امتیاز موضوع:
  • 44 رأی - میانگین امتیازات: 2.55
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
محاسبه لنگر مثبت ومنفی
سلام
دارم لنگر مثبت و منفی تیرهای یک دهانه قاب را محاسبه می کنم برای مجاسبه عبارات 0.08QL^2 وo.o45QL^2 - نیاز به محاسبه مقدار q دارم.لطفا بهم بگین روش محاسبه آن در دوحالت زیر درسته یا نه .
1- در صورتیکه جهت تیرریزی به سمت تیرهای دهانه قاب باشد مقدار q برابر حاصل جمع دومقدار زیر است
بار مرده خطی ناشی از وزن دیوار روی تیر+[بارزنده+بارمرده سقف مجاور)*نصف فاصله دهانه مجاور]
2-درصورتیکه جهت تیرریزی موازی تیر دهانه قاب باشد مقدار q فقط برابر است با:
بار مرده خطی ناشی از وزن دیوار روی آن
اگر اشتباه می کنم لطفا توضیح بدین اشتباهم کجاست
پاسخ
سلام
دوستان محترم دوتا سئوال من را کنار بذارین.پیشنهاد خود شما برای محاسبه q در رابطه لنگر تیر چیه.
مگه شما در ارانه پروژه های فولاد وبتنتون روش یک دهم دهانه نداشنین؟حتمابا q سروکار داشتین.مگه نه؟
پاسخ
(1392/10/26 ، 07:43 عصر)sogand نوشته است: سلام
دارم لنگر مثبت و منفی تیرهای یک دهانه قاب را محاسبه می کنم برای مجاسبه عبارات 0.08QL^2 وo.o45QL^2 - نیاز به محاسبه مقدار q دارم.لطفا بهم بگین روش محاسبه آن در دوحالت زیر درسته یا نه .
1- در صورتیکه جهت تیرریزی به سمت تیرهای دهانه قاب باشد مقدار q برابر حاصل جمع دومقدار زیر است
بار مرده خطی ناشی از وزن دیوار روی تیر+[بارزنده+بارمرده سقف مجاور)*نصف فاصله دهانه مجاور]
2-درصورتیکه جهت تیرریزی موازی تیر دهانه قاب باشد مقدار q فقط برابر است با:
بار مرده خطی ناشی از وزن دیوار روی آن
اگر اشتباه می کنم لطفا توضیح بدین اشتباهم کجاست
ب*****
به تصویر پیوست توجه فرمایید.در شکل 1 دال دوطرفه داریم وبه هردو تیر ab ,ac سهم بارگیر قابل توجهی میرسد(سهم تیر ab سطحsx )
در شکل 2 دال یکطرفه داریم وهمانطورکه ملاحظه می شود سهم بارگیری ab فاحش است.
در شکل 3 سقف تیرچه بلوک داریم وبطوریکه ملاحظه می شود سهم ناچیزی به تیر abمی رسدوسطح بارگیری بزرگ syبه سمت ac ,bd می رود.
ضمنا اینکه گفته شود سقف تیرچه بلوک مثل دال یکطرفه عمل می کند عبارت اشتباهی هست .جون اگر به تعریف دال یکطرفه توجه کنیم با عملکرد توزیع بار تبرچه بلوک مشابهتی ندارد.با مقایسه اشکال 2 و3 به عرایض بنده می رسید.
با این اوصاف فکر می کنم جواب سئوالهای شما این هست :
تا حدودی هر دوفرض شما نادرستند.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ
سلام
پس با این حساب در هر صورت تیرها هم از دیوار روشون بار می گیرن وهم سهمی از سقف مجاورشون؟
یه سئوال دیگه :
برا محاسبه بار خطی دیوار رو تیر ،وزن واحد سطح دیوارو ضربدر ارتفاع دیوار می کنیم.برا محاسبه سهم بارگیرتیر از سقف چکار کنیم؟
اگه طول تیرو 3 مترومساحت بارگیر تیرو 4.5 مترمربع فرض کنیم ووزن واحد سطح سقف هم 0.480 تن بر مترمربع باشه آیا محاسبه اثر سطح بارگیر روی تیر بصورت مقدار زیر درست هست؟
0.72= 3/ (4.5*0.480) تن بر متر
ویا روشی که در سایت تو یکی از پروژه ها که به کمک بقیه دوستان تهیه شده بجای مساحت بارگیر ،بیاییم عرض بارگیر تیرو(برحسب متر)بدست بیاریم ودر واحد وزن سقف (تن برمترمربع) ضرب کنیم؟
پاسخ
(1392/10/27 ، 08:54 عصر)sogand نوشته است: سلام
پس با این حساب در هر صورت تیرها هم از دیوار روشون بار می گیرن وهم سهمی از سقف مجاورشون؟
یه سئوال دیگه :
برا محاسبه بار خطی دیوار رو تیر ،وزن واحد سطح دیوارو ضربدر ارتفاع دیوار می کنیم.برا محاسبه سهم بارگیرتیر از سقف چکار کنیم؟
اگه طول تیرو 3 مترومساحت بارگیر تیرو 4.5 مترمربع فرض کنیم ووزن واحد سطح سقف هم 0.480 تن بر مترمربع باشه آیا محاسبه اثر سطح بارگیر روی تیر بصورت مقدار زیر درست هست؟
0.72= 3/ (4.5*0.480) تن بر متر
ویا روشی که در سایت تو یکی از پروژه ها که به کمک بقیه دوستان تهیه شده بجای مساحت بارگیر ،بیاییم عرض بارگیر تیرو(برحسب متر)بدست بیاریم ودر واحد وزن سقف (تن برمترمربع) ضرب کنیم؟

همینطوره .بدیهی ست که بار سقفها از طریق تیرها به ستونها منتقل می شوند.
واما در خصوص نجوه محاسبه اثر سطح موثر سقف در تیرخاص به نظر بنده روش اولی که اشاره فرمودید دقیق تر است وروش دوم تقریبی می باشد.
روش دوم در صورتی می تواند درست باشد که سطح بارگیر مربع ویا مستطیل باشد ولی در عمل این سطح دودنقه ویا مثلث هست.البته فکر کنم در پروژه های دانشجویی روی این نکته خیلی
حساسیت نشان ندهند ولی بعنوان سئوال امتحانی روش دوم پذیرفتنی نیست.
این نظر من است احتمالا نظر دوستان دیگر می تواندکامل تر از این باشد.
(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ
سلام
جدول لنگرهای منفی تکیه گاه تیرها.مثبت وسط تیرها و برش انتهای تیرها ونیروی مجوری ستونها را تهیه کرده ام.حال دنبال مقایسه مقادیر محاسبه شده با مقادیر برنامه ایتبسم.
مقادیر معادل M+,M- ,V در ایتبس کدامند.منوی زیر را پس از آنالیز وطراحی با کلیک روی تیر آورده ام.نمی دانک چی رو با چی مقایسه کنم.در طراحی دستی M,-M+ را داریم در ایتبس همانطور که در شکل پیوست می بینید M33.m22را.کدومشون برابر همند ؟
در محاسبه دستی یک Vداریم در ایتبس v2.v3داریم کدومشون معادل v lمحاسبه دستی هست؟

اگرم من آدرس غلط رفتم منوی صحیح را معرفی کنید تا بتونم مقایسه ای داشته باشم.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اموزشی از نحوه محاسبه بار مرده پله و وزن پله(فولادی) Manciple 35 25,361 1396/1/7 ، 12:04 عصر
آخرین ارسال: fardinghamari
  نحوه محاسبه دستی مرکز سختی mojde92 4 3,263 1395/2/26 ، 12:30 صبح
آخرین ارسال: 891060443
  نحوه محاسبه وزن موثر لرزه ای سازه + یک مثال زینب خوش کلام 0 515 1395/2/19 ، 11:20 صبح
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  مشکل در محاسبه بار ستون monake 2 1,145 1394/3/14 ، 12:58 صبح
آخرین ارسال: monake
  محاسبه وزن سازه فلزی و بتنی mojde92 5 1,744 1394/1/13 ، 01:52 صبح
آخرین ارسال: miladezati
  محاسبه لنگر مقاوم samisoft 2 2,017 1394/1/5 ، 03:54 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  نحوه محاسبه بار پله ی گرد برای ساختمان دوبلکس و نحوه بارگذار eaglesweem 16 8,561 1393/7/7 ، 04:21 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  محاسبه برش پایه با وجود دیوار حائل ok2014 2 1,671 1393/2/10 ، 04:52 عصر
آخرین ارسال: ok2014
  نحوه ترکیب لنگر در تحلیل دستی ؟ parisa2 8 2,747 1392/11/26 ، 12:34 عصر
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  محاسبه وزن ASHKAN92 2 1,807 1392/10/10 ، 01:01 عصر
آخرین ارسال: asrane

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان