امتیاز موضوع:
  • 12 رأی - میانگین امتیازات: 3.42
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چک سازه بتنی 5 سقف
با سلام ،
دریفت سازه در جهت y بیشتر از حد مجازه که یجورایی انگار غیرمعقوله . متاسفانه نمیتونم ستون اضافه کنم چون پارکینگ ها رو از دست میدم . پیشنهاد شما چی هستش ؟
با تشکر

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

.rar   93.12.14.rar (اندازه: 723.18 KB / تعداد دفعات دریافت: 70)
پاسخ
نیروی زلزله تا طبقه 5 باید اعمال بشه نه خرپشته
ضریب کاهش جرم و وزن تیر و ستون رو اعمال کنید
راه حل پیشنهادی
1 استفاده از دیوار برشی در جهت Y
2 افزایش ارتفاع تیرها ، ( این افزایش در جهت Y کفایت میکنه ) فقط تو اجرا باید دقت شه که ستون ها کوتاه تر اجرا شه و در جهت X دورقالب گرفته شه .
پاسخ
(1394/1/7 ، 07:35 عصر)mohsen_1363 نوشته است: نیروی زلزله تا طبقه 5 باید اعمال بشه نه خرپشته
راه حل پیشنهادی

2 افزایش ارتفاع تیرها ، ( این افزایش در جهت Y کفایت میکنه ) فقط تو اجرا باید دقت شه که ستون ها کوتاه تر اجرا شه و در جهت X دورقالب گرفته شه .
(1394/1/7 ، 07:35 عصر)mohsen_1363 نوشته است: میشه در این مورد توضیح بدید مهندس ؟ (ضریب کاهش جرم و وزن تیر و ستون رو اعمال کنید)

پاسخ
(1394/1/7 ، 07:35 عصر)mohsen_1363 نوشته است: نیروی زلزله تا طبقه 5 باید اعمال بشه نه خرپشته
راه حل پیشنهادی
(1394/1/7 ، 07:35 عصر)mohsen_1363 نوشته است: نظرتون در مورد افزایش بعد ستون در جهت y چی هستش ؟
(1394/1/7 ، 07:35 عصر)mohsen_1363 نوشته است: طوریکه مقطع مستطیلی بشه .

پاسخ
اره مستطیلی میشه البته عمق مقطع رو باید افرایش بدید تا دربفت بهتر جواب بده در جهت x هم که مشکلی نیست
......
شما روی تیرچه ها 5 سانتیمتر بتن دارید که این مقدار شامل تیر ها هم میشه
یعنی وزنش 2 بار حساب میشه یه بار با تیر و یه بار با بتن روی تیرچه

مطابق عمق تیر مثلا 45
45-5=40
40/45=0.888
یه ضریب اصلاح کمتر از 1 به شما میده که محل وارد کردنشو پیوست کردم ، ضرایب ترک رو هم در همین قسمت می تونید وارد کنید .

پاسخ
با سلام.
جناب مهندس امیدی عزیز من هم نظرم با نظر مهندس صادقی عزیز یکی است.
و با افزایش ارتفاع تیرهای در جهت Y موافقم چرا که به شدت در کاهش میزان دریفت پروژه ی شما تاثیر دارد.
البته این افزایش ارتفاع تیرها فضای معماری را خراب می کند.یعنی ارتفاع مفید سقف طبقات را کاهش میدهد.
به هر حال سازه های با سیستم قاب خمشی این مشکلات را دارند.
با ارتفاع 50 سانتی متر چک کنید ببینید چقدر دریفت را کاهش میدهد ،اگر این کاهش قابل توجه نبود باید بیشتر افزایش
بدهید ،من یک پیشنهاد برای کنترل دریفت سازه های قاب خمشی دارم :
در سیستم قاب خمشی برای اینکه متوجه بشویم مشکل دریفت زیاد سازه از کجا آب می خورد کار بسیار سختی هست ،
اما ایتبس گزینه ای به نام show energy دارد و در واقع با انتخاب این گزینه ،اعضایی که دریفت سازه را بالا برده اند را با رنگ
(انرژی بیشتری جذب کرده اند)و البته مقدار آن نمایش می دهد ،حال شما با آن اعضا کار دارید ،در پروژه خودتان چک کنید دقیقا تیرهای در جهت Y وضعیت
بحرانی دارند که باید به دلیل توان سوم ارتفاع در رابطه ی ممان اینرسی ،ارتفاع را افزایش داد تا دریفت شما سریعتر کاهش یابد.
موفق باشید.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ
(1394/1/8 ، 11:02 عصر)siamak_meybodi نوشته است: با سلام.
جناب مهندس امیدی عزیز من هم نظرم با نظر مهندس صادقی عزیز یکی است.
و با افزایش ارتفاع تیرهای در جهت Y موافقم چرا که به شدت در کاهش میزان دریفت پروژه ی شما تاثیر دارد.
البته این افزایش ارتفاع تیرها فضای معماری را خراب می کند.یعنی ارتفاع مفید سقف طبقات را کاهش میدهد.
به هر حال سازه های با سیستم قاب خمشی این مشکلات را دارند.
با ارتفاع 50 سانتی متر چک کنید ببینید چقدر دریفت را کاهش میدهد ،اگر این کاهش قابل توجه نبود باید بیشتر افزایش
بدهید ،من یک پیشنهاد برای کنترل دریفت سازه های قاب خمشی دارم :
در سیستم قاب خمشی برای اینکه متوجه بشویم مشکل دریفت زیاد سازه از کجا آب می خورد کار بسیار سختی هست ،
اما ایتبس گزینه ای به نام show energy دارد و در واقع با انتخاب این گزینه ،اعضایی که دریفت سازه را بالا برده اند را با رنگ
(انرژی بیشتری جذب کرده اند)و البته مقدار آن نمایش می دهد ،حال شما با آن اعضا کار دارید ،در پروژه خودتان چک کنید دقیقا تیرهای در جهت Y وضعیت
بحرانی دارند که باید به دلیل توان سوم ارتفاع در رابطه ی ممان اینرسی ،ارتفاع را افزایش داد تا دریفت شما سریعتر کاهش یابد.
موفق باشید.
(1394/1/8 ، 11:02 عصر)siamak_meybodi نوشته است: ممنون از لطف شما . منظورتون این گزینه هستش ؟

پاسخ
مهندس میبدی عزیز ؛ لطفا فایل رو چک کنید . سوال من اینه که سازه ای در این حد و اندازه چرا تا این حد دست بالا باید به جواب برسه ؟ پی که رادیه شد الان هم ابعاد تیر بشه 50x50 .
پاسخ
(1394/1/9 ، 02:04 عصر)mortezaomidi نوشته است: مهندس میبدی عزیز ؛ لطفا فایل رو چک کنید . سوال من اینه که سازه ای در این حد و اندازه چرا تا این حد دست بالا باید به جواب برسه ؟ پی که رادیه شد الان هم ابعاد تیر بشه 50x50 .

با سلام.
بله منظورم همان تصویری هست که شما آپلود کردید.
جناب مهندس امیدی عزیز ،من متاسفانه الان ایتبس در دسترسم
نیست.معمولا سازه های با سیستم قاب خمشی به این گونه اندازه ابعاد
می رسند و طبیعی هست به شرط اینکه ایرادی در جایی نباشد.
تا جایی که یادم هست در فیل آنالیز پروژه ی شما خطایی مشاهده نکردم ،
ولی در مدل سازی چندین خطا داشتید ،سعس کنید این خطا ها را از بین ببرید.
در سازه های با سیستم قاب خمشی علت اینکه ابعاد اعضا بزرگ تر از سایر سیستم ها
می باشد ،کنترل دریفت هست.یعنی این دریفت هست که در مرحله ی آخر ابعاد مقاطع را
زیاد افزایش می دهد.
در مورد پی هم کاملا طبیعی هست که پی گسترده شود.چون آن همه لنگر و نیروی محوری و ...
که در اثر زلزله در سازه بوجود می آید ،منتقل به پی می شود و در سازه های قاب خمشی کاملا طبیعی هست ،
تازه خوب شده که نیاز به شمع ندارید.
جرم سازه های بتنی نسبت به سازه های فولادی بیشتر هست و این هم می تواند یکی از دلایل افزایش ابعاد مقاطع
نسبت به سایر سیستم ها باشد.اگر به سیستم خود دسترسی پیدا کردم حتما دوباره کنترل می کنم.
فقط جناب مهندس کنترل های مهم آیین نامه در مورد ضوابط طرح لرزه ای را حتما کنترل نمایید.
موفق باشید.

پاسخ
می توانید برای کاهش ابعاد دیوار برشی در جهت طولی پلان همانطور که در تصویر
نشان داده شده استفاده نمایید ، یا دو دهانه کوچک را دیوار برشی قرار دهید یا دو دهانه ی
بزرگ را البته با بازشو می شود که کمی کار را سخت می کند می توانید اگر وقت دارید این سیستم
را هم کنترل نمایید و نتایج را با قاب خمشی مقایسه کنید.
فعلا امتیاز خوبی که پروژه شما دارد این هست که ،پلان سازه منظم هست .
موفق باشید.

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Wink مشکل ستون های قرمز سازه فولای. sasan.ce 4 174 1396/3/14 ، 12:53 صبح
آخرین ارسال: sasan.ce
  جواب ندادن تیر بتنی و ارور O/S #45 Shear stress sasan.ce 4 442 1395/11/8 ، 07:36 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
Wink ارور ایتبس در سازه فولادی civilme 1 293 1395/7/2 ، 12:00 عصر
آخرین ارسال: civilme
  ارایه دو جواب و نسبت جهت کنترل منظمی هندسی در سازه بتنی HOMAN1974 2 333 1395/6/29 ، 09:56 صبح
آخرین ارسال: Civil5
  چک کردن پروژه ی بتنی و رفع یک ابهام GustavoWoltmann 0 336 1395/6/20 ، 04:37 عصر
آخرین ارسال: GustavoWoltmann
  4 طبقه بتنی با سقف شیروانی ابراهیم کاظمی 2 430 1395/5/31 ، 12:31 عصر
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  عدم جواب دادن ستون ها در سازه فولادی دیوار برشی Woldo 0 392 1395/5/11 ، 11:43 عصر
آخرین ارسال: Woldo
  درخواست چک کردن فایل بتنی با دیوار برشی lrfd zaryam 1 500 1395/5/2 ، 04:15 عصر
آخرین ارسال: zaryam
  چک کردن سازه بتنی با سقف شیبدار - راهنمای برای طراحی سقف شیبدار emade2 3 3,113 1395/4/24 ، 06:38 عصر
آخرین ارسال: amirone
  درخواست چک کردن فایل ایتبس 3 طبقه بتنی dav60ord 2 582 1395/3/18 ، 10:28 عصر
آخرین ارسال: hhn1370

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان