امتیاز موضوع:
  • 17 رأی - میانگین امتیازات: 2.71
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل در طراحی دیوار برشی زیر

تحت
.9FLOOR+.9WALL+1.4EY

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ

سلام مجدد خدمت دوستان
من به روش میلگردگذاری یکنواخت اقدام به طراحی دیوار برشی کردم
حالا چند سوال دارم
1-طبق اسکرین شاتی که ضمیمه میکنم؛ ایا ما مجاز به تغییر Bar Size و همچنین قطر میلگردها هستیم تا وقتی درصد فولاد بیشتر از 1 و کمتر از 03. شه هستیم؟؟؟
2- این عدد درصد فولاد چه مقداری باشه بهتر هست؟کلاً مفهوم این عدد چیه؟
3-وقتی که مدل رو ران میکنم و بعدش دیوارهای برشی رو ران و چک میکنم تو زیف رنگی که برنامه ارائه میده رنگ دیوارهای برشی خاکستری هست که به معنی(Not Yet Designed) هست!!!مشکل چیه؟
سپاس فراوان
واحد برحسب Ton-m هست

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
ب*****

- از بین ترکیب بار باید از لیست ترکیب باری را انتخاب نمایید که بحرانیتر است یعنی کشش بیشتری را در دیوار ایجاد می کند . در قسمت Max و Min مقدار مدول گسیختگی دیوار را با علامت مثبت و منفی وارد می نمایید تا برحسب تفکیک رنگها و مقادیر مجاز را بررشی نمایید . در اینباره قبلاً در تاپیکهای دیگر پاسخ گذاشته ام که در اسرع وقت برای شما جستجو می کنم و آن را در همین تاپیک قرار خواهم داد.

- جزییات آرماتور و فواصل آن به بند ( 9-19-4 مبحث نهم ویرایش 92 ) و همچنین برای مقدار پوشش بتن روی میلگرد ( Cover ) بند ( 9-6-8 مبحث نهم ویرایش 92 ) مراجعه نمایید . طبق مبحث نسبت ارماتور قائم وافقی به مساحت کل نباید بیشتر از 0.04 باشد .

- طراحی به روش یکنواخت یعنی آرماتورها به صورت یکنواخت در دیوار برشی توزیع می گردند و می توان در بخش تنظیمات مقادیر آرماتور لبه و آرماتور گوشه را که در بخش Distributed Bars مقدار آرماتور خمشی یعنی آرماتورهای لبه را برحسب شماره آرماتور ، فاصله آرماتور ، و مقدار پوشش بتنی ( کاور ) را تنظیم نمایید . گفتنی است روش جنرال یا عمومی دقیقتر و عمومیتر است .

D/C Ratio ( نسبت تقاضا به ظرفیت دیوار برشی که در حالت چک می شود همان مقدار بار وارد به بار مجاز برای دیوار باید کوچکتر از یک باشد در صورت بزرگتر بودن یعنی مقدار ارماتور خمشی کوچک است و یا در حالت ضعیف طراحی شده است .

پاینده باشید
پاسخ
مهندس بابایی سپاس فراوان جهت پاسخ هایتان؛ اما با عرض پوزش هنوز برخی از ابهامات بنده برطرف نشدند...
من دقیقا متوجه نشدم که این عبارت D/C نزدیک به چه عددی باشه بهتره؟
و اینکه؛؛ وقتی مدل رو ران میکنم و بعدش دیوارهای برشی رو ران و چک میکنم تو طیف رنگی که برنامه ارائه میده رنگ دیوارهای برشی خاکستری هست که به معنی(Not Yet Designed) هست!!!مشکل چیه؟
مجددا سپاسگذارم
پاسخ
(1393/1/15 ، 12:09 صبح)amraii نوشته است: مهندس بابایی سپاس فراوان جهت پاسخ هایتان؛ اما با عرض پوزش هنوز برخی از ابهامات بنده برطرف نشدند...
من دقیقا متوجه نشدم که این عبارت D/C نزدیک به چه عددی باشه بهتره؟
و اینکه؛؛ وقتی مدل رو ران میکنم و بعدش دیوارهای برشی رو ران و چک میکنم تو طیف رنگی که برنامه ارائه میده رنگ دیوارهای برشی خاکستری هست که به معنی(Not Yet Designed) هست!!!مشکل چیه؟
مجددا سپاسگذارم
d/cبین 0.7 تا1 مناسب است.کمتر از 0.7 تدریجا طرح دیوار غیر اقتصادی می شود یعنی سایز میلگردها بزرگ انتخاب شده.پس با کاهش سایز میلگردها مجددا طراحی وچک کنید.اگر مقدارش بزرگتر از 1 هم باشدقابل قبول نیست یعنی همانطور که مهندس بابایی هم اشاره فرمودند میلگردها ضعیفند پس با افزایش سایز میلگرد طراحی مجدد کنید.
.در مورد سئوال دومتان لازم است فایلتان را در سایت ارسال کنید.

پاسخ
سلام

خواهش می کنم ، هر کجا ابهام داشتید سوال بگذارید در اسرع وقت بنده و دیگر همکارانمون پاسخ خواهیم داد .

این عدد نزدیک به عدد 1 باشد . یعنی در صورتی که فراتر از یک باشد مقطع ضعیف و در صورت خیلی پایینتر بودن از یک مقطع شما بسیار قوی است در رنج نزدیک 1 باشد بهتر است .

طیف رنگی منظور شما کنترل ترک خوردگی می باشد یا خیر ؟
پاسخ
خیر مهندس جان؛ منظورم وقتی است که concrete frame DESIGN >>Start check of structure Design<دیزاین
و اینکه اگه عدد رو به .7 بخوام برسونم تعداد ارماتورها خیلی کم میشن مثلا ی دیوار سه متری دارم که 22 تا ارماتور میخوره 11 تا بالا زده 11تا پایین با فی 18 و ضخامت دیوارم 30 سانته
پاسخ
فایل خود را پیوست کنید تا چک شود .
پاسخ
من با ایتبس ورژن 9.7.4 امتحان کردم . نمای 1 را انتخاب کردم سپس دیوار ها را با موس انتخاب نمودم . روش طراحی رو یکنواخت در نظر گرفتم در هرد وحالت چک و دیزاین امتحان کردم مشکلی نداشت و رنگی که بیان نمودید را در مدلم نداشتم .
پاسخ

سپاس بابت چکاپ
منظورم اینه که
موقعی که میزنیم ستونها و تیرها رو از لحاظ اقتصادی و جوابگو بودن بررسی کنه مثلا رنگ ستون ها فیروزه ای و سبز درمیاد ولی رنگ دیوارای برشی خاکستری میشن?/
در مورد سوال دومم چطور؟
اگه عدد D/C رو به .7 بخوام برسونم تعداد ارماتورها خیلی کم میشن مثلا ی دیوار سه متری دارم که 22 تا ارماتور میخوره 11 تا بالا زده 11تا پایین با فی 18 و ضخامت دیوارم 30 سانته?معقوله بنظرتون؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  غیر فعال کردن طراحی لرزه ای در ایتبس 2015 narjes90 3 247 1396/2/24 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: admin
Question مشکل در Run و پس از Run در ETABS enerzhi 48 10,761 1396/2/17 ، 09:49 عصر
آخرین ارسال: ricon13
Thumbs Down مشکل باز کردن فایل etabs najafi_vahid 16 7,895 1396/2/14 ، 08:26 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  جمع بندی مشکل ایتبس sajjadsabouri 2 108 1396/2/9 ، 04:33 عصر
آخرین ارسال: sajjadsabouri
  مشکل در تحلیل در etabs 2015 arvin66 5 1,982 1396/2/2 ، 05:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  مشکل در بارگذاری پله mozhi1990 1 133 1396/1/28 ، 11:06 عصر
آخرین ارسال: fateme_mpg_t
  مشکل تیری که قسمتی از آن با دیوار برشی همپوشانی دارد hajix8867 0 84 1396/1/15 ، 07:10 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  مشکل اساسی با ایتبس Mhoseinm 0 131 1396/1/10 ، 04:55 عصر
آخرین ارسال: Mhoseinm
  راهنمایی فوری در رابطه با طراحی دستی بر اساس آنالیز ایتبس cuptalweb 1 235 1395/11/27 ، 11:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  آرماتورگذاری دیوار برشی hajix8867 2 201 1395/11/27 ، 09:03 عصر
آخرین ارسال: hajix8867

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان