امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل در فایل 25 %
سلام خدمت مهندسین
من یه سازه دارم در جهت y دیوار برشی دارم... اول
میخوام بدونم ضریب C برای زلزله... باید دوتا بدست بیاره؟ یعنی یکی در یک
سمت قاب خمشی و یکی دیگه در یک سمت دوگانه؟ طبق آیین نامه 2800 ویرایش 4
این دو حالت توی Ru ها متفاوت هست که یکی و دیگری 6 درست عرض میکنم؟ اگه
جایی ایراد داره بفرمایید
حالا سوال اصلی اینکه... من که در یک جهت
دیوار برشی دارم... میام و سختی دیوار برشی رو باید بیام سختی دیوار ها رو
کم کنم...مثلا عدد 0.35 رو تبدیل می کنم به 0.01 ولی بعد از انالیز هیچ
تفاوتی ایجاد نمیشه توی Vy که دیوار برشی دارم... کلا برش پایه ها تغیر نمی
کنند... آیا ضرایب زلزله رو هم باید در 0.25ضرب کنم؟
ممنون
فایل پیوست شد
پاسخ
فایل پیوست

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   25%.rar (اندازه: 895.41 KB / تعداد دفعات دریافت: 32)
پاسخ
1. اگر در دو جهت دو سیستم سازه ای متفاوت داشته باشیم ، مثلا یک جهت قاب خمشی و یک جهت دیواربرشی ( یا بادبند) دو تا Ru باید از آیین نامه استخراج بشه و دو T متفاوت در دو جهت محاسبه بشه.
2.در فایل 25% باید علاوه بر کم کردن سختی دیوار ضریب C رو در 0.25 ضرب کنید.
پاسخ
چرا دو تا T ؟
T= 0.5H^0.9 برای قاب های بتن آرمه... چطوری دو تا T بدست بیاریم؟ برای قاب فولادی هم که رابطه ش جداست مهندس..
پاسخ
اگر اشتباه نکنم دو تا رابطه داخل 2800 تعریف شده یکی برای قاب های خمشی بتن آرمه که همون رابطه بالاست که شما فرمودین یکی هم سایر سیستم های ساختمانی هست ( شامل سیستم قاب ساختمانی با مهاربند همگرا ، دیواربرشی و... ) که از رابطه T=0.05H^0.75 به دست میاد.
پاسخ
نه مهندس حرفی از خمشی یا غیر خمشی بودن نزده.. قاب خمشی و فولادی...فقط دو رابطه... پس میشه یدونه T و دو تا C اگر اشتباه نکنم
ساختمانی که در یک جهت دیوار برشی داره میشه...دو تا C داره دیکه؟ یدونه خمشی و یدونه دوگانه که تفاوت تو Ru هست؟ دسته؟
پاسخ
من الان خود آیین نامه رو ندارم ولی اینکه قاب خمشی ازین رابطه استفاده بشه و سایر سیستم ها رو از کتاب تفسیر 2800 سری عمران گفتم.
تا جایی که یادمه در ویرایش 3 2800 هم از دو تا رابطه استفاده میشد در حالی که اونجا هم ذکر نشده بود قاب خمشی. اگر در دو راستا دو T متفاوت تعیین نشه آیا فرق تناوب تجربی قاب خمشی و قاب با مهاربند یا دیوار برشی یکی هست که از یک رابطه استفاده کنیم؟ یعنی فقط وجود سیستم مهارجانبی روی برش پایه تاثیر میزاره(همون ضریب C ) و روی زمان تناوب ساختمان تاثیری نداره؟
در مورد ضریب C هم بله دو تا C محاسبه میشه.
پاسخ
ببینید مهندس ص 31 آیین نامه 2800 ویرایش 4 برای ساختمان های متعارف سه تا Tنوشته...
1- قاب های فولادی
2- قاب های بتن آرمه
3- سیستم های جداگر میانقابی غیر از سیستم کنسولی
پاسخ
همون طوری که قبلا هم گفتم آیین نامه رو ندارم اما مواردی که رو بالا ذکر کردم از تفسیرش برداشتم.
ببینید شما برای هر سیستم سازه ای یک T دارید. سیستم شما مثلا در جهت X قاب خمشی بتنی و در جهت Y قاب مهاربندی شده با دیوار برشی است.
الان من سوالم از شما اینه آیا منطقی هست که برای این دو سیستم سازه ای متفاوت یک زمان تناوب تجربی به دست بیاد؟ اگر جواب بدین ممنون میشم.

پ.ن: علت وجود کتابهایی مثل تفسیر آیین نامه ها برای رفع ابهاماتی مثل سوال شماست که به درستی میفرمایید که در آیین نامه فقط سه رابطه وجود داره برای سه حالتی که در بالا ذکر کردین اما به طور کامل توضیح نداده که وقتی سیستم شما مثل مثال بالاست باید از کدام رابطه استفاده کرد.
پاسخ
(1394/6/13 ، 01:32 عصر)MSR9002 نوشته است: همون طوری که قبلا هم گفتم آیین نامه رو ندارم اما مواردی که رو بالا ذکر کردم از تفسیرش برداشتم.
ببینید شما برای هر سیستم سازه ای یک T دارید. سیستم شما مثلا در جهت X قاب خمشی بتنی و در جهت Y قاب مهاربندی شده با دیوار برشی است.
الان من سوالم از شما اینه آیا منطقی هست که برای این دو سیستم سازه ای متفاوت یک زمان تناوب تجربی به دست بیاد؟ اگر جواب بدین ممنون میشم.

پ.ن: علت وجود کتابهایی مثل تفسیر آیین نامه ها برای رفع ابهاماتی مثل سوال شماست که به درستی میفرمایید که در آیین نامه فقط سه رابطه وجود داره برای سه حالتی که در بالا ذکر کردین اما به طور کامل توضیح نداده که وقتی سیستم شما مثل مثال بالاست باید از کدام رابطه استفاده کرد.

خب مهندس من طبق آیین نامه عمل میکنم.. آیا کسی مجازه بگه چرا نرفتی تفسیر آیین نامه رو بخونی وقتی صراحتا یه رابطه برای قاب بتنی نوشته؟ حرف شما منطقیه که زمان تناوب نباید یکسان باشه...ولی وقتی آیین نامه واضح و مبرهن نوشته یک رابطه برای قاب های بتنی ... کسی میتونه ایراد بگیره؟ مثلا طرح میره دفتر کنترل.. خب باید با استناد به آیین نامه حرف زد... درست میگم؟ ما ملزم به رعایت آیین نامه ها هستیم نه تفسیر اونا..
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  جمع بندی مشکل ایتبس sajjadsabouri 3 34 دیروز، 04:33 عصر
آخرین ارسال: sajjadsabouri
  مشکل در تحلیل در etabs 2015 arvin66 5 1,871 1396/2/2 ، 05:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  مشکل در بارگذاری پله mozhi1990 1 82 1396/1/28 ، 11:06 عصر
آخرین ارسال: fateme_mpg_t
  مشکل تیری که قسمتی از آن با دیوار برشی همپوشانی دارد hajix8867 0 53 1396/1/15 ، 07:10 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  مشکل اساسی با ایتبس Mhoseinm 0 88 1396/1/10 ، 04:55 عصر
آخرین ارسال: Mhoseinm
  مشکلRun 'گرفتن از فایل save as milad1372mir 3 159 1395/12/26 ، 08:14 عصر
آخرین ارسال: milad1372mir
  همچنان مشکل قفل نشدن ایتبس بعد انالیز 7mycivil 4 333 1395/11/8 ، 03:02 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
Thumbs Down مشکل باز کردن فایل etabs najafi_vahid 12 7,614 1395/10/3 ، 11:31 عصر
آخرین ارسال: civil92
  علت تغییر نیروهابعداز طراحی مجدد در فایل 30% بتنی hamidreza lord 1 409 1395/9/27 ، 10:17 عصر
  درخواست فایل اکسل بارگذاری انواع دیوار و سقف hamidreza lord 1 519 1395/9/27 ، 08:26 عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان