امتیاز موضوع:
  • 42 رأی - میانگین امتیازات: 3.05
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نجوم ژئودزی
#1
نجوم ژئودزی یا نجوم موضعی : علمی است که هدف آن رسیدن به طول و عرض و آزیموت نجومی با استفاده از مشاهدات ( امتداد و زمان ) و با استفاده از مختصات ستارگان ( در جداول نجومی ) می باشد. البته برای اندازه گیری آزیموت روشهای مختلفی وجود دارد که روش نجومی دقیق ترین روش است.

روشهای اندازه گیری آزیموت حقیقی :

استفاده از آزیموت مغناطیسی ( دوربین T0 با دقت دقیقه و قطب نما با دقت درجه )
استفاده از ژیروسکوپ ( با دقت 20 ثانیه که بیشتر در معادن آهن و ناوبری استفاده می شود )
روش نجومی ( با دقت 5 ثانیه )
روشهای تقریبی ( استفاده از ژالن ، استفاده از ساعت ، ستاره قطبی )

موارد استفاده نجوم ژئودزی :

مشخص کردن وضعیت ژئوئید
تعریف سیستمهای مختصات در ژئودزی
کنترل شبکه های ژئودزی از لحاظ دوران
اساس تعریف زمان
استفاده در روش VLBI

زاویه انحراف نسبی قائم سطحی : زاویه بین امتداد مماس بر خط شاقولی در نقطه مورد نظر و امتداد عمود بر بیضوی از همان نقطه ، که با هم یک زاویه فضایی را تشکیل می دهند که به آن زاویه انحراف نسبی قائم سطحی می گویند.

زاویه انحراف نسبی قائم ژئوئید: زاویه بین امتداد عمود بر ژئوئید در نقطه مورد نظر و امتداد عمود بر بیضوی در همان نقطه را زاویه انحراف نسبی قائم ژئوئید گویند. این زاویه همان شیب ژئوئید نسبت به بیضوی است. اختلاف بین دو زاویه انحراف قائم تعریف شده در بالا ناشی از عدم توازی سطوح هم پتانسیل و بعبارت دیگر انحنای خط شاقولی می باشد

انواع ارتفاع :


ارتفاع ارتومتریک ( بکمک ترازیابی اندازه گیری می شود )
ارتفاع ژئوئید (محاسباتی)
ارتفاع ژئودتیک (GPS)

سطوح مورد استفاده در ژئودزی :

سطح طبیعی زمین (سطح فیزیکی )
سطح ژئوئید (سطح فیزیکی )
سطح بیضوی (سطح ریاضی )

عرض نجومی (φ): در هر نقطه واقع بر سطح زمین امتداد مماس بر خط شاقولی ، صفحه استوای لحظه ای را با زاویه ای قطع می کند این زاویه که بر روی صفحه نصف النهار نجومی اندازه گیری می شود را عرض نجومی می نامند بزرگی آن بین 90+ و 90_ می باشد.

طول نجومی : زاویه بین نصف النهار مبدا ( گرینویچ ) و صفحه نصف النهار نجومی محل را گویند که روی استوای لحظه ای زمین اندازه گیری می شود بزرگی آن بین 180+ و 180_ می باشد.

آزیموت نجومی (AZ): : زاویه بین امتداد مماس بر دایره قائم گذرنده از دو نقطه p,q ( دایره قائم، دایره ای است که از زینت و نادیر یک محل عبور می کند که هر محل بینهایت دایره قائم دارد که فقط یکی از این دوایر از محل q عبور می کند )و صفحه نصف النهار نجومی گذرنده از نقطه p که از مبدا نصف النهار در جهت عقربه های ساعت تا دایره قائم اندازه گیری می شود را آزیموت نجومی pq می نامند که بزرگی آن بین 0و 360 می باشد.
کره سماوی: کره است فرضی به مرکز جرم زمین و به شعاع واحد که کلیه ستارگان روی این کره قرار گرفته و به همراه آن به دور زمین می چرخند.

محور دورانی عالم NCP-SCP : محور دورانی زمین را اگر امتداد دهیم کره سماوی رادر دو نقطه NCP , SCP قطع خواهند نمود.

استوای سماوی : صفحه ای است که از مرکز کره سماوی گذشته و بر محور دورانی عالم عمود باشد. همان صفحه استوای زمین است که از هر طرف گسترده شده است.
سمت الراس و سمت القدم: از مرکز کره سماوی به هر نقطه از زمین خطی را می توانیم وصل کنیم که امتداد این خط در بالا ، کره سماوی را در زینت یا سمت الراس ( Z ) آن نقطه از زمین و در پایین ، کره را در نادیر یا سمت القدم ( N ) قطع می کند. در حقیقت زینت یک محل امتداد از پایین تا بالای یک شخص که در آن محل ایستاده است ، می باشد که این خط تا کره سماوی ادامه پیدا می کند.

صفحه افق سماوی: صفحه ای است که از مرکز کره سماوی گذشته و بر امتداد Z , N عمود باشد.

دایره ساعتی ستاره :صفحه ای است که شامل امتداد ستاره و امتداد محور دورانی عالم باشد.

صفحه نصف النهار سماوی محل : صفحه ای که شامل NCP , SCP , Z , N باشد را گویند.

صفحات قائم سماوی: هر صفحه ای که شامل نادیر و زینت یک محل باشد صفحه قائم آن محل می باشد.

صفحه قائم اولیه : صفحه قائمی است که بر نصف النهار سماوی محل عمود باشد.
ستاره قطبی Polaris : تقریبا در امتداد محور دورانی عالم است که نحوه تشخیص آن به کمک ستارگان دب اکبر و دب اصغر و ذات الکرسی است.

ارتفاع ستاره : ارتفاع یک ستاره زاویه بین امتداد ستاره با صفحه افق سماوی محل است ( altitude ).که این زاویه بین 90+ و 90- درجه اندازه گیری می شود. ارتفاع ستاره قطبی در هر محل تقریبا برابر با عرض نجومی آن محل است . وقتی ستاره ای قابل رویت است که ارتفاع آن مثبت باشد. متمم ارتفاع فاصله ی سمت الرأس ( z = 90 – a ) نامیده می شود
میل ستاره : زاویه بین امتداد ستاره و صفحه استوای سماوی که در روی صفحه دایره ساعتی ستاره اندازه گیری می شود که بین 90+ و 90- درجه اندازه گیری می شود. میل ستاره یکی از پارامترهای است که بعنوان مختصات ستاره در جداول نجومی ارائه می شود چون این پارامتر برای همه ستاره ها بجز خورشید ثابت است. متمم آن فاصله قطبی نامیده می شود
زاویه ساعتی ستاره : زاویه بین صفحه نصف النهار سماوی محل و صفحه دایره ساعتی ستاره که از مبدا نصف النهار سماوی محل در جهت عقربه های ساعتی ستاره اندازه گیری می شود. در حقیقت مدت زمانی است که ستاره از نصف النهار محل عبور کرده باشد بین 0 تا 24 ساعت اندازه گیری می شود.

اکلپتیک : مسیر حرکت زمین به دور خورشید را صفحه اکلپتیک می نامند. میل ستاره از 23/5+ در اول تابستان تا 23/5- در اول زمستان تغییر می کند. در اول پاییز و بها رمیل خورشید صفر است.

نقطه اعتدالین بهاری : نقطه ای است روی کره سماوی که خورشید در مسیر خود از جنوب کره سماوی به شمال آن، صفحه استوا را در آن نقطه قطع می کند این نقطه بهمراه کره سماوی می چرخد

با تشکر ویژه از جناب آقای مهندس وحید کریمی

[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ژئودزی Reza-MSR 0 1,429 1392/1/8 ، 10:58 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان