امتیاز موضوع:
  • 64 رأی - میانگین امتیازات: 3.09
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه کنترل طبقه نرم ؛ ضعیف در ETABS
(1392/5/22 ، 12:19 صبح)M-CIVIL نوشته است:
(1392/5/17 ، 12:58 عصر)admin نوشته است:
(1392/5/17 ، 12:44 عصر)emispid نوشته است:
(1392/5/17 ، 01:21 صبح)admin نوشته است: [b]حال می بایست مقدار تغییر مکان طبقه را محاسبه نماییم . با توجه به اینکه قصد داریم طبقه Story3 را با طبقه Story4 مقایسه نماییم باید تغییر مکانهای این دوطبقه را برای حالت بار زلزله ENX محاسبه نماییم .

آقای مهندس
با تشکر از زحمات شما
منطق محاسبات شما درست است ولی تصورش را بکنید که عین این محاسبات دستی را برای 5 تا 10 بار زلزله دیگر هم باید انجام دهیم.جدا کار سختی هست .نمی شود یکجوری بحرانی ترین بار را تشخیص داده وفقط همان باررا تست کرد.اگر جواب مثبت است علامت بحرانیت چیست؟

نیازی نیست که برای تمامی بارها این کنترل را انجام دهید . شما باید فقط برای یک بار در هر جهت این کار را انجام دهید . چراکه هدف فقط محاسبه سختی جانبی سازه می باشد که با یک حالت بار اینکار قابل انجام است
با سلام خدمت مهندس سلطان آبادی
چرا فقط برای یک جهت؟؟
مگه سختی یک جهت با جهت دیگه متفاوت نیست؟؟؟
برای محاسبه تغییرمکان ، جهت یک زلزله را در نظر گرفته اید قاعدتا برای جهت دیگر نیز تغییر مکان و سختی دیگری خواهیم داشت؟؟؟؟؟؟؟////

در متنی که در پستهای بالا قرار دادم دقت کنید !! گفتم که برای هر جهت کافی است یک حالت بار را در نظر داشته باشیم
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
(1392/5/22 ، 12:34 صبح)admin نوشته است: در متنی که در پستهای بالا قرار دادم دقت کنید !! گفتم که برای هر جهت کافی است یک حالت بار را در نظر داشته باشیم
ممنون
ببخشید-به جمله دقت نکردم.
پس کافی است یک بار برای جهت x و یک بار برای جهت y حساب کنیم؟؟؟
فرقی نمی کند که در آن راستا خروج از مرکزیت داشته باشند یا نه؟؟
اگه در هر راستا با خروج از مرکزیت در نظر بگیریم بحرانی تر نمی شود؟؟؟؟؟
پاسخ
سلام
من به این روش 1 ایراد میگیرم
شما وقتی برای طبقه ی 3 سختیو محاسبه میکنی در طبقات بالا هم نیرو دارید که نباید اینطور باشه...اگر نیروی برش طبقه رو در نظر بگیرید نتایج درست تری نتیجه میده...
این روش جوابش درست نیست به نظرم
پاسخ
(1392/5/22 ، 01:39 صبح)حمید فلاح منش نوشته است: سلام
من به این روش 1 ایراد میگیرم
شما وقتی برای طبقه ی 3 سختیو محاسبه میکنی در طبقات بالا هم نیرو دارید که نباید اینطور باشه...اگر نیروی برش طبقه رو در نظر بگیرید نتایج درست تری نتیجه میده...
این روش جوابش درست نیست به نظرم

با سلام خدمت مهندس گرامی
میشه بیشتر توضیح دهید؟؟؟؟
ممنون
پاسخ
به عکس زیر دقت کنید
سختی طبقه ی دوم میشهF2/(D2-D1)=K2
سختی طبقه ی اول هم میشهF1+F2)/(D1)=K1
[تصویر:  8j8us9vvy7jgvz7gii5r.png]
پاسخ
(1392/5/22 ، 10:47 صبح)حمید فلاح منش نوشته است: به عکس زیر دقت کنید
سختی طبقه ی دوم میشهF2/(D2-D1)=K2
سختی طبقه ی اول هم میشهF1+F2)/(D1)=K1

ببخشید یعنی منظورتون اینه که پای ستونهای طبقه موردنظر را گیردار نکنیم و در همان حالت عادی دلتا را بدست آوریم؟؟
پاسخ
خواهش میکنم
نه خیر منظور نحوه ی اعمال نیروی زلزله هست.
گیر دار هم اگر نکنیم باید دلتا ها کم بشن از هم که همون حکم گیرداریو داره
پاسخ
روش که در پستهای اولیه ارائه شده است به هیچ عنوان صد در صد دقیق نمی باشد ولی تا حدود خیلی زیادی به واقعیت نزدیک تر است . به نظر من روش استفاده از برش طبقات به جای نیروی طبقه درست نیست . می توانید با یک بار امتحان کردن روی یک سازه ، به این موضوع پی برد . نتایج را خیلی از منطق دور می کند . در مدلی این روش را امتحان کردم که اصلا نتایج قابل استناد نخواهند بود . سختی به معنی نیروی لازم جهت جابجایی سازه به اندازه ی واحد می باشد . نیرویی که باید در نظر گرفته شود ، نیروی طبقات است و نه برش طبقات و من هم قبول دارم نیروی طبقات بالاتر در جابجایی طبقه تاثیر گذار است ولی همانطور که گفتم روش ارائه شده در پستهای اولیه تقریب نزدیکی دارد .

و اما روش دقیق که بخواهیم کار کنیم اینست که برای طبقه ای که بخواهیم سختی را بدست آوریم ، کلیه طبقات بالا و پایین آن را حذف کرده و در واقع تنها یک طبقه باقی خواهد ماند . حال به محاسبه سختی طبقه خواهیم پرداخت . این روش دقیق ترین روش می باشد و روش ارائه شده در پستها قبلی با کمی اختلاف نسبت به روش دقیق قابل استناد است .
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ
مهندس من باز هم تاکید میکنم این روش از واقعیت کنترل سختی خیلی خیل دوره
من الان برای 1 سازه کنترل کردم با روش شما اختلاف بسیار فاحش بود
شما با روش دقیق کنترل کنید...حتی نسبت گیری ها هم کاملا فاصله ی زیادی دارن
پیشنهاد میکنم 1 سازه 2 طبقه ی تیپ باروش خودتون کنترل کنید
دقیقا فاصله جوابهارو میبینید
پاسخ
من سازه ای دارم سه طبقه که طبقه دوم ارتفاعش 5 متره و بقیه طبقات ارتفاعشون 3 متر.طبقه دوم طبقه نرم هستش.آیا برای تهیه نقشه های اجرایی ضابطه خاصی را باید در نظر بگیرم؟یعنی نمیشه با طبقه نرم سازه را طراحی کرد؟روال چه جوریه؟
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه طراحی سازه فولادی که هم دارای سقف تیرچه بلوکی و هم دارای سقف کامپوزیت میباشد! sasan.ce 0 18 1396/5/27 ، 06:52 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  سختی یک قاب در ETABS afshin_ipe 2 37 1396/5/27 ، 03:54 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
Question مشکل در Run و پس از Run در ETABS enerzhi 50 12,584 1396/5/13 ، 11:03 عصر
آخرین ارسال: hoticeinfrige
  نحوه وارد کردن ترکیب بارها به ETABS ابراهیم یزدانی 4 5,303 1396/3/21 ، 09:59 عصر
آخرین ارسال: mortazalayegh
Thumbs Down مشکل باز کردن فایل etabs najafi_vahid 18 8,684 1396/3/11 ، 04:12 عصر
آخرین ارسال: civil92
  سوال درباره اجزا محدود etabs shantash 1 290 1396/2/8 ، 01:29 صبح
آخرین ارسال: shantash
  مشکل در تحلیل در etabs 2015 arvin66 5 2,345 1396/2/2 ، 05:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  نحوه اعمال ضریب 85 تا 90 درصدی تحلیل طیفی به استاتیکی در دریفت چگونه است؟ HOMAN1974 7 669 1396/1/2 ، 06:50 عصر
آخرین ارسال: ezal22020
  پرسش و پاسخ درباره قابلیتهای جدید ETABS 2015 siamak_meybodi 17 6,093 1395/11/20 ، 11:19 عصر
آخرین ارسال: صالحه ممدوح
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 348 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان