امتیاز موضوع:
  • 81 رأی - میانگین امتیازات: 3.62
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مدل کردن یا نکردن خرپشته (سوال اینست)
دقیقا همونط.ری که حودتون گفتید
وقتی خرپشته قراره 1 طبقه محسوب بشه باید توی زمان تناوب هم بهش توجه بشه به عنوان 1 طبقه

مثلا وقتی شما زمان تناوب مد هارو بررسی میکنید آیا خرپشته مد نظر گرفته میشه؟

پس نمیشه گفت حتما باید ضریب زلزله ها یکی باشن مگر در حالاتی که در زمان تناوب بین ts و t0 باشه
پاسخ
ببینید باید تفاوت قائل شد بین روش تحلیل استاتیکی معادل و تحلیل دینامیکی سازه.

چون در روش تحلیل استانیکی ما داریم از یک سری فرضیات ساده که لزوماٌ دقیق هم نیستن استفاده می کنیم.

قطعاٌ در واقعیت بیشترین تغییر مکان مطلق مربوط هست به خرپشته.

دلیل اینکه آیین نامه اجازه داده تراز کنترل تغییر مکان خرپشته نباشه می تونه دو دلیل داشته باشه.

1-خرپشته کاربری اقامتی نداشته، بنابراین تغییر مکانی بیش از مقدار مقرر شده که سطح بهره برداری هست ضروری نیست.

2-به دلیل اینکه اغلب خرپشته در محلی واقع نشده که در اثر جابجایی سازه به سازه مجاور آسیب برسونه.
پاسخ
ممنون مهندس جان حرف شما درست خرپشته خیلی حساس نیست
ولی هیچ جا نگفته توی آیین نامه معمولا اکثر طراحا خودشون کنتترل نمیکنن دریفته خرپشته رو
نمونش خود من :)
پاسخ
(1392/2/22 ، 07:23 عصر)حمید فلاح منش نوشته است: دقیقا همونط.ری که حودتون گفتید
وقتی خرپشته قراره 1 طبقه محسوب بشه باید توی زمان تناوب هم بهش توجه بشه به عنوان 1 طبقه

مثلا وقتی شما زمان تناوب مد هارو بررسی میکنید آیا خرپشته مد نظر گرفته میشه؟

پس نمیشه گفت حتما باید ضریب زلزله ها یکی باشن مگر در حالاتی که در زمان تناوب بین ts و t0 باشه

مهندس بحث 2 تاشد. یکی بحث مدل کردن یا تکردن خرپشته هستش ودیگری بحث وارد کردن ارتفاع خرپشته در محاسبات زلزله. آنچه صراحت دارد این می باشد که اگر وزن خرپشته کمتر از 25 درصد باشد نبایستی ارتفاع آن را در محاسبات وارد کرد( بند 2-3-6 آیین نامه 2800). برگردیم به بحث اصلی. آیا باید خرپشته را اگر وزن آن کمتر از 25 شد مدل کنیم یا خیر. در این مورد شما مثالی زدین و بنده عرض کردم برش پایه حالت 1 و 3 با رعایت بند 2-3-6- همیشه باید یکسان گردد. چون ضریب زلزله یکسان هست.
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
سلام
من یه قسمتو متوجه نشدم، اون قسمتی که د. حسین زاده گفتن خرپشته رو مدل کنیم و تراز رو بذاریم رو بام بعدش چظوری وزن خرپشته رو اضافه کنیم؟
به کف بام؟ به کجا؟
مرسی
پاسخ
سلام
به صورت نقطه ای به 4 تا ستونه اطراف باکس پله
یعنی کل وزن سقف و تیر و ستون ها بدست بیاد تقسیم بر 4 بشه
و نقطه ای به این 4 تا ستون وارد بشه
پاسخ
یک راه دیگه اینه که خرپشته کامل مدل بشه، ولی در موقع تعریف حالت بار زلزله آخرین طبقه، بام معرفی بشه و در عوض جهت لحاظ جرم خرپشته در محاسبه وزن موثر در نیروی زلزله به صورت جداگانه افزوده بشه.

پاسخ
روش که چندتایی هست مهندس
این تاپیک برای اینکه بهترین و موثرترین حالت تشخیص داده بشه

در مورد گفته مهندس پناهی عزیز
من با توجه به اینکه ایتبس زمان تناوبو بر اساس کل ارتفاع مدل بدست میاره
ارتفاع خرپشته هم در بدست آوردن زمان تناوب لحاظ کردم
پاسخ
(1392/2/23 ، 10:56 صبح)حمید فلاح منش نوشته است: روش که چندتایی هست مهندس
این تاپیک برای اینکه بهترین و موثرترین حالت تشخیص داده بشه

در مورد گفته مهندس پناهی عزیز
من با توجه به اینکه ایتبس زمان تناوبو بر اساس کل ارتفاع مدل بدست میاره
ارتفاع خرپشته هم در بدست آوردن زمان تناوب لحاظ کردم

شما می تونید به جای اینکه زمان تناوب مربوط به درجه آزادی خرپشته رو بخونید، زمان تناوب درجه آزادی مربوط به طبقه بام رو بخونید.

در غالب موارد زمان تناوب پنجم و ششم خواهد بود.( نه همیشه)
پاسخ
من اصلا متوجه منظورتون نشدم
یعنی مود پنجم یا ششم؟!!!!
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال در مورد سیف؟؟؟ شیوا 7 3,006 1402/1/2 ، 04:38 عصر
آخرین ارسال: Moola
  سوال درمورد خطا f2,f5 are too close از چک مدل m_dey 3 7,768 1400/10/18 ، 04:31 عصر
آخرین ارسال: nikooomanesh
  رفع مشکل صادر کردن فایل فولادی برای سازه نگار9 SK1970 1 922 1400/6/28 ، 12:02 عصر
آخرین ارسال: SK1970
  سوال در مورد مهاربند واگرا در AISC - ASD 89 hamid.barati 7 3,105 1400/6/1 ، 01:22 عصر
آخرین ارسال: albertlisy90
  مشکل در Import کردن فایل E2K علی بهنیا 0 1,127 1399/5/4 ، 09:38 صبح
آخرین ارسال: علی بهنیا
  سوال در مورد وزن و سیستم سازه ای حمیدرضا یزدی 2 1,346 1399/1/8 ، 07:37 عصر
آخرین ارسال: yasermeithamy
Lightbulb سوال دربارهی آیین نامه حسینی11 3 1,325 1398/11/7 ، 01:22 صبح
آخرین ارسال: حسینی11
  مشکل running out of memory هنگام باز کردن فایل ایتبس vahid_najafi777 5 5,733 1398/5/18 ، 07:29 عصر
آخرین ارسال: mah.rah91
  سوال ایتبس meysamoleyaei63 0 1,192 1397/9/4 ، 07:05 عصر
آخرین ارسال: meysamoleyaei63
  نحوه مدل کردن سازه های گرد و قوسی شکل در ایتبس ؟ pouyasento 4 4,591 1397/2/17 ، 10:14 صبح
آخرین ارسال: rasool67

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان