امتیاز موضوع:
  • 154 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه محاسبه شاخص پایداری سازه ( مهارشده بودن یا نیودن سازه)
سلام
شاخص پایداری برای ترکیب بار کنترل می شود.
منطقی نیست که جابه جایی برای حالت بار و نیروی محوری برای ترکیب بار استخراح شود.
با دقت هم اگر به آیین نامه نگاه کنید (مثلا برای مبحث نهم) قید شده برای ترکیب بار مشخص
پاسخ
با سلام ودرود خدمت مهندسین عزیز
در کنترل شاخص پایداری برای محاسبه P به کدامین روش عمل کنیم:
روش اول:ضرایب بارهای ثقلی را در منبع جرم سازه با ضریب یک تعریف کرده و سپس تحلیل را انجام داده وپس از تحلیل مقدار P را از مسیر زیر دریافت کنیم:
Display→show Tables→building output→Center Mass Rigidity→Ok
بعد در جدول ظاهر شده از ستون cumMassX ِیا CumMassYمقدار Pرا برای هر طبقه برداشت کنیم.
روش دوم: یک ترکیب بار سرویس شامل بار های ثقلی با ضریب واحد تعریف کرده و پس از تحلیل سازه مقدار P را از مسیر زیر دریافت کنیم:
Display→show Tables→building output→Story Shears
با زدن کلید Select Cases / Combos ترکیب بار مذکور را انتخاب و پس از Ok کردن این پنجره مقدار Pرا از نیروی برش هر طبقه تحت این بار برداشت کنیم.
روش سوم:مثل روش دوم این بار مقدار P از مقادیر برش طبقات تحت ترکیب بار های بحرانی (طبق گفته مهندس کیوان بابایی)برداشت نماییم.
لازم به ذکر است تا جایی که من دیدم تمامی این روش ها در سایت ها یا نمونه های آموزشی به صورت سلیقه ای مطرح شده و هر کسی نظری دارد پس خواهشمندم نظرات خود را کاملا مشروح ومستند بیان کنید تا ضمن روشن شدن مطالب راه گشا و مورد استفاده باشد .با تشکر
پاسخ
در سازه های بتنی ( طراحی در حالت حدی ) برای محاسبه شاخص پایداری سازه بار p تحت ترکیب بارهای ضریبدار و دارای بارهای ثقلی بیشتر که بحرانی است کنترل می شود. ( بار p جمع بار مرده + زنده در طبقات که بر اساس ترکیب باری که بیشترین فشار را ایجاد می کند انتخاب می گردد )

در روش تنش مجاز هم که بارها در حالت سرویس هستند .
پاسخ
آقای مهندس بابایی
با توجه به آموزش محاسبه شاخص پایداری در صفحه اول این تایپیک وتوضیحات مهندس حمید فلاح منش با وجود این که عنوان (برای ترکیب بار مشخص) که مهندس فلاح منش گفتند را درآیین نامه پیدا نکردم ولی بهتر است از همان ترکیب بار های بحرانی که گفتید برای تعیین تمام پارامتر های فرمول شاخص پایداری استفاده کنیم (حتی برای تعیین جابه جایی نسبی )
بنده این مسئله را در پروژه ام چک کردم و پارامتر ها ی برش طبقات-جا به جایی طبقات و نیروی محوری تحت همان ترکیب بار های بحرانی مقدار بیشتری داشتند نسبت به مقدار این پارامترها برای به بار های زلزله.
پاسخ
باسلام.شاید من چند سال از بحث مفیدتون میگذره ولی باید اشاره کنم برای بدست اوردن بار محوری بایستی از ترکیب بار محوریاستفاده کنیم طبق ایین نامه 2800
پاسخ
بار محوری بهره برداری استفاده کنیم یعنی بار مرده + بار زنده
پاسخ
بهتره یه نگاهی هم به قوانین جدید مبحث ها بندازیم
پاسخ
با تشکر از توضیحات خوب و مفیدتون.
در پیوست 5 آیین نامه 2800 ( ویرایش سوم ) شاخص پایداری ماکزیمم رو از فرمول زیر حساب کرده :
Teta Max = 1.25/R < 0.25

میشه بگید 0.04 رو از چه روشی به دست آوردید ؟
رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

شهدا در شادی وصلشان و در قهقهه مستانه شان عند ربهم یرزقون اند
پاسخ
سلام دلتا دبیلیو چطور حساب شده تو این آموزش؟؟؟؟ با راه حل میخاستم

[تصویر:  nwoegbsqpbwa6nqearx.jpg]

همچنین در پایین NUچطور اومده؟؟

[تصویر:  z02w8u0ilhbzitrngjm.gif]
شخصیت منو با برخوردم اشتباه نگیر شخصیت من چزیه که من هستم
اما برخورد من بستگی داره به اینکه تو کی هستی

پاسخ
engineer2014 لطفا دفترچه محاسبات رو به صورت کامل بزارید بررسی بشه
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اثر پی دلتا چیست ؟ (و ویدیو نحوه اعمال در ایتبس) parzik 0 38 1397/4/7 ، 09:22 عصر
آخرین ارسال: parzik
  دانلود فیلم آموزش مدلسازی سازه بتنی با استفاده از قابلیت ایمپورت فایل اتوکد درETABS16 فرشاد امن خانی 0 105 1397/2/22 ، 06:22 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود آموزش نحوه انجام آنالیز 25 درصدی نیروی جانبی زلزله (مهندس صمد آقا زاده) فرشاد امن خانی 0 139 1397/2/19 ، 04:42 عصر
  چک لیست طراحی سازه peha 0 141 1396/12/16 ، 02:42 صبح
آخرین ارسال: peha
  راهنمای طراحی سازه مجهز به مهاربند کمانش تاب در نرم افزار ETABS 2013, 2015, 2016 فرشاد امن خانی 0 257 1396/9/10 ، 07:22 عصر
  دانلود آموزش نحوه اعمال تشدید برون از مرکزیت در ETABS admin 44 26,052 1396/8/27 ، 07:11 عصر
آخرین ارسال: mkhani2010
  دانلود آموزشه نحوه اعمال بار برف در قابهای شیبدار ( سوله ها ) در ETABS 2015 فرشاد امن خانی 1 896 1396/3/15 ، 12:15 صبح
آخرین ارسال: hamed10996
  دانلود آموزش نحوه ی تعریف تیرهای غیرمنشوری در ETABS (مهندس کاظم بهادرنژاد) فرشاد امن خانی 0 557 1395/12/22 ، 12:54 صبح
  آموزش نحوه اکس بندی و ستون گذاری در سازه (پیشنهاد) فرشاد امن خانی 3 41,256 1395/11/21 ، 04:48 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  دانلود فیلم نحوه ی بدست آوردن فاصله مرکز جرم و مرکز سختی سازه در Etabs فرشاد امن خانی 0 694 1395/11/13 ، 12:06 صبح

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان