امتیاز موضوع:
  • 32 رأی - میانگین امتیازات: 2.09
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراحل و نحوه اجرای شمع بتنی درجا
#1
مراحل اجرای شمع های بتنی درجا
1- ساخت سبد آرماتور و لقمه های بتنی رعایت پوشش آرماتور جداره شمع ها.

2- اتصال لقمه های بتنی به سبد آرماتوردر هر 2متر و در هر چهار جهت.

3- میخكوبی محل آكس شمع مورد نظر.

4- تأیید دستگاه نظارت

5- استقرار دستگاه حفاری در محل حفاری.

6- حفاری تا عمق مورد نظر.

7- كیسینگ گذاری جهت جلوگیری از ریزش خاك سست به درون چاه حفاری در صورت نیاز.

8- ساخت بنتونیت: در صورت ریزشی بودن دیوارمحل حفاری یك روز قبل از اجرای حفاری.

9- ریختن بنتونیت در صورت نیاز در طول مدت حفاری.

10-حمل سبد بافته شده آرماتور به محل حفاری

11-قرار دادن سبد آرماتور در داخل محل حفاری توسط جرثقیل..

12-ساخت بتن توسط بچینگ.

13-حمل بتن توسط تراك میكسر از محل بچینگ تا حفاری .

14-نصب لوله ترمی به جرثقیل جهت بتن ریزی.

15-نمونه گیری بتن جهت آزمایشگاه

16-تأیید دستگاه نظارت

17-بتن ریزی توسط لوله ترمی از قسمت انتهایی شمع به طرف بالا.

18-باز كردن و تمیز نمودن لوله های ترمی همزمان با بالا آوردن آن در طول مدت حفاری

منبع: rezalizadeh.blogfa.com
پاسخ
#2
نحوه اجرای شمع های بتنی درجا
1-حفاری
حفاری شمع های ریخته در محل، به وسیله دستگاه های مخصوص و به قطرهای مختلف انجام می‌گیرد در صورتی كه امكان ریزش دیواره‌های محل حفاری شده شمع، در اثر فشار خاك و یا آب وجود داشته باشد، باید با تصویب دستگاه نظارت، به یكی از روشهای زیر از ریزش جداره جلوگیری نمود:

الف: به كار بردن مخلوط آب و بنتونیت یا مواد مشابه.

ب: به كار بردن لوله فلزی در سرتاسر چاه.

پ: به كار بردن لوله فلزی در قسمتهای اولیه چاه و مخلوط آب و بنتونیت و یا مواد مشابه، در سایر قسمتها.

ت: به كار بردن لوله بتنی كه در محل باقی می‌ماند.

در مواقعی كه برای نگاهداری جداره چاه حفاری از بنتونیت یا مواد مشابه استفاده می‌شود، میزان مصرف و غلظت بنتونیت بر حسب جنس آن و وضعیت زمین می‌باشد. معمولاً این مقدار برابر 70 تا 100 گرم بنتونیت در یك لیتر آب است. محلول بنتونیت باید در حوضچه‌های مخصوص قبلاً آماده شود. برای جلوگیری از تشكیل كلوخه باید پودر بنتونیت به آب افزوده و مرتب به هم زده شود. آماده مصرف شدن محلول بنتونیت نیاز به زمان دارد كه با گرم كردن آب زمان آن كوتاه می‌گردد. بنتونیت مصرف شده را می‌توان به حوضچه مخصوص وارد و پس از صاف شدن مجدداً مصرف نمود.

تحت هیچ شرایطی نباید مواد اضافی دیگر مانند خاك رس و غیره به داخل چاه حفاری شده ریخته شود. استفاده از سیمان و دیگر مواد مشابه در صورت تأیید دستگاه نظارت برای حالت های خاص اجرایی بلامانع است.

در صورتی كه امكان ریزش دیواره‌های محل حفاری شمع در اثر فشار خاك و یا جریان شدید آب در قسمتی و یا تمام چاه وجود داشته باشد می‌توان با توجه به جنس جداره چاه حفاری و با تصویب دستگاه نظارت، در قسمتهای اولیه و یا تمام طول چاه حفاری، از لوله فلزی استفاده نمود. در پایان حفاری و قبل از بتن‌ریزی، باید كلیه مواد موجود در محل حفاری شده شمع، بیرون آورده شود. مواد حاصله از حفاری، باید طبق نظر دستگاه نظارت به خارج از محل كار حمل، انبار و تسطیح شوند.

حفاری شمع های بتنی، باید تا عمق نشان داده شده در نقشه‌ها و یا طبق نظر دستگاه نظارت انجام گیرد و كلیه مواد حاصله از حفاری كه نشان دهنده نوع خاك طبقات مختلف می‌باشد، جهت بررسی دستگاه نظارت و مقایسه آنها با نتایج آزمایشات اولیه، به وسیله پیمانكار جمع‌آوری گردد.با توجه به فصول مختلف سال و یا جنس بستر رودخانه و موقعیت آن ممكن است برای حفاری محل شمع، احتیاج به ایجاد سكوی حفاری باشد كه در این صورت طبق دستور كتبی دستگاه نظارت باید نسبت به ایجاد آن به وسیله پیمانكار اقدام شود. در عملیات حفاری محل شمع، زمینهای سنگی به زمینهایی اطلاق می‌گردد كه حفاری در آنها طبق تشخیص دستگاه نظارت، بدون استفاده از ترپان یا وسایل مشابه، میسر نباشد. استفاده از ترپان به هیچ وجه نباید موجب ریزش و یا عدم پیوستگی خاك جداره چاه گردد. پس از حفاری، بتن‌ریزی باید بلافاصله شروع گردد.

2- بتن‌ریزی شمع
بتن‌ریزی در محل حفاری شده شمع، به وسیله لوله مخصوص (ترمی) انجام می‌گیرد و باید به صورتی باشد كه بتن، حفره‌های جداره و انبار انتهای شمع را كاملاً پر نماید. به این منظور در مدتی كه بتن‌ریزی ادامه دارد، باید توجه نمود كه انتهای آن همیشه تا 2 متر در بتن باشد.

چنانچه جریان بتن در شمع، كوتاه كردن طول لوله ترمی را ایجاب نماید، باید به طوری كوتاه شود كه انتهای آن همواره در بتن باقی بماند. در صورت استفاده از لوله فلزی جهت حفاری و در حالتی كه مقرر است لوله فلزی بیرون كشیده شود، این لوله باید بلافاصله بعد از اتمام بتن‌ریزی و قبل از گیرش بتن بیرون كشیده شود. بتن شمع های ریخته در محل باید از نوع بتن 400 كیلوگرم سیمان باشد و با سیمان پرتلند ساخته شود مگر آنكه نوع دیگری از بتن در نقشه‌ها و یا در دفترچه مشخصات فنی اختصاصی ذكر شده باشد.

بتن مصرف شده در شمع باید حدود 150 میلیمتر روانی داشته باشد. میزان روانی بتن شمع باید در نقشه‌ها و مشخصات فنی خصوصی قید شود. با تصویب دستگاه نظارت می‌توان از مواد روان كننده در بتن استفاده نمود. بتن شمع احتیاج به ویبره كردن ندارد.

در مواردی كه قطر شمع زیاد بوده و مدت بتن‌ریزی به علت زیاد بودن حجم بتن طولانی می‌شود، می‌توان در صورت تصویب دستگاه نظارت از مواد كندگیر كننده استفاده نمود، به شرطی كه این نوع مواد، مقاومت بتن را تقلیل ندهد. بتن‌ریزی شمع باید به صورت پیوسته انجام گیرد، لذا باید یك دستگاه بتونیر اضافی در كارگاه آماده باشد تا در صورت لزوم بلافاصله برای ادامه كار مورد استفاده قرار گیرد.

زمان خاتمه حفاری تا شروع بتن‌ریزی، نباید بیش از 6 ساعت به طول انجامد. در صورتی كه این مدت به دلایل غیر قابل پیش‌بینی بیشتر شد، رسوب مواد معلق و یا ریزش جداره، ممكن است موادی را در ته چاه جمع نماید كه باید قبل از شروع بتن‌ریزی با وسایل مناسب تمیز گردند. آبهای سطحی نباید به محل حفاری راه یابد.

بتن‌ریزی باید تا بالاتر از سطح نهایی بتن شمع ادامه یابد. ارتفاع بتن‌ریزی اضافی، در صورتی كه بتن‌ریزی در زیر سطح آب انجام شود، معادل 1.5 متر تا 3 متر و در صورتی كه بتن‌ریزی در محل خشك انجام شود، معادل 7.5 سانتیمتر تا 30 سانتیمتر خواهد بود. ارتفاع بتن‌ریزی اضافی باید در نقشه‌ها و مشخصات فنی خصوصی تعیین گردد.

ارتفاع بتن‌ریزی اضافی، با توجه به موقعیت محل و در صورتی كه در نقشه‌های مصوب مشخص نشده باشد، وسیله دستگاه نظارت تعیین و ابلاغ خواهد شد.

پس از اتمام عملیات بتن‌ریزی شمع، روی شمعها باید برای مدت 7 روز، خیس نگهداری شود و سپس سر كلیه شمعها به اندازه مورد لزوم بریده شود و برای ساختمان پایه‌ها آماده گردد. تحت هیچ شرایطی نباید بتن اضافی روی شمع قبل از 7 روز بریده شود.

3 - مشخصات لوله‌های فولادی
لوله‌های فولادی باید دارای مقاومت لازم و مطابق ASTM A36 باشند، به طوری كه قبل از پر شدن با بتن در اثر فشار خاك و یا كوبیدن شمعهای مجاور تغییری در شكل آنها پدید نیاید. این لوله‌ها باید آب‌بند باشند، تا قبل از بتن‌ریزی آب به داخل شمعها نفود ننماید.

لوله‌ها ممكن است استوانه‌ای شكل و یا دارای مقطع دایره كوچك در نوك و مقطع دایره بزرگتر در انتها باشند.

لوله‌هایی كه بدون میله وسط كوبیده می‌شوند و ضربه مستقیماً به لوله وارد می‌شود، باید به نوكهای مقاوم فولادی برای كوبیدن مجهز باشند و تمام اتصالات لوله فولادی باید به صورت یكسره طبق معیارهای D 1.1 از AWS جوش شود تا مقاومت كامل در مقطع آن حفظ گردد.

4- شرایط كوبیدن لوله‌های فولادی
پس از كوبیدن لوله‌ها و قبل از جاگذاری و ریختن بتن، لوله فولادی باید مورد بررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود كه شكسته نشده و یا از قطر آن در هیچ نقطه از طول كاسته نشده باشد.

لوله‌ای كه بر اساس نقشه كوبیده نشده و یا شكسته شده، و یا قسمتی از آن تضعیف شده باشد، به طوری كه نتواند بار مجاز را منتقل نماید، مورد قبول نخواهد بود. این گونه لوله‌ها باید از زمین بیرون آورده شده و لوله جدیدی جایگزین آن گردد و یا لوله جدیدی در كنار آن كوبیده شود. لوله‌هایی كه از طرف دستگاه نظارت رد شود ولی امكان بیرون آوردن آن موجود نباشد باید به هزینه پیمانكار با بتن ضعیف پر شود و سپس لوله جدیدی در مجاورت آن كوبیده شود. در این صورت هزینه ازدیاد ابعاد پی كه از طرف دستگاه نظارت به پیمانكار ابلاغ می‌گردد، به عهده پیمانكار خواهد بود.

داخل لوله‌های كوبیده شده باید قبل از جاگذاری آرماتور و بتن‌ریزی از مواد خاكی تمیز گردند.

5 -آرماتور
آرماتورهای شمع باید قبلاً تهیه و بسته شده باشد و پس از بازدید و تأیید مهندس ناظر و قبل از شروع بتن‌ریزی، در داخل محل حفاری شده جاگذاری و از بالا مهار شود، به طوری كه فاصله آن از دیواره چاه حفظ شود. این آرماتورها بعداً طبق نقشه به آرماتورهای سر شمع متصل خواهند شد.

- شمع های مورد استفاده برای متراکم کردن خاک

چهارمین کاربرد شمع ها متراکم نمودن خاک است . گاهی اقتصادی تر است که تراکم یک خاک نرم که بر روی یک لایه سفت تر قرار دارد ، با کوبیدن شمع تا لایه سفت ، به جای کوبیدن شمع در لایه سفت ، و استفاده از مقاومت اصطکاکی آن ، تأمین گردد . در این حالت شمع ها به صورت ردیفی و با فاصله زیاد از یکدیگر کوبیده می شوند و شمع های بینابینی در فواصل نزدیکتر و نزدیک تر کوبیده می شوند تا مقاومت لازم در برابر کوبیدن ایجاد گردد . متراکم نمودن خاک های رسی با این روش تقریباً غیر ممکن است.

در مورد خاک هایی که قابلیت متراکم شدن دارند و در عین حال قدری شکل پذیر هستند، باید توجه نمود که تعداد شمع کوبیده شده از حدی بیشتر نشود ، زیرا ممکن است خاک به قدری دست خورده بشود که ظرفیت باربری نهایی ، به جای افزایش ، کاهش یابد.

شمع ها برای بعضی اهداف دیگر نیز به کار می روند. شمع ها ممکن است برای مقاومت در برابر بالا کشیده شدن، در شالوده سازه هایی که تحت لنگرهای واژگونی قرار دارند ( مانند برجهای رادیو ) به کار روند. از شمعها گاهی برای تأمین مقاومت در برابر نیروهای جانبی نیز استفاده می گردد. البته استفاده از شمع ها در مورد اخیر باید با احتیاط صورت پذیرد و به هر حال شمع های مایل مؤثرتر هستند . شمع ها در سازه های دریایی نظیر دلفین ها و ضربه گیرهای اسکله نیز مورد استفاده دارند.

منبع: rezalizadeh.blogfa.com
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درخواست کتاب اجرای سازه های بتنی و فلزی samisoft 1 2,000 1395/2/20 ، 01:39 صبح
آخرین ارسال: یوسف ابراهیم پور
  هزینه اجرای فوم بتن drim_w3 0 1,145 1394/9/15 ، 09:41 عصر
آخرین ارسال: drim_w3
  چگونگی اجرای نمای برجسته بعد از اجرای اسکلت سازه drim_w3 0 4,749 1394/6/17 ، 01:28 صبح
آخرین ارسال: drim_w3
  انيمیشن زیبا و کامل مراحل اجرای شمع درجا فرشاد امن خانی 1 3,795 1394/5/21 ، 02:40 عصر
آخرین ارسال: miladezati
  نحوه آزمایش لوله های اصلی فاضلاب توسط ربات mehrazsarafraz14 1 1,445 1394/1/25 ، 12:42 عصر
آخرین ارسال: mehrazsarafraz14
  اجرای سقف یوبوت hamed_r_b 1 2,311 1393/9/9 ، 06:24 عصر
آخرین ارسال: chili
  آشنایی با نحوه طراحی و اجرای فونداسیون توربین های بادی ( لاتین و تصویری) فرشاد امن خانی 0 2,238 1393/7/29 ، 09:34 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  نکات ضروری چاه آسانسور در هنگام اجرای اسکلت ساختمان کیوان بابایی 0 4,669 1393/7/18 ، 10:49 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  دانلود انیمیشن مراحل اجرای نیلینگ (دیوار میخ کوبی شده) زینب خوش کلام 0 2,855 1393/6/11 ، 02:35 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  بیش از ۱۱۰۰ عکس از جزئیات اجرایی بتنی و فولادی(دیتایل بتنی و فولادی ) کیوان بابایی 0 2,898 1393/4/25 ، 10:50 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان