امتیاز موضوع:
  • 155 رأی - میانگین امتیازات: 2.68
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه محاسبه شاخص پایداری سازه ( مهارشده بودن یا نیودن سازه)
دوست عزیز M-CIVIL میشه همون فایل مهندس جعفری رو بذارین تا استفاده کنیم؟؟؟؟ممنون میشم.
پاسخ
دوستان این بحثی که دی این تاپیک شد واسه فولادی بود ..اگر پروژه بتنی باشه مثل همین روش فولادی اعمال میکنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ
(1392/5/29 ، 12:07 صبح)admin نوشته است:
(1392/5/28 ، 11:47 عصر)mehdipanahi نوشته است: ابتدا در تصویری که قرار دادین چه ترکیب باری را برای پی-دلتا لحاظ کرده اید؟ بحثی سر ترکیب بار ندارم.
ادامه مطلب: خب در همین فایل هایی که قرار دادین و اثر پی-دلتا را ملحوظ کردین تنظیمات را طوری تغییر بدهین تا (cm/(1-fa/F'e برابر واحد گردد و یکبار دیگه با فایلی که ترکیب بار پی-دلتا غیر فعال و (cm/(1-fa/F'e محاسبه میشد را در 2 حالت نتایج را مقایسه کنید. ÷ر واضح است که نتایج یکسان نخواهد شد و بند مبحث دهم نقض می شود.
من از خود شما سوال می کنیم ، آیا در نرم افزار اهی وجود دارد که بتوانیم ضریب (cm/(1-fa/F'e را واحد کنیم ؟
اگه راهی دارد بفرمایید ؟ در غیر اینصورت نمی توانیم به جدیت بگوییم که گفته مبحث دهم نقض خواهد شد .
در ضمن مطمئن باشید اگه راهی داشت که ضریب مربوطه را واحد کنیم ، حتما در منوال برنامه اثر پی دلتا ذکر می شد .
سلام
در نرم افزار راهی وجود دارد که (cm/(1-fa/F'e با تقریب برابر واحد گردد.اما همین مورد را می شود به صورت دستی و با آسودگی بیشنر کنترل کرد.
بنده یک نمونه ستون از قاب مهار شده را کنترل کردم و به نکته ی جالبی برخورد کردم. اگر فرض نماییم Am=(cm/(1-fa/F'e که Am همان ضریب تشدید لنگر می باشد. این ضریب قاعدتا بایستی بزرگتر از واحد باشد تا لنگر تشدید گردد. نکته ایجاست که بنده وقتی این مورد را کنترل کردم به عدد 0.71 برای جهت X و مقدار 0.79 برای جهت Y رسیدم که کوچکتر از واحد بود که نه تنها لنگر را افزایش نمی داد بلکه باعث کاهش تنش لنگر می شود. بنده برای نمونه دیگر از مثال صفحه 404 جلد اول طراحی سازه های فولادی دکتر ازهری-میرقادری را نیز کنترل کردم و به عدد Am=1/(1-320.1/2693)=0.965 رسیدم که این عدد نیز کوچکتر از واحد می باشد. آیا این منطقی است؟

تصویر فایل خروجی و کنترل دستی روی تصویر پیوست شد.

[تصویر:  3qt06zyjzwbhe28e9l3.gif]

[تصویر:  1rmpq7uq619tzd963jpv.jpg]

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   New folder.zip (اندازه: 292.92 KB / تعداد دفعات دریافت: 113)
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
(1392/6/1 ، 08:59 عصر)mehdipanahi نوشته است:
(1392/5/29 ، 12:07 صبح)admin نوشته است:
(1392/5/28 ، 11:47 عصر)mehdipanahi نوشته است: ابتدا در تصویری که قرار دادین چه ترکیب باری را برای پی-دلتا لحاظ کرده اید؟ بحثی سر ترکیب بار ندارم.
ادامه مطلب: خب در همین فایل هایی که قرار دادین و اثر پی-دلتا را ملحوظ کردین تنظیمات را طوری تغییر بدهین تا (cm/(1-fa/F'e برابر واحد گردد و یکبار دیگه با فایلی که ترکیب بار پی-دلتا غیر فعال و (cm/(1-fa/F'e محاسبه میشد را در 2 حالت نتایج را مقایسه کنید. ÷ر واضح است که نتایج یکسان نخواهد شد و بند مبحث دهم نقض می شود.
من از خود شما سوال می کنیم ، آیا در نرم افزار اهی وجود دارد که بتوانیم ضریب (cm/(1-fa/F'e را واحد کنیم ؟
اگه راهی دارد بفرمایید ؟ در غیر اینصورت نمی توانیم به جدیت بگوییم که گفته مبحث دهم نقض خواهد شد .
در ضمن مطمئن باشید اگه راهی داشت که ضریب مربوطه را واحد کنیم ، حتما در منوال برنامه اثر پی دلتا ذکر می شد .
سلام
در نرم افزار راهی وجود دارد که (cm/(1-fa/F'e با تقریب برابر واحد گردد.اما همین مورد را می شود به صورت دستی و با آسودگی بیشنر کنترل کرد.
بنده یک نمونه ستون از قاب مهار شده را کنترل کردم و به نکته ی جالبی برخورد کردم. اگر فرض نماییم Am=(cm/(1-fa/F'e که Am همان ضریب تشدید لنگر می باشد. این ضریب قاعدتا بایستی بزرگتر از واحد باشد تا لنگر تشدید گردد. نکته ایجاست که بنده وقتی این مورد را کنترل کردم به عدد 0.71 برای جهت X و مقدار 0.79 برای جهت Y رسیدم که کوچکتر از واحد بود که نه تنها لنگر را افزایش نمی داد بلکه باعث کاهش تنش لنگر می شود. بنده برای نمونه دیگر از مثال صفحه 404 جلد اول طراحی سازه های فولادی دکتر ازهری-میرقادری را نیز کنترل کردم و به عدد Am=1/(1-320.1/2693)=0.965 رسیدم که این عدد نیز کوچکتر از واحد می باشد. آیا این منطقی است؟

تصویر فایل خروجی و کنترل دستی روی تصویر پیوست شد.

به صورت اجمالی دو عکس پیوست شده را الان نگاه کردم . همانطور که قبلاً گفتم ، اگه از تحلیل نرم افزاری استفاده کنیم ( همچنین از آیین نامه AISC-ASD89 ) ما نمی توانیم اثر پی دلتا را فعال کنیم . کاری که شما الان در فایلتون انجام داده اید اثر پی دلتا را فعال کرده اید . چرا که برنامه هم اثر پی دلتا را رعایت می کند و هم اثر رابطه (cm/(1-fa/F'e را . زمانی شما می توانید اثر طراحی دستی را با نرم افزار کنترل نمایید که رابطه (cm/(1-fa/F'e را در نرم افزار واحد نمایید . در عکس شما که اثر پی دلتا را فعال و با نتایج دستی کنترل کرده اید ، برنامه هم اثر پی دلتا را در نظر میگیرد و هم اثر رابطه (cm/(1-fa/F'e را به صورت همزمان که در این حالت به هیچ عنوان نتایح دستی و نرم افزار همگرا نخواهد شد . قبلاً هم گفتم ، مطمئنن اگه در نرم افزار راهی داشت که مقدار ضریب (cm/(1-fa/F'e را واحد کنیم حتما از اثر پی دلتا در منوال برنامه اسمی می برد .
به نظرم دلایل کاملاً واضح هست که در صورت استفاده از آیین نامه AISC-ASD89 اثر پی دلتا نباید فعال گردد ولی اصرار شما را متوجه نمی شوم .
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
(1392/6/4 ، 11:21 عصر)admin نوشته است:
(1392/6/1 ، 08:59 عصر)mehdipanahi نوشته است: سلام

به صورت اجمالی دو عکس پیوست شده را الان نگاه کردم . همانطور که قبلاً گفتم ، اگه از تحلیل نرم افزاری استفاده کنیم ( همچنین از آیین نامه AISC-ASD89 ) ما نمی توانیم اثر پی دلتا را فعال کنیم . کاری که شما الان در فایلتون انجام داده اید اثر پی دلتا را فعال کرده اید . چرا که برنامه هم اثر پی دلتا را رعایت می کند و هم اثر رابطه (cm/(1-fa/F'e را . زمانی شما می توانید اثر طراحی دستی را با نرم افزار کنترل نمایید که رابطه (cm/(1-fa/F'e را در نرم افزار واحد نمایید . در عکس شما که اثر پی دلتا را فعال و با نتایج دستی کنترل کرده اید ، برنامه هم اثر پی دلتا را در نظر میگیرد و هم اثر رابطه (cm/(1-fa/F'e را به صورت همزمان که در این حالت به هیچ عنوان نتایح دستی و نرم افزار همگرا نخواهد شد . قبلاً هم گفتم ، مطمئنن اگه در نرم افزار راهی داشت که مقدار ضریب (cm/(1-fa/F'e را واحد کنیم حتما از اثر پی دلتا در منوال برنامه اسمی می برد .
به نظرم دلایل کاملاً واضح هست که در صورت استفاده از آیین نامه AISC-ASD89 اثر پی دلتا نباید فعال گردد ولی اصرار شما را متوجه نمی شوم .

سلام
بنده قانع شده ام که اثر پی-دلتا در روابط طراحی به روش تنش مجاز دیده شده است.
اما چطور میشود ضریب تشدید لنگر را واحد کرد؟
با واحد قرار دادن Cm و بزرگ کردن عدد K به صورت تقریب می شود ضریب تشدید لنگر را واحد کرد.
اما نقد بنده چیز دیگر بود.
ببینید چه پی-دلتا فعال باشد و چه نباشد مقادیر زیر ثابت هستند:
Fe,Fa,fa,Fb,fb,Cm و آنچه متغیر است مقدار واحد در نظر گرفتن ضریب تشدید لنگر. بنده کاری که کردم ابتدا پی-دلتا را فعال و سپس تمام نتایج به غیر از ضریب تشدید لنگر را (Am) را از نرم افزار برداشت کردم و ضریب تشدید لنگر را برابر واحد در نظر گرفته و نسبت تنش را محاسبه کردم.مجددا پی-دلتا را غیر فعال و نسبت تنش را به صورت عادی یادداشت کردم و به نتایج تصویر پیوست رسیدم. همانطور که از لنگرها نیز مشخص است با فعال کردن پی-دلتا مقادیر لنگر افزایش یافته ایند.کجای این مورد اشکال داشت؟
اما سوال بنده: مگر نبایستی ضریب تشدید لنگر بزرگتر از واحد باشد؟ پس چرا کوچکتر از واحد شده؟ آیا این خلاف اطمینان نیست؟
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ
نقل قول: سلام
بنده قانع شده ام که اثر پی-دلتا در روابط طراحی به روش تنش مجاز دیده شده است.
اما چطور میشود ضریب تشدید لنگر را واحد کرد؟
با واحد قرار دادن Cm و بزرگ کردن عدد K به صورت تقریب می شود ضریب تشدید لنگر را واحد کرد.
اما نقد بنده چیز دیگر بود.
ببینید چه پی-دلتا فعال باشد و چه نباشد مقادیر زیر ثابت هستند:
Fe,Fa,fa,Fb,fb,Cm و آنچه متغیر است مقدار واحد در نظر گرفتن ضریب تشدید لنگر. بنده کاری که کردم ابتدا پی-دلتا را فعال و سپس تمام نتایج به غیر از ضریب تشدید لنگر را (Am) را از نرم افزار برداشت کردم و ضریب تشدید لنگر را برابر واحد در نظر گرفته و نسبت تنش را محاسبه کردم.مجددا پی-دلتا را غیر فعال و نسبت تنش را به صورت عادی یادداشت کردم و به نتایج تصویر پیوست رسیدم. همانطور که از لنگرها نیز مشخص است با فعال کردن پی-دلتا مقادیر لنگر افزایش یافته ایند.کجای این مورد اشکال داشت؟
اما سوال بنده: مگر نبایستی ضریب تشدید لنگر بزرگتر از واحد باشد؟ پس چرا کوچکتر از واحد شده؟ آیا این خلاف اطمینان نیست؟

مهندس جان بزرگ کردن عدد K را به نظر بنده درست نمی باشد و این کار معنی ای ندارد !!!! مطمئن باشید واحد کردن ضریب (cm/(1-fa/F'e در نرم افزار امکان پذیر نیست و برای همین است که بین نتایج دستی شما و نرم افزار اختلاف وجود دارد . باز هم تاکید می کنم که واحد کردن ضریب مربوط به تشدید لنگر در نرم افزار امکان پذیر نمی باشد . پس عملاً ما نمی توانیم نتایج تحلیل دستی را با نتایح آنالیز نرم افزار همراه با پی دلتا را کنترل نماییم . برای همین هم هست که نباید در صورت استفاده از آیین نامه AISC-ASD89 اثر پی دلتا را در نظر داشته باشیم . اگر در آنالیز این اثر را فعال نماییم نتایج به نفع اطمینان خواهند شد .
در مورد مقدار ضریب تشدید لنگر من هم با شما موافقم و اصلا ضریب تشدید اسمش با خوش هست و مطمئنن باید بزرگتر از 1 باشد . حقیقتش من تا حالا به صورت دستی این ضریب را کنترل نکرده ام و نمی توانم قضاوت صحیحی داشته باشم ، ولی اینکه این عدد برای شما کوچکتر از 1 شده جای تعجب دارد !!!!
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
با سلام . فرمودید برای کنترل شاخص پایداری باید ترکیبات بار شامل بارهای مرده و زنده و زلزله رو از منوی display/show table انتخاب کنیم ، می خواستم بدونم آیا ترکیبات بار طراحی دیوارها (UDWALL) هم باید انتخاب بشن؟ و این که در محاسبه دلتای نسبی آیا باید از ترکیبات بار drift استفاده بشه یا همون ترکیبات بار طراحی اصلی سازه (UDCON) ؟
پاسخ
با سلام خدمت دوستان
فرض کنیم در یک سازه بتنی در جهت x و فقط در یک قاب از دیوار برشی استفاده شود و در جهت y از قاب خمشی .
طبق مبحث نهم ضریب ترک خوردگی المانهای قاب مهار شده و نشده متفاوت هستند.حال برای تشخیص مهار یا عدم مهار بودن قاب نیاز به کنترل شاخص پایداری داریم.
برای این مورد باید چکار کنیم؟
پاسخ
باسلام

همکار عزیز جناب مهندس sahand-p-z چند مورد توظیح برای شما می گذارم اما بعد از توضیحاتم سعی کنید با دقت توضیحات این تاپیک را بررسی نمایید . تا دقیتر متوجه شوید .

- برای اعمال ضرایب ترک خوردگی دیوار برشی نیاز داریم بدانیم دیوار ترک خورده است یا خیر در اینصورت ضرایب ترک خوردگی براساس اینکه اعضا تیر و یا ستون مهارشده و یا نشده ، اعمال می گردد . برای قاب خمشی ( مهار بندی نشده ) یک ضریب برای تیر وستونها داریم و برای دیوار برشی ( مهاربندی شده ) ضریب متفاوت دیگری خواهیم داشت که در آیین نامه مبحث نهم موجود است .

- شاخص پایداری برای محاسبه دقیقتر k ( ضریب طول موثر ستوتها ) از نظر اثبات مهارشدگی قاب برای سازه قاب خمشی می باشد و برای باقی موارد این کنترل انجام نمی گیرد .

پاینده باشید
پاسخ
با تشکر از شما مهندس بابایی
مثلا در مورد ستونها بحث کنیم.ستونی از یک طرف به قاب خمشی و از یک طرف با قاب دارای دیوار برشی متصل است(به خود دیوار متصل نیست).حال میخواهیم ضریب ترک خوردگی این ستون را منظور کنیم .اگر صرف وجود یا عدم وجود دیوار برشی را به منزله مهار یا عدم مهار قاب تصور کنیم باید ضریب را در جهتی که دیوار وجود دارد 1 و در جهت قاب خمشی 0.7 فرض کنیم.
اما میدانیم که وجود یا عدم وجود دیوار به منزله مهار یا عدم مهار قاب نیست.در این مورد چه باید کرد؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود آموزش نحوه اعمال تشدید برون از مرکزیت در ETABS admin 47 26,908 1397/5/14 ، 09:32 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  اثر پی دلتا چیست ؟ (و ویدیو نحوه اعمال در ایتبس) parzik 0 114 1397/4/7 ، 09:22 عصر
آخرین ارسال: parzik
  دانلود فیلم آموزش مدلسازی سازه بتنی با استفاده از قابلیت ایمپورت فایل اتوکد درETABS16 فرشاد امن خانی 0 184 1397/2/22 ، 06:22 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود آموزش نحوه انجام آنالیز 25 درصدی نیروی جانبی زلزله (مهندس صمد آقا زاده) فرشاد امن خانی 0 204 1397/2/19 ، 04:42 عصر
  چک لیست طراحی سازه peha 0 240 1396/12/16 ، 02:42 صبح
آخرین ارسال: peha
  راهنمای طراحی سازه مجهز به مهاربند کمانش تاب در نرم افزار ETABS 2013, 2015, 2016 فرشاد امن خانی 0 340 1396/9/10 ، 07:22 عصر
  دانلود آموزشه نحوه اعمال بار برف در قابهای شیبدار ( سوله ها ) در ETABS 2015 فرشاد امن خانی 1 958 1396/3/15 ، 12:15 صبح
آخرین ارسال: hamed10996
  دانلود آموزش نحوه ی تعریف تیرهای غیرمنشوری در ETABS (مهندس کاظم بهادرنژاد) فرشاد امن خانی 0 625 1395/12/22 ، 12:54 صبح
  آموزش نحوه اکس بندی و ستون گذاری در سازه (پیشنهاد) فرشاد امن خانی 3 42,789 1395/11/21 ، 04:48 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  دانلود فیلم نحوه ی بدست آوردن فاصله مرکز جرم و مرکز سختی سازه در Etabs فرشاد امن خانی 0 773 1395/11/13 ، 12:06 صبح

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان