امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نیاز اسكاپ در مدیریت بلایای طبیعی به تجربیات و اطلاعات سازمان نقشه برداری ایران
#1
[تصویر:  8e3635b5-6911-475f-b483-01022d844564_201...145646.jpg]

آقای سان‏جای کومار، مشاور منطقه‏ای دبیرخانه اسکاپ در نشستی با رئیس و مدیران سازمان نقشه برداری کشور، بر نیاز اسکاپ به تجربیات و اطلاعات سازمان نقشه برداری ایران در مدیریت بلایای طبیعی منطقه تأکید کرد و اظهار داشت: در خیلی از کشورها، عدم وجود اطلاعات مورد نیاز، مدیریت بلایای طبیعی را با مشکل مواجه نموده است.

وی افزود: طوفان"سایکلون" که بسیار تند و شدید بود باعث تخریب برخی از مناطق شد که این موضوع مسبب ایجاد یک قطع‏نامه ای گردید که پس از آن منجر به تأسیس" مرکزآسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایای طبیعی " شد.

سان‏جای کومار خاطر نشان کرد: این مرکز همچون منبع و انباری از داده‏ها برای مرکز و جنوب آسیا عمل می‏کند. در واقع این مرکز در دو حوزه فعالیت خواهد کرد: 1)منبع اطلاعات، 2) توسعه ظرفیت

وی تصریح کرد: ظرفیت سازی در اطلاعات زلزله سنجی، زلزله نگاری و نقشه‏های اطلاعات مناطق پرخطر از جمله نیازهای این مرکز است. که اعضای مرکز در تولید نقشه‏های چند منظوره با مقیاس 10000/1 با استفاده از تجربیات و تخصص سازمان نقشه برداری ایران، می‏توانند در مدیریت بلایای طبیعی منطقه نقش بسزایی داشته باشند.

همچنین نماینده اسکاپ از سازمان نقشه برداری کشور خواست تا موضوعات مربوطه‏ای را که سازمان درباره آنها تحقیق و مطالعه داشته است، در اجلاس اسکاپ در آلماتی و دهلی ارائه دهد.

گفتنی است در ابتدای این جلسه، دکتر اردلان رئیس سازمان نقشه برداری کشور توضیحاتی درباره بلایا و سانحه‏های طبیعی ارائه نمود و درباره پتانسیل‏های مؤثر سازمان در حوزه مدیریت این اتفاقات به مطالبی اشاره کرد.

دکتر اردلان در این باره گفت: بعنوان مثال ایستگاه مرجع فعال دائمی که به صورت آنی اطلاعات لحظه‏ای GPS را دریافت می‏کند، می‏تواند به بررسی حرکات تکتونیک زمین کمک کند.

وی افزود: در این راستا باید اطلاعات، تحقیقات و تجربیات را از طریق کارگروه ها به اشتراک گذاشت و تبادل نظر کرد که نه تنها ایران بلکه همه کشورهای عضو اسکاپ می توانند در این پروژه سهیم باشند.

آقای اردلان با اشاره به مطالعات انجام شده بر روند افزایش سطح آب دریای خزر در شمال ایران گفت: این تغییرات در سطح آب خزر تأثیر فراوانی بر اکولوژی منطقه دارد. همچنین در مرزهای جنوبی ایران نیز این مطالعات انجام شده است که نتیجه آن اطلاعات خوبی برای حوادث طبیعی مثل سونامی در اختیار ما قرار می‏دهد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور تصریح کرد: به طور کلی بلایای طبیعی غیر قابل کنترل هستند لذا باید روش برخورد و مدیریت با آن را یاد گرفت.

همچنین خاطر نشان می‏شود با مطالبی که مدیران حاضر در جلسه درباره فعالیتهای سازمان نقشه برداری کشور مطرح نمودند، توانایی علمی سازمان نقشه بردرای ایران به منظور همکاری با اسکاپ، به خوبی معرفی شد.

در ادامه این نشست دکتر اردلان اظهار داشت: سرمایه‏های زیادی در سازمان نقشه برداری کشور وجود دارد. محصول این سرمایه ها در SDIملی، مرکز داده ها، نقشه های اضطراری و... می تواند نقش مهمی در کمک به اسکاپ ایفا کند.

وی افزود: دو اجلاس اسکاپ که در آینده ای نزدیک در دهلی و آلماتی برگزار خواهد شد، فرصت مناسبی است تا متخصصان و دانشمندان در اجلاس به تبادل دانش بپردازند. که این موضوع منجر به ارتباط بین کشورهای منطقه در حوزه فعالیت اسکاپ و کمک به منطقه خواهد شد.

در پایان گفتنی است: کمیسیون اقتصادى و اجتماعى سازمان ملل براى آسیا و اقیانوسیه(اسکاپ) یکى از کمیسیونهاى منطقه اى پنجگانه سازمان ملل براى توسعه اقتصادى و اجتماعى است که با نظارت شوراى اقتصادى و اجتماعى این سازمان فعالیت مى کند .
اسکاپ نهاد اصلى و مرکزى براى اجراى برنامه ها و فعالیتهاى سازمان ملل در حوزه توسعه آسیا و اقیانوسیه است. قلمرو این نهاد از روسیه تا زلاندنو و مرزهاى غربى تا شرقى آن از ترکیه تا جزیره کریباتى در اقیانوس آرام است و سه میلیارد نفر را تحت پوشش دارد . در یکی از اجلاس‏های دوره‏ای اسکاپ که سال 88 در تایلند برگزار شد، موضوع تاسیس مرکز مدیریت بلایاى طبیعى سازمان ملل در جمهورى اسلامى ایران در دستور کار قرار گرفت.

خاطر نشان می‏شود: این موضوع سبب شد تا نمایندگان دبیرخانه اسکاپ، برای دومین بار متوالی طی یکسال ، از سازمان نقشه برداری کشور بازدید نمایند و برای همکاری مستمر با رئیس سازمان به گفتگو بپردازند. همچنین اسفند ماه اجلاس دوره ای اسکاپ در آلماتی و اردیبهشت ماه نیز در دهلی برگزار خواهد شد.


[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تجلیل از مؤسس اداره پرواز و اولین خلبان سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 843 1394/6/2 ، 10:55 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  مدیریت منابع آب با همكاری سازمان نقشه برداری كشور در جهت توسعه پایدار Reza-MSR 0 811 1394/6/2 ، 10:52 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  فراخوان طرح های پژوهشی سال 1394 از سوی سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 924 1394/5/28 ، 07:23 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  صد و شانزدهمین نشریه علمی و فنی "نقشه برداری" منتشر شد Reza-MSR 0 942 1394/5/11 ، 09:52 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  یكصدو نوزدهمین جلسه شورای عالی نقشه برداری با محوریت ایجاد NSDI برگزار شد Reza-MSR 0 850 1394/5/1 ، 09:33 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ارائه خدمات رایگان "سامانه ملی هدی" به كاربران از سوی سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,098 1394/4/21 ، 08:14 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ایجاد "فرآیند مدیریت اطلاعات بحران" در سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 925 1394/4/16 ، 12:54 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ساماندهی تعرفه خدمات نقشه برداری و تهیه NSDI Reza-MSR 0 947 1394/4/14 ، 11:26 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  شماره دوم از دوره ششم نشریه علمی ترویجی" مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی" Reza-MSR 0 942 1394/4/12 ، 04:54 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  جایگاه سازمان نقشه برداری در ایران مطلوب نیست Reza-MSR 0 838 1394/4/7 ، 10:29 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان