امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 3.61
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معادلسازی ساختمان بنایی در نرم افزار
سلام

قصد دارم در این تاپیک به یک جمع بندی جهت معادلسازی سازه های بنایی در نرم افزار بپردازم.

همونطور که میدونید رفتار دیوارهای آجری شناخته شده نیست، به این معنی که به دلیل همگن نبودن مصالح به کار رفته نمیشه یک دستور العمل واحد رو تجویز کرد.

بنابراین آیین نامه به این جهت ضریب اطمنان رو بالا برده و تعداد طبقات مجاز رو کاهش داده.

البته این به اون معنا نیست که تمام این سازه ها رفتارهای مشابه خواهند داشت.

تا اینجا مشکلی نیست.

بنابراین دو راهکار در پیش داریم.

1-عمل مطابق دستورالعمل آیین نامه

2-انجام تحلیل های دقیق غیر خطی و تعیین رفتار واقعی سازه و طراحی بر اساس عملکرد

ممکنه برای شما هم پیش اومده باشه که بخاین تعداد طبقات یک ساختمان یک طبقه با مصالح بنایی رو افزایش بدین، و بخاین دید تحلیلی از سازه داشته باشین و از طرفی دانش و امکانات تحلیل غیر خطی رو هم نداشته باشین.

پیشنهاد من مدلسازی سازه موجود با قاب بتنی و معادلسازی مجموعه دیوارها با یک سیستم مهاربند هست.

ببخشید یک مقدار طولانی شد.

دوستان تا اینجا اگه نظری دارن، می شنوم تا بریم گام بعد.
پاسخ
گام دوم

فرض می کنیم مجموعه قاب و دیوار به حدی سختی دارد که ضریب بازتاب طرح حداکثر مقدار خودش را دارد. بنابراین معادلسازی یک مهاربند که دارای سختی لازم باشد تا این میزان سختی را بدهد منطقی به نظر میرسد.

و همینطور به نظر من در نظر گرفتن ضریب رفتار 5 منطقی باشه.
پاسخ
عملاٌ در اینجا قاب ما به صورت دوگانه خواهد بود، به اینصورت که عمده بارهای ثقلی از طریق کلافهای افقی به کلافهای قائم منتقل میشن و در صورت وقوع زلزله مجموعه دیوارها به قاب کمک کرده و نیروی جانبی رو تحمل می کن.

بنابراین مثل قابهای دوگانه با حذف سیستم مهاربند، قاب خمشی تنها رو برای درصدی از نیروی زلزله مثلاٌ برای 30 درصد کنترل می کنیم.
پاسخ
در نهایت هدفم این هست که بشه به نحو مناسبی طبقه بالاتر رو با سیستم قاب خمشی طراحی کرد که طبقه فوقانی سبک بشه.
پاسخ
دوستانی که مایل به همراهی هستن اعلام موجودیت کنن
پاسخ
من از این بحث بسیار استقبال میکنم
خیلی بحث مفیدیه .... لطفا ادامه بدید
ممنون
پاسخ
فرض کنید در طبقه همکف ستونها یا همون کلافهای عمودی 4 آرماتور نمره 12 دارن، به خاطر سختی بیشتر طبقه همکف امکان استفاده از آرماتور نمره بالاتر در طبقه بالاتر رو خواهیم داشت.

اخیراٌ دیدم که آجر تیغه 5 سانتی متری هم تولید میشه که سبک سازی طبقه بالاتر کمک میکنه.
پاسخ
بهترین کار این هست که یک ساختمون بنایی با پلان ساده که مطابق آیین نامه طرح شده رو به اینصورت معادلسازی و مدلسازی کرد تا ببینیم این فرضیات چقد به واقعیت نزدیکه.
پاسخ
در صورتی که بخایم طبقه فوقانی رو قاب خمشی در نظر بگیریم، مطابق توصیه آیین نامه مجاز هستیم ضریب رفتار طبقه بالاتر رو بیشتر بگیریم.
پاسخ
یک مدل ساده رو تهیه کردم و اینجا قرار میدم.

در اینجا با توجه به متفاوت بودن سیستم مقاوم جانبی دو ضریب زلزله تعریف شده

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   Desktop.rar (اندازه: 29.72 KB / تعداد دفعات دریافت: 232)
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود راهنمای طراحی مهاربند کمانش تاب با استفاده از نرم افزار ایتبس(پویا تدبیر ویرا) فرشاد امن خانی 0 89 1397/1/30 ، 03:36 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  روش کنترل طبقه نرم در ساختمان با استفاده از نرم افزارETABS ( مهندس هادی بهمنی ) کیوان بابایی 1 1,153 1396/10/9 ، 09:06 عصر
آخرین ارسال: sabzsaze
  راهنمای طراحی سازه مجهز به مهاربند کمانش تاب در نرم افزار ETABS 2013, 2015, 2016 فرشاد امن خانی 0 256 1396/9/10 ، 07:22 عصر
  کنترل نامنظمی پیچشی با نرم افزار اکسل hasanfadavi 0 443 1396/1/7 ، 11:56 صبح
آخرین ارسال: hasanfadavi
  آموزش نحوه ی گرفتن خروجی گرافیکی از نرم افزار Etabs 2015 فرشاد امن خانی 0 1,042 1395/7/27 ، 09:52 عصر
  فیلم آشنایی با قابلیت تحلیل Model Alive در نرم افزار Etabs 2015 فرشاد امن خانی 0 690 1395/7/21 ، 05:08 عصر
  دانلود آموزش "کنترل های قاب خمشی ویژه فولادی با نرم افزار ایتبس" (مهندس صمد آقازاده) فرشاد امن خانی 0 1,052 1395/7/8 ، 09:34 عصر
  21 نکته ضروری در طراحی و آنالیز با ETABS در ساختمان بتنی با قاب خمشی کیوان بابایی 3 2,909 1395/6/3 ، 07:03 عصر
آخرین ارسال: elyas64
  نکات کنترلی سازه و مسائل طراحی در نرم افزار های Safe و Etabs فرشاد امن خانی 1 8,210 1395/5/12 ، 02:07 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  مراحل کار در مدلسازي براي انجام آناليز حرارتي در نرم‌افزار Etabs فرشاد امن خانی 8 8,825 1394/12/5 ، 06:48 عصر
آخرین ارسال: 3508714516

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان