امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 3.39
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه کنترل خمش ایجاد شده در طبقاتی که در آنها ستون تغییر مقطع می دهد
#1
با سلام
مدل سازی ستونها در نرم افزار ایتبز با یک خط می باشد حال آنکه در واقعیت این ستون بعد دارد و در طبقاتی که ستون تغییر مقطع می دهد بار ستون بالایی روی ستون پایینی ایجاد خروج از مرکزیت و لنگر می کند آیا این لنگر باید به صورت دستی اعمال شود ویا نرم افزار آن را اعمال میکند نحوه پیدا کردن مقدار آن و مشاهده آن چیست
با تشکر
پاسخ
#2
سلام

عموماً ستون با بار خالص فشاری ( محوری ) کم پیدا می شود و بیشتر عملکرد تیر و ستون را خواهندداشت . حال چه در طبقات اختلاف سایز داشته باشند و چه نداشته باشند این لنگر براثر مواردی همچون اتصال صلب تیربه ستون ویا اختلاف سطح ها و یا برون از محوریت و عوامل بار ناشی از خزش و افت و ... با توجه به این شرایط مقاطع تحت یک دسته نیروهایی در ایتبس طراحی می گردند . برای مشاهده مقدار نیروها می توانیم بعد از طراحی با راست کلیک کردن برروی عضو مورد نظر بر روی گزینه Summary ریز محاسبات و یا خلاصه طراحی را مشاهده کنید و یا با فشردن دکمه Envelope لفافه ای از طراحی مقطع را داشته باشید .

مقادیر موجود در برگه مذکور به صورت بار محوری ( Pu ) و لنگر حول دو محور ( Mxu , Myu ) مشاهده می نمائید و برای محاسبه خروج از محوریت براساس منحنی اندرکنش برابر است با emin = M / Pmax

* در صورتی که تیر به مرکز سطح ستون اتصال نداشته باشد و یا اتصال ستون در ارتفاع با تغییر سایزی که منجر به خارج شدن از انظباق ستونها گردد یعنی محور به محور نشوند باید مقدار خروج از مرکزیت را محاسبه و به ستون اعمال کنیم برای این منظور از منوی Assign / Frame line / Insertion point استفاده می نمائیم

پاینده باشید
پاسخ
#3
با سلام
مهندس لطفا بیشتر توضیح دهید در ارتباط با مقدار خروج از مرکزیت و نحوه محاسبه آن و اعمال در نرم افزار
با تشکر
پاسخ
#4
سلام

جناب مهندس ابتدا اینکه آیین نامه گفته است که باید کاهش ابعاد در ارتفاع با رعایت شیب 1 به 6 باشد . در صورت هر گونه تغییر اکس فراتر و یا تغییر مکان زیاد ( منطبق نبودن مرکز سطح ) باید مقدار خروج از مرکزیت ( همباد کردن ) را در منوی مربوطه اعمال نمود به فرض در طبقه همکف مقطع 60 * 60 داریم و در طبقه اول مقطع با سایز 50 *50 استفاده شده است براین اساس و با توجه به مرکز سطح آن مقدار خروج از محوریت برابر است با ( سانیتمتر ) 5 = 25 - 30 که می توان این مقدار را در منوی مربوطه مقدار بر حسب جهت ها ( 5 - , 5 + ) بر حسب محور سراسری golobal آفست نمود .

تصویر زیر نمونه ای از همباد شدن ستون از طرف نما می باشد که باعث خروج از محوریت ( حرکت مرکز سطح ) شده است . ( ستون بزرگتر دارای ابعاد 60 * 60 و ستون کوچکتر دارای ابعاد 50 * 50 و به صورت فرضی می باشد )

[تصویر:  bkjarxrigzysaoktirkh.jpg]

* رعایت شیب 1 به 6 برای ارماتورها در آیین نامه موجود است که باید رعایت گردد

* ستونهای داخلی طبقات باید هم محور باشند و با رعایت بالا کاهش سایز داشته باشند . ( بهتر است مضربی از 5 گرد شوند )

* ستونها محیطی از طرف نما در صورت همباد شدن از سمت نما نیاز است از یکطرف کاهش داده شوند در اینصورت مقادیر خروج از مرکزیت در صورت امکان منتقل می شود.

پاینده باشید
پاسخ
#5
باسلام و تشکر از حضرتعالی
لطفا دستورات ایتبس را در زمینه همباد کردن ستون ها و نحوه اعمال خروج از مرکزیت را اشاره بفرمایید.
همچنین این اختلاف در ستونهای گوشه و میانی ایجاد می شود نه ستونهایی که از دو طرف به یک میزان جمع می شوند
تشکراز شما و مسئولین محترم سایت
پاسخ
#6
سلام

منوی اعمالی در ارسال بالا ( ارسال 2 ) وجود دارد . در مورد عدم قرار گیری و یا منطبق بودن محور ستون ( منطبق نبودن مرکز سطح دو مقطع در ارتفاع ) هم در بالا توظیح داده شده است و ویرایش جدید هم صورت گرفت ( اضافه شدن تصویر ) به نظرم کامل است مگر اینکه باز در اینمورد ابهام دیگری باشد . در هر صورت باز اگر سوالی داشتید بنده در خدمت شما هستم .

پاینده باشید
پاسخ
#7
سلام

همکاران عزیز لطفاً پرسش های موجود در سایت را فقط از ارسال جواب های تاپیک بررسی و پیگیری کنند و از طریق پیام خصوصی اقدام نفرمایند . به این دلیل باز توضیحات اضافه تری را برای آن دسته از دوستانی که سوالاتشان مرتبط بود می گذارم .

- این موضوع برون محوریت ستون تمرکز دارد بر ستونهای کناری و یا پیرامونی سازه که نیاز است فقط از یک طرف کاهش سایز داشته باشند ( از طرف داخلی سازه ) و نیاز است همانند تصویر ارسال فوق ستون هم بر گردد .

- چه میزان اینمورد در طراحی تاثیر دارد ؟ به هر حال وقتی که مدلسازی و طراحی با فرضیات و مطابقات ایین نامه انجام می گیرد اجرا هم باید موازی با آن باشد . اینمورد در مقدار لنگر و در نتیجه نیروهای داخلی ستون تاثیر دارد حدوداً می توان گفت تاثیر فوق ( در نظر نگرفتن ) در حدود 10درصد ( یا کمتر و بیشتر ) در نتایج طراحی باشد.

- از کدام بخش باید این مقدار وارد نمود ؟ منوی مربوطه گزارش شد فقط کافی است مقدار برون محوریت را حساب کرده و با انتخاب ستون مورد نظر آن را اعمال کنید البته این را هم در خاطر داشته باشید که در برگه موجود باید تیک گزینه ... Do note transform frame stiffness را برداشت .

- حتماً باید اینمورد در ایتبس در نظر گرفته شود؟ بله اینمورد باید انجام شود با توجه به توضیحات بالا باید مدلسازی و طراحی منطبق بر اجرا باشد . در نظر نگرفتن آن هم در جهت اطمینان است که می توان بجای تنطیمات بالا ( مدلسازی با در نظر گیری برون از محوریت ) برای آن دسته از ستونها مقدار ظرفیت ستون را از حد مرز ، کمتر انتخاب نمود مثلاً حدود 0.8 تا 0.95

پاینده باشید
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عدم وجود Results برای کنترل مد benyamin68 0 156 1399/3/5 ، 08:55 صبح
آخرین ارسال: benyamin68
  عدم وجود Results برای کنترل مد benyamin68 0 96 1399/3/5 ، 08:36 صبح
آخرین ارسال: benyamin68
  آیکون رسم ستون behnam-araz 1 164 1398/12/12 ، 07:41 عصر
آخرین ارسال: behnam-araz
  راهنمایی در مورد اعمال ضریب ترک خوردگی ستون M-CIVIL 7 5,619 1398/9/19 ، 03:28 عصر
آخرین ارسال: mahdi hatami
  نحوه export گرفتن از فایل etabs 2015 به sap 2000 hahmadi 1 3,175 1398/3/8 ، 12:11 صبح
آخرین ارسال: javadth
Star نحوه بار گذاری رمپ ها amir azarifar 5 5,620 1398/3/1 ، 11:01 صبح
آخرین ارسال: 76m. s
  نحوه بررسی و رفع مشکل ستون کوتاه در ساختمان دوبلکس Shakerieng 0 492 1398/1/31 ، 12:33 صبح
آخرین ارسال: Shakerieng
  Etabs 2016 ایجاد تیر none javad_azimi 1 782 1397/12/11 ، 03:31 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  نحوه اجرای ستون روی تیر Arya68 5 1,131 1397/10/30 ، 04:42 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  ورژن مورد قبول Etabs در واحد کنترل نظام مهندسی تهران amir2701 0 1,805 1397/4/19 ، 01:05 صبح
آخرین ارسال: amir2701

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان