امتیاز موضوع:
  • 49 رأی - میانگین امتیازات: 2.53
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقایسه آیین نامه ی بتن ایران با آیین نامه ی ACI
بچه ها فرق ترکیب بارها در آیین نامه ی بتن ایران و آیین نامه ی ACI چیه؟
ما اگر بر اساس آیین نامه ی ACI سازمون رو طراحی کنیم،نظام مهندسی ok میکنه یا الزامه که ترکیب بارها از آیین نامه ی آبا باشه؟؟

این قاعده ی 30-100 توی آیین نامه ی ACI هم هست دیگه؟؟؟
پاسخ
می توان از ترکیب بارهای خود برنامه هم استفاده کرد . نظام مهندسی هم این عمل را مورد تایید قرار می دهد. البته اختلافهایی وجود دارد . مثلا باید عدد 1.4 را بارهای زلزله وارد کنید . دلیل این اختلاف هم اینست که آیین نامه ACI فرض بر آنست که بارهای زلزله با ضریب رفتار سازه در حالت حدی که 1.4 برابر کوچکتر از حالت تنش مجاز است محاسبه شده اند. اما در مبحث ششم ضریب رفتار به همان روش تنش مجاز محاسبه میشود و به همین جهت برای یکسانسازی دو حالت در ترکیب بارها ضریب زلزله در عدد 1.4 ضرب شده اند .

همچنین اگر بخواهید از قاعده 100-30 استفاده کنید باید ضریب زلزله بدون از خروج از مرکزیت را (EX و EY ) در 0.3 ضریب کنید و همچنین در 1.4 هم ضرب شود
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
آقا رضا من دقیقا آموزش ایتبس بتنی شما رو میخوندم که این سوال برام پیش اومد،شما اونجا ترکیب بارهای ACI رو به کار بردید که 50 تا شدند،حالا اگر من بخوام از ترکیب بار آیین نامه ی بتن ایران استفاده کنم،فقط باید از تمام 1.4 هایی که ضرب شده صرف نظر کنم؟یعنی اگر فقط 1.4 رو از ترکیب بارها بردارم،میشه ترکیب بار مربوط به آیین نامه ی ایران؟

بعدشم ضریب رفتار در حالت حدی 1.4 کوچیکتر از ضریب رفتار در حالتِ تنشِ مچازه؟؟؟برعکس نیست؟؟؟محاسبه ی ضریب رفتار در حالت حدی چطوریه؟؟خیلی پیچیده است؟؟
پاسخ
اگر از آیین نامه ACI با ترکیب بارهای خود این آیین نامه استفاده کنید نتایج با تقریب خیلی نزدیکی برابر خواهد بود روابط و ترکیب بارهای آبا . برای صحت این کار می توانید از آیین نامه CSA94 ( کاندا ) با ترکیب بارهای آبا ( همون ترکیب بارهایی که باید برای طراحی در نظر بگیریم ) استفاده کنید و همان سازه را یکبار دیگر با آیین نامه ACI و ترکیب بارهای این آیین نامه ( همان ترکیب بارهایی که در آموزش بتن گفتم ) طراحی کنید و نتایج را با هم مقایسه کنید که به نتیجه خوبی که برابری مقادیر بین دو روش است میرسید .
ضریب رفتار در حالت حدی 1.4 برابر کوچکتر است . این ضریب هم توسط آیین نامه ها تعیین میشود و نحوه محاسبه دقیق آن هم مشخص نیست
پاسخ
آقا رضا ببخشید من یکم گیج شدم.منظورتون از ضریب رفتار همون R ـه؟اگر منظورتون R باشه که اونوقت ضریب زلزله یا نیروی زلزله باید تقسیم بر 1.4 بشه،نه؟ چون R(ضریب رفتار) و C(ضریب زلزله) رفتار عکس دارند.
آقا رضا من درست فهمیدم،ما از آیین نامه ی ACI و ترکیب بار های ACI با یکسری یکسان سازی ها با آیین نامه ی بتن ایران،در طراحیمون استفاده میکنیم که نتایج خیلی نزدیک به طراحی با آیین نامه ی بتن ایران میشه؟؟
آخه وقتی ما میخوایم با آیین نامه ی ACI طراحی کنیم،چرا با همون ترکیب بارهایی که توی اون آیین نامه اومده سازمون رو طراحی نمی کنیم و دوباره با یک ضریب 1.4 با آبا یکسان سازیش میکنیم؟یعنی مگه آیین نامه ی ACI معتبر نیست،پس چه لزومی به یکسان سازیش با آبا هست؟؟
پاسخ
بله منظور همون R است . ببینید ضریب رفتار ما بر اساس تنش مجاز می باشد ولی ضریب رفتار آیین نامه ACI بر اساس حالت حدی است که 1.4 کوچکتر از ضریب رفتار آیین نامه ما ( مبحث ششم ) می باشد . خب برای اینکه این اختلاف بر طرف شود و مقدار ضریب C به آیین نامه ACI نزدیک شود باید مقدار R را که در مخرج رابطه C است تقسیم بر 1.4 (R/1.4 ) کنیم . خب با این کار اگه یه کوچولو رابطه را ساده کنیم 1.4 به صورت رابطه C خواهد آمد .به این خاطر باید در ترکیب بارها این عدد را در بارهای زلزله ضرب کنیم .( وقتی ما از ترکیب بارهای ACI استفاده میکنیم باید ضریب زلزله هم مطابف این آیین نامه باشد )
در واقع ما از همان روابط و ترکیب بارهای ACI باید در طراحی استفاده کنیم ( نمونه ضریب R بود که به آیین نامه ACI تبدیل کردیم ) تا نتیجه با آیین نامه ما ( آبا یا مبحث نهم ) تقریبا یکسان شود . اگر شما در همان آموزشی که تهیه کردم صفحات آخر را که مربوط به طراحی دستی میشود نگاه کنید اعدادی که برنامه بدست آورده است با اعدادی که از روابط آیین نامه خودمان بدست آوردم اختلاف وجود دارد . دلیلش هم همانطور که در آموزش گفتم اینست که من از ترکیب بارهای ACI برای محاسبه مقادیر طبق آیین نامه ایران استفاده کردم که در این حالت به هیچ وجه نتایج محاسبات دستی با نتایج برنامه یکسان نخواهد شد . اگر من از ترکیب بارهای خود آیین نامه ایران استفاده میکردم مطمئنن نتیجه نهایی و خروجی برنامه طبق ACI یکسان میشد .
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مقایسه دو ساختمان در ایتبس 2015 ali.esfandi 1 453 1395/9/30 ، 05:44 عصر
آخرین ارسال: civil92
Star آیین نامه و تنظیمات Big A 1 185 1395/9/24 ، 09:12 صبح
آخرین ارسال: SK1970
  دفترچه محاسبات سازه بتنی طبق ویرایش جدید آیین نامه ها kazembvo 18 3,629 1395/7/19 ، 11:21 عصر
آخرین ارسال: farzad4m
  عدم وجود آيين نامه هاي طراحي در ETABS 2015 ammaddah 2 631 1395/4/19 ، 09:30 عصر
آخرین ارسال: ho3ein_nikoo
  انتخاب آیین نامه hajix8867 0 259 1395/3/28 ، 11:38 صبح
آخرین ارسال: hajix8867
  اشکال در سازه ی بتنی با آیین نامه ی جدید younesshamsi 0 454 1394/12/2 ، 04:11 عصر
آخرین ارسال: younesshamsi
  منظور این جمله در ایین نامه چیست؟ matin2h 21 3,999 1394/11/22 ، 08:12 عصر
آخرین ارسال: tocsix
  آیین نامه طراحی سقف کامپوزیت hajix8867 1 666 1394/11/20 ، 08:50 عصر
آخرین ارسال: peha
  سوال درباره ضریب رفتار در ایین نامه 2800 ویرایش 4 ailll 2 696 1394/9/8 ، 08:19 عصر
آخرین ارسال: sina9170
  مقایسه دو سیستم مهاربندی mozhde1990 1 466 1394/8/30 ، 06:10 عصر
آخرین ارسال: art47

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان