امتیاز موضوع:
  • 53 رأی - میانگین امتیازات: 3.57
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی نرم افزار ARCGIS
#1
آشنایی با نرم افزار ArcGIS


این برنامه یکی از محصولات معروف شرکت ازری آمریکا هست که در زمینه سیستم های اطلاعات مکانی کاربرد دارد.ARCGIS نرم افزاری است بسیار آسان برای کاربردهای GIS، که به کاربران این امکان را می دهد که به سادگی اطلاعات مکانی و داده های توصیفی را برای ایجاد نقشه ها ، جداول و نمودارها به کارگیرند و به عبارت دیگر ArcGis نرم افزاری است که اجازه ساخت یک سیستم کامل اطلاعات مکانی را فراهم می کند. این نرم افزار شامل ابزارهایی برای برنامه سازی ، ایجاد نقشه ها و مدیریات آنها ، سرور برای پشتیبانی در سطح سازمان و پشتیبانی از سیستمهای موبایل و بیسیم است . این نرم افزار ابزارهای لازم برای جستجو ، تحلیل داده ها و نمایش نتایج را با کیفیت مناسب در اختیار کاربران قرار می دهد .

قابلیتهای عمده این نرم افزار عبارتند از : - ایجاد یک پایگاه داده های اطلاعاتی - محیط کاری وگرافیکی آسان - داشتن مجموعه ای کامل از ابزارها - داشتن نمونه هایی از داده های آماری قابل استفاده - قابلیت نمایش نمودارهای اطلاعاتی

در این نرم افزار 4 ماژول اصلی داریم : Arccatalog هسته اصلی Arcgis ازطریق Arccatalog به DataBase وصل می شود و یکسری کارها انجام می دهد. Arcmap اطلاعات مکانی را نمایش می دهد. Arcscene برای نمایش سه بعدی بکار می رود. Arctoolbox برای اطلاعات و کاربردهای بیشتر است.

تاریخچه مختصری از GIS تاریخچه GIS به زمان های خیلی قبل بر نمی گردد . اصطلاح GIS یا (Geogeraphic Information System) در اواسط سال 1960 میلادی پا به عرصه وجود نهاد .كلاً GIS محصول قوه فكری جغرافیائی نیست وبا تحقیق و توسعه GIS از سال 1960 میلادی وبا تلاش گروه كوچكی از پیشگامان حرفه ای چند رشته علمی شروع شد. هر گروه علاقه داشتند كه از تكنولوژی كامپیوتر عصر خود در كاربرد داده های جغرافیائی ودر موارد خاصی از مدیریت زیست محیطی وبرنامه ریزی استفاده نمایند. معماران چشم انداز در سال 1960 از اولین دسته دانشمندان زیست محیطی بودند كه از روش ادغام لایه های نقشه ای جهت انتخاب بهینه مناظر زیبا برای تسهیلات و پروژه های مهندسی استفاده نمودند. سیستم اطلاعات مکانی كانادا (CGIS) اولین سیستم عملیاتی كامل بوده است وكانادا اولین كشوری است كه از نام اقتصادی GIS استفاده نمود.در ابتدا CGIS دركانادا جهت آمایش نمود پیدا كردو در پروژه های تهیه نقشه كاربری اراضی در ارتباط با توسعه مزارع حاشیه ای فعالیت نمود ولی با گذشت زمان كاربردهای GIS فراتر رفت ودر بخشهای مختلف جایگاه خاصی به عنوان یك ابزار قدرتمند یافت.

داده های مكانی مورد نیاز یك سیستم اطلاعات مکانی می تواند از منابع مختلفی از جمله موارد زیر جمع آوری و تأمین شود: • اسناد ، مدارك و نقشه های موجود • نقشه برداری زمینی • سیستم تعیین موقعیت جهانی(GPS) • عكسهای هـوائی (تكنیك فتوگرامتری) • تصاویر ماهـواره ای (سنجش از دور )

كاربرد GIS بسته به نیازهای هر منطقه یا كشور در بخشهای مختلفی توسعه یافته است، به طوری كه در ابتدا در اروپا ازاین سیستم در پایگاه های اطلاعات ثبت اسناد و املاك، محیط زیست، نگهداری نقشه های توپوگرافی، در كانادا، در برنامه ریزی جنگل ها، حجم درختان وچوب قابل برداشت، شناسائی راههای دسترسی به جنگل، در چین و ژاپن، نظارت و مدل سازی تغییرات زیست محیطی و در آمریكا، در رشته های گوناگونی از جمله در برنامه ریزی شهری و شهرداری ها از این سیستم استفاده شده است و با گذشت زمان و توسعه سیستم ها استفاده از آن به كلیه بخش های مرتبط با زمین گسترش یافته است.

استفاده از این سیستم دركلیه رشته هائی كه به نحوی از انحاء با زمین، نقشه و به طوركلی با اطلاعات جغرافیائی مكان دار و تحلیل های فضائی ارتباط دارند، امكان پذیر می باشد. GIS اطلاعات مكان دار فضائی را با اطلاعات جغرافیائی یك پدیده خاص روی نقشه مرتبط می سازد.

اطلاعات به شكل عوارض جغرافیائی در كامپیوتر ذخیره می شود.مثلاً شبكه راهها با یك سری خطوط روی نقشه مشخص می گردد كه به تنهائی اطلاعات چندانی راجع به جاده ارائه نمی كند. برای دستیابی به اطلاعات مربوط به جاده ها مانند عرض جاده، نوع جاده، طول جاده، سال احداث و غیره بایستی به پایگاه اطلاعاتی مربوطه مراجعه نمود و سپس با تلفیقی از این دو نوع اطلاعات، نقشه جدیدی با اطلاعات بیشتر تولید نمود. به عبارت ساده، یك GIS صرفاً نقشه با عكس ها را نگهداری نمی كند، بلكه یك پایگاه اطلاعاتی با توجه به كلیه اصول و معیارهای فنی و علمی آن ایجاد می نماید. مفهوم پایگاه اطلاعاتی در یك GIS بسیار مهم است و آن را از یك سیستم ساده یا كامپیوتری نقشه كشی متفاوت می سازد. در GIS سیستم مدیریت اطلاعات نیز به صورت جزء پیوسته آن در آمده است. مجموعه عناصر GIS امكانات تحلیلی فوق العاده قدرتمندی را در اختیار استفاده كنندگان قرار می دهد تا بتوانند از تلفیق انواع اطلاعات جغرافیائی و سایر اطلاعات، نتیجه گیری مناسب را بنمایند.
پاسخ
#2
با تشکرازپست مفید تون بهتر است درمورد این نرم افزار که یکی از فوقالعاده ترین نرم افزارهای تحلیل مکانی به شمار میرود واز گرایشهای ارشد رشته مهندسی عمران نیز میباشد کمی بیشتر تامل شود نرم افزاری که درتحلیل های مکانی برای جایابی و اجرا ی پروژه ها ، درمدیریت بحران و... کمتر نرم افزاری به گرد آن میرسد . پیشنهاد میشود دوستان هرکس درحد توان و اطلاعات موجود خود این بخش را کمی رنگ ولعاب علمی ببخشن تا سایر عزیزان بتوانند از این مطالب بهره مند شوند . برای شروع اینجانب بزودی فایل نحوه دیجیتایز نقشه کاغذی منحنی میزان مناسب برای پروژه راهسازی را با این نرم افزار دراینجا قرار میدهم امید که دوستان همراهی بفرمایند .
پاسخ
#3
سلام
تشکر از شما
یک مثال کاربدی بزنید
کجا به درد عمران می خوره؟
پاسخ
#4
باتشکر از دوست بزرگوار
عمران یک رشته مادر هست از کاربردهای نرم افزارgis استفاده ازآن درمطالعات هیدرولوژیک درطراحی سدها ، شبکه های آبیاری و زهکشی ، سیستمهای دفع فاضلاب ، مکانیابی احداث جاده ها ، پلها و ... میباشد این نرم افزار یک نرم افزار جغرافیایی است با شرایطی که ماتعیین میکنیم مثلا میخواهیم سد بسازیم یکسری شرایط داریم
1- دربالادست زمینهای زراعی باشد و تمام زمینها را پوشش دهد
2- درمکانهای دارای گسل نباشد
3- درمحلهایی که خاک بستر نامناسب و سنگ بستر ضعیف و ... میباشد احداث نشود
درمحلی از حوضه آبریز باشد که رودخانه های زیادی به آن منتهی شود
درزمینهای دارای ارزش اقتصادی و استراتژیک نباشد
درارتفاعات قابل دسترس و سهل الوصول باشد
و...
تمام این شرایط مربوط به مکان میباشد بنابراین باداشتن نقشه های dem و کاربری اراضی و شیب و... میتوان منطقه مورد نظر را ازلحاظ این شرایط تحلیل کرد درادامه اگر دوستان همراهی بفرمایند به تفضیل چند پروژه مکانیابی را باهم انجام میدهیم تا بیشتر این نرم افزار را بشناسیم .
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نرم افزار تبدیل مختصات ژئودتیک به UTM و بالعکس TatukGIS Free Coordinate Calculator Reza-MSR 1 6,243 1398/12/18 ، 05:39 عصر
آخرین ارسال: 4490250398
  درخواست نرم افزار R.sabet 5 1,585 1396/2/6 ، 12:09 صبح
آخرین ارسال: عادل رزداری
  معرفی یه اکستنشن برای دانلود اطلاعات کشور mikhak009 0 1,105 1394/7/16 ، 10:42 عصر
آخرین ارسال: mikhak009
  نرم افزار geo measure gps area distance v7.0برای گوشی اندروید ebrahimkazemi51 3 4,977 1392/9/1 ، 01:05 صبح
آخرین ارسال: علی خیرالهی
  دانلود نرم افزار تخصصی نقشه برداری SDRmap8 aliadis 0 1,869 1392/4/14 ، 12:35 صبح
آخرین ارسال: aliadis
  دانلود فرهنگ لغات تخصصی رشته نقشه برداری برای نرم افزار Babylon Reza-MSR 0 3,959 1392/1/6 ، 05:54 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  دانلود جزوه آموزش کاربردی نرم افزار پیشرفته AutoCAD Civil3D Reza-MSR 0 7,470 1391/12/22 ، 04:10 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  نرم افزار تبدیل مختصات با سطوح مبنا و سیستم تصویرهای مختلف به یکدیگر Reza-MSR 0 4,585 1391/12/21 ، 02:57 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان