امتیاز موضوع:
  • 77 رأی - میانگین امتیازات: 3.73
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراحل ساخت و تخمین قیمت ساختمان فولادی
توجه:قیمت ها مربوط به سال 91 هستند ومسلما برخی تعرفه های دولتی هم تغییر کردن .
در این پست توضیح مختصری از مراحل ساخت یک ساختمان فولادی با تخمین قیمت ها و یک سرس توصیه های تجربی رو میتونید مطالعه کنید.
اولین مرحله ،تخریب ساختمان کلنگی است .ساختمان های قدیمی معمولا دو طبقه هستند .تخریب ساختمان 100 متر مربعی کلنگی حدود دو میلیون تومان هزینه دارد.هر چه تعداد کارگرهایی که عملیات تخریب را انجام می دهند بیشتر باشد کار زودتر انجام می شود.برای مثال اگر برای ساختمان 100 متری دو کارگر داشته باشیم تخریب بیش از سه هفته زمان می برد و اگر 6 کارگر داشته باشیم حدود یک هفته زمان می برد.
تخریب یکی از مراحل بسیار مهم در ساختمان سازی است.عملیات تخریب باید با نظارت معمار یا یک فرد با تجربه انجام شود زیرا اگر اصول آن رعایت نشود ممکن است ساختمان بغل دستی آسیب ببنیدیا کارگران دچار حادثه شوند.یکی از توصیه های مهم این است که قبل از تخریب با اخذ جواز ،بیمه مسئولیت مدنی یکی از دفاتر بیمه دریافت وکلوزهای مناسب با اجرای کار در آن منظور شود.
البته در اغلب موارد باقیمانده از تخریب یک ساختمان نظیر آهن الات و در و پنجره به عنوان ضایعات فروخته و از برخی آجرهای سالم مانده نیز نیز در پی ریزی بنای جدید استفاده می شود که تا حدی هزینه ها را کاهش می دهد.
پس از تخریب بنا نوبت به گود برداری می رسد که به وسیله ماشین آلات انجام می شود.هزینه این مرحله برای 100 متری بین 2 تا 5/2 میلیون تومان می شود که بسته به اینکه آسانسور داشته باشیم یا نه متغیر است.اگر ساختمان ما اسانسور داشته باشد،پارکینگ در طبقه همکف خواهد بنابراین بین 2/1 تا 5/1 متر گردبرداری خواهیم داشت.اگر آسانسور نداشته باشیم پارکینگ ساختمان به زیر زمین خواهد رفت و بنابراین باید 2 متر گود برداری کنیم.(البته به استثنای ساختمان هایی که طبقه همکف ان ها تماما لابی است)نصب اسانسور برای ساختمان های 5 طبقه و بشتر الزامی است.آسانسور هفت متر از زیر بنای مارا کم خواهد کرد.البته اگر لابی اسانسور برای ساختمان های 4 طبقه مس***ی حذف و پاگرد پله به عنوان لابی استفاده شود ،آسانسور 4 متر فضا خواهد برد.هزینه خرید و نصب آسانسور بین 15 تا 25 میلیون تومان متغیر است.
پس از گودبرداری باید فونداسیون یا در اصطلاح پی ساختمان را بنا کنیم .این مرحله در واقع پیاده سازی نقشه سازه ساختمان است.مصالح اصلی پی ساختمان میلگرد و بتن است که بتن ان حتما باید شرکتی باشد.برای ایجاد 68 متر فونداسیون نزدیک به 4 تن میلگرد وحدود 40 متر مکعب بتن نیاز داریم داریم.قیمت میلگرد بین 4 تا5/4 میلیون تومان و قیمت بتن نیز رقمی بین 5/2 تا 3 میلیون تومان می شود.میلگرد و بتن باید به تایید شهرداری برسد که برای آزمایش هر کدام از انها نیز 80 هزار تومان توسطآزمایشگاه های مورد تآیید شهرداری دریافت می شود.
پس از آن نوبت اجرای نقشه سازه یا بالا بردن اسکلت ساختمان فرا می رسد.برای زمین 100 متری با 68 متر زیر بنا هزینه تیر اهن و لوازم دیگر آن(لچکی ،زیر سری،...)حدود 35 میلیون تومان می شود.البته اگر تیر آهن از جنس مرغوب ایرانی باشدو از تیر اهن های ارزانتری که به نام اروپایی در بازار موجود است استفاده نکنیم.برای جوش دادن تیر آهن نیاز به یک جوشکار یاختمان داریم .جوشکاران ساختمان دستمزد خود را بر اساس میزان آهنی که در یک ساختمان مصرف می شود محاسبه می کنند که برای هر کیلوگرم با توجه به فصل بین 2300 تا 3000 تومان متغیر است.بنابراین برای جوش دادن و بنا کردن اسکلت ساختمان مد نظرمان باید بین 6 تا 8 میلیون تومان به جوشکار دستمزد بدهیم.پس از اینکه اسکلت ساختمان بالا رفت باید جوش هایی که انجام شده است تست شود که هزینه ش 250 هزار تومان می شود.نتیجه مثبت تست جوش همراه با تاییدیه شهرداری را باید به شهرداری تحویل دهیم.
ادامه دارد....(مرحله بعدی زدن سقف هاست که در تایپک دیگری توضیح داده خواهد شد)
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
پاسخ
واقعا ممنون خیلی دوست داشتم در مورد قیمت ها یه دیدی داشته باشم.......
پاسخ
سلام. من قصد ساخت یک ساختمان سه طبقه روی پیلوت را دارم به متراژ زیربنای 600 متر مربع-( هر طبقه 152 متر مفید)- میخواستم بدونم امکان برآورد قیمت( با تخمین مثبت و منفی ده درصد) برای مراحل مختلف اجرای ساختمان وجود دارد؟ مثلا هزینه گودبرداری،فونداسیون،اجرای اسکلت،سقف(کامپوزیت تخت)،دیوارچینی،آسانسور و ..
نقشه و مقدار آهن ، ورق و .. هم مشخص بوده و در صورت درخواست در اختیار قرار داده میشود.ممنون میشم راهنماییم کنید
پاسخ
با سلام
ضمن تشکر از خانم مهندس فاطمه،ذکر نکات زیر را ضروری می دانم
بطورکلی در امر ساخت ،هم متره وهم برآورد تحت تاثیر نوع ساخت هست.فرمایشات خانم مهندس ناظر بر یک ساخت نرمال وبه اضطلاح کارمندی هست که مصالح وگردش کار عادی دارد وبیشتر در جامعه شایع هست.
برای همین ساخت عادی هم ،هم روشها کمی متغیر هست وهم متاثر از شهر محل ساخت هست.
بطور مثال در تهران برای ساخت عادی معمولا تیم تخریب ضایعات ساختمان را با دستمزدش تهاتر می کند.دستمزد جوشکار کیلویی بین 300 تا 400 تومان است , تست جوش بین 250 تا 350 هزارتومان است وتست بتن هم بالای 150 هزارتومان.کارهای اجرایی دیگر هم متاثر از منطقه شهر هست وشمال وجنوب تهران تا 30 درصد فرق می کند.مثلا اجرای دیوار چینی متری حدود 5000تونان در جنوب و6 تا 7 هزارتومان در شمال تهران هست.
منظورم این هست که مراحل ساخت مورد اشاره کاملا صحیح هست ولی در مورد هزینه های اجرایی کار بهتر است به چهار سطح تقسیم شود
1-روستاها ،بخشهاوشهرستانهای کوچک 2- شهرستانهای متوسط ومراکز استانهای کوچک 3- شهرستانهای بزرگ ومراکز استانهای بزرگ 4- ساختهای ویژه وسفارشی
به نطر من دستمزدهای مورد اشاره خانم مهندس شامل سطح 2 می باشدlilتازه همین موارد گفته شده هم ثبات نداشته ومتاثر از تورم موجود در اقتصاد چند ماه دیگرتا حدودی تغییر خواهد کرد.
ولی در کل همه دوستان مشارکت کنند ونظر بدهند تا دید مناسبی به امرهزینه های ساخت وساز در اقصی نقاط کشورمان پیدا کنیم.
(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ
(1392/8/10 ، 01:26 عصر)miladezati نوشته است: با سلام
ضمن تشکر از خانم مهندس فاطمه،ذکر نکات زیر را ضروری می دانم
بطورکلی در امر ساخت ،هم متره وهم برآورد تحت تاثیر نوع ساخت هست.فرمایشات خانم مهندس ناظر بر یک ساخت نرمال وبه اضطلاح کارمندی هست که مصالح وگردش کار عادی دارد وبیشتر در جامعه شایع هست.
برای همین ساخت عادی هم ،هم روشها کمی متغیر هست وهم متاثر از شهر محل ساخت هست.
بطور مثال در تهران برای ساخت عادی معمولا تیم تخریب ضایعات ساختمان را با دستمزدش تهاتر می کند.دستمزد جوشکار کیلویی بین 300 تا 400 تومان است , تست جوش بین 250 تا 350 هزارتومان است وتست بتن هم بالای 150 هزارتومان.کارهای اجرایی دیگر هم متاثر از منطقه شهر هست وشمال وجنوب تهران تا 30 درصد فرق می کند.مثلا اجرای دیوار چینی متری حدود 5000تونان در جنوب و6 تا 7 هزارتومان در شمال تهران هست.
منظورم این هست که مراحل ساخت مورد اشاره کاملا صحیح هست ولی در مورد هزینه های اجرایی کار بهتر است به چهار سطح تقسیم شود
1-روستاها ،بخشهاوشهرستانهای کوچک 2- شهرستانهای متوسط ومراکز استانهای کوچک 3- شهرستانهای بزرگ ومراکز استانهای بزرگ 4- ساختهای ویژه وسفارشی
به نطر من دستمزدهای مورد اشاره خانم مهندس شامل سطح 2 می باشدlilتازه همین موارد گفته شده هم ثبات نداشته ومتاثر از تورم موجود در اقتصاد چند ماه دیگرتا حدودی تغییر خواهد کرد.
ولی در کل همه دوستان مشارکت کنند ونظر بدهند تا دید مناسبی به امرهزینه های ساخت وساز در اقصی نقاط کشورمان پیدا کنیم.
حق با شماست مهندس.در این نوشته صرفا سعی شده مروری بر روند برآورد هزینه های اجرا و مراحل اون بیان بشه وبرای هرپروژه ای قابل تعمیم نیست...
دوستان تا کید میکنم قیمت های گفته شده مربوط به سال 91 هستن....
پاسخ
خانم مهندس خیلی خوب توضیح دادین ,لطفا ادامه بدید.
ممنون
پاسخ
خواهش می کنم ...حتما قسمت بعدیشو اضافه می کنم....
دوستان این متنو بنده ننوشتم جایی مطالعه کردم از نویسنده ای ناشناس....به خودم خیلی کمک کرد امیدوارم برای شما هم مفید باشه
پاسخ
(1392/8/29 ، 10:11 عصر)fateme_mpg_t نوشته است: خواهش می کنم ...حتما قسمت بعدیشو اضافه می کنم....
دوستان این متنو بنده ننوشتم جایی مطالعه کردم از نویسنده ای ناشناس....به خودم خیلی کمک کرد امیدوارم برای شما هم مفید باشه
merc,mofid bood
پاسخ
خانم مهندس به جوشکار بابت جوشکاری فرمودین کیلویی چند اجرت میدهند؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود پاورپوینت روشهای اجرا و کنترل اتصالات در سازه های فولادی (نظام مهندسی کرمان) فرشاد امن خانی 0 298 1395/11/5 ، 01:18 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  گود برداری با حفظ بنای قدیمی به وسیله شمع بتنی و پل فولادی!! زینب خوش کلام 0 322 1395/8/3 ، 02:52 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  مراحل مونتاژ و جوشکاری ستون مقاطع باکس بصورت تصویری فرشاد امن خانی 0 537 1395/7/2 ، 05:24 عصر
  سقف عرشه فولادی "مباحث مقدماتی روش اجرا و ایرادهای مصطلح و روشهای حل آن"(سینا افضلی) فرشاد امن خانی 0 361 1395/5/14 ، 05:01 عصر
  دانلود جزوه مصور اشکالات اجرایی ساختمان های بنایی، بتنی و فولادی (یوسف رضا خادمیان) فرشاد امن خانی 0 747 1395/1/20 ، 07:20 عصر
  دانلود رایگان مجموعه پاورپوینت های درس اجرای ساختمان های فلزی (علیرضا فرساد) فرشاد امن خانی 0 928 1395/1/12 ، 12:10 عصر
  تیرچه با ورق فولادی یکپارچه به جای آرماتور miladezati 0 545 1394/11/16 ، 07:08 عصر
آخرین ارسال: miladezati
  دانلود آموزش "ترسیم نقشه های سازه ساختمان های سازه فلزی" فرشاد امن خانی 2 1,178 1394/10/19 ، 03:57 عصر
آخرین ارسال: engineer2014
  فایل سمینار با موضوع "نظارت و اجرای سقف عرشه فولادی" (دکتر احسان دهقانی) فرشاد امن خانی 3 766 1394/9/26 ، 09:16 صبح
آخرین ارسال: art47
  عکس هایی از اشکالات اجرایی یک سازه فولادی همراه با توضیحات (25 عکس جدید) فرشاد امن خانی 0 1,521 1394/9/8 ، 11:09 عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان