امتیاز موضوع:
  • 195 رأی - میانگین امتیازات: 2.98
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراحل انجام پروژه راه به صورت دستی؟؟؟
با سلام
لطفا در مورد موارد زیر توضیح دهید و منابعی را به من معرفی کنید
کالورت در پروفیل عرضی
طرح روسازی
مطالعات هیدرولوژی
با تشکر
پاسخ
سلام
پروژه ام رو با کمک یکی از دوستان با لند انجام دادم ، همه ی پروفیل عرضی ها رو تو A0 پرینت گرفتم حالا استاد میگه باید دستی باشه!!! چطور از روی این پرینت ها دستیش رو بکشم ؟ اینکه توی پرینت لند روی محور افقی از -40 تا 40 رفته یعنی چی؟یعنی عرض راه 40!!! توپوی من تپه همواره که عرضش فک کنم باید9 یا 11 متر باشه.درسته؟
مقیاس باید چند باشه؟
پاسخ
(1393/4/12 ، 03:17 عصر)mohammad 1371 نوشته است: سلام
پروژه ام رو با کمک یکی از دوستان با لند انجام دادم ، همه ی پروفیل عرضی ها رو تو A0 پرینت گرفتم حالا استاد میگه باید دستی باشه!!! چطور از روی این پرینت ها دستیش رو بکشم ؟

سلام

برای رسم دستی مقاطع عرضی از توپوگرافی و پروفیل طولی کمک گرفته میشه بدین صورت که خطی عمود بر محور طولی مسیر در توپوگرافی رسم میشه (طول این خط میتونه از مقدار حریم راه کم یا زیاد باشه) محل تقاطع این خط با خطوط منحنی میزان علامت زده شده و ارتفاع وطول آن تقاطع از محور راه قرائت شده و در جداولی شبیه آنچه که شما پرینت گرفتی نوشته میشه این شد خط زمین .

برای خط پروژه هم از پروفیل طولی در کیلومتراژ مورد نظر قرار میگیرند و ارتفاع خط پروژه آن نقطه را قرائت کرده و دو جدول فوق در محور وسط علامت گذاری میشود برای کناره های خط پروژه با استفاده از شیبهای لحاظ شده (شیب عرضی راه) اگه منفی بود از ارتفاع محور وسط کمتر و در غیر اینصورت بالاتر از ارتفاع محور وسط علامت زده میشود در آخر نقاط علامت زده به هم وصل میشود تا تشکیل یک مقطع بدهد. حال با روشهای مساحت یابی ،مسحت مقطع بدست می آید.

مطالب فوق بطور مفصل در کتابهای راهسازی بیان شده است.

(1393/4/12 ، 03:17 عصر)mohammad 1371 نوشته است: اینکه توی پرینت لند روی محور افقی از -40 تا 40 رفته یعنی چی؟یعنی عرض راه 40!!! توپوی من تپه همواره که عرضش فک کنم باید9 یا 11 متر باشه.درسته؟
مقیاس باید چند باشه؟

در بالا اول عراضیم اشاره کردم به خطی عمود بر محور طولی راه ، اینجا طراح پروژه شما عرض مقاطع عرضی (بهتره بگیم طول خط عمود بر محور راه یا عرض جدول مقاطع عرضی) را برابر 40 قرار داده که عرض کردم این عدد میتونه کمتر یا بیشتر از طول حریم راه باشد.

(1393/4/12 ، 03:17 عصر)mohammad 1371 نوشته است: مقیاس باید چند باشه؟

مقیاس مقاطع عرضی در محور طولی و عمودی بایستی هر دو برابر باشند.( هردو 1/100 یا هر دو 1/200 )

موفق و موید باشید
پاسخ
با سلام و خسته نباشید
اگر در هنگام پرگار زنی به جای یک منحنی تراز، چند منحنی تراز قطع شود، چه باید کرد؟
و اگر منحنی تراری قطع نشود، چه باید کرد؟ (آیا می توان از نقطه انتهای کمان به سمت نقطه پایانی ادامه داد؟
سلام اگه چند منحنی تراز قطع بشه باید به اولین منحنی وصل کنید و منحنی ها رو نپرید تک تک پیش برید
اگر هیچ منحنی تراز رو قطه نکرد باید بین منحنی تراز ها جایی که قطع نکرده دوباره پرگار زد تابالا خره به منحنی تراز برسه
موفق باشید

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
تشکر از جواب شما
ولی در حالت اول
اگر به اولین منحنی وصل کنیم
شیب طولی مجاز رعایت نشده است
به عنوان مثال ما باید حداقل 1 سانتیمتر دهانه پرگار را برای رعایت شیب طولی باز کنیم تا بین منحنی میزان ها حرکت کنیم، اما با 1 سانت دهانه پرگار به جای قطع یک منحنی تراز اصلی( مثلا از 10 به 20 متر) منحنی ترازهای 20 و 30 قطع می شود در حالیکه طول پیموده شده برای ارتفاع 10 متری بوده نه 20 متری و بیشتر
این رو چه باید کرد؟
پاسخ
خوب ببینیداگر هرچه قدر هم فاصله ی خط تراز ها ازهم کمتر باشه میتونیم خط کجی رو بینشون رسم کنیم که همون شعاع دهانه پرگارباشه و این طول ایجاد میشه ولی تنها مشکل این کار اینه که خط ما خیلی کج میشه .همون طوری که در شکل مشاهده میکنید در عبور از تراز 1 به 2 مشکلی نیست و لی در تراز 2 و 3 دایره تراز 4 رو هم قطع کرده و اگر ما دو خط تراز را بپریم شیب طولی را رعایت نکرده ایم و لی میتوانیم با خط شکسته و کج دو خط تراز رو به همدیگر وصل کنیم

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
با سلام
در زمان رسم خط پروژه، آیا باید شیب خط پروژه از شیب طولی مجاز که در ابتدا برای به دست آوردن دهانه پرگار در نظر گرفته شده، کمتر باشد؟
اگر در قسمتی از خط پروژه این شیب رعایت نشود مثلا 20 درصد شود، چه باید کرد؟
پاسخ
(1393/7/30 ، 09:23 صبح)bobo_pooya نوشته است: با سلام
در زمان رسم خط پروژه، آیا باید شیب خط پروژه از شیب طولی مجاز که در ابتدا برای به دست آوردن دهانه پرگار در نظر گرفته شده، کمتر باشد؟
اگر در قسمتی از خط پروژه این شیب رعایت نشود مثلا 20 درصد شود، چه باید کرد؟
سلام

نباید از شیب مجاز تجاوز کند.

طبق نشریه 415 حداکثر ارتفاع خاکریزها را برای نوع منطقه مشخص کنید و خط پروژه ترسیم کنید اگر مشکل باز هم حل نشد میتونید در اون قسمت از پل استفاده کنید.

موفق باشید
پاسخ
سلام
در نقشه توپوگرافی اتوکد(فایل) برای رسم واریانت ما دایره های باسد رسم کنیم
با توجه به شیب طولی مجاز، دهانه پرگار یا شعاع دایره 8 سانت یا 160 متر می شود
حال برای استفاده از دستور circle در اتوکد کدام عدد به عنوان شعاع به کار رود
از چه مقیاسی استفاده شود؟

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  طراحی قوس و مسیر پروژه راه hojat70 4 2,999 1393/9/14 ، 11:15 عصر
آخرین ارسال: saminem
Lightbulb طراحی مسیر بصورت دستی king-alireza 8 4,889 1393/9/4 ، 12:58 صبح
آخرین ارسال: hamed_h_ci
  ترسیم توپوگرافی به روش دستی سابرینا 1 2,006 1393/3/3 ، 08:27 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
Heart سوال در مورد بروژه راه دستی(قوس قایم) behnam-araz 0 1,776 1392/11/20 ، 04:00 عصر
آخرین ارسال: behnam-araz

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: feresssshteh، 1 مهمان