امتیاز موضوع:
  • 73 رأی - میانگین امتیازات: 2.53
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فرمول نویسی در اکسل (ترازیابی تدریجی بدون در نظر گرفتن خطای ترازیابی)
#1
یکی از نرم افزارهای بسیار کاربردی در زمینه های اتوماسیون‌های ساده (و گاهاً پیشرفته) نرم افزار Excel می‌باشد. این نرم افزار محیطی بسیار ساده راحت و کارآمد را برای کاربرانی که بخواهند جداولی ایجاد کنند، محاسبه های ساده ای اما بسیار وقت‌گیر را سریع انجام دهند و برای آن مستندهایی داشته باشند را در اختیار قرار می‌دهد.

از این نرم افزار نیز در رشته نقشه برداری استفاده های فراوانی می‌شود، از این رو در دوره کاردانی نقشه برداری سعی می‌شود در برخی از دروس عملی همچون کارگاه محاسبه و ترسیم ۵ و ۶ این نرم افزار گنجانده شود. در این قسمت ما برخی از این فرمول نویسی ها را در قالب برنامه‌هایی در زمینه نقشه برداری آورده‌ایم. کاربران می‌توانند از این برنامه ها جهت حل مسایل یا یادگیری فرمول نویسی بهره‌مند گردند.

ترازیابی تدریجی بدون در نظر گرفتن خطای ترازیابی

این برنامه برای محاسبه مقدار ارتفاع نقاط ترازیابی شده به کمک ارتفاع دستگاه و بدون در نظر گرفتن اینکه آیا مقدار خطای ترازیابی مجاز است یا خیر فرمول نویسی شده است؛ و با وارد کردن ارتفاع نقطه مبنا (BM) و مقادیر مشاهدهای عقب، وسط و جلو می‌توان به راحتی به ارتفاع نقاط دست یافت. لازم به ذکر است که چنانچه تعداد نقاط کمتر یا بیشتر از تعداد تعریف شده برای جدول باشد با درگ کردن (گرفتن و کشیدن) آخرین سطر از جدول ترازیابی می‌توان تعداد سطر آن را به اندازه تعداد مشاهدات تغییر داد.


[تصویر:  ______.png]

[URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) (GeoGis.ir)
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان