امتیاز موضوع:
  • 76 رأی - میانگین امتیازات: 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
محاسبه ی طول آرماتور تقویتی
دوستان معمولا بهتر است از میلگرد 16 در تیر استفاده کنیم با تعداد زیاد یا نه میلگرد با تعداد کم اما سایز بالا؟4
مقدار در صد مجار را چجوری کنترل کنیم که تراکم زیاد نشه؟
پاسخ
ailll ,

هر دو مورد یکسان است و تفاوتی ندارد . ولی در کل بهتر است سایز کمتر و تعدا بیشتر را انتخاب کنیم .

برای تیرها از نسب آرماتور حداکثری استفاده می شود که در حالت بالانس یا متوازن باشد .

پاینده باشید
پاسخ
(1393/4/9 ، 06:01 عصر)حمید فلاح منش نوشته است: با سلام
آرماتور تقویتی در هر جایی که قطع میشه باید به اندازه طول گیرایی مستقیم ادامه داده بشه و یا به
اندازه طول گیرایی میلگرد خم شده ادامه داده بشه و خم نود درجه بخوره
تقویتی 6 و 12 منساب نیست. بهرته یا از جنس میلگرد طولی و یا در صورت نیاز بزرگتر باشه
و در دو طرف هم از یک قطر استفاده کنید

با تشکر
در آموزشی که من دارم محل قطع آرماتورهای تقویتی یک سوم طول دهانه از بر ستون درنظر گرفته شده.(فایل پیوست)
همچنین در اکثر دتایل های اجرایی که من دیدم میلگردهای تقویتی در هر آکس در انتهای دهانه های کناری خم 90 درجه
خورده و سایر تقویتی ها بدون خم هستند.
اگه مجاز به انتخاب آرماتور تقویتی کمتر از آرماتورهای سراسری نباشیم خیلی غیر اقتصادی میشه .مثلا من در پروژه ام
آرماتور سراسری نمره 18 دارم ولی برای تقویتی نمره 6 جواب میده . اگه قرار باشه من آرماتور تقویتیم رو که دو سوم
دهانمو پوشش میده 6 سایز افزایش بدم از این کار بهتر اینه که تقویتی اصلا نباشه و آرماتور سراسری رو تقریبا 2 یا 3 سایز
افزایش بدم در این صورت خود آرماتور سراسری جوابگو است و خیلی اقتصادی تر از حالت اول میشه درسته ؟

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
وقتی طول گیرایی تامین شود نیازی به خم کردن و یا قلاب شدن نیست . یکسری روابط ساده تقریبی بر اساس طول دهانه در مراجع بتن وجود دارد که همان برای دهانه های میانی از L 0.3 , 0.25 L از بر تکیه گاه استفاده می شود .

برای سایز هم اگر کمتر از سایز آرماتور اصلی باشد مشکلی نداریم . اگر آرماتور سراسری جوابگو باشد دیگر نیازی به تقویت نیست . برای سایز متناسب هم که قبلاً در پست های دیگر توظیح داده شد .

پاسخ
(1393/4/9 ، 09:52 عصر)کیوان بابایی نوشته است: ailll ,

هر دو مورد یکسان است و تفاوتی ندارد . ولی در کل بهتر است سایز کمتر و تعدا بیشتر را انتخاب کنیم .

برای تیرها از نسب آرماتور حداکثری استفاده می شود که در حالت بالانس یا متوازن باشد .

پاینده باشید

این بررسی نسبت ارماتور حداکثری چجوری کنترل میشه؟

پاسخ
ailll ,

همکار عزیز درصد آرماتور تیر همانند ستون درصد مشخص شده توسط آیین نامه ندارد . فقط اینکه ایین نامه درصد ارماتور حداقل و حداکثر که برابر است با Pmax = Pb در بند 9-14-5 مبحث نهم چاپ 92 امده است . یعنی آرماتور در حدی باشد که شکست ترد نداشته باشیم . این مقدار طبق ACI 0.75 pb می باشد .
پاسخ
(1393/4/9 ، 10:19 عصر)کیوان بابایی نوشته است:
وقتی طول گیرایی تامین شود نیازی به خم کردن و یا قلاب شدن نیست . یکسری روابط ساده تقریبی بر اساس طول دهانه در مراجع بتن وجود دارد که همان برای دهانه های میانی از L 0.3 , 0.25 L از بر تکیه گاه استفاده می شود .

برای سایز هم اگر کمتر از سایز آرماتور اصلی باشد مشکلی نداریم . اگر آرماتور سراسری جوابگو باشد دیگر نیازی به تقویت نیست . برای سایز متناسب هم که قبلاً در پست های دیگر توظیح داده شد .
[align=right] مهندس جان در همون روابطی که ذکر نموده اید (بر اساس طول دهانه در مراجع بتن) طول گیرایی در نظر گرفته نشده وباید خودمان آن را به طول محاسبه شده ازاین روابط اضافه کنیم؟
[/alig
بی زحمت اگه میشه آدرس پست مربوط به سایز مناسب تقویتی رو هم بزارید تا استفاده کنیم.
ممنون
پاسخ
بچه هشتگرد ,

بله به نقطه قطع عملی باید طول مهاری اضافه شود . برای روابط ساده شده تقریبی همان مواردی که گفته شده است محل قطع کلی آرماتور است که باید به این میزان مقداری برابر Ldh برای وارد شدن ارماتور تا درون ستون اضافه نمود .

برای سایز هم توضیحاتش را در همین تاپیک هم عرض کردم ، اینطور است که سایز آرماتور تقویت برابر سایز آرماتور اصلی باشد و یا 2 سایز کمتر باشد . و طوری این دو را در نظر می گیریم که به مقدار As مورد نظر برسیم .
پاسخ
آقای مهندس از توضیحاتتون خیلی استفاده کردیم فقط یک سوال دیگه باقی مونده
وبیشتر از این وقتتون رونمیگیرم.
پس از محاسبه طول آرماتور تقویتی این طول رو از بر ستون در نظر میگیریم و مقدار طولی
که وارد ستون میشه به این طول ارتباطی نداره ؟
در جایی که تقویتی وارد ستون میشه اگه تقویتی سمت دیگه هم سایز باشه که معلومه
دو تا تقویتی یکی میشن . ولی اگه مختلف باشه چی باید به هم بسته بشن؟
اصلا میشه تقویتی ها رو وارد ستون نکرد؟
پاسخ
خواهش می کنم .

بله مقادیری که مراجع به صورت تقریبی گزارش داده اند از بر تکیه گاه می باشد . یعنی همان بدون احتساب طول وارد شده درون ستون Ldh

سعی می کنیم سایزها را یکسان کنیم ولی اگر سایز ها تغییر اندکی دارند مشکلی ندارد ، بله باید وارد ستون شوند و گاهی هم نیاز به خم است .

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آرماتور پیچشی معلمی 0 243 1395/11/14 ، 03:37 عصر
آخرین ارسال: معلمی
  آرماتور طولی در تیر - پروژه بتن -فوری زهزه 2 483 1395/5/23 ، 01:55 عصر
آخرین ارسال: admin
  آرماتور گذاری قطری تیر همبند phantom_84x 0 900 1395/2/1 ، 10:25 صبح
آخرین ارسال: phantom_84x
  محاسبه وزن راه پله بتنی محزون زاده 7 10,638 1393/12/27 ، 12:21 صبح
آخرین ارسال: farzad4m
  محاسبه بار محوری ستون Kabal 2222 0 1,147 1393/11/27 ، 04:10 عصر
آخرین ارسال: Kabal 2222
  آرماتور گونه چیست؟ 3916571134 3 5,314 1393/11/25 ، 06:55 عصر
آخرین ارسال: r.h
  محاسبه پیچش kuorosh 3 1,734 1393/6/14 ، 06:15 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  سوال در مورد یافتن مقدار آرماتور تیر hamed-re 4 2,095 1393/6/5 ، 01:39 صبح
آخرین ارسال: admin
  حداقل فاصله آزاد بین آرماتور های طولی ستون ebrahim-talebi 1 7,684 1393/4/26 ، 01:47 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  حداکثر آرماتور کششی حسن اکبری 7 2,828 1393/4/12 ، 09:56 صبح
آخرین ارسال: علی بهنیا

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان