امتیاز موضوع:
  • 36 رأی - میانگین امتیازات: 1.94
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه تنظیمات طراحی اتصال تیر به تیر در بتنی؟
دوستان خواهش میکنم اگه کسی اطلاعاتی داره بهم بگه ...
میخوام تیر از روی تیر بگذره ... ستون نمیتونم اونجا بذارم ... ولی تو ایتبس خطای او اس میده ... اگه کسی میدونه بهم بگه چیکار کنم تا اتصال تیر به تیر رو مفصلی بشناسه و از خمش و پیچش صرف نظر کنه.... یا راه حل درستش چی هست ...

و لطفا اگه کسی میدونه بهم بگه الان کدوم استاندارد اروپا توی تنظیمات ایتبس استفاده میشه ( کسی که بخواد بر اساس استاندارد اروپا طراحی کنه کدوم گزینه رو باید انتخاب کنه ؟ )
مرسی
[تصویر:  Untitled.jpg]
پاسخ
سلام

- عموما اتصال با ستون است یا به صورت مورب یا مستقیم

- ( Over Stress ( O / S مفهوم تنش زیاد را می رساند این اخطار زمانی در طرح ظاهر می گردد که مقدار آرماتور طولی خمشی و یا برش نهایی از مقدار ماکسیمم آیین نامه فراتر باشد .

- برای جلوگیری از لنگر پیچشی اتصال تیر به تیر از نوع مفصلی می باشد. ( پیچش در یکی از دو طرف آزادسازی می شود )

- شکل پذیری سازه از نوع متوسط ( نرمال ) تعریف می شود .

پاینده باشید

پاسخ
جناب بابایی ممنون از شکیبایی و پاسختون ... میشه بهم بگیر چطوری یکی از تیر هارو مفصلی کنم ؟
از استاندارد اروپا اطلاعی دارید ؟
پاسخ
(1392/10/18 ، 08:30 عصر)dolatkhah1 نوشته است: جناب بابایی ممنون از شکیبایی و پاسختون ... میشه بهم بگیر چطوری یکی از تیر هارو مفصلی کنم ؟
از استاندارد اروپا اطلاعی دارید ؟

خواهش می کنم انجام وظیفه است .

مفصلی کردن تیرها :

- ابتدا باید با کلیک کردن برروی تیر موردنظر آن را در حالت انتخاب قرار دهید .

- از منوی Assign زیرمنوی Firames /Line گزینه Frame Releases را انتخاب کرده .

در برگه موجود موارد زیر را داریم :

Torsios : آزادسازی لنگر پیچشی ( با علامت دار کردن جعبه های مربوطه پیچش در ابتدا و یا انتهای موضوع خطی انجام می گیرد )

Moment 22 : آزاد سازی لنگر خمشی حول محور ضعیف ( فرعی )

Moment 33 : آزاد سازی لنگر خمشی حول محور قوی ( اصلی )

[تصویر:  beam_relas000.jpg]

پاسخ سوال دوم : متاسفانه اطلاعات کاملی در این زمینه ندارم . اما آیین نامه مناسب برای طراحی سازه بتنی همان آیین نامه کانادا می باشد .

پاینده باشید

پاسخ
با سلام
استفاده از آیین نامه کانادا باید با احتیاط و توام با کنترل های دستی انجام شود. توصیه میکنم یا آیین نامه کانادا را دانلود کرده و مطالعه کنید تا متوجه تشابهات و تفاوت ها با مبحث نهم بشوید و یا از ACI استفاده کنید.
اصولا طراحی سازه با ایتبز بدون اینکه بدانیم چه اتفاقی می افتد از نظر من اشتباه بزرگی است.

در مورد مفصل کردن انتهای تیر ها در بتن هم این را عرض میکنم که تیر بتنی با آرماتور و بدون آرماتور و حتی با پله ای کردن محل اتصال باز هم لنگر قابل توجهی را منتقل میکند و لذا مفصل فرض کردن تیر بتنی هم از واقعیت به دور است. (این مطلب طی تست اثبات شده و مقاله ای از این تست در نشریه نظام مهندسی استان فارس چاپ شد.)
پاسخ
(1392/10/21 ، 02:18 عصر)m.m.91 نوشته است: با سلام
استفاده از آیین نامه کانادا باید با احتیاط و توام با کنترل های دستی انجام شود. توصیه میکنم یا آیین نامه کانادا را دانلود کرده و مطالعه کنید تا متوجه تشابهات و تفاوت ها با مبحث نهم بشوید و یا از ACI استفاده کنید.
اصولا طراحی سازه با ایتبز بدون اینکه بدانیم چه اتفاقی می افتد از نظر من اشتباه بزرگی است.

در مورد مفصل کردن انتهای تیر ها در بتن هم این را عرض میکنم که تیر بتنی با آرماتور و بدون آرماتور و حتی با پله ای کردن محل اتصال باز هم لنگر قابل توجهی را منتقل میکند و لذا مفصل فرض کردن تیر بتنی هم از واقعیت به دور است. (این مطلب طی تست اثبات شده و مقاله ای از این تست در نشریه نظام مهندسی استان فارس چاپ شد.)

دوست عزیز من در مورد استاندارد کانادا حرفی نزدم ... در مورد استاندارد اروپا اطلاعات خواستم ... و هم اکنون هم دارم با این استاندارد طراحی میکنم و به مشکلی نخوردم ...
و در مورد مفصلی کردن تیر هم بید عرض کنم که درسته با ACI پیغام خطا و اور استرس میده ولی در استاندارد اروپا پیچش و خمش رو در این اتصالات لحاظ نمیکنند ... چون واقعا در عمل میشه از این پیغام های هشدار صرف نظر کرد ... البته محاسبه دستی جزو لاینفک طراحی سازه هست ... ممنونم از وقتی که گذاشتید .
پاسخ
[u]عرض کنم که درسته با ACI پیغام خطا و اور استرس میده و[u]لی در استاندارد اروپا پیچش و خمش رو در این اتصالات لحاظ نمیکنند [/u][/u]

از نظر من حتما ترکیبات بار مورد استفاده را کنترل کنید. احتمالا ضرائب زلزله باید اصلاح شوند.
پاسخ
در واقع شدنیست که تیر بتنی را مفصلی اجرا کرد که آنرا مفصلی طرح میکنیم؟
آیا از دیتیل اجرایی ستون بتنی مفصلی چیزی در اختیار دارین؟
از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

پاسخ
با سلام

عموما در این زمینه اجرایی دتایلهای مختلفی ارئه شده است اما در سازه بتنی در حالت کاملا مفصلی نخوایم داشت و در حالت نیم گیردار اجرا می گردد در صورتی اجرای مفصلی خواهیم داشت که بتن ریزی مقطع به صورت مجزا انجام گیرد و پیوسته انجام نشود و صرفا از نوع براکتی باشد . به این صورت که نشیمن بتنی ایجاد کرده و تیر موردنظر بدون اتصال داشتن آرماتورهای دو قسمت به هم بر روی قسمت براکتی اجر شود .

پاینده باشید
پاسخ
دوستان کسی دتایل اتوکد تیر به تیر بتنی دارد؟؟ اگر تیر اصلی 50*50 باشد، تیر فرعی که به تیر اصلی وصل میشود باید ابعادش چطور باشد؟؟و
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Tongue مشکل در چک مدل سازه بتنی Atlantis77 1 40 1396/6/18 ، 01:57 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  نحوه طراحی سازه فولادی که هم دارای سقف تیرچه بلوکی و هم دارای سقف کامپوزیت میباشد! sasan.ce 0 44 1396/5/27 ، 06:52 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  تنظیمات طول موثر ستون فلزی marsello 1 108 1396/4/25 ، 10:48 صبح
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  نحوه وارد کردن ترکیب بارها به ETABS ابراهیم یزدانی 4 5,437 1396/3/21 ، 09:59 عصر
آخرین ارسال: mortazalayegh
  غیر فعال کردن طراحی لرزه ای در ایتبس 2015 narjes90 3 492 1396/2/24 ، 10:11 صبح
آخرین ارسال: admin
  نحوه اعمال ضریب 85 تا 90 درصدی تحلیل طیفی به استاتیکی در دریفت چگونه است؟ HOMAN1974 7 717 1396/1/2 ، 06:50 عصر
آخرین ارسال: ezal22020
  راهنمایی فوری در رابطه با طراحی دستی بر اساس آنالیز ایتبس cuptalweb 1 403 1395/11/27 ، 11:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  اتصال تیر طره بتنی به درون تیر بتنی اصلی معلمی 2 366 1395/11/14 ، 03:31 عصر
آخرین ارسال: معلمی
  دیتیل پله سه طرفه بتنی a.gh 0 294 1395/11/9 ، 10:36 عصر
آخرین ارسال: a.gh
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 14 18,852 1395/10/29 ، 06:44 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان