امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 3.73
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه عبور دادن چاهک اسانسور از کنار پی های نواری
با سلام و خسته نباشین

تو پروژه ای که کار می کنم اسانسور رو تو کنار یکی از ستون ها جای دادم تا تو طبقات به خاطر قرار گیری در لبه یکی از دال ها تیر کمتر ی دور چاه اسانسور مصرف و به صرفه تری باشه (البته تو پروژه های اقای باجی هم چنین کاری شده)

الان چاهک اسانسور بنده از دو طرف به پی نواری می خوره به نظرتون تو پی ریزی چه طور باید عمل کنم؟

در ضمن تو یه جزوه ای خونده بودم تو چنین مواقعی نوار های پی متصل به چاهک اسانسور رو تا ابتدای کف چاهک(در حدود 150 سانت) پایین بیارین ایا من هم باید چنین کاری بکنم ؟در این صورت تو سیف چه جوری باید عمل بهشه؟ ممنون یشم به طور کامل راهنمایی فرمایین

با تشکر
پاسخ
ب*****

می توانید مقادیر نوارهای طراحی را برای طرح میلگردها را به مقداری که نیروهای موجود را تحمیل کند کاهش دهید .
پاسخ
با سلام
من اصلا متوجه نشدم منظور تون چیه؟
میشه بیشتر توضیح بدین
ایا بهتره که اسانسور رو تغییر مکان دهم یا میشه تو این موقعیت که چاله با پی ها کنار هم اند هم میشه کاری کرد؟(مثلا تو اون قسمت پی رو 1.5 متر پایین بیارم یا ....
اقای باجی تو پروژه دوم از ایتبس از کتاب مثال های کاربردی هم اسانسور رو کنار ستون طراحی و قرار داده فقط نمی دونم اگه به سیف بره اخر کار با سیف چطوری حل می شه و تو عملیاتی کردن پروژه چطوری انجام بدیم
خود شما اقای بابایی عزیز چطوری انجام می دین؟ ایا اسانسور رو تو جایی دور تر از نوار های پی می برین یا برای کنار پی هم برنامه ای چیزی دارین؟
پاسخ
مهندس عزیز ابتدا جانمایی مناسب اسانسور را در پلان داشته باشید عموماً نزدیک پله و یا کنار آن می باشد . در صورتی که در جانمایی آن با نوار پی برخوردی نداشته باشد . در صورت تداخل با نوارهای پی می توان در مرحله اول سایز و یا عرض نوارها را کاهش دهید و مقدار تنش را با قبل مقایسه نمایید و جوری نوار را تنظیم کنید که با چاله اسانسور تداخل نداشته باشد . دیگر پیشنهاد همانطور که خود شما فرمودید اختلاف تراز است .

مقدار چاله آسانسور در پی به صورت بازشو ترسیم می شود و اجرای آن در انجمنها موجود است از قسمت جستجو استفاده نمایید .

http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D8%B...%8C-%D9%88

موفق باشید
پاسخ
با سلام
من با توجه به لینک و عکس هایی که در مورد چاله اسانسور بود( عکسی که چاهک اسانسور درست کنار یه ستون و پی متصل به اون شده بود) و نوشته یکی از دوستان به نتیجه ای رسیدم ممنون میشم درستیش رو تایید کنین
اسانسور میتونه کنار ستون ها و کنار پی طراحی بشه فقط نزدیک به موقع رسیدن پی به چاله اسانسور باید میلگرد ها و پی رو خم کنیم (عرض پی رو کم کنیم) و با این کار اسانسور رو کنار پی جای دهیم

در ضمن اگه گفته هام درسته
تو سیف خم کردن پی و جزئیات کار رو چطور انجام بدیم؟
میشه تو سیف بازشو چاله رو کوچک بگیریم و خم شدن (کوچک شدن) پی رو کنار اسانسور نشون ندیم؟ و با اون ابعاد پی رو تو سیف محاسبه وبعدا تو نقشه ها ی پی کنی درستش رو بگذاریم
ممنون از زحماتتون
پاسخ
سلام

بله صحیح است .

میزان ارماتور پی از برنامه قابل برداشت است جزییات آرماتور و خم چاله آسانسور به صورت دستی محاسبه می گردد و در نقشه اجرایی اضافه می شود .

نحوه مدل کردن چاله آسانسور در SAFE :

چاله آسانسور در نرم افزار Safe تنها یه صورت یک بازشو تعریف شده و با توجه به سادگی طراحی دستی آن امکان پذیر است. همچنین در پی های گسترده با تنظیمات در بخش Detailing می توان آرماتورهای گوشه های بازشو را مطابق آیین نامه بدست آورد .چون نرم افزار SAFE قادر به طراحی در حالتی که در پی اختلاف تراز وجود دارد، نیست و سطح را در یک تراز در نظر می گیرد...

شاید بهترین راه طراحی دستی چاله آسانسور باشد، ولی چون چاله آسانسور ابعاد کوچکی دارد می توان عملکرد آن را با پی یکنواخت در نظر گرفت و پی را کلا در یک تراز طراحی کرد....اگر ابعاد چاله آسانسور بزرگ باشد به صورتی که عملکرد آن مجزا از پی باشد می توان چاله را به صورت یک پی مجزا در نرم افزار مدل و طراحی کرد.

آماده سازی کف چاله آسانسور:
الف: جهت نصب آسانسور ارتفاع مورد نیاز از کف چاله تا سطح کف سازی شده اولین توقف آسانسور قبل از بتون ریزی کف چاله حداقل باید ۱۸۰ cm باشد.
ب: در زمان بتون ریزی کف چاله با عنایت به نقشه سکوهای ضربه گیر زیر کابین و زیر قاب وزنه تعادل cm 10 بتون مگر و cm30 آرماتوربندی و بتون ریزی می شود و ارتفاع باقیمانده نباید کمتر از cm 140 شود.
ج: جهت اجرای سکوهای ضربه گیر طبق نقشه های اجرای آرماتورهای انتظار جهت سکوهای ضربه گیر در فونداسیون مذکور پیش بینی می شود.
پاسخ
واقعا ببخشین
یه سوال دیگه ای پیش اومد
تو چنین مواقعی خم کردن پی و میلگرد ها موقع رسیدن به چاهک اسانسور بهتر است
یا اینکه نوار پی مورد نظر رو به جای اینکه از وسط ستون ها تو اون ردیف بگذرد به یه طرف ستون ها انتقال بدیم (مثلا درست مثل موقعی که پی از کنار زمین همسایه میگزره و ما پی رو یه طرف ستون ها میبریم)و با این کار مشکل چاهک اسانسور کناری رو برطرف کنیم؟
پاسخ
ب*****
در لینک اشاره شده دیتایلی که مهندس فلاج منش گذاشته خیلی پیشنهاد خوبی هست ( همان دیتایل را پیوست کردم) نیازی نیست میلگردهای طولی پی خم شوند ویا مسیر پی عوض شود بلکه از سنجافهای خاص برای ایجاد اتصال وپیوستگی استفاده شده به شکل خوب دقت کنید.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ
همکار عزیز در پیوست زیر دو نمونه دتایل اجرایی چاله آسانسور موجود است .

لینک زیر را هم مشاهده نمایید :

http://iransaze.com/ftopic-18039-days0-orderasc-0.html

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   آسانسور.rar (اندازه: 93.74 KB / تعداد دفعات دریافت: 246)
پاسخ
خسته نباشید
من یک مشکل بحرانی پیدا کردم اگه کمکم کنید خیلی ممنون میشیک ستون بغل چاله اسانسور دارم که برش پانچ ان خیلی شدا چکارش کنم؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه خواندن مقاطع در ایتبس مبتدی95 11 319 1395/10/13 ، 10:42 صبح
آخرین ارسال: civil92
  نحوه اعمال زلزله قائم Ev در ایتبس sasan.ce 10 465 1395/10/10 ، 07:03 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  نحوه صحیح پایر کردن دیوار برشی بازشودار hajix8867 1 297 1395/9/27 ، 09:01 عصر
آخرین ارسال: civil92
  اختصاص دادن بار خطی غیر یکنواخت در etabs 2015 amirkazemi 2 252 1395/7/25 ، 03:43 عصر
آخرین ارسال: amirkazemi
  نحوه کنترل تغییر مکان جانبی نسبی طبقات masud.mollayi 15 7,133 1395/7/25 ، 12:41 عصر
آخرین ارسال: vahid_di
  نحوه مدل كردن ميلگرد به عنوان بادبند سوله ahmadwin2 4 1,659 1395/6/25 ، 03:58 عصر
آخرین ارسال: janbozorgi
  نحوه اعمال ضریب 85 تا 90 درصدی تحلیل طیفی به استاتیکی در دریفت چگونه است؟ HOMAN1974 3 288 1395/6/19 ، 01:41 صبح
آخرین ارسال: farzad4m
Photo نحوه محاسبه برش پایه و کفایت دیوار برشی که علی بهنیا 38 9,730 1395/5/30 ، 10:49 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  نحوه اعمال درصد مشارکت بار زنده در طبقات با کاربری مختلف در ETABS Manciple 26 10,198 1395/5/8 ، 02:04 صبح
آخرین ارسال: LCIVIL.COM
Question نحوه خارج کردن مقاطع از لیست انتخاب خودکار در ایتبس One 3 483 1395/3/31 ، 07:21 عصر
آخرین ارسال: hhn1370

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان