امتیاز موضوع:
  • 55 رأی - میانگین امتیازات: 2.82
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه محاسبه بار پله ی گرد برای ساختمان دوبلکس و نحوه بارگذار
#1
[size=medium]اینجانب نحوه محاسبه وزن پله ی گرد در ساختمان دوبلکس و نحوه اعمال بار انرا در etabs اشکال دارم لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ
#2
سلام
برای بارگذاری راه پله گرد باید مقدار مساحت دهانه راه پله ضربدر بار گسترده پله را بدست آورده سپس این مقدار بار کل را به تعداد تکیه گاهای پله اعمال نمود . باید به این نکته هم توجه داشته باشید که پله شما به چند تکیه گاه متصل شده و به سطح بارگیری این پله دقت نمود سپس مقدار بار محاسباتی را به صورت متمرکز در تراز طبقه موردنظر به گره تکیه گاه اعمال نمایید .
پاسخ
#3
محل قرار گیری پای پله در روی سقف است اگر در محل ان بجای سقف تیرچه بلوک تیر با عرض مثلا 40 سانت و به ارتفاع 40 سانت قرار دهم بهتر نیست و میخواهم بار را بصورت 2 با خطی به طول مثلا 1 متر که همان دوتیر دوطرف پله گرد می باشد قرار دهم نظر شما همکار گرامی کیوان بابایی چیست؟
پاسخ
#4
(1392/7/18 ، 07:02 عصر)eaglesweem نوشته است: محل قرار گیری پای پله در روی سقف است اگر در محل ان بجای سقف تیرچه بلوک تیر با عرض مثلا 40 سانت و به ارتفاع 40 سانت قرار دهم بهتر نیست و میخواهم بار را بصورت 2 با خطی به طول مثلا 1 متر که همان دوتیر دوطرف پله گرد می باشد قرار دهم نظر شما همکار گرامی کیوان بابایی چیست؟
من این مواردرا برای شما بهتر توظیح خواهم داد :
پله تزیینی یا گرد به هر حال یا باید آن را متصل به ستون کنیم یا متصل به تیر غیر این امکان اجرای مناسب آن نیست حال اگر اتصال به تیر باشد باید تیر موردنظر سختی مناسبی داشته باشد تا سیستم پله گرد دچار لرزش و تغییر مکان نگردد حال اگر به ستونها متصل شود در این مورد شمشیری متصل شده به شتون در مقابل حرکات دینامیکی و بارهای ضربه ای بهتر عمل میکند .
شما برحسب مدل شازه ای خودتان انتخاب کنید یا سایز تیر را سختر انتخاب نمایید یا پله خود را در جای مناسبتر به کار گیرید که امکانمتصل شدن ان به ستون های طبقه پایین و طبقه بالاتر وجود داشته باشد
(نحوه اجرای اینگونه پله ها به این صورت است که اگر دال بتنی باشد به تیرها متصل می شود و همانطور اگر ساختمان ما فلزی باشد شمشیری دوار ان به تیر و یاستون جوش داده می شود و اگر ساختمان ما بتنی باشد و شمشیری پله از نوع فولادی و دوار باید قبل از بتن ریزی تیرها در سازه صفحه ای را دربالای تیر و کنار تیر متصل شونده ای که تکیه گاه پله دوار است اجرا می شود تا شمشیرهیها به این صفحه اتصال بهتری داشته باشند )
پاسخ
#5
ممنون از راهنمایی تان کیوان بابایی من ساختمانی دارم محاسبه میکنم که در طبقه همکف (پیلوت)گارکینگ و در طبقه اول راه پله گرد شروع و به طبقه دوم (دوبلکس)ختم میشود با توصیه شما قصد قرار دادن ستون برای وسط پله گرد و اتصال پله گرد به ستون را دارم بحالا نحوه بارگذاری کنسول های پله گرد روی ستون را اگر میشود با مثال توضیح دهید .(ارتفاع طبقه 3.2 متر است .سوال بعدی در مورد اتصال ستون مورد نظر به سقف اول است و اتصال تیر در سقف اول به این ستون لازم است یا فقط اگر بطور مجزا از کف تا سقف دوم برسد و سقف اول را بدون اتصال تیری سوراخ کند و رد شود اشکال ندارد؟منظور از سوراخ کردن یعنی همینطوری و بدون اتصال خاص عبور از سقف اول عبور کند .
پاسخ
#6
(1392/7/18 ، 08:36 عصر)eaglesweem نوشته است: ممنون از راهنمایی تان کیوان بابایی من ساختمانی دارم محاسبه میکنم که در طبقه همکف (پیلوت)گارکینگ و در طبقه اول راه پله گرد شروع و به طبقه دوم (دوبلکس)ختم میشود با توصیه شما قصد قرار دادن ستون برای وسط پله گرد و اتصال پله گرد به ستون را دارم بحالا نحوه بارگذاری کنسول های پله گرد روی ستون را اگر میشود با مثال توضیح دهید .(ارتفاع طبقه 3.2 متر است .سوال بعدی در مورد اتصال ستون مورد نظر به سقف اول است و اتصال تیر در سقف اول به این ستون لازم است یا فقط اگر بطور مجزا از کف تا سقف دوم برسد و سقف اول را بدون اتصال تیری سوراخ کند و رد شود اشکال ندارد؟منظور از سوراخ کردن یعنی همینطوری و بدون اتصال خاص عبور از سقف اول عبور کند .
من در بالا کاملا برای شما عرض کردم اما دوباره بریاش ما بیان می کنم امیدوارم مفید واقع شود :
برای بارگذاری ما احتیاج به این داریم که بفهمیم پله ما به کجا گیر دارد یا دارای جند تکیه گاه می باشد حال مقدار مساحت دهانه پله ( طول و عرض دهانه پله در مدل ) را در بار گسترده پله دوار ( بارگذاری دستی طبق مبحث ششم ) ضرب نموده و حال تقسیم بر تعداد تکیه گاه می کنیم مثلا اگر به چها رستون مدل متصل شده است تقسیم بر چهار و یا اگر به تیرخا متصل شده است تقسیم بر 2 می کنیم حال این مقدار شدت بار محاسبه شده را به صورت متمرکز به ستونها ویا خطی به تیرها اعمال می کنیم .
تنها دقت شما باید این باشد که پله دوار سطخ بارگیریش به چه صورتی است و سهم تکیه گاه چقدر می شود و ان را اعمال می کنید
موفق باشید و سربلند
پاسخ
#7
Sad 
سلام.
خواهش میکنم نحوه بارگزاری پله و آسانسور را به میلم بفرستیدshhoseyni.f.c@gmail.com
پاسخ
#8
سلام

پله گرد معمولا به یک تیر متصل هست، یعنی کل بار به همون تیر به صورت خطی میشه اعمال بشه؟

نحوه محاسبه بار هم که فرقی نداره با حالت عادی؟ مقدار بار همون هست دیگه. درسته؟ منتها فقط به همین یک تیر اعمال میشه. درسته؟
پاسخ
#9
(1393/7/6 ، 03:55 عصر)CivilS نوشته است: سلام

پله گرد معمولا به یک تیر متصل هست، یعنی کل بار به همون تیر به صورت خطی میشه اعمال بشه؟

نحوه محاسبه بار هم که فرقی نداره با حالت عادی؟ مقدار بار همون هست دیگه. درسته؟ منتها فقط به همین یک تیر اعمال میشه. درسته؟

سلام

به یک تیر متصل نیست . به تیر کف و تیر طبقه بالاتر یا طبقه دوبلکس شده متصل خواهد بود .

مقدار بار پله را برحسب شرایط دتایل آن محاسبه کنید . مطمعناً دارای مقدار بار بیشتری نسبت به پله معمول خواهد بود .

بار راه پله بهتر است به صورت زیر در نظر گرفته شود :

( مساحت دهانه پله ضربدر بار کل راه پله ) تقسیم بر تعداد تکیه گاهها ، که معمولاً چهار تکیه گاه می شود . پس تقسیم بر چهار و به صورت بار متمرکز به تکیه گاهها اعمال می شود .

بار پله ضربدر طول دهانه راه پله مارپیچ تقسیم بر 2 در اینصورت بار را به صورت گسترده خطی به دو تیر تکیه گاهی اعمال می کنید .
پاسخ
#10
سلام و تشکر

منظورتون از دو تیر تکیه گاهی، تیر طبقه بالا و پایین هستش؟؟ (دقیقا بالای هم میشن و تو یک قاب)
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اموزشی از نحوه محاسبه بار مرده پله و وزن پله(فولادی) Manciple 36 50,088 1397/4/25 ، 02:43 صبح
آخرین ارسال: hamid021
  نحوه محاسبه دستی مرکز سختی mojde92 4 13,613 1395/2/26 ، 12:30 صبح
آخرین ارسال: 891060443
  نحوه محاسبه وزن موثر لرزه ای سازه + یک مثال زینب خوش کلام 0 3,137 1395/2/19 ، 11:20 صبح
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  وزن مخصوص یونولیت و پلی استال برای بارگذاری a.kh.civil.eng 9 21,724 1394/8/14 ، 11:17 صبح
آخرین ارسال: sajadshabanimehr
  پروژه بارگزاری سازه بتنی (ساختمان مسکونی پنج طبقه)(سعید میری) saeid.north 0 1,829 1394/4/19 ، 01:37 عصر
آخرین ارسال: saeid.north
  مشکل در محاسبه بار ستون monake 2 2,846 1394/3/14 ، 12:58 صبح
آخرین ارسال: monake
  ارتفاع تراز و وزن ساختمان samisoft 1 2,187 1394/2/23 ، 10:06 صبح
آخرین ارسال: MSH
  نحوه ی بارگذاری در چشمه های مثلثی علی بهنیا 0 2,347 1394/1/21 ، 11:51 عصر
آخرین ارسال: علی بهنیا
  نحوه بارگذاری تیرهای مورب اکبر حقیقی 2 5,291 1394/1/19 ، 12:46 صبح
آخرین ارسال: miladezati
  محاسبه وزن سازه فلزی و بتنی mojde92 5 3,861 1394/1/13 ، 01:52 صبح
آخرین ارسال: miladezati

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان