امتیاز موضوع:
  • 51 رأی - میانگین امتیازات: 2.22
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل در طراحی تیر کنسولی بتنی؟
(1393/3/1 ، 03:30 عصر)کیوان بابایی نوشته است: سلام

ج-س 1: توضیحات شما صحیح است بند 9-15-11 را در مبحث نهم و کل فصل پیچش را بخوانید . در بحث ثابت پیچشی ما در پیچش نوع همسازی با توزیع بار یا همان باز توزیع سرو کار داریم در مرحله اول لنگر خیلی زیاد است و با وارد شدن ضریب می تواند به مقدار لنگر پیچشی ترک خوردگی محدود شود در نتیجه پیچش کمتری به تیر خواهد رسید . در واقع وقتی لنگر پیچشی بیشتر از لنگر ترک خوردگی باشد عضو دچار ترک می شود و نیاز است در برابر پیچش طرح شوند .

ج-س 2 : توضیحات را قبلاً در اینمورد بیان کردم برای اتصال تیر به تیر تفاوت دارد . همانند بالا انجام گیرد.
ممنونم. پس در حالت کلی میشه گفت اگر تیر طره به ستون وصل بود (و تیرچه هایی به این تیر طره وصل بود) پیچش از نوع همسازیه و میشه لنگر پیچشی رو به مقداری که آیین نامه ذکر کرده محدود کرد، اما برای تیر طره ای که به یک تیر وصله بایستی لنگر طراحی پیچشی اون تیر طره رو برابر با همون Tu در نظر گرفت.

یعنی به عبارتی در تیرهای مشخص شده در تصویر زیر در صورتی که Tu از Tcr بیشتر باشه برای تیرهای قرمز رنگ میتونم لنگر پیچشی رو به مقدار توصیه شده کاهش بدم اما برای تیر سبز رنگ طراحی رو بر اساس Tu باید انجام بدم، درسته؟

از شما سپاسگزارم و بابت این سوالات پی در پی عذرخواهی میکنم

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
تمام بارها را اعمال کردید بار قائم و بار ثقلی .

لطفاً فایل را پیوست کنید
پاسخ
سلام
بله متاسفانه فایلو ندارم دوباره طراحی میکنم فایلو پیوست میکنم
پاسخ
جزوه ای که میخواستم برای کنترل پیچش بنویسم رو شروع کردم و امیدوارم طی همین هفته کارش تموم بشه. فقط ممنون میشم آخرین سوالم (پست اول همین صفحه) رو هم پاسخ بدین تا ابهاماتی که دارم کامل برطرف بشه و بتونم جزوه بدون نقصی رو بنویسم. با تشکر
پاسخ
از تصویری که ایجاد کردید به نظر شما کدام تیرها می تونن تعادل پیچش ایجاد کنند . پیچش را برای تیر متعادل کنند ؟
پاسخ
با توجه به مطالبی که در مورد پیچش متوجه شدم فکر میکنم تیرهای قرمز هنگامی که در اون ها ترک پیچشی ایجاد بشه چون تیرچه بهشون وصله همین تیرچه ها میتونن با پیچش ایجاد شده مقابله کنن و اصطلاحا بازتوزیع نیروی داخلی در این حالت اتفاق میفته و میشه برای تیرهای قرمز، لنگر پیچشی رو برابر با 67 درصد لنگر ترک خوردگی در نظر گرفت.

در مورد تیر سبز رنگ هم فکر میکنم با توجه به اینکه هم تیرچه بهش وصله و هم تیر شرایط به همین صورت باشه. البته در مورد این مطالبی که بیان کردم مطمئن نیستم و به همین خاطر ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید.
پاسخ
در یک نتیجه گیری کلی خارج از بحث تعادلی و غیر تعادلی اتصالات سازه بتنی را مفصلی نگیریم و بجای آن ثابت پیچشی را برای تمامی تیرها برابر 0.15 برای سازه مهارنشده وارد نمائیم . و بعد از آنالیز شدن و طراحی با راست کلیک کردن بر روی تیری که دارای پیچش بحرانی است ( تیری که تیر فرعی به ان متصل است ) را به میزان 0.67 لنگر ترک خوردگی کاهش می دهیم چون در این تیرها بازتوزیع داریم . ( با اتصال تیر به تیر به صورت گیردار ، لنگر پیچشی به تیر اصلی میرسد به همین دلیل برای جلوگیری از پیچش اتصال تیر فرعی را مفصلی می کنند )

یک مثال برای این تیر فرض کنیم تیر پیرامون سازه و تیر فرعی باهم بتن ریزی شده اند حال با ایجاد خمش تحت بارثقلی تیر فرعی به سمت پایین خیز می دهد این باعث پیچش از نوع همسازی برای تیر اصلی پیرامونی می شود .

برای مفهوم پیچش تعادلی برای تیرهای اصلی میانی را در نظر بگیرید که از دو سمت تیر فرعی متصلی دارند که پیچش آنها از دو سمت تعادل می شود ( خنثی شدن پیچش براثر تعادل لنگر های پیچشی دو جهت ) و یا تیر کنسولی ( یک طرف گیردر یک طرف آزاد ) را در نظر بگیرید که به یک تیر دو سر گیردار است اتصال دارد ، این می شود همان تیر نامعین ولی دارای پیچش تعادلی و یا دال بتنی که بدون تیر است و به تیر اصلی متصل است در اینصورت پیچش از نوع تعادلی به تیر لبه ای ( تیر اصلی ) میرسد . ویا باز برای تیر کنسولی که به یک کنسول دال بتنی متصل است با خمش آن لنگر پیچشی به تیر را خواهیم داشت .

پیچش بحرانی برای تیرهای اتصالی کنسولهای دال بتنی و راه پله های با پاگرد دال بتنی خواهیم داشت .

برای کنسولها هم تشریحات بالا تاثیر پذیر است همچنین تصاویر زیر گویای توضیحات بالا می باشد . پس کاملاً با این موارد باید به جواب برسید .

[تصویر:  62gew4gqe1uklkm9qd7z.jpg]

[تصویر:  phnxa40ik8xq0xbr6bp.jpg]

[تصویر:  em2wa5121ka2xqflaay5.jpg]

موفق باشید
پاسخ
از توضیحات تون بسیار بسیار ممنونم.

ابهامی که داشتم مربوط به تیرهای طره و کنسول ها بود. چون در سازه ای که عکسشو گذاشتم تنش موجود تحت اثر همزمان پیچش و برش تحت تاثیر لنگر پیچشی Tu از مقدار مجاز بیشتر میشد که با توجه به مورد آخر که اشاره کردین "برای کنسولها هم تشریحات بالا تاثیر پذیر است" به این نتیجه رسیدم که برای تیرهایی که در پست قبلی اونا رو مشخص کردم (هم سبز و هم قرمز) میتونم لنگر پیچشی نهایی رو در صورت لزوم برابر با 0.67 لنگر ترک خوردگی در نظر بگیرم.
پاسخ
خواهش می کنم عزیز ، رفع ابهام شدن شما برای من ارزش دارد .

تمام تیرهای پیرامونی چه کنسولها ( از سه وجه دارای تیر باشد ) وچه سازه ای محیط شده می تواند کاهش یابد ولی در صورتی که لنگر بتونه تعادل داشته باشه ( قرینه آن وجود داشته باشد ) نمی تواند کاهش یابد .

امیدوارم موفق باشید .
پاسخ
از شما بسیار بسیار ممنونم. پس در حالت کلی میشه به این جمع بندی رسید:

1. در تصویر دوم تکیه گاه حتما بایستی پیچش حاصل از نیروی خارج از محور P رو تحمل کنه چون در غیر این صورت سازه ناپایدار میشه و دچار شکست میشه

2. در تصویر اول لنگر تکیه گاهی حاصل از اتصال گیردار تیر AB به تیر CD باعث ایجاد پیچش در تیر CD میشه. اگر تیر CD سختی پیچشی کافی نداشته باشه و ترک بخوره در واقع اتصال نقطه A به دلیل بازتوزیع نیروهای داخلی نزدیک به حالت مفصلی میشه و بنابراین تیر AB عملا تبدیل میشه به یک تیر مفصلی و میتونه لنگر بیشتری رو تحمل کنه و پیچش تیر CD هم کاهش پیدا میکنه و در این حالت میشه تیر CD رو برابر با 67 درصد پیچش ترک خوردگی طراحی کرد

3. در تصویر 3 و 4 هم همانند حالت دوم بعلت ترک خوردگی تیرهای طره تحت لنگر پیچشی، اتصالات تیرچه ها به تیر طره به حالت مفصلی نزدیک میشه و میشه تمامی تیرهای طره که بخاطر تیرچه ها در اونها پیچش ایجاد شده رو برابر با 67 درصد Tcr طراحی کرد (آیا درباره مورد سوم هم برداشت درستی داشتم؟)

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مشکل در کرک 9.7.4.ETABS amir2701 0 161 1397/4/22 ، 02:01 صبح
آخرین ارسال: amir2701
  مشکل با پوش نیروی برشی Dovahkiin 2 126 1397/4/18 ، 06:15 عصر
آخرین ارسال: shahrokh315
Question مشکل در Run و پس از Run در ETABS enerzhi 52 18,974 1397/4/16 ، 03:09 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
Wink سوالات پیش آمده در روند طراحی با ایتبس omran.tarbiyat 2 232 1397/3/29 ، 01:58 عصر
آخرین ارسال: omran.tarbiyat
  شیوه طراحی سقف یوبوت؟ gisha 5 11,670 1397/2/24 ، 03:53 عصر
آخرین ارسال: pbaa
  مشکل وارد نشدن بار به سازه arash.moafy.ref 0 154 1397/2/13 ، 10:15 صبح
آخرین ارسال: arash.moafy.ref
  مشکل در خیز hajix8867 4 193 1397/1/21 ، 12:22 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  دال بتنی در بالکن ها crywolf222 1 229 1397/1/16 ، 01:47 عصر
آخرین ارسال: omid_rch
Photo مشکل در طراحی اتصالات فلزی در ایتبس 2015 Mr.Behnam 2 392 1396/12/17 ، 03:45 صبح
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  خطا در زمان طراحی Arya68 3 268 1396/10/9 ، 11:57 صبح
آخرین ارسال: آرش نقیبی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان