امتیاز موضوع:
 • 9 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
مشکل در سنسور های حرکتی آخرین تلفن همراه شرکت اپل
#1
[تصویر: Apple_iPhone_5S_Mothion_Sensor_Error_GeoXid.net_.jpg]

احتمالا نیازی به توضیح ندارد که اخیرا شرکت اپل آخرین مدل ها از تلفن همراه آی فون را وارد بازار کرد. با توجه به بازار داغ طرفداران این محصولات، طیف بزرگی از کاربران سریعا برای خرید این گوشی اقدام کرده که این عمل طبیعتا موجبات خوشنودی مدیران و سرمایه گذاران اپل را به همراه داشته است. از طرف دیگر با توحه به تعداد زیاد استفاده کنندگان در عین حال که ایرادات این محصول بسیار سریع مطرح می شود، مخاطبان بیشتری را در اقصی نقاط جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چرا که این اتفاق با اتفاقی که در مورد مشکلات موجود در برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) نوشتیم بسیار متفاوت است و بازار مشتریان آی فون با محصولات دیگر شرکت ها مانند گوگل قابل مقایسه نیست.

سنسور های حرکتی همان قطعات الکترونیکی هستند که مسئول برداشت داده های مربوط به جاذبه، زاویه با شمال معناطیسی زمین و و یا شتاب حرکت را بر عهده دارند و روز به روز از آن ها در برنامه های کاربردی و بازی های قابل نصب روی تلفن ها بیشتر و بیشتر استفاده می شود. این حسگر ها وظیفه دارند زمانی که تلفن خود را از حالت افقی به عمودی می چرخانید جهت تصویر را عوض کنند و یا در بازی های اتوموبیل سورای با چرخاندن گوشی ماشین را به چپ یا راست حرکت دهند. بر اساس گزارشات متعدد استفاده کنندگان آی فون 5 اس (iPhone 5S) تمامی سنسور های حرکتی این تلفن با خطایی غیر قابل چشم پوشی عمل کرده و اعداد نا درستی را نمایش می دهند.

[تصویر: Apple_iPhone_5S_Level_Sensor_Error_GeoXid.net_.jpg]

در تصویر بالا در سنسوری که وظیفه تعیین تراز بودن سطحی که گوشی روی آن قرار دارد را مشاهده می کنید که در مقایسه با یک تراز حبابی که در نوع مشابهی از آن در تراز کردن میر، رفلکتور و آنتن جی پی اس هم استفاده می شود دارای خطا است. در حالیکه آی فون عدد صفر را نشان می دهد تراز حبابی با محدوده تراز فاصله زیادی دارد. بطور دقیقتر و بر اساس اندازه گیری ها مقدار این خطا 2 تا 3 درجه بوده که البته بعضی کاربران خطایی تا 6 درجه را نیز گزارش کرده اند. البته شیاد از دیدگاه یک نقشه بردار و با در نظر گرفتن تلفن همراه به عنوان یک وسیله با کاربرد های اصلی دیگر این مقدار خطا زیاد به نظر نرسد اما با توجه به دقت دیگر گجت های از این دست، بسیاری از کاربران عادت دارند برای مثال از تلفن همراه خود برای تراز کردن وسایل منزل استفاده کنند که در این حالت حتی مقادیر کمتری از خطا نیز به چشم خواهد آمد. این خطا در برنامه های کاربردی دیگر نیز دیده می شود و نشانگر این است که مشکل در برنامه ازپیش نصب شده بر روی سیستم عامل نبوده ایرادی فراتر از آن وجود دارد.

[تصویر: Apple_iPhone_5S_Gyroscope_Sensor_Error_GeoXid.net_.jpg]

سنسور ژیروسکوپ همانطور که از اسمش بر می آید وظیفه تعیین جهت گرانش در سه راستای اصلی را دارد و همانطور که در تصویر بالا می بینید در مقایسه با آی فون قبلی (iPhone 5) سه درجه خطا را نشان می دهد. برای درک بهتر اثر این خطا می توانید به این [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) و اثر آن را در یک بازی رانندگی ببینید.

[تصویر: Apple_iPhone_5S_Compass_Sensor_Error_GeoXid.net_.jpg]

[تصویر: Apple_iPhone_5S_Compass_Error_GeoXid.net_.jpg]

قطب نما هم همانطور که در تصویر بالا می بینید در مقایسه با یک قطب نمای دقیق و البته در مقایسه با مدل قبلی همین تلفن همراه در حدود 10 درجه اختلاف دارد. واضح است که با این میزان خطا جای شرق را با غرب پس از مراجعه به گوشی در ایستگاه مترو اشتباه نمی گیریم اما در برنامه های ناوبری و برای تعیین جهت رانندگی خصوصا در سرعت های بالا این خطا نیز می تواند مشکلاتی به بار بیاورد.

[تصویر: Apple_iPhone_5S_Accelorometer_Sensor_Err...d.net_.jpg]

همانطور که در تصویر می بینید شتابسنج آی فون 5 (تصویر چپ) حدود 0.03 شتاب جاذبه سطح زمین در جهت های X و Y با آی فون جدید (تصویر راست) اختلاف دارد و مقادیر در محور ارتفاعی (Z) تقریبا برابر هستند.

با توجه به استفاده اپل از پردازشگری جدیدی موسوم به ام 7 که بطور خاص وظیفه پردازش داده های حرکتی را بر عهده دارد این احتمال تقویت می شود که مشکلی در کالیبره بودن یا روش های پردازشی صورت گرفته در سیگنال های ارسالی توسط حسگر ها به این واحد پردازشی وجود دارد. در عین حال، با توجه به تعییرات گسترده صورت گرفته در سیستم عامل آی او اس (iOS) احتمال وجود اشکالات نرم افزاری از طرف سیستم عامل نیز وجود دارد. همانطور که خوانندگان متخصص ژئوماتیک می دانند از نقطه نظر تئوری خطاها، در صورتی که این خطا بصورت سیستماتیک وجود داشته باشد می توان با تکنیک های آماری اثر آن را بر روی مشاهدات از بین برد و در نهایت به مقدار واقعی اندازه گیری رسید. در نهایت باید منتظر بود و واکنش شرکت اپل را به اعتراضات صورت گرفته مورد تحلیل قرار داد. شاید اپل با استخدام چند نقشه بردار به سادگی بتواند این مشکل را حل کندرده و در دفعات بعدی نیز از بروز آن جلوگیری کند!


[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آخرین نقشه پوششی كشور در مقیاس یك 25 هزارم، سال 91 تهیه شد Reza-MSR 0 1,578 1392/11/10 ، 10:07 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  مشکل در سیستم تعیین موقعیت تبلت جدید گوگل Reza-MSR 0 1,176 1392/10/13 ، 07:44 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان