مهندسی عمران مای سیویل

ایتبس سیف سپ طراحی آموزش

دانلود جزوه

فیلم Etabs Safe

مای سیویل
راهنمایی
[-]
آخرین ارسالی ها
از کجا بدانیم که در طراحی فولادی چه مقاطعی را باید تعریف کرد
شروع کننده:m_dey آخرین ارسال توسط:Alek2Lek پاسخ ها:14 پرسش و پاسخ مشاهده:3635 زمان:1395/09/15
آینده ی کاری یک مهندس عمران
شروع کننده:vhdmzh آخرین ارسال توسط:لودویش میس ون در روهه پاسخ ها:27 کار آفرینی-خلاقیت و نوآوری مشاهده:564 زمان:1395/09/15
مشکل در ستون گذاری اسانسور
شروع کننده:لودویش میس ون در روهه آخرین ارسال توسط:لودویش میس ون در روهه پاسخ ها:0 پرسش و پاسخ در مورد AutoCad مشاهده:22 زمان:1395/09/15
مشکل در کشیدن پلان فونداسیون
شروع کننده:crywolf222 آخرین ارسال توسط:علی بهنیا پاسخ ها:3 پرسش و پاسخ در مورد AutoCad مشاهده:93 زمان:1395/09/15
زووم در اتوكد
شروع کننده:Shoranguz آخرین ارسال توسط:farshidp1 پاسخ ها:2 پرسش و پاسخ در مورد AutoCad مشاهده:48 زمان:1395/09/15
ارور کریتینگ در ایتبس
شروع کننده:kian_jahan آخرین ارسال توسط:kian_jahan پاسخ ها:0 پرسش و پاسخ مشاهده:47 زمان:1395/09/14
پلان پی کنی
شروع کننده:crywolf222 آخرین ارسال توسط:crywolf222 پاسخ ها:0 پرسش و پاسخ در مورد Safe مشاهده:56 زمان:1395/09/14
بار انفجار در آباکوس
شروع کننده:mehdi069 آخرین ارسال توسط:داریانی پاسخ ها:1 سایر مشاهده:1184 زمان:1395/09/13
طراحی نوار ها در safe
شروع کننده:m.xatooni آخرین ارسال توسط:m.xatooni پاسخ ها:0 پرسش و پاسخ در مورد Safe مشاهده:64 زمان:1395/09/13
ثبت شرکت و کسب و کار
شروع کننده:aftab1122 آخرین ارسال توسط:aftab1122 پاسخ ها:0 متفرقه مشاهده:54 زمان:1395/09/13

آموزش های غیر رایگان و ویژه سایت
/ ویژه*دانلود تمام نشریات عمرانی سازمان معاونت برنامه ریزی و نظارت*ویژه / / آموزش گام به گام طراحی پی های متعارف در سازه ها با استفاده از نرم افزار SAFE v12 / / آرشیو کامل سایت مای سیویل(شامل بیش از 2000 هزار مطلب و آموزش عمرانی)(دانلود یا پست) / / فروش ویژه مجموعه کامل و بی نظیر نرم افزارهای عمرانی شامل جدیدترین نرم افزارهای موجود در دنیا + بی نظیر ترین آموزش های نرم افزاری + آرشیو کل سایت(بیش از دو هزار فایل) / / آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در SAFE / / ویژه دانلود مجموعه 62 قسمتی آموزش نرم افزار sap2000 (فیلم فارسی) ویژه / / فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) این مجموعه رو از دست ندید / دانلود 33 قسمت فیلم آموزش فارسی AutoCad 2012 3D اتوکد سه بعدی (650 دقیقه فیلم) / / دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) / / دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) /

ارسال موضوع ارسال پاسخ

امتیاز موضوع:
  • 117 رأی - میانگین امیتازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه محاسبه شاخص پایداری سازه ( مهارشده بودن یا نیودن سازه)
1392/05/21 , 03:48 ب.ظ
ارسال: #51
RE: نحوه محاسبه شاخص پایداری سازه ( مهارشده بودن یا نیودن سازه)
(1392/05/21 01:17 ب.ظ)M-CIVIL نوشته شده توسط:  
(1392/05/21 01:35 ق.ظ)admin نوشته شده توسط:  
(1392/05/20 10:48 ب.ظ)M-CIVIL نوشته شده توسط:  

اگه از آیین نامه AISC-ASD89 استفاده می کنید نیازی به فعال کردن اثر پی دلتا نمی باشد

الان دقیقاً حضور ذهن ندارم ولی فکر می کنم عدد 0.04 در پیوست دوم استاندارد 2800 آمده است . شما در ابتدا در جهت قاب خمشی مقدار ضریب موثر ستونها را ( K ) برابر واحد در نظر بگیرید سپس طبق آموزشهای پستهای اولیه به کنترل شاخص پایداری بپردازید . اگه شاخص کلیه طبقات از عدد 0.04 کمتر بود سازه شما در هر دو جهت مهار شده می باشد و عدد K=1 عددی صحیح می باشد . در غیر اینصورت باید به محاسبه دقیق K بپدازید

با تشکر از شما
از آیین نامه AISC-ASD89 استفاده می کنم.
در اکثر منابعی که مطالعه کرده ام اثر پی دلتا لحاظ می شود. چرا نباید لحاظ شود و در صورت لحاظ شدن مشکلی پیش می آید؟؟؟؟؟؟
بلکه در پیوست دوم آیین نامه در قسمت محاسبه لاغری در قاب های بدون مهاربند این عدد ذکر شده است.
در کتاب خانه عمران اصلا شاخص پایداری مورد بررسی قرار نگرفته است.
به نظرتان در پروژه فولاد باید لحاظ شود؟؟ چه شرایطی باید وجود داشته باشه تا شاخص پایداری کنترل شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

همانطور که قبلا گفتم اثر پی دلتا در روابط دیده شده است و اگه شما آن را فعال کنید طرحتون را دست بالا خواهید گرفت و به نفع اقتصادی نمی باشد .
در پروژه های فولادی در صورتی که از سیستم قاب خمشی استفاده شود چون در ابتدا ضریب طول موثر مشخص نمی باشد ، این ضریب را برابر واحد در نظر میگیرید و سپس به کنترل شاخص پایداری خواهید پرداخت و اگه در تمامی طبقات کمتر از 0.04 باشد حدس اولیه شما در مورد K=1 با صحیح می باشد

پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1392/05/21 , 08:03 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1392/05/21 08:41 ب.ظ، توسط M-CIVIL.)
ارسال: #52
RE: نحوه محاسبه شاخص پایداری سازه
(1391/09/19 08:32 ب.ظ)فرشاد امن خانی نوشته شده توسط:  [تصویر:  x4lccn4creu5sfpoqe9h.gif]

[تصویر:  5q7j5ulvkkrqnrwnvm3.gif]

با سلام خدمت مهندس امن خانی
من قسمت شاخص پایداری شما را مطالعه کردم
چند سوال برام پیش اومد
1- چرا برای تعیین p ،نحوه محاسبه جرم طبقات را باید به DL+LL+WALL تغییر داد؟؟ چرا برای بار زنده از 20 درصد استفاده نشد؟؟

2- اصلا چرا آیین نامه برای محاسبه جرم طبقات 20 درصد بار زنده را در نظر می گیرد؟؟؟؟/

3-بحث این شاخص در این مطلبی که ارائه نموده اید روی سازه های بتنی است.سازه های فولادی چی؟ همین مطلب بر آنها قابل انطباق است؟؟؟؟؟؟//

http://khaledicivil.blogfa.com/
1392/05/21 , 08:20 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1392/05/21 08:21 ب.ظ، توسط M-CIVIL.)
ارسال: #53
(1392/05/21 03:48 ب.ظ)admin نوشته شده توسط:  
(1392/05/21 01:17 ب.ظ)M-CIVIL نوشته شده توسط:  [quote='admin' pid='18424' dateline='1376255132']
[quote='M-CIVIL' pid='18410' dateline='1376245086']

همانطور که قبلا گفتم اثر پی دلتا در روابط دیده شده است و اگه شما آن را فعال کنید طرحتون را دست بالا خواهید گرفت و به نفع اقتصادی نمی باشد .
در پروژه های فولادی در صورتی که از سیستم قاب خمشی استفاده شود چون در ابتدا ضریب طول موثر مشخص نمی باشد ، این ضریب را برابر واحد در نظر میگیرید و سپس به کنترل شاخص پایداری خواهید پرداخت و اگه در تمامی طبقات کمتر از 0.04 باشد حدس اولیه شما در مورد K=1 با صحیح می باشد

با تشکر از شما
شما فرمودید اثر پی دلتا در روابط آیین نامه AISC-ASD89 لحاظ شده ، چطور به این موضوع پی ببریم؟؟؟/
در مورد مهار بودن یا نبودن ستون ها در در کتاب خانه عمران این گونه بحث شده:
1- ستون هایی که در قاب مهاربندی بوده و اتصال تیر به آنها مفصلی است، دارای ضریب طول موثر کمانشی حول محور عمود بر صفحه قاب برابر با 1 هستند.(K=1).
2- در صورتی که ستونی در قاب خمشی بدون مهاربندی قرار گرفته باشد، ضریب طول موثر کمانشی آن عددی بزرگتر از 1 است و هر مقداری می تواند داشته باشد.(در این حالت نیازی به وارد کردن K در برنامه نیست و خود برنامه آن را حساب می کند.)
3- در صورتی که ستونی در قاب مهاربندی واقع بوده ولی اتصالات تیر به ستون آن صلب باشد(سیستم قاب مختلط)،در این صورت ضریب طول کمانشی موثر ستون عددی بین 0.5 و 1 است که مطابق آیین نامه 1 در نظر گرفته می شود.

در مورد Cm
برای اعضای فشاری(ستون ها) در قاب های خمشی مهار نشده
Cm=0.85
برای اعضای فشاری(ستون ها) در قاب های خمشی مهار شده، مشروط بر آنکه بار مستقیم خارجی در بین دو انتهای عضو، در صفحه خمش بر آن وارد نشود.
Cm=0.6-0.4(M1/M2)≥0.4

برای اعضای فشاری در قاب های مهارشده و تحت اثر بارهای خارجی در بین دو انتها، مقدار C_m باید به وسیله تحلیل مستدل تعیین شود. به جای تحلیل مزبور می توان از اعداد زیر استفاده نمود:
-برای اعضایی که اتصال دو انتهای آنها گیردار است. Cm=0.85
- برای اعضایی که اتصال دو انتهای آنها ساده است. Cm=1

در این رابطه چه نظری دارید؟؟؟؟

1392/05/21 , 08:57 ب.ظ
ارسال: #54
(1392/05/21 03:48 ب.ظ)admin نوشته شده توسط:  همانطور که قبلا گفتم اثر پی دلتا در روابط دیده شده است و اگه شما آن را فعال کنید طرحتون را دست بالا خواهید گرفت و به نفع اقتصادی نمی باشد .
در صفحات قبل توضیحی در باب پی-دلتای کوچک و پی-دلتای بزرگ و تفاوت آنها ارائه کردم.
برای طراحی سازه های فولادی به روش تنش مجاز 2 معیار داریم (چیزی که نیاز به بحث ندارد). یکی معیار پایداری و دیگری معیار مقاومت. اما بعد
سوالی دارم: میفرمایید اثر پی-دلتا در روابط دیده شده است (بماند که بنا به گفته شما کدام پی-دلتا منظور شده است). فرضا قبول. حال سوال این است در کدام یکی از 2 رابطه معیار پایداری یا معیار مقاومت اثر پی-دلتا دیده شده است؟ (به صورت صریح بیان شود)

حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
1392/05/21 , 09:54 ب.ظ
ارسال: #55
(1392/05/21 08:57 ب.ظ)mehdipanahi نوشته شده توسط:  
(1392/05/21 03:48 ب.ظ)admin نوشته شده توسط:  همانطور که قبلا گفتم اثر پی دلتا در روابط دیده شده است و اگه شما آن را فعال کنید طرحتون را دست بالا خواهید گرفت و به نفع اقتصادی نمی باشد .
در صفحات قبل توضیحی در باب پی-دلتای کوچک و پی-دلتای بزرگ و تفاوت آنها ارائه کردم.
برای طراحی سازه های فولادی به روش تنش مجاز 2 معیار داریم (چیزی که نیاز به بحث ندارد). یکی معیار پایداری و دیگری معیار مقاومت. اما بعد
سوالی دارم: میفرمایید اثر پی-دلتا در روابط دیده شده است (بماند که بنا به گفته شما کدام پی-دلتا منظور شده است). فرضا قبول. حال سوال این است در کدام یکی از 2 رابطه معیار پایداری یا معیار مقاومت اثر پی-دلتا دیده شده است؟ (به صورت صریح بیان شود)

جناب مهندس پناهی عزیزم
درود

روابطی که در مبحث دهم و آیین نامه AISC-ASD89 آمده است به شرح زیر می باشد :

[تصویر:  7i7b445tbzwhbzaaz7mf.jpg]
[تصویر:  usy8fxzj4q1qmbyzk7h4.jpg]

و اما در مورد پی دلتای بزرگ در مبحث دهم آمده است :

[تصویر:  8xipvrq8ikazl38dbhk.jpg]

آنچه کاملا مسلم است در صورت استفاده از آیین نامه AISC-ASD89 نیازی به در نظر گرفتن اثز پی دلتای برنامه نمی باشد . دلیل آن هم مبحث دهم به وضوح گفته است . امیدوارم تونسته باشم منظور را برسونم

1392/05/21 , 10:22 ب.ظ
ارسال: #56
(1392/05/21 08:20 ب.ظ)M-CIVIL نوشته شده توسط:  
(1392/05/21 01:17 ب.ظ)M-CIVIL نوشته شده توسط:  [quote='admin' pid='18424' dateline='1376255132']

با تشکر از شما
شما فرمودید اثر پی دلتا در روابط آیین نامه AISC-ASD89 لحاظ شده ، چطور به این موضوع پی ببریم؟؟؟/
1- ستون هایی که در قاب مهاربندی بوده و اتصال تیر به آنها مفصلی است، دارای ضریب طول موثر کمانشی حول محور عمود بر صفحه قاب برابر با 1 هستند.(K=1).
2- در صورتی که ستونی در قاب خمشی بدون مهاربندی قرار گرفته باشد، ضریب طول موثر کمانشی آن عددی بزرگتر از 1 است و هر مقداری می تواند داشته باشد.(در این حالت نیازی به وارد کردن K در برنامه نیست و خود برنامه آن را حساب می کند.)
3- در صورتی که ستونی در قاب مهاربندی واقع بوده ولی اتصالات تیر به ستون آن صلب باشد(سیستم قاب مختلط)،در این صورت ضریب طول کمانشی موثر ستون عددی بین 0.5 و 1 است که مطابق آیین نامه 1 در نظر گرفته می شود.

در مورد Cm
Cm=0.85
برای اعضای فشاری(ستون ها) در قاب های خمشی مهار شده، مشروط بر آنکه بار مستقیم خارجی در بین دو انتهای عضو، در صفحه خمش بر آن وارد نشود.
Cm=0.6-0.4(M1/M2)≥0.4

برای اعضای فشاری در قاب های مهارشده و تحت اثر بارهای خارجی در بین دو انتها، مقدار C_m باید به وسیله تحلیل مستدل تعیین شود. به جای تحلیل مزبور می توان از اعداد زیر استفاده نمود:

نظر من در این باره اینگونه است که به صورت خلاصه و مفید :
1- در سازه های فولادی دو طرف مهاربند شده اصلا نیازی به کنترل شاخص پایداری نداریم . چراکه ضریب طول موثر برای تمامی ستونها در هر دو جهت برابر 1 می باشد .
2- در سازه های فولادی دو طرف قاب خمشی با توجه به اینکه در ابتدا نمی توانیم مقدار ضریب طول موثر را محاسبه نماییم می آییم ضریب طول موثر تمامی ستونها را در ابتدا برابر 1 در نظر میگیریم . سپس شاخص پایداری را محاسبه کرده و ضوابط آن را اعمال خواهیم کرد . اینکه برنامه K را به صورت خودکار محاسبه می کند من زیاد این مورد را تایید نمی کنم . چون همانطور که خود منوال برنامه نیز اشاره کرده برنامه در محاسبه این پارامتر دارای خطا می باشد .

1392/05/21 , 10:32 ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1392/05/21 10:46 ب.ظ، توسط mehdipanahi.)
ارسال: #57
(1392/05/21 09:54 ب.ظ)admin نوشته شده توسط:  و اما در مورد پی دلتای بزرگ در مبحث دهم آمده است :

آنچه کاملا مسلم است در صورت استفاده از آیین نامه AISC-ASD89 نیازی به در نظر گرفتن اثز پی دلتای برنامه نمی باشد . دلیل آن هم مبحث دهم به وضوح گفته است . امیدوارم تونسته باشم منظور را برسونم
با سپاس از شما
سوال: آیا قبول دارید که ضریب Cm نمایش دهنده اثر تشدید لنگر می باشد؟ اگر جواب بلی می باشد پس چرا میزان آن برای قاب های مهاربندی شده(اعضایی که اتصال دو انتهای آن گیردار باشد) و مهاربندی نشده اکثرا یکسان است و حتی ممکن است در قاب مهار شده (حالتی که بار مستقیم خارجی بین دو انتهای عضو وارد نشود) کمتر از میزان قاب مهار نشده باشد.آیا این در جهت اطمینان می باشد؟
اما AISC آیین نامه ای است و مبحث دهم مبحثی.
در انتها دقیقا متنی از جلد چهارم طراحی سازه های فولادی دکتر ازهری-میرقادری (صفحه 324) را یادداشت می کنم که اتفاقا خود از تدوین کنندگان مبحث دهم می باشند:
" همانطور که در ابتدای این فصل تاکید گردید اثرات p-delta از دو بخش P-δ و ∆-P به شرح زیر تشکیل شده است:
الف- اثرات P-δ مربوط به تغییرات سختی های خمشی و برشی اعضا در حضور بارهای محوری است. این اثرات در روابط مربوط به طراحی اعضا در آئین نامه های طراحی نظیر AISC و مبحث دهم از مقررات ملی ساختمانی ایران لحاظ گردیده است.
ب- اثرات ∆-P مربوط به تغییر در معادلات حاکم در اثر جابه جایی نقطه اثر بارهای خارجی (ثقلی) می باشد. "
حال کدام ملاک است؟؟؟؟؟؟؟؟ الله اعلم!!!!!!!!!!!!

[تصویر:  yf150ztitew3xv4hh1s.jpg]

در انتها مجددا جمله خود را که در صفحه قبل بیان کردم تکرار میکنم:
" در سازه های فولادی 2 حالت داریم:
1- سازه بدون حرکت جانبی است( شاخص پایداری کوچکتر از 10 درصد میباشد) که در این حالت لزومی به تحلیل مرتبه دوم (پی-دلتای بزرگ) وجود ندارد و اثر پی-دلتای کوچک در خود روابط دیده شده است (همان رابطه معیار پایداری)(اگر هم در نظر گرفته شود اثر چندانی ندارد).
2- سازه با حرکت جانبی است (شاخص پایداری بزرگتر از 10 درصد میباشد) که در این حالت علاوه بر پی-دلتای کوچک، پی-دلتای بزرگ نیز داریم و نیاز به تحلیل مرتبه دوم وجود دارد. "

حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
1392/05/21 , 10:53 ب.ظ
ارسال: #58
(1392/05/21 10:32 ب.ظ)mehdipanahi نوشته شده توسط:  
(1392/05/21 09:54 ب.ظ)admin نوشته شده توسط:  و اما در مورد پی دلتای بزرگ در مبحث دهم آمده است :

با سپاس از شما
سوال: آیا قبول دارید که ضریب Cm نمایش دهنده اثر تشدید لنگر می باشد؟ اگر جواب بلی می باشد پس چرا میزان آن برای قاب های مهاربندی شده(اعضایی که اتصال دو انتهای آن گیردار باشد) و مهاربندی نشده اکثرا یکسان است و حتی ممکن است در قاب مهار شده (حالتی که بار مستقیم خارجی بین دو انتهای عضو وارد نشود) کمتر از میزان قاب مهار نشده باشد.آیا این در جهت اطمینان می باشد؟
در انتها دقیقا متنی از جلد چهارم طراحی سازه های فولادی دکتر ازهری-میرقادری (صفحه 324) را یادداشت می کنم که اتفاقا خود از تدوین کنندگان مبحث دهم می باشند:
" همانطور که در ابتدای این فصل تاکید گردید اثرات p-delta از دو بخش P-δ و ∆-P به شرح زیر تشکیل شده است:
الف- اثرات P-δ مربوط به تغییرات سختی های خمشی و برشی اعضا در حضور بارهای محوری است. این اثرات در روابط مربوط به طراحی اعضا در آئین نامه های طراحی نظیر AISC و مبحث دهم از مقررات ملی ساختمانی ایران لحاظ گردیده است.
ب- اثرات ∆-P مربوط به تغییر در معادلات حاکم در اثر جابه جایی نقطه اثر بارهای خارجی (ثقلی) می باشد. "

1- سازه بدون حرکت جانبی است( شاخص پایداری کوچکتر از 10 درصد میباشد) که در این حالت لزومی به تحلیل مرتبه دوم (پی-دلتای بزرگ) وجود ندارد و اثر پی-دلتای کوچک در خود روابط دیده شده است (همان رابطه معیار پایداری)(اگر هم در نظر گرفته شود اثر چندانی ندارد).
2- سازه با حرکت جانبی است (شاخص پایداری بزرگتر از 10 درصد میباشد) که در این حالت علاوه بر پی-دلتای کوچک، پی-دلتای بزرگ نیز داریم و نیاز به تحلیل مرتبه دوم وجود دارد. "

آنچه مسلم است حالت مهار نشده بحرانی تر از حالت مهار شده می باشد برای همین ضریب Cm برای حالت مهار نشده عددی بیشتر از حالت مهار شده دارد و نمیشه گفت که در جهت اطمینان است بلکه از اجبارات می باشد .

در مبحث دهم و حتی آیین نامه AISC اثری از P-δ نمی باشد و هر دو از ∆-P استفاده کرده اند . ( در جهت اطمینان اگه شما در باره P-δ در روابط مبحث دهم و آیین نامه AISC بحثی مشاهده کرده اید عنوان نمایید تا استفاده کنیم ) . شاید اثرات P-δ به دلیل تاثیرات ناچیز آن است که از آن نامی برده نشده است ولی این دلیل اصلی و محکم نمی تواند باشد .

و در آخر باز هم تاکید دارم که در صورت استفاده از آیین نامه AISC-ASD89 نیازی نیست که اثر پی دلتا را در نرم افزار فعال کنیم . دلیل آن هم در پست بالا با استناد با آیین نامه گفتم

1392/05/22 , 11:24 ق.ظ
ارسال: #59
(1392/05/21 10:22 ب.ظ)admin نوشته شده توسط:  
(1392/05/21 08:20 ب.ظ)M-CIVIL نوشته شده توسط:  

با تشکر از شما

در مورد Cm
Cm=0.85
Cm=0.6-0.4(M1/M2)≥0.4

نظر من در این باره اینگونه است که به صورت خلاصه و مفید :
1- در سازه های فولادی دو طرف مهاربند شده اصلا نیازی به کنترل شاخص پایداری نداریم . چراکه ضریب طول موثر برای تمامی ستونها در هر دو جهت برابر 1 می باشد .
2- در سازه های فولادی دو طرف قاب خمشی با توجه به اینکه در ابتدا نمی توانیم مقدار ضریب طول موثر را محاسبه نماییم می آییم ضریب طول موثر تمامی ستونها را در ابتدا برابر 1 در نظر میگیریم . سپس شاخص پایداری را محاسبه کرده و ضوابط آن را اعمال خواهیم کرد . اینکه برنامه K را به صورت خودکار محاسبه می کند من زیاد این مورد را تایید نمی کنم . چون همانطور که خود منوال برنامه نیز اشاره کرده برنامه در محاسبه این پارامتر دارای خطا می باشد .

با تشکر از شما
نظرتون در مورد اعدادی که در کتاب خانه عمران عنوان شده بیان نکردید؟ به نظرتان وارد کردن این اعداد منطقی است؟؟؟
روشی که عنوان کردید به نظرم منطقی است. اگر فرض کنیم که شاخص پایداری بیشتر از 0.04 شد چکار کنیم؟؟
بحث اینکه شاخص از 10 درصد بیشتر یا کمتر میشه چی؟؟

1392/05/22 , 01:22 ب.ظ
ارسال: #60
(1392/05/21 10:53 ب.ظ)admin نوشته شده توسط:  
(1392/05/21 10:32 ب.ظ)mehdipanahi نوشته شده توسط:  

با سپاس از شما

آنچه مسلم است حالت مهار نشده بحرانی تر از حالت مهار شده می باشد برای همین ضریب Cm برای حالت مهار نشده عددی بیشتر از حالت مهار شده دارد و نمیشه گفت که در جهت اطمینان است بلکه از اجبارات می باشد .

در مبحث دهم و حتی آیین نامه AISC اثری از P-δ نمی باشد و هر دو از ∆-P استفاده کرده اند . ( در جهت اطمینان اگه شما در باره P-δ در روابط مبحث دهم و آیین نامه AISC بحثی مشاهده کرده اید عنوان نمایید تا استفاده کنیم ) . شاید اثرات P-δ به دلیل تاثیرات ناچیز آن است که از آن نامی برده نشده است ولی این دلیل اصلی و محکم نمی تواند باشد .

و در آخر باز هم تاکید دارم که در صورت استفاده از آیین نامه AISC-ASD89 نیازی نیست که اثر پی دلتا را در نرم افزار فعال کنیم . دلیل آن هم در پست بالا با استناد با آیین نامه گفتم

همان طور که قبلا ذکر کرده اید در صورتی که شاخص از 0.04 بیشتر شد باید مقدار k به صورت دستی حساب شود و مقدار آن در برنامه قرار داده شود.
اگه ممکنه در مورد محاسبه دستی k بحث شود و مثالی برای روشن شدن بحث ذکر شود.
ممنون

ارسال موضوع ارسال پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آموزش نحوه ی گرفتن خروجی گرافیکی از نرم افزار Etabs 2015 فرشاد امن خانی 0 137 1395/07/27 09:52 ب.ظ
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود آموزش نحوه اعمال تشدید برون از مرکزیت در ETABS admin 43 18,239 1395/05/25 11:01 ب.ظ
آخرین ارسال: admin
  دانلود جزوه آموزشی نحوه اعمال آنالیز طیفی و تاریخچه زمانی در ایتبس 2015 (ایمان نخعی ) فرشاد امن خانی 0 235 1395/05/22 02:44 ق.ظ
  نکات کنترلی سازه و مسائل طراحی در نرم افزار های Safe و Etabs فرشاد امن خانی 1 6,311 1395/05/12 02:07 ب.ظ
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  فیلم محاسبه ممان اینرسی مقطع دلخواه در اتوکد برای استفاده در Etabd (محمد منتظری) فرشاد امن خانی 0 193 1395/05/07 12:43 ق.ظ
  فیلم آموزشی نحوه تنظیم برنامه ایتبس جهت بررسی جابجایی نسبی در Etabs 2015 (علیرضایی) فرشاد امن خانی 1 278 1395/05/01 12:52 ق.ظ
آخرین ارسال: admin
  آموزش نحوه مدل سازی سازه هایی که دارای اختلاف سطح در طبقات می باشند admin 57 22,886 1395/04/26 08:37 ق.ظ
آخرین ارسال: CivilS
  تنظیمات اولیه ایتبس جهت طراحی سازه فولادی soniiiii.h 2 426 1395/03/19 11:54 ب.ظ
آخرین ارسال: afshin_ipe
  روش طراحی سازه در ACI و تعریف ترکیب بارها در ETAV=BS 2015 (مهندس مرسل متقی) فرشاد امن خانی 0 364 1395/03/06 01:00 ق.ظ
  آموزش نحوه ی معرفی آرماتور و ورق های FRP در برنامه ETABS (امیر طه نوروزی) فرشاد امن خانی 0 399 1395/02/31 11:35 ب.ظ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: hosseinalialim، 1 مهمان