امتیاز موضوع:
  • 13 رأی - میانگین امتیازات: 3.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چک کردن پروژه etabs آموزشی
سلام خدمت مهندسین گرامی....
این فایل رو پیوست می کنم و یه سری سوالاتی در باره ش داره از جمله :
1- استاد ما گفته بار mass رو نصف بار مرده وارد کنید...یعنی اگه 550 داریم بار مرده.. mass رو 275 وارد کنی... آیا درسته؟ و اینکه بار mass فقط به سقف ها وارد میشه؟
2- تیرهای کنسول متصل به ستون جواب نمیده و طبیعی هم هست به دلیل پیچش بالا... چکارش باید کرد؟
3- ...تیرهای فرعی که اتصال تیر به تیر هستن رو مفصل میکنم و پیچش یک سر تیر رو آزاد می کنم...و مشکلی نداره جواب میده...ولی استاد ما گفته توی نقشه های سازه باید این تیر رو تیر فرعی کنار نورگیر رو حداقل مثلا 2 متر ادامه بدید در سقف و انتهای آرماتور ها رو خم نکنید که مفصلی اجرا بشه آیا درسته؟
4- تیرهای متصل به کنسول بالای محور 4 و هم چنین محور E که در جهت x هستند رو باید مثل تیرهای فرعی مفصل کنم؟ یه فایل مورد تایید نظام و اجرا شده دارم که این تیرها رو مفصل کرده... درسته؟
5- همون تیرهای در راستای محور x در شمال سازه بالای محور 1 اگر حذف بشه و فققط سقف باقی بمونه... بار دیوارهای جانبی رو کجا باید وارد کنم؟
ممنون مرسی
پاسخ
فایل رو پیوست کنید
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ
پیوست کرده بودم که ظاهرا

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   vahid-karbord.rar (اندازه: 57.04 KB / تعداد دفعات دریافت: 41)
پاسخ
سلام.
من فایلتون رو دیدم.
یک مقدار اصلاحات روش انجام دادم که در نتیجه ی اونها فقط دو تا تیرتون جواب نمیده که با تغییر مقطع حل خواهد شد.
من زیاد رو فایل کار نکردم اما تو همون چند دقیقه نکات زیر اشتباه بود که حتما باید رفع بشه و در پروژه های بعدی مدنظر قرار بگیره :
1- ستون C40X40 رو همون 30 در 30 داده بودید که اشتباه بود.
2- ضریب پواسون برای بتن های معمولی طبق مبحث نهم برابر 0.15 هست که 0.20 داده بودید که برای بتن با مقاومت بالا هست.
3- ضرایب ترک خوردگی رو برای تیر و ستون ها اعمال نکرده بودید که مطابق آئین نامه برای قاب خمشی برای تیرها برابر 0.35 و برای ستون ها برابر 0.7 هست. البته Torsional Constant یا ترک خوردگی پیچشی رو هم باید برای تیرها برابر 0.15 در نظر بگیرید.
تا اینجای کار رو من تصحیح کردم.
اما نکات زیر هم به نظرم اومد که باید یه فکری روش بکنید :
4- مولفه ی قائم نیروی زلزله روی کنسول ها رو در نظر نگرفتید.
5- تیرهای کنسول محور Y تون جواب نمیدن چون جهت تیرچه ها رو افقی انداختید و بار زیادی بهشون واد میشه.
6- معنی اون بازشو بزرگ توی کنسول چیه ؟
7- بار Mass رو هم باید برای بارهای خطی و بارهای سطحی مرده ی طبقه آخر اختصاص بدید.

ونکته ی آخر رو هم که اصلاح کردم خاموش کردن ضوابط لرزه ای ویژه بود.
فایل e2k رو پیوست کردم

موفق باشید

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   vahid-karbord [ Check ].rar (اندازه: 6.47 KB / تعداد دفعات دریافت: 30)
رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

شهدا در شادی وصلشان و در قهقهه مستانه شان عند ربهم یرزقون اند
پاسخ
با سلام

بهددوتا از سئوالات شما می پردازم.
1- در مورد بارmass آموزش زیر را مطالعه فرمایید
http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D8%B...8%A2%D9%86

2- در مورد اتصال مفصلی تیر به تیر در سازه بتنی عده ای از مهندسین به آن باور دارند ودیتیلهای ضربدری یا اضافه طول بدون خمش وامثالهم را پیشنهاد می دهند
عده از صاحب نظران هم اصلا آن را قبول ندارند.در سایت دکتر حسین زاده اصل هم دیدم که نامبرده هم این نوع اتصال را قبول ندارد.
با همه این تفاصیل برای خود من هم سئوال هست که اگر در اجرا نمی شود اتصال مفصلی را پیاده کرد چرا در مدل باید اینکار را کرد؟
دیگر آنکه اگر در مدل هم مفصلی نشود واقعا چه راهکاری برای حذف پیچش تیر به تیر هست ؟
(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ
(1394/5/17 ، 12:58 عصر)علی بهنیا نوشته است: سلام.
من فایلتون رو دیدم.
یک مقدار اصلاحات روش انجام دادم که در نتیجه ی اونها فقط دو تا تیرتون جواب نمیده که با تغییر مقطع حل خواهد شد.
من زیاد رو فایل کار نکردم اما تو همون چند دقیقه نکات زیر اشتباه بود که حتما باید رفع بشه و در پروژه های بعدی مدنظر قرار بگیره :
1- ستون C40X40 رو همون 30 در 30 داده بودید که اشتباه بود.
2- ضریب پواسون برای بتن های معمولی طبق مبحث نهم برابر 0.15 هست که 0.20 داده بودید که برای بتن با مقاومت بالا هست.
3- ضرایب ترک خوردگی رو برای تیر و ستون ها اعمال نکرده بودید که مطابق آئین نامه برای قاب خمشی برای تیرها برابر 0.35 و برای ستون ها برابر 0.7 هست. البته Torsional Constant یا ترک خوردگی پیچشی رو هم باید برای تیرها برابر 0.15 در نظر بگیرید.
تا اینجای کار رو من تصحیح کردم.
اما نکات زیر هم به نظرم اومد که باید یه فکری روش بکنید :
4- مولفه ی قائم نیروی زلزله روی کنسول ها رو در نظر نگرفتید.
5- تیرهای کنسول محور Y تون جواب نمیدن چون جهت تیرچه ها رو افقی انداختید و بار زیادی بهشون واد میشه.
6- معنی اون بازشو بزرگ توی کنسول چیه ؟
7- بار Mass رو هم باید برای بارهای خطی و بارهای سطحی مرده ی طبقه آخر اختصاص بدید.

ونکته ی آخر رو هم که اصلاح کردم خاموش کردن ضوابط لرزه ای ویژه بود.
فایل e2k رو پیوست کردم

موفق باشید
بسیار بسیار ممنونم مهندس... اون بازشوی بزرگ دستگاه پله س که اینطوری در نظر گرفتم... آیا اشتباهه؟
اون بازشوهای توی کنسولم نورگیر هستند که اینطوری در نظر گرفتم...
تیرهایی که میگید جواب نمیده رو خودم با تغیر جهت تیرچه ریزی جواب گرفتم... فکر کنم تیرهای مورب طبقه دوم رو میگین ...
درباره کنسول های محور y جهت تیرچه ها رو عوض میکنم...
حالا سوال اصلی من اینه:
تیرهای متصل به کنسول در محور X رو دیدم توی فایل تایید نظام شده بود و اجرا هم شده بود... مهندس محاسب مفصلی در نظر گرفته بود...آیا من مجاز به این کار هستم؟ مگه فقط تیر به تیر رو مفصل نمیکنن؟

پاسخ
(1394/5/17 ، 03:07 عصر)miladezati نوشته است: با سلام

بهددوتا از سئوالات شما می پردازم.
1- در مورد بارmass آموزش زیر را مطالعه فرمایید
http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D8%B...8%A2%D9%86

2- در مورد اتصال مفصلی تیر به تیر در سازه بتنی عده ای از مهندسین به آن باور دارند ودیتیلهای ضربدری یا اضافه طول بدون خمش وامثالهم را پیشنهاد می دهند
عده از صاحب نظران هم اصلا آن را قبول ندارند.در سایت دکتر حسین زاده اصل هم دیدم که نامبرده هم این نوع اتصال را قبول ندارد.
با همه این تفاصیل برای خود من هم سئوال هست که اگر در اجرا نمی شود اتصال مفصلی را پیاده کرد چرا در مدل باید اینکار را کرد؟
دیگر آنکه اگر در مدل هم مفصلی نشود واقعا چه راهکاری برای حذف پیچش تیر به تیر هست ؟
مهندس این سازه رو خودم اجرا کردم.. تیرهای فرعی رو داخل سقف امتداد دادیم طبق نقشه ی سازه و انتهای آرماتور ها رو هم خم نکردیم...
ولی اگر در مدل واقعا مفصلی نشه به هیچ وجه نمیشه پیچش رو حذف کرد!!!

پاسخ

(1394/5/17 ، 04:13 عصر)vhdmzh نوشته است:
(1394/5/17 ، 12:58 عصر)علی بهنیا نوشته است:
بسیار بسیار ممنونم مهندس... اون بازشوی بزرگ دستگاه پله س که اینطوری در نظر گرفتم... آیا اشتباهه؟
تیرهایی که میگید جواب نمیده رو خودم با تغیر جهت تیرچه ریزی جواب گرفتم... فکر کنم تیرهای مورب طبقه دوم رو میگین ...
حالا سوال اصلی من اینه:
تیرهای متصل به کنسول در محور X رو دیدم توی فایل تایید نظام شده بود و اجرا هم شده بود... مهندس محاسب مفصلی در نظر گرفته بود...آیا من مجاز به این کار هستم؟ مگه فقط تیر به تیر رو مفصل نمیکنن؟
خواهش میکنم.
در مورد بازشوها بستگی به پلان معماری تون داره. اما برام جالب بود که بازشو توی کنسول برای چی بوده.
تیرهایی که جواب نمی دادند فقط در یکی از طبقات و همون تیرهای محور Y ها ( کنار بازشوهای کنسول ) بودند. تیر مورب ها مشکلی نداشتند.

در مورد سئوال :
تاپیک زیر و پست 16 رو ملاحظه کنید :
http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D9%8...%8C?page=2

توضیح اینکه هنوز بین علما در این مورد اختلافه. در مورد عملکرد مفصلی تیر.
بعضی ها عملکرد ضربدری رو پیشنهاد میدن و خود بنده فرو رفتن آرماتور بدون قلاب در تیر دیگر. جزئیات در تاپیک بالا پیوست شده است.

یه مورد دیگه تو فایلتون که یادم رفت در مورد بارهای جانبی با خروج از مرکزیت اتفاقی بود که تعریف نکرده بودید. البته شاید طبق آئین نامه رفتید و بررسی کردید و متوجه شدید که نیازی به منظور کردن خروج از مرکزیت اتفاقی نیست اما خواستم یادآوری کنم که از خاطرتون نره.

موفق و پایدار باشید

رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

پاسخ
(1394/5/17 ، 04:33 عصر)علی بهنیا نوشته است:
(1394/5/17 ، 04:13 عصر)vhdmzh نوشته است: بسیار بسیار ممنونم مهندس... اون بازشوی بزرگ دستگاه پله س که اینطوری در نظر گرفتم... آیا اشتباهه؟
حالا سوال اصلی من اینه:
خواهش میکنم.
در مورد بازشوها بستگی به پلان معماری تون داره. اما برام جالب بود که بازشو توی کنسول برای چی بوده.
تیرهایی که جواب نمی دادند فقط در یکی از طبقات و همون تیرهای محور Y ها ( کنار بازشوهای کنسول ) بودند. تیر مورب ها مشکلی نداشتند.

در مورد سئوال :
تاپیک زیر و پست 16 رو ملاحظه کنید :
http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D9%8...%8C?page=2

توضیح اینکه هنوز بین علما در این مورد اختلافه. در مورد عملکرد مفصلی تیر.
بعضی ها عملکرد ضربدری رو پیشنهاد میدن و خود بنده فرو رفتن آرماتور بدون قلاب در تیر دیگر. جزئیات در تاپیک بالا پیوست شده است.

یه مورد دیگه تو فایلتون که یادم رفت در مورد بارهای جانبی با خروج از مرکزیت اتفاقی بود که تعریف نکرده بودید. البته شاید طبق آئین نامه رفتید و بررسی کردید و متوجه شدید که نیازی به منظور کردن خروج از مرکزیت اتفاقی نیست اما خواستم یادآوری کنم که از خاطرتون نره.

موفق و پایدار باشید
مهندس جان من الان میتونم تیرهای محور y رو میتونم مفصلی کنم یا نه؟ آخه اینجوری اصلا جواب نمیده... تیرهای محور y بالای محور 1
الان فقط مشکلم همینه...

پاسخ
میتونی از مبحث نهم استفاده کنی ؟

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Etabs 2016 درخواست چک کردن پروژه ایتبس roza12341234 0 128 1398/7/3 ، 10:47 صبح
آخرین ارسال: roza12341234
  etabs ZAHRABAYAT76 2 148 1398/6/18 ، 07:29 عصر
آخرین ارسال: ZAHRABAYAT76
  Etabs 2016 درخواست چک کردن پروژه ایتبس roza12341234 0 110 1398/5/10 ، 02:55 عصر
آخرین ارسال: roza12341234
  Etabs 2016 درخواست چک کردن پروژه ایتبس reza229 1 573 1398/4/26 ، 04:03 عصر
آخرین ارسال: amraii
  درخواست چک کردن پروژه بتن ostadasadi90 1 360 1398/2/4 ، 01:24 عصر
آخرین ارسال: ostadasadi90
  run نشدن پروژه ایتبس ورژن 2015.1.0 esijavamy 13 6,516 1397/9/4 ، 06:35 عصر
آخرین ارسال: meysamoleyaei63
  چک کردن پروزه zaryam 0 269 1397/5/12 ، 09:43 عصر
آخرین ارسال: zaryam
  چک کردن ایتبس 3طبقه با سقف شیروانی sepinoud 28 19,202 1396/8/18 ، 09:39 عصر
آخرین ارسال: civil92
  بررسی پروژه بتن elyasostad 1 547 1396/4/2 ، 06:06 عصر