امتیاز موضوع:
  • 145 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه محاسبه شاخص پایداری سازه ( مهارشده بودن یا نیودن سازه)
سلام

رضا جان یک سوال دیگه هم از حضور شما دارم اگر عدد بدست امده از 0.04 بزرگتر بود باید چه کاری انجام دهیم..

رضای عزیز سوال دیگه ای هم که ذهن بنده را به خودش مشغول کرده این هستش که در هنگام انتخاب ترکیب بار (منظورم زمانی هستش که می خواهیم کنترل را انجام دهیم.) فقط باید ترکیب بار های زلزله را انتخاب کنیم یا اینکه مرده و زنده را هم باید انتخاب کنیم.

و اما سوال اخر رضای عزیز در پست شماره دو شما فرمودید که در صفحه جدیدی که باز میشود جدول Story Shears را انتخاب میکنیم. در ستونهای P و Vy یا Vx ( هر کدام موازی جهت قاب خمشی باشند ) در هر طبقه ( ترجیحاً در ردیف Bottom ) اعداد را برای هر طبقه برداشت میکنیم .

رضای عزیز این جمله شما یعنی چی نفهمیدم دقیق
هر کدام موازی جهت قاب خمشی باشند

اگر دیوار برشی داشته باشیم باز این موضوع به قوت خودش باقی هستش
با سپاس
پاسخ
اگر شاخص پایداری که بدست آوردیم از عدد 0.04 بیشتر باشد باید با استفاده از فرمول ضریب طول موثر ستونها را محاسبه و در طراحی ملاک محاسبات قرار دهیم ( در واقع فرض اولیه بر اینکه K=1 باطل بوده و باید عدد واقعی را قرار دهیم )

برای انتخاب ترکیب بار هم همانطور که در همون پست اول گفتم باید ترکیب باری که بیشترین ضریب بارهای ثقلی و بیشترین ضریب بار زلزله را داشته باشد را انتخاب کنبم . جهت هم مهم است یعنی مثلا اگر سازه یکطرف قاب خمشی ( در جهت X ) و یک طرف دیوار برشی یا بادبند باشد ( در سازه های فولادی )( جهت Y ) باید ترکیب بارهایی که نیروی زلزله در جهت X دارند را انتخاب کنیم . و در جهت Y با توجه به وجود بادبند یا دیوار برشی قاب مهار شده می باشد و طبق آیین نامه می بایست K=1 در نظر گرفته شود .

اگر دیوار برشی یا بادبند داشته باشیم این کنترل را نباید انجام بدهیم.
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
سلام

ممنون از رضای عزیز واقعا نمی دونم که چطور شما تشکر کنم .....فقط می تونم بگم دمت گرم رفیق....

رضا جان ما باید چطور بفهمیم که کدوم ترکیب بار بیشترین ضریب رو داره کمی راهنمایی می فرمایید اگر در شکل که باشه عالی کمی گیج شدم

و در پست بالا که فرمودید اگر از 0.04 بیشتر شد از فرمول باید بدست بیاوریم ایا این فرمول در کتاب ************ هم هستش دیگه چون من کتاب رو ندارم کمی برام این مسئله مبهم شده اگر فرمول را هن بنویسید ممنون می شوم.....
پس نتیجه می گیریم که اگر بیشتر از 0.04 شد باید از طریق فرمول خودمون دستی طراحی کنیم.....انجا که گفتید باید عدد واقعی را قرار دهیم باید دقیقا کجا این عدد را بگذاریم .

ممنون رضا جان
پاسخ
بیشترین ترکیب بار میشه ترکیب باری که همزمان بار مرده + زنده + زلزله در جهت مورد نظر با بیشترین ضریب برای بار مرده و زنده و زلزله میشود .

بله در کتاب ************ روبط مربوطه وجود دارد . نمیشه تایپ کرد ولی سر وقت اسکن میکنم و در همین پست قرار میدم

برای وارد کردن عدد واقعی ضریب طول موثر در نرم افزار هم بعد از اینکه تمام ستونها را انتخاب کردید به قسمت Design>Concrete Frame Design رفته و گزینه View Riv.. را انتخاب کرده و مثل عکس زیر عدد واقعی را وارد میکنید

[تصویر:  wlv5op42he6s17h8ljs7.png]
پاسخ
سلام

رضای عزیز بنده تمام قسمت های پست بالای شما رو متوجه شدم فقط قسمت اول را دقیق نفهمیدم ممنون می شوم این رو توضیحی دهید با عکس تا این موضوع را جمعش کنیم.....

رضای عزیز ممنون می شوم این موضوع را هم در عکس به من نشون دهید که وقتی می گوییم یک ترکیب بار بحرانی هستش کدام ترکیب بار هستش چون خودم نمی دونم چطور باید بفهمیم (منظورم قسمتی هستش که می خواهیم ترکیب بار را اتخاب کنیم برای کنترل)

راستی رضا جان برای این مبحثی که شما شروع کردید باعث شد من علاقه شوم و کتاب ************ را امروز بخرم.

با سپاس
پاسخ
ترکیب باری باید انتخاب بکنید که بیشترین اثر را دارد . ( فرض کنید جهت X را می خواهید کنترل کنید . شما باید تمام ترکیب بارهایی که دارای بارمرده و بار زنده و بار زلزله در جهت X است را انتخاب کنید .مثل شکل زیر یک نمونه ترکیب بار را نمایش دادم )

[تصویر:  hsnpvrzqpx8d3t35rj5.png]

بعد از اینکه ترکیب بارها را مشخص کردید که مثلا از COMB4 تا COMB8 شده ( یعنی در این 4 ترکیب بار ، بار مرده و بار زنده و بار زلزله در جهت X دارد ) حالا به منوی Display>Show Tables... می روید و از قسمت Select Cases/Combos… ترکیب بار یا ترکیب بارهای مورد نظر را انتخاب میکنیم ( مثل شکل زیر )

[تصویر:  15q3wb3n8gbacxikprp7.png]

بحث بحرانی بودن ترکیب بار هم شما عکس پست اول را در نظر بگیرید و از بین گزارشات ارائه شده باید در هر طبقه بگردید و ببینید که تحت چه ترکیب باری بیشترین جابجایی مطلق گزارش شده است . در مثالی که زدم گفتم که کدوم ترکیب بار بحرانی است . به مثال مراجعه کنید

در مورد کتاب هم همیشه سعی کنید منابع کامل را مطالعه و فقط به جزوه دانشگاه اکتفا نکنید تا همیشه و همه جا در هیج زمینه ای از لحاظ علمی کم نیارید

موفق باشید
پاسخ
سلام

ممنون از مهندس رضا.....

رضا جان شرمنده خیلی اذیتت کردم ببخشید فقط یک مورد را هنوز نگرفتم.....

1- رضای عزیز من باید از کجا بفهمم کدوم ترکیب بار هم بار مرده و هم زنده و هم زلزله را تحمل می کنه یکم شفاف تر توضیح می دهید تا بند هم این قضیحه را متوجه بشوم. هیچی نفهمیدم در مورد این ترکیب بار که می فرمایید این 3 تا رو تحمل کنه

2- در عکس اولی که در پست بالا گذاشتید شما فقط بار مرده را گرفتید بقیه هم باید گرفته شوند.

مرسی
پاسخ
در مورد ترکیب بار شما یکسری ترکیب بار برای طراحی سازه تهیه میکنید و سازه را برای آن ترکیب بارها طراحی می کنید . این ترکیب بارها همان ترکیب بارهایی می باشند که قبلا در قسمت Defin Load Combinations... تعریف کرده اید و برای کنترل ساخص پایداری هم از همان استفاده می کنید .

برای اینکه ببینید بیشترین ضریب مربوط به کدام ترکیب بارها می باشند باید ترکیب بارها را از قبل نگاه کرده و آنهایی که بیشترین ضریب را دارن برداشت و در نهایت برای کنترل مورد استفاده قرار گیرند

در عکس بالا نمونه ترکیب باری که قبلا ساخته ام را گذاشتم و همانطور که میبینید شمال بار مرده و زنده و زلزله با بیشترین ضریب می باشد
پاسخ
سلام رضا جان ....

بنده هنوز دارم روی این شاخص پایداری کار می کنم و کتاب ************ رو هم خوندم دست شما درد نکنه....

فقط یک سوال در پست شماره 2 که شکلی را قرار دادید.....چرا بعضی از vx و یا vy و همچنین mx یا my منفی شده

رضا جان راستی چرا ایین نامه k=1 قرار داده چرا مثلا 2 نذاشته..

با سپاس از مهندس رضای عزیز...
پاسخ
سلام

رضا جان منتظر یاری شما هستم....

شرمنده...

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمای طراحی سازه مجهز به مهاربند کمانش تاب در نرم افزار ETABS 2013, 2015, 2016 فرشاد امن خانی 0 100 1396/9/10 ، 07:22 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود آموزش نحوه اعمال تشدید برون از مرکزیت در ETABS admin 44 23,763 1396/8/27 ، 07:11 عصر
آخرین ارسال: mkhani2010
  دانلود آموزشه نحوه اعمال بار برف در قابهای شیبدار ( سوله ها ) در ETABS 2015 فرشاد امن خانی 1 699 1396/3/15 ، 12:15 صبح
آخرین ارسال: hamed10996
  دانلود آموزش نحوه ی تعریف تیرهای غیرمنشوری در ETABS (مهندس کاظم بهادرنژاد) فرشاد امن خانی 0 368 1395/12/22 ، 12:54 صبح
  آموزش نحوه اکس بندی و ستون گذاری در سازه (پیشنهاد) فرشاد امن خانی 3 30,786 1395/11/21 ، 04:48 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  دانلود فیلم نحوه ی بدست آوردن فاصله مرکز جرم و مرکز سختی سازه در Etabs فرشاد امن خانی 0 484 1395/11/13 ، 12:06 صبح
  بررسی تفسیری شکست ستون کوتاه و اثر آن برمنحنی ظرفیت سازه با ETABS (دکتر تابش پور) فرشاد امن خانی 0 453 1395/11/11 ، 12:55 صبح
  آموزش نحوه ی گرفتن خروجی گرافیکی از نرم افزار Etabs 2015 فرشاد امن خانی 0 781 1395/7/27 ، 09:52 عصر
  دانلود جزوه آموزشی نحوه اعمال آنالیز طیفی و تاریخچه زمانی در ایتبس 2015 (ایمان نخعی ) فرشاد امن خانی 0 800 1395/5/22 ، 02:44 صبح
  نکات کنترلی سازه و مسائل طراحی در نرم افزار های Safe و Etabs فرشاد امن خانی 1 7,864 1395/5/12 ، 02:07 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان