور با opensees nilufar 3 599 1392/12/16 07:16 ق.ظ
آخرین ارسال: MOHAMMADBAVANDI

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان