امتیاز موضوع:
  • 26 رأی - میانگین امتیازات: 2.69
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کارهای که باید یک ناظر انجام دهد...
#1
سلام و خسته نباشید
دغدغه خیلی از مهندسین گرفتن پروانه بوده و بعد از گذشتن از هفت خان رستم پروانه رو می گیرند
و اکثرا هم مثل خودم جوان و کم تجربه هستن

هدف از باز کردن این تاپیک این است که بتوانم سوالات ساده و در نوع خودش مهم را با استفاده از مهندسین با تجربه بیاموزم

ممنون میشم محبت کنید

سوال اول


خطوط قرمز تو بحث نظارت چیه و در صورت برخورد با چه اتفاقی باید اقدام کنم

سوال دوم

بعد از رسیدن نوبتم تو سیستم ارجا نظارت و رفتن به نظام برای امضا نقشه چه کارهای باید انجام بدم
ایا باید نقشه رو چک کنم
یا باید برم سر زمین و کنترل اولیه انجام بدم

با توجه به اینکه جز امضا اولی ها هستم ممنون میشم در حقم محبت کنید و خلاصه وار توضیح بدهید که روال کار چیست و چه باید کرد

با کمک کردنتون هم من هم خیلی از مهندسین امضا اولی به جواب بسیاری از سوال های خود خواهند رسید.
سپاس
پاسخ
#2
سلام شما بعد از قبولی در سیستم ارجاع نظارت بعد از دو روز کاری به نظام مهندسی رفته با مالک و نقشه های سازه که سه سری هستند را باید مهر و امضا کنید و فرم های تعهد نظارت را هم باید مهر و امضا کنید مالک هم باید فرم های تعهد نظارت را مهر و امضا کند از این سه سری نقشه یکی ازانها را خود نظام بر می دارد و دو سه سری دیگر باید به شهر داری برده شود توسط مالک بعد از اینکه پروانه ساختمان توصط شهرداری صادر شد شما باید پروانه ساخت را مهر و امضا کنید و بعد یک سری نقشه به مالک داده می شود برای شروع کار
در بحث رفتن سر زمین شما باید برسی کنید ایا برق فشار ضعیف یا قوی وجود دارد -بر ساختمان مشخص هست یا نه -جاده اسفالت هست یا خاکی-در صورتی که جاده اسفالت باشد مشکلی برای کف وجود ندارد اما اگر جاده خاکی باشد شهرداری موظف است کف را مشخص کند بر هم اگر معلوم نباشد شهرداری باید بر را مشخص کند -نکته مهم باید برسی کنید ایا خاک سازه سست هست یا سفت
بعد از این موارد مالک باید پیمانکار را معرفی کند و پیمانکار باید با تجربه و مورد تایید شما باشد سابقه پیمانکار را می توانید از نظام بپرسید و اجرای بقیه موارد بر عهده پیمانکار و قالب بند می باشد و وقتی فونداسیون اماده شد شما باید نقشه را کنترل کنید .
پاسخ
#3
سلام شما بعد از قبولی در سیستم ارجاع نظارت بعد از دو روز کاری به نظام مهندسی رفته با مالک و نقشه های سازه که سه سری هستند را باید مهر و امضا کنید و فرم های تعهد نظارت را هم باید مهر و امضا کنید مالک هم باید فرم های تعهد نظارت را مهر و امضا کند از این سه سری نقشه یکی ازانها را خود نظام بر می دارد و دو سه سری دیگر باید به شهر داری برده شود توسط مالک بعد از اینکه پروانه ساختمان توصط شهرداری صادر شد شما باید پروانه ساخت را مهر و امضا کنید و بعد یک سری نقشه به مالک داده می شود
در بحث رفتن سر زمین شما باید برسی کنید ایا برق فشار ضعیف یا قوی وجود دارد -بر ساختمان مشخص هست یا نه -جاده اسفالت هست یا خاکی-در صورتی که جاده اسفالت باشد مشکلی برای کف وجود ندارد اما اگر جاده خاکی باشد شهرداری موظف است کف را مشخص کند بر هم اگر معلوم نباشد شهرداری باید بر را مشخص کند -نکته مهم باید برسی کنید ایا خاک سازه سست هست یا سفت
بعد از این موارد مالک باید پیمانکار را معرفی کند و پیمانکار باید با تجربه و مورد تایید شما باشد سابقه پیمانکار را می توانید از نظام بپرسید و اجرای بقیه موارد بر عهده پیمانکار و قالب بند می باشد و وقتی فونداسیون اماده شد شما باید نقشه را کنترل کنید .
پاسخ
#4
ممنون بابت پاسخگوی شما

همه ما میدانیم نظارت کردن خیلی مشکلات ثانویه دارد که می تواند گردن ناظر را بگیرد

چه کارهای انجام بدیم په کنیم که گرفتار نشویم

میدانم در اول باید به مراتب به ساختمان سر زده و کنترل کرد ولی مطمئنا یک سری خطوط قرمز هم وجود دارد که باید رعایت کنیم تا اتفاقی برای کارگران مشغول در ساختمان نیوفتد

و در صورت مشاهده چه باید انجام بدیم
پاسخ
#5
سلام در نظارت فکر نکنید هر تذکری را انجام می دهند قطعا کارگر هیچ موقع روی سقف کمر بند ایمنی نمی بندد یا دستکش دستش نمی کند از همه مهم تر کلاه ایمنی هم سرش نمی گذارد .شما باید خود را بیمه مهندسی کنید اگر اتفاقی افتاد بیمه پرداخت کند.ممکن است در نزدیک یک ساختمان برق فشار قوی باشد و شما حواستان به برق نباشد یا ندانید فاصله برق تا ساختمان چه قدر باشد خوب اگر اتفاقی افتاد شما هم زیر سوال می روید اگر حواستان بود باید نامه به مالک بدهید و رو نوشت ان را به پیمانکارو شهر داری و نظام بدهیدتا مالک به اداره برق مراجعه و سیم های برق را عایق یا تیر برق را جابه جا کنند فاصله برق فشار ضعیف تا ساختمان حدود 1الی 1.5 متر می باشد این عدد در پروانه ساخت مالک بر اساس شهر داری منطقه ذکر شده و برق فشار قوی باید 3 متر با ساختمان فاصله داشته باشد .حدود چهار سال پیش در یک ساختمان چهار طبقه در طبقه سه قالب بند حواسش نبود و ارماتور به سیم برق فشار قوی بر خورد کرد و قالب بند از طبقه سه به پایین افتاد و دچار مشکلات زیاد شد بعد از چهار سال دادگاه مالک را هشتاد ملیون ناظر را چهل ملیون پیمانکار پنجاه ملیون اداره برق پنجاه ملیون و شهرداری را پنجاه ملیون جریمه کرد در این چهار سال شما چه قدر باید دادگاه بروید هیات سه نفره بیاد بعد هیات چهار نفره و هفت نفره بیاد به خاطر چی به خاطر اینکه ناظر نامه به مالک و پیمانکار نداده
پاسخ
#6
البته فکر میکنم در شهرهای مختلف ، روند واگذاری کار نظارت و خطوط قرمز و نحوه نظارت فرق هایی با هم میکنن.
اول اینکه باید شماره موبایل مالک و پیمانکار و اینها رو داشته باشید و در ابتدا بهشون یاد آوری کنید که کاری رو بدون هماهنگی با شما انجام ندن
معمولا یک سری چک لیست های نظارت مخصوص هر نوع ساختمان( مصالح بنایی-فولادی-بتنی) در سایت نظام مهندسی هست که باید آنها رو پرینت بگیرید و بر اساس اون ، گزارش رو تنظیم کنید.
سعی کنید که در ابتدا که به محل پروژه رفتید، با افرادی که اونجا کار میکنن سلام و احوالپرسی کوتاه انجام دهید و خودتونو معرفی کنید و بگید که ناظر این کار هستید.
در ابتدا چند دقیقه ای اطراف ساختمان را نگاه کنید و ساختمان های مجاور را مورد بررسی قرار بدهید
اگر عیب و ایرادی در کار دیدید ، با خشونت به کارگران یا مالک برخورد نکنید ، بلکه با زبانی که براشون قابل هضم باشد توضیح دهید که به چه دلیل این کارشون اشتباه هست.
معمولا مالکین ، نقشه مورد تایید نظام رو اجرا نمیکنند ، بلکه دوباره خودشون یک نقشه اجرایی رو میرن از شخص دیگری میگیرن که مورد سلیقه و طبع خودشون هست. در این جور موارد حتما باید گزارش بدین که نقشه ای که داره اجرا میشه ، با نقشه مورد تایید نظام مغایرت داره.
رعایت اصول ایمنی ، شرط اول کار هست . در مورد گود برداری ها دقت کنید که موقعیت ملک های مجاور چگونه هست و آیا زیر زمین دارن یا نه و درباره ی تمهیدات قبل ، حین و بعد از گود برداری با مالک یا پیمانکار صحبت کنید و مطمئن بشید که گودبرداری با ایمنی مناسبی انجام خواهد شد .
در روزی که قرار است گودبرداری شود ، حتما خودتون در محل پروژه باشید
از انجایی که 99 درصد کارگران از وسایل ایمنی استفاده نمیکنند ، حتما توی گزارش هاتون این موضوع رابیاورید .
اگر ساختمان در بر پیاده روی شلوغ واقع شده است ، حتما باید تمهیداتی برای جلوگیری سقوط مصالح و اشیاء بر سر عابرین پیاده اندیشیده شود
برق گرفتگی در حین ساخت ، یکی از عوامل تلفات در کار ساختمانسازی هست . دقت کنید که برق فشار ضعیف باید فاصله معینی از ساختمان داشته باشد. حتما به پیمانکار و مالک این موضوع را تاکید کنید.
نمیدونم تا چه حد با برق فشار قوی سر و کار داشته اید . برق فشار قوی نیاز ندارد که شما بهش تماس داشته باشید . بلکه برق فشار قویی بصورتی که که حتی بدون تماس اشیاء یا بدن انسان ، موجب برق گرفتگی میشود . یعنی ممکنه شما حتی 1 متر هم با سیم برق فشار قوی فاصله داشته باشید و شما رو برق بگیره . بنابراین مراقب این نکته باشید
خود وسایل برقی که مورد استفاده در ساختمان هستند نیز موجب برق گرفتگی میشوند . مثلا کابل پوسیده یک دستگاه را فرض کنید . ممکنه دست شما بهش بخوره و برقتون بگیره . یا ممکنه مثلا در اثر بنایی ، کف سقف آب ریخته باشه و این کابل پوسیده هم روی این آب ها رها شده باشه که باعث برق گرفتگی میشه .
حوادث سقوط بالابر ها یکی از شایع ترین حوادث هست . بالابر ها معمولا با چند تا گونی ماسه مهار میشن که بعد از چند وقت که آفتاب و بارون روی این گونی ها میخوره ، گونی میپوسه و ماسه ها بیرون میزنن و کم کم ، مهار بالابر ضعیف میشه و منجر به سقوط میشه.
قبل از ورود به ساختمان ، حتما کارگرانی که بالای سقف دارن کار میکنن رو مطلع کنید که مبادا چیزی بندازن رو سر و کله اتون .
هیچ گاه به تنهایی سر ساختمان نروید . حتما کارگری یا مالک باشه . چون ممکنه براتون اتفاقی بیفته و کسی خبردار نشه که بتونه کمکتون کنه.
حتما از مالک بخواهید که نردبان مناسب برای تردد شما به سقف های بالاتر تامین کنه و یا پله های دست ساز مطمئن و محکم تعبیه بکنه.
کوچکترین موارد اجرای ناصحیح را حتما در گزارش قید کنید . چون ممکنه بعدا خودتون گرفتار بشید که چرا این موارد را قبلا تو گزارش نیاوردید.
با مالک سر اجرای ناصحیح ، مسامحه نداشته باشید . یعنی تو رودربایستی مالک نیفتید که نخواهید گزارش کنید .
تابلوی معرفی پروژه و معرفی ناظر را به مالک بگید که حتما در جایی که در دید کامل باشه ، نصب کنه
اگر ناظر هماهنگ کننده هستید ، باید بقیه ناظرها را قبل از اجرای عملیات مربوط به کار انها ، خبرشون کنید
همیشه سعی کنید از موارد اجرای ناصحیح ساختمان ، عکس و فیلم تهیه کنید و آنها را نگهداری کنید.
مراقب باشید که مالک برای اجرای کار ، از سیم برق ، برق نگیرد . بلکه باید کنتور موقت داشته باشد . سیم انداختن روی سیم برق هوایی ، هم خطرات جانی ممکنه در بر داشته باشه و هم موجب بی عدالتی هست .
مراقب باشید که چاه هایی که در اطراف ساختمان به منظورهای مختلف حفر میشود ( فاضلاب - ارت و ...) ، حتما در پوش محکم و مناسب داشته باشه تا کسی توش نیفته
مراقب چاله آسانسورها باشید تا کسی توش نیفته . حوادث افتادن کارگرها حین پایین آمدن از دستگاه پله ، به درون چاله آسانسور ، یکی از شایع ترین حوادث هست . حتما به مالک تاکید کنید که با وسایل مطمئن ، حتما چاله آسانسور با بپوشاند تا بعدا که دیگه میخواد آسانسور نصب بشه.
روی سقف که راه میروید برای بازدید ( سقف تیرچه بلوکی که هنوز بتنشو نریختن) حتما روی خود تیرچه ها راه بروید . چون ممکنه روی بلوک راه برید و ممکنه بلوک زیر پاتون بشکنه و پاتون زخمی بشه یا ممکنه حتی سقوط کنید به سقف پایین تر.
زیاد نزدیک سنگ فرز و شعله برش و مواردی که در حین جوشکاری هستند ، نشوید . به قوس الکتریکی ناشی از جوشکاری خیره نشوید چون ممکنه چشمتونو برق بزنه .
سعی کنید وسایل کنترل اولیه رو به همراه داشته باشید . مثل : متر - تراز - شاغول و ... ( چون ممکنه مثلا سر ساختمان متر همراهشون نباشه و کارتون عقب بیفته )
والا اولش اومدم راجع به موارد فنی هم صحبت بکنم ، اما اینقدر نکات ایمنی به نظرم رسید که لازم دیدم همشونو اینجا بگم . البته این لیست میتونه همچنان تکمیل تر بشه .
ان شاء الله بعدا راجع به نکات فنی هم مینویسم
با تشکر
شما هم نظر بدید .
پاسخ
#7
سلام در کنترل های نظارت به عرض و ارتفاع و پخ فونداسیونها دقت داشته باشید درز انقطاع کنترل گردد عقب نشینی جهت نما در ساختمان کنترل گرددمقدار ان هفت سانتی متر غیر از کاور ستون می باشد فونداسیون لازم نیست عقب بنشیند فقط ستونها باید عقب نشینی داشته باشند اکس ستونها چک شود بعد ستون و تعداد و قطر میلگردها چک شود ریشه پله و شروع پله گنترل گردد در سقف گیرداری تیر چه ها کنترل شود در دهانه های بلند خیز تیر کنترل گردد خاموت در ضخامت سقف چک شود از همه مهمتر طول و عرض زمین ساختمان در مرحله اول بازدید حتما کنترل گردد.در اجرای پله سقف چهار نکته باید کنترل گردد ورودی پله نباید سر گیر باشد (حتما چک شود) عرض پله باید یک متر الی 1.2 باشد قسمت پاگردپله از قسمت مورب میلگرد ها باید هفتاد الی هشتاد سانت باشد که با کف پله سی سانت همان یک متر می شود به جهت اویزها دقت داشته باشید و عرض تیرهای داخلی پله کنترل گردد شانه گیر نباشد
پاسخ
#8
(1395/11/9 ، 10:45 صبح)mohammadee1365 نوشته است: سلام در کنترل های نظارت به عرض و ارتفاع و پخ فونداسیونها دقت داشته باشید درز انقطاع کنترل گردد عقب نشینی جهت نما در ساختمان کنترل گرددمقدار ان هفت سانتی متر غیر از کاور ستون می باشد فونداسیون لازم نیست عقب بنشیند فقط ستونها باید عقب نشینی داشته باشند اکس ستونها چک شود بعد ستون و تعداد و قطر میلگردها چک شود ریشه پله و شروع پله گنترل گردد در سقف گیرداری تیر چه ها کنترل شود در دهانه های بلند خیز تیر کنترل گردد خاموت در ضخامت سقف چک شود از همه مهمتر طول و عرض زمین ساختمان در مرحله اول بازدید حتما کنترل گردد.در اجرای پله سقف چهار نکته باید کنترل گردد ورودی پله نباید سر گیر باشد (حتما چک شود) عرض پله باید یک متر الی 1.2 باشد قسمت پاگردپله از قسمت مورب میلگرد ها باید هفتاد الی هشتاد سانت باشد که با کف پله سی سانت همان یک متر می شود به جهت اویزها دقت داشته باشید و عرض تیرهای داخلی پله کنترل گردد شانه گیر نباشد
(1395/11/9 ، 10:45 صبح)mohammadee1365 نوشته است: البته ما نباید وظایف یک ناظر نظام مهندسی رو با یک ناظر تمام وقت یک شرکت یا اداره و یا با وظایف پیمانکار و مجری ، قاطی بکنیم. من در اینجا دارم راجع به ناظر سازه صحبت میکنم . بسیاری از مواردی که ذکر شد ، جزء وظیفه ناظر نیست. چون ناظر پیمانکار نیست. وظیفه ناظر سازه ، کنترل مطابقت نقشه ای که توسط محاسب مهر شده با اجرا هست . حالا اگر به علت سهل انگاری پیمانکار مثلا عرض پله 60 سانت شده ، اون دیگه ربطی به ما نداره. ما باید فقط میلگردهاشو کنترل کنیم. برای اینکه بیشتر متوجه وظایف ناظر بشید ، فرم گزارش نظارت سازه رو که توسط نظام مهندسی یزد تهیه شده و ناظر سازه فقط باید موارد توی این فرم و چک بکنه براتون آپلود میکنم تا بهتر متوجه بشید. ما اگر بخواهیم مسئول قصور محاسب یا پیمانکار یا مجری باشیم که دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشهفایل‌(های) پیوست شده
.rar   form-nezarate saze.rar (اندازه: 1.2 MB / تعداد دفعات دریافت: 93)
پاسخ
#9
در هر صورت هر کم و زیادی گردن ناظر و پیمانکار را می گیرد همه ی اینها تجربه ی چند سا له ی من می باشد کسی از ساختمان پرت شود پایین نمی گند ناظر مقیم یا غیر مقیم کیه ناظر که مهر و امضا کرده را می شناسند ببخشید بلا نسبت ناظر گاو پیشونی سفیده کاره در سال 94 یکی از همکارای من ناظر یک ساختمان دو طبقه بودند یکی از ضلع های زمین ساختمان 25 متربود اما ناظر کنترل نکرده بود 25 متر را بعد از سفت کاری متوجه شدند ضلع 24 متره مالک شکایت کرد فقط گفتند ناظر و پیمانکار کیه با این حرفا نمی تونیم ازمسیولیت خود شانه خالی کنیم و فقط بگیم پیمانکار و مجری مقصره .
پاسخ
#10
(1395/11/10 ، 11:18 صبح)mohammadee1365 نوشته است: در هر صورت هر کم و زیادی گردن ناظر و پیمانکار را می گیرد همه ی اینها تجربه ی چند سا له ی من می باشد کسی از ساختمان پرت شود پایین نمی گند ناظر مقیم یا غیر مقیم کیه ناظر که مهر و امضا کرده را می شناسند ببخشید بلا نسبت ناظر گاو پیشونی سفیده کاره در سال 94 یکی از همکارای من ناظر یک ساختمان دو طبقه بودند یکی از ضلع های زمین ساختمان 25 متربود اما ناظر کنترل نکرده بود 25 متر را بعد از سفت کاری متوجه شدند ضلع 24 متره مالک شکایت کرد فقط گفتند ناظر و پیمانکار کیه با این حرفا نمی تونیم ازمسیولیت خود شانه خالی کنیم و فقط بگیم پیمانکار و مجری مقصره .
(1395/11/10 ، 11:18 صبح)mohammadee1365 نوشته است: کنترل ابعاد زمین بر عهده ناظر نقشه برداری میباشد و نه ناظر سازه. توی یزد حداقل اینجوری نیست که هر کی به هرکی باشه . هر ناظری مسئولیت های خودشو داره و فقط در قبال مسئولیت خودش هست که پاسخگو هست . جاهای دیگه رو نمیدونم . همانطور که در فرم گزارش های ناظر سازه هم میبینید ، یکی از مسئولت های ناظر سازه ، مسائل ایمنی هم هست که ما هم موارد ایمنی را هم به مالک و پیمانکار گوشزد میکنیم و موارد نقض اون رو بطور صریح _ طبق دستورالعملی که اخیرا نظام فرستاده برای ناظرها_ حتما توی گزارش قید میکنیم . حتی توی یزد پیش آمده که مالک ، زمین خودشو با زمین همسایه اش اشتباه گرفته و رفته توی زمین همسایه شروع به ساخت کرده و چون در اغلب موارد ، ناظر نقشه برداری اصلا سر زمین نمیاد ، توی شورای انتظامی فقط ناظر نقشه برداری و مالک مقصر اعلام شدند . ما اگر طبق دستورالعمل ها و وظایفی که در دفترچه نظارت بطور خاص از هر ناظر خواسته شده را رعایت کنیم ، توی هیچ دادگاهی حداقل در یزد مقصر شناخته نمیشیم. خطاهای اجرایی پیمانکار و مجری و خطای محاسباتی محاسب پروژه ، هیچ گونه ارتباطی با ناظر ندارد. برای اینکه موضوع بیشترو بیشتر و بیشتر روشن بشه، دفترچه نظارت رو اسکن کردم و مسئولیت های اختصاصی هر ناظر رو اینجا میگذارم تا بهتر متوجه بشید . ما فقط در قبال آن چیزی که زیرشو مهر و امضاء کرده ایم مسئولیم و نه بیشتر.فایل‌(های) پیوست شده
.rar   دفترچه نظارت.rar (اندازه: 1.31 MB / تعداد دفعات دریافت: 106)
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اقدامات ناظر برای ایمنی کارگران قالب بند و جوشکار nikoo013 2 1,183 1396/3/9 ، 10:31 عصر
آخرین ارسال: 1q2w3e4rr
Wink خطوط قرمز مهندسین ناظر nikoo013 2 1,172 1396/2/25 ، 04:33 عصر
آخرین ارسال: ali_kazemnadi@yahoo.com
  آیا با پروانه اجرا کار نظارتی می توان انجام داد؟ a1s2d3f4 1 1,488 1395/4/8 ، 07:13 عصر
آخرین ارسال: ابراهیم کاظمی
  در آمد مهندس ناظر پایه سه و 2 و1 وارشد تو شهرتون چقدره؟ کریم کریمی 0 1,385 1393/5/3 ، 10:54 عصر
آخرین ارسال: کریم کریمی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان