امتیاز موضوع:
  • 45 رأی - میانگین امتیازات: 2.51
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه طراحی تیر دهانه مهاربندهای شورون به روش حدی بر مبنای مبحث دهم (ویرایش 92)
با سلام.
ممنون که تحقیق میکنید.
یک راه را برای از بین بردن این مشکل در بادبند های شورون پیدا کردین.افرین.
در واقع ایین نامه ی AISC دو راه برای از بین بردن مشکل در بادبند های شورون پیشنهاد داده است.
یکی که خودتون اشاره فرمودید و دومی ستون دوخت است.(zipper column)
لینک مقاله ای را در این رابطه برای شما قرار میدهم:
http://www.ncree.org.tw/iwsccc/PDF/09%20-%20Leon.pdf
موفق باشید.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ
سلام

توضیحات شما صحیح است البته باید در دهانه مجاور یعنی دهانه متوالی این مدلسازی انجام شود . قبلاً در تاپیک دیگری اینمورد پیشنهاد کرده بودم یعنی بهترین حالت برای بادبندها از این مدل همان مدلسازی مهاربند ضربدری در دو طبقه می باشد . ولی باز باید نیروهای غیرمتعادل کننده به صورت مجزا برای جهت اطمینان در تیر دیده شود . و اثر مهاربند طبقه دیگر را در اینمورد نادیده گرفت .
پاسخ
البته باید دتایل های اتصالات دو روشی که AISC ارائه داده است را مشاهده کنیم و حتما در نظر داشته باشیم.
چراکه شکل پذیری این نوع سیستم یا هر نوع سیستم دیگری که ایین نامه ها ارئه میکنند با جزئیات اتصالات و موارد دیگر تامین میشود.
منو ببخشید یکم تنبل شدم ،دوستان پیگیری نمایند درباره ی جزئیات اتصالات دو روش AISC.
موفق باشید.

پاسخ
(1393/3/18 ، 10:49 عصر)siamak_meybodi نوشته است: با سلام.
ممنون که تحقیق میکنید.
یک راه را برای از بین بردن این مشکل در بادبند های شورون پیدا کردین.افرین.
در واقع ایین نامه ی AISC دو راه برای از بین بردن مشکل در بادبند های شورون پیشنهاد داده است.
یکی که خودتون اشاره فرمودید و دومی ستون دوخت است.(zipper column)
لینک مقاله ای را در این رابطه برای شما قرار میدهم:
http://www.ncree.org.tw/iwsccc/PDF/09%20-%20Leon.pdf
موفق باشید.
خواهش میکنم
بخاطر این مقاله بسیار ممنونم. حتما مطالعه میکنم

(1393/3/18 ، 10:54 عصر)کیوان بابایی نوشته است: سلام

توضیحات شما صحیح است البته باید در دهانه مجاور یعنی دهانه متوالی این مدلسازی انجام شود . قبلاً در تاپیک دیگری اینمورد پیشنهاد کرده بودم یعنی بهترین حالت برای بادبندها از این مدل همان مدلسازی مهاربند ضربدری در دو طبقه می باشد . ولی باز باید نیروهای غیرمتعادل کننده به صورت مجزا برای جهت اطمینان در تیر دیده شود . و اثر مهاربند طبقه دیگر را در اینمورد نادیده گرفت .
ممنون، یک سوال: این که گفتید اثر نیروهای غیر متعادل رو توی تیر ببنیم منظورتون برای طراحی اتصالات بود یا طراحی خود تیر؟ چون با این فرض که باز هم برای تیر بایستی همانند مهاربندهای شورون معمولی از یک مقطع خیلی قوی استفاده بشه

پاسخ
در طراحی تیر ، ببنید درست است یک مقدار خنثی سازی انجام می شود اما باز نقطه اتصالی به گره تکیه گاهی نیست و به تیر می رسد در نتیجه با توجه به امکان تسلیم متفاوت هم احتمال خواهد بود . و نمی توان به همین سادگی از آن صرفنظر کرد .

پاسخ
بخاطر پاسخ تون متشکرم.

چون دیده بودم در بعضی از سازه ها بخاطر مسائل معماری (ایجاد بازشو برای پنجره) بدون توجه به ضوابط خاص از این سیستم مهاربند استفاده میشه دنبال راه حلی بودم که بشه بدون نیاز به یک تیر با مقطع بسیار قوی از این سیستم استفاده کرد و با توجه به این مسائل ظاهرا بهتر باشه از این سیستم استفاده نکنیم.

تا به حال مهاربند واگرا طراحی نکردم و اطلاع دقیقی هنوز در این رابطه ندارم. به نظرتون استفاده از مهاربند EBF با رعایت ضوابط خاص آیین نامه ای میتونه جایگزین ایمن تر و اقتصادی تری برای مهاربند شورون باشه؟
پاسخ
هر مهاربند ضوابط خاص خود را دارد و نتایج متفاوت در طراحی مثلاً بادبند هم محور دارای سختی به مراتب خیلی زیادی دارد و مهاربند واگرا دارای شکل پذیری زیاد با توجه به اینکه باید در سازه هردو مورد نتیجه دهد .

در مهاربندهای واگر هر دو مورد شکل پذیری و سختی ترکیب است و در نتیجه در صورت ضوابط ایین نامه ( مبحث دهم ) تیر لینک همانند یک فیوز عمل می کند که می تواند در برابر نیروها استهلاک نشان دهد . و شکل پذیری را تامین کنید اگر در آیین نامه زلزله هم دقت کنید ضریب رفتار این نوع مهاربند نسبت به هم محور بیشتر است . با توجه به معماری می توان تغییر مکان را کنترل کرد همچنان میزان سختی براساس طول دهانه متغیر است مثلا برای تیر پیوند دهانه کوتاه برش حاکم است و سختی زیاد و در دهانه بلند تر خمش حاکم خواهد شد .

برای اقتصادی شدن باید ضوابط آیین نامه را بکار برد و برحسب پلان و معماری مهاربند مناسب را انتخاب نمود با توجه به اقتصادی بودن مهاربند ضربدری و یا از نوع هم محور و همچنین سختی زیاد این نوه مهاربند و تایید شدن آن توسط مراجع می تواند موثر باشد .
پاسخ
البته محدودیتهای مهار بند شورون را می توان توسط میراگر های اصطکاکی تا حد بالایی از بین برد.
لینک فیلمی را در این زمینه برای دانلود قرار میدهم که بسیار مفید می باشد.
http://cld.persiangig.com/download/aOlK0...om).rar/dl
موفق باشید.

پاسخ
(1393/3/18 ، 10:38 عصر)sd70 نوشته است: چون چند روزی بود این سوال ذهنم رو مشغول کرده بود در کتاب های مختلف دنبال جوابش میگشتم تا این که بالاخره در کتاب Structural Steel Designer's Handbook متعلق به انتشارات ASCE جواب سوالم رو پیدا کردم. برای دوستان دیگه ای که ممکنه ابهامات مشابهی تو ذهن شون باشه توضیحات کتاب رو خلاصه وار نقل میکنم.

مهاربندهای شورون: در این سیستم، مهاربندها به وسط تیر متصل می‌باشند. هنگام اعمال بار جانبی، یک مهاربند تحت کشش و دیگری تحت فشار قرار می‌گیرد. ظرفیت مهاربند کششی به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر از ظرفیت مهاربند فشاری است و این توزیع نامتعادل نیرو در محل اتصال مهاربند به تیر منجر به تسلیم تیر می‌شود.

مهاربندهای X چند طبقه: این سیستم را می‌توان ترکیبی از مهاربندهای 7 و 8 همگرا در نظر گرفت. مهاربندهای X چند طبقه از بروز نیروی نامتعادل پس از کمانش مهاربند که در مهاربندهای شورون رخ می‌دهد جلوگیری می‌کنند. این مساله از تسلیم خمشی تیر جلوگیری کرده و پتانسیل تمرکز خرابی را در طبقه مورد نظر کاهش می‌دهد

--------------------------

بنابراین با توجه به این موارد میشه این طور نتیجه گیری کرد که در صورتی که از سیستم مهاربندی که تصویرش رو در پست قبل پیوست کردم استفاده کنیم نیازی به در نظر گرفتن ضوابط سخت گیرانه آیین نامه برای مقابله با نیروهای نامتعادل نیست

پاسخ
(1394/6/10 ، 03:56 عصر)sare228 نوشته است:
(1393/3/18 ، 10:38 عصر)sd70 نوشته است: چون چند روزی بود این سوال ذهنم رو مشغول کرده بود در کتاب های مختلف دنبال جوابش میگشتم تا این که بالاخره در کتاب Structural Steel Designer's Handbook متعلق به انتشارات ASCE جواب سوالم رو پیدا کردم. برای دوستان دیگه ای که ممکنه ابهامات مشابهی تو ذهن شون باشه توضیحات کتاب رو خلاصه وار نقل میکنم.

مهاربندهای شورون: در این سیستم، مهاربندها به وسط تیر متصل می‌باشند. هنگام اعمال بار جانبی، یک مهاربند تحت کشش و دیگری تحت فشار قرار می‌گیرد. ظرفیت مهاربند کششی به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر از ظرفیت مهاربند فشاری است و این توزیع نامتعادل نیرو در محل اتصال مهاربند به تیر منجر به تسلیم تیر می‌شود.

مهاربندهای X چند طبقه: این سیستم را می‌توان ترکیبی از مهاربندهای 7 و 8 همگرا در نظر گرفت. مهاربندهای X چند طبقه از بروز نیروی نامتعادل پس از کمانش مهاربند که در مهاربندهای شورون رخ می‌دهد جلوگیری می‌کنند. این مساله از تسلیم خمشی تیر جلوگیری کرده و پتانسیل تمرکز خرابی را در طبقه مورد نظر کاهش می‌دهد

--------------------------

بنابراین با توجه به این موارد میشه این طور نتیجه گیری کرد که در صورتی که از سیستم مهاربندی که تصویرش رو در پست قبل پیوست کردم استفاده کنیم نیازی به در نظر گرفتن ضوابط سخت گیرانه آیین نامه برای مقابله با نیروهای نامتعادل نیست

با سلام.
یک نکته بسیار مهم در طراحی بادبند های X چند طبقه وجود دارد که در هند بوک فکر کنم گفته نشده ،اگر میخواهید در تیر متصل به این نوع بادبند ها
نیروی نامتعادل زلزله بوجود نیاید باید مقاطع بادبند ها یکی باشد ،در غیر این صورت همانطور که می دانیم نیروی زلزله به نسبت سختی اعضای مهار بند
تقسیم می شود و می تواند نیروی نامتعادل زلزله را بوجود بیاورد.
موفق باشید.

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نکاتی درباره طراحی ورق کله گاوی، زیرسری و روسری که کمتر شنیده اید! sabzsaze.com 1 1,400 1399/8/6 ، 12:29 صبح
آخرین ارسال: navid.civil
  طراحی دستی وصله ستون فلزی(مثال حل شده) فرشاد امن خانی 2 8,243 1398/4/13 ، 04:31 صبح
آخرین ارسال: mohammadiengineer311@gmai
  دانلود فیلم کنفرانس دکتر علیرضا رضاییان در رابطه با مبحث دهم مقررات ملی ساختمان فرشاد امن خانی 0 346 1398/2/5 ، 01:45 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  جداول و فلوچارتهای طراحی سازه های فولادی که( سیدعبدالنبی رضوی) فرشاد امن خانی 1 1,585 1398/1/22 ، 02:09 صبح
آخرین ارسال: samisoft
  دانلود جزوه ی آموزش طراحی سازه های فولای 2 به روش LRFD ( مهندس جعفری ) کیوان بابایی 1 5,903 1397/3/30 ، 02:25 صبح
آخرین ارسال: behnam.may7@gmail.com
  طراحی دستی تیر فولادی فرشاد امن خانی 1 9,334 1396/11/2 ، 03:00 عصر
آخرین ارسال: saraahmadi
  طراحی دستی اتصالات فولادی فرشاد امن خانی 7 13,699 1396/9/21 ، 12:07 عصر
آخرین ارسال: ehsan5151
  سوالی ازبند10-3-5-4الزامات طراحی وصله تیرها ehsan51 1 1,375 1396/4/9 ، 07:22 عصر
آخرین ارسال: reza1789angel
  نمونه مثال حل شده طراحی سقف کامپوزیت به روش LRFD (دکتر مجتبی ازهری، دکتر میرقادری) فرشاد امن خانی 0 2,447 1396/4/6 ، 12:08 صبح
  دانلود فایل صوتی پروفسور حسن مقدم در موضوع " طراحی لرزه ای براساس عملکرد " (2 ساعت) فرشاد امن خانی 0 1,138 1395/11/28 ، 01:08 صبح

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان