امتیاز موضوع:
  • 95 رأی - میانگین امتیازات: 2.98
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقایسه بین آیین نامه AISC-ASD89 و UBC97-ASD با مبحث دهم
(1392/5/11 ، 05:33 عصر)M-CIVIL نوشته است: ممنون از راهنمایی شما
حالا بحث Ω چی میشه
من در راستای x قاب خمشی دارم
در راستای y قاب فولادی با مهاربندی واگرا دارم
خوب حالا باید چه عددی وارد کنم؟؟؟؟؟؟؟
2.8 یا 2 ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شما باید دو فایل تهیه کنید و در هر فایل امگا صفر آن سیستم را در نظر بگیرید . در این باره در سایت زیاد بحث شده است . اما می توانید برای جهت اطمینان عدد بزرگتر را در نظر بگیرید ( این روش روش ساده تر و اما غیر اقتصادی می باشد )
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
(1392/5/11 ، 05:51 عصر)M-CIVIL نوشته است: در خصوص ترکیب بار لرزه ای
آیین نامه 2800 در پیوست دوم عنوان کرده : DL+0.8LL+2.8E
در مبحث 10 :DL+LL+ΩE که در 0.75 ضرب می شود

نظرتان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
علت تفاوت؟؟؟؟؟///

علت تفاوت را نمی دانم ولی مبحث دهم مرجه مناسب تری هست و برای سازه های فولادی باید این آیین نامه را مرجع دانست
پاسخ
(1392/5/11 ، 05:51 عصر)M-CIVIL نوشته است: در خصوص ترکیب بار لرزه ای
آیین نامه 2800 در پیوست دوم عنوان کرده : DL+0.8LL+2.8E
در مبحث 10 :DL+LL+ΩE که در 0.75 ضرب می شود

نظرتان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
علت تفاوت؟؟؟؟؟///
از شما میپرسم: تفاوت دو آیین نامه مبحث دهم و آیین نامه AISC در برخی روابط در چیست؟ (مباحث لرزه ای آیین نامه 2800 کمی قدیمی تر و شبیه ضوابط UBC هست.)
خب مسلما تهیه آیین نامه مربوط به اختلاف سلیقه و اختلاف دید تهیه کنندگان آن آیین نامه می باشد. ان شاءالله در ویرایش جدید مباحث و آیین نامه 2800 این تفاوت ها از بین می رود و هماهنگی بیشتری باهم خواهند داشت تا این موارد اختلافی از بین برود.
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
(1392/5/11 ، 06:17 عصر)admin نوشته است:
حالا بحث Ω چی میشه
2.8 یا 2 ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شما باید دو فایل تهیه کنید و در هر فایل امگا صفر آن سیستم را در نظر بگیرید . در این باره در سایت زیاد بحث شده است . اما می توانید برای جهت اطمینان عدد بزرگتر را در نظر بگیرید ( این روش روش ساده تر و اما غیر اقتصادی می باشد )

چرا باید غیراقتصادی باشه؟؟
خوب وقتی با عدد بزرگتر جواب بده قطعا با عدد کوچکتر نیز جواب میده.مگه این طور نیست؟؟؟
پاسخ
(1392/5/11 ، 08:49 عصر)M-CIVIL نوشته است:
(1392/5/11 ، 06:17 عصر)admin نوشته است:
حالا بحث Ω چی میشه
2.8 یا 2 ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چرا باید غیراقتصادی باشه؟؟
خوب وقتی با عدد بزرگتر جواب بده قطعا با عدد کوچکتر نیز جواب میده.مگه این طور نیست؟؟؟

برای جهتی که مقدار امگا صفر کمتری وجود دارد ممکن است با همان امگا صفر کمتر جوابگو باشد که شما آن عضو را مجبور می کنید که با امگا صفر بزرکتر جوابگو باشد
پاسخ
با سلام مجدد و تشکر از دوستان
واقعیتش من چندی پیش از آیین نامه UBC استفاده می کردم ولی با خواندن این تایپیک نظرم عوض شد.
خیلی ممنون
یه سوال دیگه
در تنظبمات آیین نامه قسمتی هست که نوع سیستم را مشخص می کنیم.
با توجه به اینکه من در راستای x قاب خمشی دارم
خوب حال باید Braced Frame یا Moment Frame انتخاب کنم؟؟؟

در کتاب خانه عمران این گونه بیان شده که :اگر سازه در دو جهت مهاربندی باشد Braced Frame را انتخاب می کنیم. در صورتی که سازه در دو یا یک جهت قاب خمشی باشد، گزینه Moment Frame را انتخاب می کنیم.

با این اوصاف فقط کافیه سازه در یک راستا قاب خمشی باشه اون وقت باید Moment Frame رو انتخاب کنبم. پس مهاربندی چی میشه؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ
(1392/5/11 ، 11:38 عصر)M-CIVIL نوشته است: با سلام مجدد و تشکر از دوستان
واقعیتش من چندی پیش از آیین نامه UBC استفاده می کردم ولی با خواندن این تایپیک نظرم عوض شد.
خیلی ممنون
یه سوال دیگه
در تنظبمات آیین نامه قسمتی هست که نوع سیستم را مشخص می کنیم.
با توجه به اینکه من در راستای x قاب خمشی دارم
خوب حال باید Braced Frame یا Moment Frame انتخاب کنم؟؟؟

در کتاب خانه عمران این گونه بیان شده که :اگر سازه در دو جهت مهاربندی باشد Braced Frame را انتخاب می کنیم. در صورتی که سازه در دو یا یک جهت قاب خمشی باشد، گزینه Moment Frame را انتخاب می کنیم.

با این اوصاف فقط کافیه سازه در یک راستا قاب خمشی باشه اون وقت باید Moment Frame رو انتخاب کنبم. پس مهاربندی چی میشه؟؟؟؟؟؟؟

به نظر میرسد انتخاب سیستم قاب خمشی یعنی گزینه Moment Frame در جهت اطمینان باشد . اما کار درست اینست که شما دو فایل تهیه کنید و در هر فایل تنظیمات خاص آن سیستم را در نظر بگیرید و در نهایت فایل بحرانی را برای ترسیم نقشه های اجرایی در نظر بگیرید .
پاسخ
یعنی بیام دو فایل تهیه کنم که یکی قاب خمشی که در ترکیبات بارگذاری ویژه آن امگای مربوط به آن برای کنترل ستون ها و برای مهاربندی تنظیمات آیین نامه بعلاوه ترکیبات بارگذاری با امگای خاص برای کنترل ستون های آن؟؟؟؟؟؟؟

یه سوال
فرض کنید هر کدام را در فایل جداگانه بررسی کنیم. خوب اون وقت داریم از تاثیر عملکرد سیستم دیگر بر روی سیستم موردنظرمون صرف نظر می کنیم.؟؟
یعنی اگه تو فایل جدید بخواهیم براساس قاب خمشی را سازه را بررسی کنیم می آییم تنظیمات مربوط به قاب خمشی را قرار می دهیم و در ترکیب بارها هم امگای قاب خمشی.انگار قاب مهاربندی این وسط هیچ کاره است؟؟؟؟؟؟//

پاسخ
(1392/5/12 ، 01:07 صبح)M-CIVIL نوشته است: یعنی بیام دو فایل تهیه کنم که یکی قاب خمشی که در ترکیبات بارگذاری ویژه آن امگای مربوط به آن برای کنترل ستون ها و برای مهاربندی تنظیمات آیین نامه بعلاوه ترکیبات بارگذاری با امگای خاص برای کنترل ستون های آن؟؟؟؟؟؟؟

یه سوال
فرض کنید هر کدام را در فایل جداگانه بررسی کنیم. خوب اون وقت داریم از تاثیر عملکرد سیستم دیگر بر روی سیستم موردنظرمون صرف نظر می کنیم.؟؟
یعنی اگه تو فایل جدید بخواهیم براساس قاب خمشی را سازه را بررسی کنیم می آییم تنظیمات مربوط به قاب خمشی را قرار می دهیم و در ترکیب بارها هم امگای قاب خمشی.انگار قاب مهاربندی این وسط هیچ کاره است؟؟؟؟؟؟//

دقیقا همینطور است . در هر فایل سیستم دیگر را در نظر نمیگیرد . در بین این دو فایل یکی از آنها مطمئنن بحرانی تر خواهد بود . اما این مورد همیشه رخ نخواهد داد . شما باید هر دو فایل را بر اساس یک سیستم طراحی کنید . سپس بحراتی ترین حالت در تمامی اعضا مبنای طراحی خود قرار دهید . یه مثال می زنم :

فرض کنید دو تیر داریم که یکی در جهت خمشی و دیگری در جهت مهار بند شده . هر دو تیر در سیستم خمشی که مثلا فایل اول است با IPE180 جوابگو می باشند . سپس سازه را در فایل دوم که مربوط به سیستم مهاربند است طراحی می کنیم . تیر قاب خمشی در این فایل IPE140 جواب داده و تیر جهت مهاربندی IPE220 جواب داده . شما باید در نقشه های اجرایی برای تیر جهت خمشی IPE180 و برای تیر جهت مهاربندی IPE220 را در نظر بگیرید
پاسخ
بسیار خوب
خیلی ممنون
ولی احساس می کنم داریم دست بالا طراحی می کنیم.

باز هم از راهنماییتون تشکر میکنم.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مقاله مقایسه اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ای و اسکلت فلزی با اتصال جوشی MohammadQ 0 440 1395/10/5 ، 06:58 عصر
آخرین ارسال: MohammadQ
  طراحی لرزه ای قاب های مهاربندی کمانش نا پذیر BRBبر اساس آیین نامه AISC360-10 آرش نقیبی 0 946 1394/12/8 ، 09:48 عصر
آخرین ارسال: آرش نقیبی
  نحوه طراحی تیر دهانه مهاربندهای شورون به روش حدی بر مبنای مبحث دهم (ویرایش 92) sd70 19 9,615 1394/6/10 ، 11:10 عصر
آخرین ارسال: siamak_meybodi
  طراحی اتصال گیردار با ورق روسری و زیر سری طبق ویرایش سال92 مبحث دهم (شکل پذیری متوسط) کیوان بابایی 1 2,751 1394/4/13 ، 06:40 عصر
آخرین ارسال: etabs2013
  تنش مجاز و آیین نامه جدید!! m.m1313 0 982 1394/2/7 ، 10:43 عصر
آخرین ارسال: m.m1313
  جزوه محاسبات تیر پیوند بر اساس مبحث 10ویرایش 92(آرش نقیبی) آرش نقیبی 1 2,008 1393/11/28 ، 11:34 عصر
آخرین ارسال: آرش نقیبی
  مقایسه نتایج طراحی سازه فلزی به روش حالت حدی وتنش مجاز miladezati 0 1,576 1393/7/27 ، 12:07 صبح
آخرین ارسال: miladezati
  طراحی گام به گام یک سازه فلزی بر اساس ضوابط مباحث جدید مقررات ملی و آیین نامه 2800 کیوان بابایی 7 5,337 1393/7/22 ، 11:06 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  مقایسه جامع آیین نامه AISC-360 ویرایش 2010 و 2005 samo112 2 2,406 1393/1/29 ، 02:50 عصر
آخرین ارسال: رضا برنوسی
  مقایسه تاثیر راه پله در رفتار سازه حمید فلاح منش 96 28,165 1392/6/2 ، 03:13 عصر
آخرین ارسال: ebrahimkazemi51

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان