امتیاز موضوع:
  • 79 رأی - میانگین امتیازات: 2.49
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
محاسبه ی طول آرماتور تقویتی
(1393/4/9 ، 10:11 عصر)بچه هشتگرد نوشته است:
با تشکر
در آموزشی که من دارم محل قطع آرماتورهای تقویتی یک سوم طول دهانه از بر ستون درنظر گرفته شده.(فایل پیوست)
همچنین در اکثر دتایل های اجرایی که من دیدم میلگردهای تقویتی در هر آکس در انتهای دهانه های کناری خم 90 درجه
خورده و سایر تقویتی ها بدون خم هستند.
اگه مجاز به انتخاب آرماتور تقویتی کمتر از آرماتورهای سراسری نباشیم خیلی غیر اقتصادی میشه .مثلا من در پروژه ام
آرماتور سراسری نمره 18 دارم ولی برای تقویتی نمره 6 جواب میده . اگه قرار باشه من آرماتور تقویتیم رو که دو سوم
دهانمو پوشش میده 6 سایز افزایش بدم از این کار بهتر اینه که تقویتی اصلا نباشه و آرماتور سراسری رو تقریبا 2 یا 3 سایز
افزایش بدم در این صورت خود آرماتور سراسری جوابگو است و خیلی اقتصادی تر از حالت اول میشه درسته ؟
سلام
مقدار یک سوک دهانه آزاد عددی تقریبی و محافظه کارانه هستش و در برخی منابع آموزشی به یک چهارم دهانه آزاد به علاوه 25 سانتی متر اشاره کردن
در کل این مقادیر محافظه کارانه هستش و واقعا هم سخته برای هرقسمت دستی محاسبه بشه و بهتره از همین اعداد استفاده بشه
البته در صورت نیاز به دقت باید دستی محاسبه بشه

تمام میلگرد های طولی در قسمتی که نیاز به میلگرد نیست قطع میشن و به اندازه طول مهاری ادامه داده میشن. اگر جایی برای مهار مستقیم بود، خم زده نمیشه
ولی در جاهایی مثل اتصال تیر به ستون امکان ادامه مستقیم وجود نداره و باید طول مهاری با خم فقط رعایت بشه
علت هم انتقال نیروی موجود از تیر به ستون هستش که میلگرد توانایی انتقال نیرو هارو داشته باشه
در مورد سایز هم هیچ اجباری وجود نداره برای سایز و فقط از جنبه ی اجرایی مناسب نیستش که در هر قسمت یک نوع آرماتور تقویتی باشه
شاید در یک قسمت نمره 6 هم جوابگو باشه ولی در همه جا اینطور نیست و شما باید کل سازرو در نظر بگیرید نه یک جای خاص
ضمن اینکه میلگرد 6 آجدار نیست و نمیشه ازش استفاده کرد و کلا سایز های کوچک هم از نوع آ1 یا آ2 هستن و
با فرضیات استفاده از آ3 جور در نمیاد.

پاسخ
سلام
برای میلگرد طولی و تقویتی تیری که به ستون مربعی به ابعاد 35 سانتیمتر متصل است، چه میلگردی باید استفاده شود تا طول مهاری میلگرد تامین شود؟
با توجه به کاور 5 سانتیمتری ستون، فقط 30 سانت برای مهار شدن میلگرد باقی می ماند.
طول مهاری میلگردهای 20 و 18 و 16 هم به ترتیب 43 و 39 و 35 سانتیمیتر است.
چون مقدار فولاد مورد نیاز هم بالاست، برای این مقدار فولاد، حدود 7 میلگرد 20 نیاز است، عرض تیر هم 30 سانتیمیتر می باشد.
با توجه به این موارد چه میلگردی را می توان جایگزین 7 میلگرد 20 کرد؟

سپاسگزارم
پاسخ
طول آرماتور تقویتی برابر با یک سوم دهانه هستش
پاسخ
(1393/5/16 ، 04:09 عصر)امیر6 نوشته است: طول آرماتور تقویتی برابر با یک سوم دهانه هستش
منظور ایشون طول گیرایی آرماتور بود (طول مهاری) ا

پاسخ
amirone ,

من خیلی در جزئیات کار و توضیحات شما قرار نگرفتم و نتوستم از توضیحات شما متوجه سوال اصلی شما شوم ولی تا حدودی فکر کنم منظور شما کم بودن طول مهاری باشد .

* طول مهاری یا طول گیرایی ارماتور ( Ld ) به Fy , Fc , db بستگی دارد در صورتی که به ترتیب قطر میلگرد کمتر باشد ، طول مهاری کاهش می یابد و در صورتی که تنش فشاری بتن زیاد شود طول مهاری کاهش می یابد و درصوری که تنش جاری شدن میلگرد زیاد باشد طول مهاری افزایش می یابد . افزایش پوشش بتن باعث کاهش طول مهاری می شود .

* در صورتی که طول مهاری کفایت نکند ویا فضای کافی برای تعیین این طول نباشد باید از قلاب برای آرماتورها استفاده نمود .

* در صورتی که آرماتور بکار رفته در مقطع بیشتر از آرماتور محاسباتی از برنامه ( طراحی ) باشد می توان میزان طول مهاری را به نسبت مساحت ارماتور موجود به آرماتور طراحی شده کاهش داد .

* طول مهاری در فشار و کشش در مبحث نهم موجود است .

پاینده باشید

پاسخ
سپاسگزارم
عرض تیر 30 سانتیمتر، و مساحت آرماتور مورد نیاز بالا می باشد.
همچنین ستون 35*35 می باشد.
اگر بخواهم قلاب دار استفاده کنم، باید میلگرد 14 استفاده کنم تا در عرض 35 سانتیمتر ستون، طول مهاری تامین شود.
در صورتی که از نظر مساحتی، 7 میلگرد 20 مورد نیاز است. اگر بخواهم میلگرد 14 جایگزینش کنم، تعداد میلگرد خیلی زیاد می شود.
راهنمایی می فرمایید؟
پاسخ
سعی می کنیم درصد آرماتور تیر را در 0.01 درصد محدود کنیم و از ارماتور بالاتر از 18 استفاده نکنیم و بهترین سایز همان سایز 16 خواهد بود . در غیر این باید پوشش روی آرماتور را زیاد کنید . ضرایب کاهشی برای طول مهاری قلاب در کشش را در مبحث نهم مطالعه فرمائید .
پاسخ
(1393/5/17 ، 03:04 عصر)کیوان بابایی نوشته است: سعی می کنیم درصد آرماتور تیر را در 0.01 درصد محدود کنیم و از ارماتور بالاتر از 18 استفاده نکنیم و بهترین سایز همان سایز 16 خواهد بود . در غیر این باید پوشش روی آرماتور را زیاد کنید . ضرایب کاهشی برای طول مهاری قلاب در کشش را در مبحث نهم مطالعه فرمائید .
سلام
چطور میشه درصد آرماتور رو به 0.01 محدود کرد؟
منظورتون از ضرایب کاهشی همون ضرایب کا و لاندا و بتا هست؟ یعنی ذکر بشه که مثلا پوشش باید 65 و 50 میل باشه حتما و ضریب رو 0.7 بزنیم؟
پاسخ
باسعی و خطا کردن مقطع می توانیم به این درصد آرماتور برسیم .
بله یکسری ضرایب در ایین نامه برای تخفیف میزان طول مهاری گزارش شده است . اگر فصل مهار و پیوستگی از مبحث نهم را مطاعه فرمائید دقیقاً متوجه خواهید شد . در کل سعی می کنیم از ارماتور سایز بالاتر از 18 و از آرماتور پر مقاونت استفاده نکنیم .
پاسخ
با سلام و خسته نباشید.
میشه لطفا راهنماییم کنید که نقطه قطع تئوری چطور محاسبه میشه؟
باتشکر
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درخواست آموزش محاسبه سنجاقی های میانی ستون بتنی! Nima88 0 273 1399/5/4 ، 08:59 عصر
آخرین ارسال: Nima88
  محاسبه کدتراز نیم طبقه benyamin68 1 424 1399/1/8 ، 03:03 عصر
آخرین ارسال: yasermeithamy
  محاسبه رو بالانس یا رو ماکسیمم؟ javadjbs 1 2,294 1397/6/14 ، 01:01 عصر
آخرین ارسال: javadjbs
  آرماتور پیچشی معلمی 0 995 1395/11/14 ، 03:37 عصر
آخرین ارسال: معلمی
  آرماتور طولی در تیر - پروژه بتن -فوری زهزه 2 1,235 1395/5/23 ، 01:55 عصر
آخرین ارسال: admin
  آرماتور گذاری قطری تیر همبند phantom_84x 0 1,747 1395/2/1 ، 10:25 صبح
آخرین ارسال: phantom_84x
  محاسبه وزن راه پله بتنی محزون زاده 7 14,805 1393/12/27 ، 12:21 صبح