امتیاز موضوع:
  • 48 رأی - میانگین امتیازات: 2.29
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه مدل کردن زیر زمین در ETABS و چگونگی اعمال نیروی زلزله در آن
(1393/4/16 ، 07:27 عصر)EMINEM نوشته است: با سلام برای مدل کردن زیرزمین باید تراز منفی در تراز بیس اعمال کنیم؟
سلام
بهتره که تراز ها دقیق درنظر گرفته شوند تا برای ترسیم نقشه های اجرایی نیازی به تغییر آنها نباشد
موفق باشید
پاسخ
اگه تراز منفی اعمال نکنم مثلا اگر 5 طبقه 15 متر در نظر بگیریم با احتساب زیرزمین یعنی ارتفاع ساختمان ما 21 متر میشه؟ولی اگر تراز منفی 6 اعمال کنیم ارتفاع کلی ساختمان ما درست در میاد.
پاسخ
در صورتی که بتونید تراز پایه رو بیارید بالای دیوار حائل ارتفاع 15 متر
در غیر اینصورت چه منفی و چه مثبت معرفی بشه ارتفاع از روی پی مد نظر هستش
پاسخ
EMINEM ,

جواب شما در صفحه قبلی وجود دارد .

نیازی به در نظر گیری تراز منفی نیست . شرایط ارتفاع و یا تراز پایه برای طبقات زیر زمین وجود دیوار حایل و شرایط تغییر مکان طبقات زیرزمین نسبت به طبقه بالاتر می باشد در صورتی که شرایط و بند ایین نامه را ارضا نماید . می توان تراز پایه تغییر نموده و به بالا شیفت شود . ( نیروی زلزله از طبقه بیس تا طبقه بام و یا خر پشته می باشد در غیر این یعنی وجود دیوار حایل می تواند اثر زلزله را از طبقات بالاتر تا طبقه بام در ایتبس در قسمت Story Range تنظیم نمود)

پاینده باشید
پاسخ
سلام
دوستان بلفرض یک ساختمان 5 طبقه که یک طبقه زیرزمین داره ارتفاع هر طبقه هم 3 متر و ارتفاع زیر زمین 2.5 متر باشه
اگه بخوایم تو ایتبس کد هاشو بنویسیم
به این صورت بهتره
story 3 14.5
story 2 11.5
story 1 8.5
hamkaf 5.5
zirzamin 2.5
base 0
یا به این صورت

story 3 +9.5
story 2 +6.5
story 1 +3.5
hamkaf +0.5
zirzamin -2.5
base 0
اگه اشتباهه ممنون میشم درستشو بگین و اگه جوابتون یکی از بالایی ها باشه علتشو بگین
شخصیت منو با برخوردم اشتباه نگیر شخصیت من چزیه که من هستم
اما برخورد من بستگی داره به اینکه تو کی هستی

پاسخ
با سلام
هر دو حالت صحیح هست و تفاوتی ندارد.
مهم آنست که شما برش پایه را به تراز مورد نظر (واقعی) اعمال کنید.
مثلاً اگر اطراف زیر زمین شما دیوار حائل وجود داشته باشد تراز پایه را باید به ترازی که دیوار تا آنجا امتداد میابد (طبقه همکف شما) اعمال کنید.

موفق و موید باشید.../
از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

پاسخ
مهم آنست که شما برش پایه را به تراز مورد نظر (واقعی) اعمال کنید.
مثلاً اگر اطراف زیر زمین شما دیوار حائل وجود داشته باشد تراز پایه را باید به ترازی که دیوار تا آنجا امتداد میابد (طبقه همکف شما) اعمال کنید.

تشکر از پاسختون ولی این جملتون رو نفهمیدم(منظور نیروس زلزله از base اعمال شه؟)

پاسخ
[تصویر:  8qp4xtu043lvqsx3g1oe.jpg]
از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

پاسخ
تو ایتبس چطور میشه حالت 1 و 2 رو اعمال کرد مثلا دیوار حائل نداشته باشیم

story 3 14.5
story 2 11.5
story1 8.5
hamkaf 5.5
zirzamin 2.5
base 0
یعنی در حالت اول تراز پایه رو از base به hamkaf تغییر بدیم؟؟؟؟من فک کنم اگه دیوار حائل بود صلب در نظر گرفته میشد اونموقع باید از همکف تراز پایه اعمال میشد ولی اگه دیوار حائل نباشه از base باید اعمال کنیم درسته؟؟؟

ولی اگه دیوار حائل بود با اینکار ایتبس نیروها را در روش استاتیکی معادل از روی دیوار حائل تا بام توزیع می کند. اما روش تحلیل طیفی ایتبس نیرو را در کل طبقات اعمال میکنه که مجبور به یکسان سازی برش پایه هستیم

پاسخ
قضیه خیلی سادست

مهم نیست سازه چند طبقه هست و یا چند طبقه زیر زمین هست ( اصلا زیر زمین برای ما مهم نیست مهم برای ما تعداد طبقات روی پی هست و طراحی سازه 20 طبقه (که 10 طبقش زیر زمینه) با سازه 20 طبقه (که تمامی طبقاتش روی زمین هست) هیچ فرقی نمیکنه و نتایج طراحی یکی هست)

حالا آیین نامه اومده شرایطی رو تعیین کرده که اگر دور اون طبقه دیوار حائل بود و شرایط طوری بود که میشد نیروی زلزله رو از روی ستون ها به نوعی برداشت ،بیاید تراز پایه رو از روی پی انتقال بدید به طبقه ی بالای دیوار های حائل

[تصویر:  socld8m18dcvwpgo8je.jpg]

شدیدا پیشنهاد میشه زیاد روی این بند مانورد ندید و کاری نداشته باشید دیوار داره یا نه و تراز پایه رو از همون پی فرض بگیرید
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نیروی جانبی طبقات برای هر مود sma519 0 31 1396/6/26 ، 07:23 عصر
آخرین ارسال: sma519
Wink چگونگی مدلسازی سقف های پیشتنیده در ایتبس m.salehi 1 60 1396/6/20 ، 10:22 صبح
آخرین ارسال: m.salehi
  نحوه طراحی سازه فولادی که هم دارای سقف تیرچه بلوکی و هم دارای سقف کامپوزیت میباشد! sasan.ce 0 46 1396/5/27 ، 06:52 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  سختی یک قاب در ETABS afshin_ipe 2 69 1396/5/27 ، 03:54 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
Question مشکل در Run و پس از Run در ETABS enerzhi 50 13,175 1396/5/13 ، 11:03 عصر
آخرین ارسال: hoticeinfrige
  مدل کردن اتاق آسانسور در ایتبس sasan.ce 1 251 1396/4/2 ، 08:44 عصر
آخرین ارسال: civil92
  زمین شیبدار ؛ دیوار حایل crywolf222 1 116 1396/3/28 ، 06:38 عصر
آخرین ارسال: crywolf222
  نحوه وارد کردن ترکیب بارها به ETABS ابراهیم یزدانی 4 5,444 1396/3/21 ، 09:59 عصر
آخرین ارسال: mortazalayegh
  مشکل running out of memory هنگام باز کردن فایل ایتبس vahid_najafi777 4 2,340 1396/3/14 ، 02:47 عصر
آخرین ارسال: mhncivil
Thumbs Down مشکل باز کردن فایل etabs najafi_vahid 18 8,905 1396/3/11 ، 04:12 عصر
آخرین ارسال: civil92

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان